وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

فرق خمس و ماليات از نظر مراجع

فرق خمس و ماليات

پرسش ۱۴۷ . فرق خمس با ماليات را بيان كنيد؟
«خمس» يك واجب الهى و عبادى است كه در آن قصد قربت معتبر است؛ ولى «ماليات» يك حكم قانونى و حكومتى و تابع شرايط زمان و مكان است و هيچ گونه منافاتى با خمس ندارد. از اين رو پرداخت ماليات، نمى تواند جايگزين خمس گردد.۱

۱. امام، استفتائات، ج۱، س ۱۹۹؛ مكارم، استفتائات، ج۱، س ۳۳۳؛ تبريزى، استفتائات، س۸۵۳؛ صافى، جامع الاحكام، ج ۲، س ۷۳۲؛ دفتر: سيستانى، وحيد، خامنه اى، فاضل، نورى و بهجت.(احكام خمس،پرسمان).


مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س ۱۰۳۱: من در سال ۱۳۴۱ شمسی از امام خمینی(قدّس‏سرّه) تقلید نموده و حقوق شرعی خود را طبق فتاوای ایشان به او می‏پرداختم. در سال ۱۳۴۶ امام(قدّس‏سرّه) در ضمن پاسخ به سؤالی درباره حقوق شرعی و مالیات، فرمودند که حقوق شرعی همان خمس و زکات است، ولی مالیات جزء حقوق شرعی نیست. در حال حاضر که در دوران جمهوری اسلامی به سر می‏بریم، خواهشمندیم وظیفه ما را نسبت به حقوق شرعی مالی و مالیات بیان فرمایید.
ج: مالياتى که حکومت جمهورى اسلامى بر اساس قوانين و مقررات وضع مى‏کند، هرچند پرداخت آن بر کسانى که قانون شامل آنان مى‏شود، واجب است، و مالياتِ پرداختى هر سال از مؤونه همان سال محسوب است، ولى از سهمين مبارکين محسوب نمى‏شود، بلکه بر آنان دادن خمس درآمد سالانه‏ شان در زائد بر مؤونه سال به‌طور مستقل، واجب است.اجوبه الاستفتائات.

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=26543

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد 

*- ويژه نامه احكام خمسکلید: فرق خمس و ماليات فرق خمس و ماليات فرق خمس و ماليات فرق خمس و ماليات فرق خمس و ماليات فرق خمس و ماليات فرق خمس و ماليات

 

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.