وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

قضاي روزه و جنابت

قضاي روزه و جنابت

جنابت و روزه قضا

 پرسش ۹۸ . شخصى مىخواهد روزه قضاى ماه رمضان را بگيرد، بعد از اذان صبح بيدار مى شود و خود را محتلم مىيابد ؛ آيا مى تواند آن روز را روزه بگيرد؟

آيات عظام امام، خامنه اى و نورى: اگر بعد از اذان صبح محتلم شده باشد، مى تواند روزه بگيرد ؛ ولى اگر پيش از اذان صبح محتلم شده، نمى تواند آن روز را روزه بگيرد.[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][1]

آيه اللّه بهجت: روزه آن روز باطل مىشود.[۲]

آيات عظام تبريزى، سيستانى و وحيد: مى تواند  آن روز را روزه بگيرد.[۳]

آيات عظام صافى و فاضل: اگر وقت قضاى روزه تنگ نيست، بايد روز ديگرى را روزه بگيرد ؛ ولى اگر وقت تنگ است – به عنوان مثال پنج روز قضا به ذمه دارد و پنج روز هم بيشتر به ماه رمضان باقى نمانده است – بنابر احتياط واجب، بايد آن روز را روزه بگيرد و بعد از رمضان هم قضا كند و اگر وقت تنگ نيست، روزهاش باطل است و بايد روز ديگرى را روزه بگيرد.[۴]

 آيهاللّه مكارم: اگر وقت قضاى روزه تنگ نيست، بنابر احتياط واجب بايد روز ديگرى را روزه بگيرد ؛ ولى اگر وقت تنگ است – به عنوان مثال پنج روز قضا به ذمه دارد و پنج روز هم بيشتر به ماه رمضان باقى نمانده – همان روز را روزه بگيرد و روزه صحيح است.[۵]

  • [۱]. توضيحالمسائل مراجع، م ۱۶۳۵.
  • [۲]. بهجت، وسيلهالنجاة، ج ۱، م ۱۰۸۹.
  • [۳]. توضيحالمسائل مراجع، م ۱۶۳۵ ؛ وحيد، توضيحالمسائل، م ۱۶۴۱.
  • [۴]. توضيحالمسائل مراجع، م ۱۶۳۵.
  • [۵]. توضيحالمسائل مراجع، م ۱۶۳۵.(پرسمان احكام روزه).

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

باقی ماندن بر جنابت و حیض و نفاس تا اذان صبح
۱. کسی که در شب ماه رمضان دچار جنابت است باید تا پیش از اذان صبح غسل کند و اگر عمداً تا آن هنگام غسل نکند روزه‌اش باطل است. این حکم در مورد روزه‌ی قضای ماه رمضان نیز جاری است.

باطل شدن روزه به خاطر بقای بر جنابت، مخصوص روزه‌ی ماه رمضان و قضای آن است و در روزه‌های دیگر به خصوص روزه‌ی مستحبی موجب بطلان نمی‌شود. رساله آموزشي.

س ۷۷۲: اگر فردی به سبب برخی از مشکلات تا اذان صبح بر جنابت باقی بماند آیا روزه گرفتن در آن روز برای او جایز است؟

ج: در غير ماه رمضان و قضاى آن اشکال ندارد، ولى نسبت به روزه ماه رمضان و قضاى آن، اگر معذور از غسل است، تيمم کردن بر او واجب است و اگر تيمم هم نکند، روزه‏اش صحيح نيست. اجوبه الاستفتائات،مقام معظم رهبري.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

مسأله ۱۳۸۲ـ کسى که مى خواهد قضاى روزه ماه رمضان را بگیرد اگر بعد از اذان صبح بیدار شود و ببیند محتلم شده و بداند پیش از اذان صبح محتلم شده، اگر وقت قضاى روزه تنگ نیست بنابر احتیاط واجب روز دیگرى را روزه بگیرد، اگر وقت قضاى روزه تنگ است مثلاً پنج روز قضا به ذمّه دارد پنج روز هم بیشتر به ماه رمضان باقى نمانده، همان روز را روزه بگیرد و روزه اش صحیح است. رساله توضيح المسائل آيت الله مكارم شيرازي.


مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

۳پرسش: کسی که می خواهد قضای روزه ماه رمضان را بگیرد , هرگاه تا اذان صبح عمدا جنب بـماند حکمش چیست ؟

پاسخ: کسی که می خواهد قضای روزه ماه رمضان را بگیرد , هرگاه تا اذان صبح عمدا جنب بـماند , نمی تواند آن روز را روزه بگیرد , واگر از روی عمد نباشد , می تواند ,اگر چه احتیاط در ترک آن است .

۴پرسش: در غـیر روزه ماه رمضان و قضای آن ـ از اقسام روزه های واجب و مستحب ـ اگر جنب عمدا تا اذان صبح بر حال جنابت باقی بماند , ایا می تواند آن روز را روزه بگیرد ؟

پاسخ: در غـیر روزه ماه رمضان و قضای آن ـ از اقسام روزه های واجب و مستحب ـ اگر جنب عمدا تا اذان صبح بر حال جنابت باقی بماند , می تواند آن روز را روزه بگیرد. استفتائات آيت الله سيستاني.

لينك كوتاه مطلب:http://hadana.ir/?p=25562كليد:قضاي روزه و جنابتقضاي روزه و جنابت قضاي روزه و جنابت قضاي روزه و جنابت قضاي روزه و جنابت قضاي روزه و جنابت قضاي روزه و جنابت قضاي روزه و جنابت قضاي روزه و جنابت قضاي روزه و جنابت قضاي روزه و جنابت قضاي روزه و جنابتقضاي روزه و جنابت قضاي روزه و جنابت قضاي روزه و جنابت

 

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.