قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

قبل از وجوب زکات چیزی به فقیر بدهد

///قبل از وجوب زکات چیزی به فقیر بدهد
قبل از وجوب زکات چیزی به فقیر بدهدReviewed by مهدي يوسف وند on Aug 24Rating: 5.0

قبل از وجوب زکات چیزی به فقیر بدهد

قبل از وجوب زکات چیزی به فقیر بدهد

رساله توضیح المسائل تقلید

مسأله 1970 اگر پیش از آنکه زکات بر او واجب شود، چیزی بابت زکات به فقیر بدهد، زکات حساب نمی‌شود (1) و بعد از آنکه زکات بر او واجب شد، اگر چیزی را که به فقیر داده از بین نرفته باشد و آن فقیر هم به فقر خود باقی باشد، می‌تواند (2) چیزی را که به او داده بابت زکات حساب کند.

این مسأله، در رساله آیت اللّه (بهجت) نیست

(1) (مکارم): ولی می‌تواند به او قرض دهد و بعد از آنکه زکات بر او واجب شد حساب کند.

(فاضل): در این فرض می‌تواند چیزی را به فقیر قرض بدهد و بعد از وجوب زکات آن را بابت زکات حساب کند..

(2)

[کلمه «می‌تواند» در رساله آیت اللّه (تبریزی) نیست] (زنجانی): مسأله اگر پیش از آنکه زکات بر او واجب شود، چیزی بابت زکات به مستحق ّ بدهد، زکات حساب نمی‌شود و بعد از آن که زکات بر او واجب شد، اگر چیزی را که به مستحق ّ داده از بین نرفته باشد و آن شخص هنوز مستحق ّ زکات باشد می‌تواند چیزی را که به او داده بابت زکات حساب کند.

[تلف شدن زکات (واجب نشده) در دست فقیر]

مسأله 1971 فقیری که می‌داند (1) زکات بر انسان واجب نشده، اگر چیزی بابت زکات بگیرد و پیش او تلف شود ضامن است پس موقعی که زکات بر انسان واجب می‌شود، اگر آن فقیر به فقر خود باقی باشد (2) می‌تواند عوض چیزی را که به او داده بابت زکات حساب کند.

این مسأله، در رساله آیات عظام: (فاضل) و (بهجت) نیست

(1) (زنجانی): مستحقی که می‌داند..

(2) (زنجانی): اگر آن شخص هنوز مستحق ّ زکات باشد..

(مکارم): مسأله فقیری که می‌داند زکات بر شخصی واجب نشده، نمی‌تواند چیزی از باب زکات از او بگیرد و اگر بگیرد و پیش او تلف شود ضامن است، امّا اگر آن فقیر به فقر خود باقی باشد می‌توان بدهی او را بعداً جهت زکات حساب کرد.

[مسأله 1972]

مسأله 1972 فقیری که نمی‌داند (1) زکات بر انسان واجب نشده، اگر چیزی بابت زکات بگیرد و پیش او تلف شود، ضامن نیست و انسان نمی‌تواند عوض آن را بابت زکات حساب کند.

این مسأله، در رساله آیات عظام: (فاضل)، (بهجت) و (مکارم) نیست

(1) (زنجانی): مستحقی که نمی‌داند..

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

لینک کوتاه مطلب: http://goo.gl/x9ZjhF

حتما بخوانيدکلید: قبل از وجوب زکات چیزی به فقیر بدهد قبل از وجوب زکات چیزی به فقیر بدهد قبل از وجوب زکات چیزی به فقیر بدهد قبل از وجوب زکات چیزی به فقیر بدهد قبل از وجوب زکات چیزی به فقیر بدهد قبل از وجوب زکات چیزی به فقیر بدهد قبل از وجوب زکات چیزی به فقیر بدهد قبل از وجوب زکات چیزی به فقیر بدهد قبل از وجوب زکات چیزی به فقیر بدهد قبل از وجوب زکات چیزی به فقیر بدهد قبل از وجوب زکات چیزی به فقیر بدهد قبل از وجوب زکات چیزی به فقیر بدهد قبل از وجوب زکات چیزی به فقیر بدهد قبل از وجوب زکات چیزی به فقیر بدهد قبل از وجوب زکات چیزی به فقیر بدهد

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
توسط | ۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۳۲:۲۷ +۰۴:۳۰ ۳ام شهریور ۱۳۹۵ ,|زکات و صدقات دسته بندی ها|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

2 + 9 =

Code Center