وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

فوت نائب حج و تکلیف اجرت و منوب عنه

فوت نائب حج و تکلیف اجرت و منوب عنه

لگو احکام حج و عمره

۴- فوت نايب‏

۱۵۸- اگر نايب بعد از احرام و دخول حرم بميرد، از منوبٌ‏عنه مجزى است؛[۱] و در جريان اين حكم در حج تبرّعى، اشكال است؛ بلكه در غير حَجةالاسلام، خالى از اشكال نيست.[۲]

 

[۱] ( ۱). آية اللَّه نورى: مجزى است مطلقاً.
[۲] ( ۲). آيات عظام بهجت، صافى، گلپايگانى: بعد از احرام و پس از دخول حرم كافى است و در اين حكم بين حجةالاسلام و غير آن و بين نيابت به مزد و اجرت و تبرّع فرقى نيست.

آية اللَّه تبريزى، آية اللَّه خويى: چنانچه نايب بعد از احرام بميرد كفايت از منوبٌ‏عنه مى‏كند هرچند مردنش قبل از دخول حرم باشد بنابر اظهر، و در اين مورد فرقى بين حَجّةالاسلام و غير آن نيست، و همچنين فرقى نيست بين اين‏كه نيابت به اجرت باشد يا به تبرع.

آية اللَّه مكارم: در حكم مذكور فرقى بين حَجّةالاسلام و غير آن و اقسام نيابت نيست.

آية اللَّه سيستانى: اگر بعد از احرام و قبل از دخول حرم بميرد محل اشكال است و اگر بعد از دخول حرم باشد مجزى است و در اين حكم فرقى بين حَجّةالاسلام و غير آن نيست ولى در مورد حجّ تبرعى اشكال است.

آية اللَّه خامنه‏ اى: تفاوتى ندارد كه نيابت او مجانى بوده يا با اجرت، و براى حَجة الاسلام بوده يا حج واجبى ديگر.

منبع: سایت هدانا برگرفته از مناسك حج با حواشى و مطابق با فتاوای دوازده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: خامنه ای، سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی، بهجت،فاضل ، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام حج و عمره

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.