وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

قرار گرفتن چادر در سجده بين پيشاني و مهر

قرار گرفتن چادر در سجده بين پيشاني و مهر

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س ۴۹۳: زنی هنگام سجده، سر خود را روی مهر گذاشته، متوجه می‏شود که پیشانی وی به‌طور کامل با مهر تماس ندارد، زیرا چادر یا روسری وی مانع از تماس کامل پیشانی با مهر است، لذا سرش را از روی آن بلند کرده و بعد از رفع مانع دوباره روی مهر گذاشته است، نماز او چه حکمی دارد؟ اگر عمل وی سجده مستقلی محسوب شود، نمازهایی که خوانده است، چه حکمی دارد؟

ج: واجب است بدون اين که سر خود را از زمين بلند کند، پيشانى‌اش را حرکت دهد تا روى مهر قرار بگيرد. اگر بلند کردن پيشانى از زمين براى سجده روى مهر بر اثر جهل يا فراموشى بوده و اين عمل را فقط در يکى از دو سجده يک رکعت انجام مى‏داده، نمازش صحيح است و اعاده واجب نيست. ولى اگر اين کار با علم و عمد بوده و يا در هر دو سجده يک رکعت آن را انجام داده، نمازش باطل و اعاده آن واجب است. اجوبه الاستفتائات.

مانع بين پيشانى و محل سجده

س. اگر در هنگام سجده، چادر روى صورت بيفتد و پيشانى با واسطه چادر روي مهر قرار بگيرد، چه حكمى دارد؟

ج. بايد آهسته بطورى كه سر بلند نشود چادر را از زير پيشانى بكشيد تا پيشانى بر مهر قرار گيرد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


 

[/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حائل شدن چادر بین پیشانی و سجده گاه 

پرسش :در گذشته به هنگام سجده چادر بین پیشانی ما و مهر حایل شده بوده ولی (از روی جهل) آن را نکشیده ایم بلکه سر را بلند کرده و دوباره گذاشته ایم. آیا باید قضا کنیم؟

پاسخ :چنانچه تنها در یک سجده در نماز بوده و در یادگیری مسیله کوتاهی نکرده باشید نمازهای گذشته صحیح است و قضا ندارد.

حایل شدن چادر بین پیشانی و مُهر در نماز 

پرسش :اگر در سجده چادر بین پیشانی و مهر قرار بگیرد حکم چیست؟

پاسخ :بین مهر و پیشانی نباید حایل باشد. استفتائات آيت الله مكارم شيرازي.


آيت الله شبيري زنجانيآيت الله شبيري زنجاني

سوال
۱۹۹ – اگر در موقع گذاشتن پيشانى روى مهر قسمتى از موى سر يا چادر، مانع چسبيدن پيشانى روى مهر گردد، چه بايد كرد؟
پاسخ

اگر به اندازه‌ى قدر واجب از سجده روى مهر باشد، مانعى ندارد و اگر نباشد بدون آن كه سر را بلند كند، آن مو يا چادر را از روى پيشانى بكشد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی شبیری زنجانی.


مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: اگر موی سر بین پیشانی و مهر قرار بگیرد (مثلا نیمی از مهر را بپوشاند) آیا سجده درست است؟
پاسخ: اشکال ندارد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه و بخش احکام جامع سایت هداناكليد:قرار گرفتن چادر در سجده بين پيشاني و مهر قرار گرفتن چادر در سجده بين پيشاني و مهر قرار گرفتن چادر در سجده بين پيشاني و مهر قرار گرفتن چادر در سجده بين پيشاني و مهر قرار گرفتن چادر در سجده بين پيشاني و مهر  قرار گرفتن چادر در سجده بين پيشاني و مهر قرار گرفتن چادر در سجده بين پيشاني و مهر قرار گرفتن چادر در سجده بين پيشاني و مهرقرار گرفتن چادر در سجده بين پيشاني و مهر قرار گرفتن چادر در سجده بين پيشاني و مهر آیا حایل شدن چادر یا موی سر بین پیشانی و مهر سبب باطل شدن گاهی موقع نماز چادرم روی مهر می افتد  اگر در هنگام سجده نماز مانعی مثل چادر یا دستمال کاغذی سوال: اگر در سجده چادر بین پیشانی و مهر قرار بگیرد حکم ..

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

🔗 لینک کوتاه

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.