قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

فرق خمس و ماليات از نظر مراجع

///فرق خمس و ماليات از نظر مراجع
فرق خمس و ماليات از نظر مراجعReviewed by مهدي يوسف وند on Mar 16Rating: 1.0

فرق خمس و ماليات

پرسش 147 . فرق خمس با ماليات را بيان كنيد؟
«خمس» يك واجب الهى و عبادى است كه در آن قصد قربت معتبر است؛ ولى «ماليات» يك حكم قانونى و حكومتى و تابع شرايط زمان و مكان است و هيچ گونه منافاتى با خمس ندارد. از اين رو پرداخت ماليات، نمى تواند جايگزين خمس گردد.1

1. امام، استفتائات، ج1، س 199؛ مكارم، استفتائات، ج1، س 333؛ تبريزى، استفتائات، س853؛ صافى، جامع الاحكام، ج 2، س 732؛ دفتر: سيستانى، وحيد، خامنه اى، فاضل، نورى و بهجت.(احكام خمس،پرسمان).


مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س 1031: من در سال 1341 شمسی از امام خمینی(قدّس‏سرّه) تقلید نموده و حقوق شرعی خود را طبق فتاوای ایشان به او می‏پرداختم. در سال 1346 امام(قدّس‏سرّه) در ضمن پاسخ به سؤالی درباره حقوق شرعی و مالیات، فرمودند که حقوق شرعی همان خمس و زکات است، ولی مالیات جزء حقوق شرعی نیست. در حال حاضر که در دوران جمهوری اسلامی به سر می‏بریم، خواهشمندیم وظیفه ما را نسبت به حقوق شرعی مالی و مالیات بیان فرمایید.
ج: مالياتى که حکومت جمهورى اسلامى بر اساس قوانين و مقررات وضع مى‏کند، هرچند پرداخت آن بر کسانى که قانون شامل آنان مى‏شود، واجب است، و مالياتِ پرداختى هر سال از مؤونه همان سال محسوب است، ولى از سهمين مبارکين محسوب نمى‏شود، بلکه بر آنان دادن خمس درآمد سالانه‏ شان در زائد بر مؤونه سال به‌طور مستقل، واجب است.اجوبه الاستفتائات.

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=26543

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد 

*- ويژه نامه احكام خمسکلید: فرق خمس و ماليات فرق خمس و ماليات فرق خمس و ماليات فرق خمس و ماليات فرق خمس و ماليات فرق خمس و ماليات فرق خمس و ماليات

 

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
توسط | ۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۳۸:۱۷ +۰۴:۳۰ ۲۶ام اسفند ۱۳۹۴ ,|خمس دسته بندی ها|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

نوزده − ده =

Code Center