غصب زمین مسجد و نجس کردن آن

غصب زمین مسجد و نجس کردن آن

رساله توضيح المسائل نماز

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][ غصب زمین مسجد حرام است و اگر نجس شود حکم آن در ادامه مطرح می شود]

اشاره

مسأله ۹۰۳ اگر مسجدی را غصب کنند (۱) و به جای آن خانه و مانند آن بسازند (۲)، که دیگر به آن مسجد نگویند باز هم بنا بر احتیاط واجب (۳) نجس کردن آن حرام و تطهیر آن واجب است.

این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست

(۱) (مکارم:) و آن را از صورت مسجد به کلّی در آورند به طوری که دیگر به آن مسجد نگویند، باز هم نجس کردن آن بنا بر احتیاط حرام است و تطهیر آن لازم است.

(۲) (خوئی، تبریزی:) یا به طوری خراب شود که نماز خواندن در آن ممکن نباشد بنا بر احتیاط باز هم نجس کردن آن حرام است ولی تطهیر آن واجب نیست.

(گلپایگانی، صافی:) یا به طوری خراب شود که نماز خواندن در آن ممکن نباشد باز هم نجس کردن آن حرام است و تطهیر آن واجب است.

(سیستانی:) یا به طوری خراب شود که دیگر به آن مسجد نگویند، نجس کردن آن حرام نیست و تطهیر آن واجب نیست.

(فاضل:) یا در طرح توسعه و تعریض کوچه و خیابانهای شهر و روستا قسمتی از مسجد در کوچه و خیابان واقع شود بنا بر احتیاط واجب تنجیس آن جایز نیست و تطهیر آن واجب است.

(زنجانی:) و عرفاً امکان بازگشت دوباره آن به حالت مسجدیت نباشد یا به طوری خراب شود که نماز خواندن در آن ممکن نباشد، بنا بر احتیاط مستحب آن را نجس نکنند و اگر نجس شد تطهیر کنند. (۳) [عبارت «بنا بر احتیاط واجب» در رساله آیت اللّه اراکی نیست]

مسأله اختصاصی

(فاضل:) مسأله ۹۱۹ جسد میّت را پیش از غسل دادن در مسجد گذاشتن اگر موجب سرایت نجاست به مسجد یا مستلزم بی احترامی به مسجد نباشد مانعی ندارد ولی بهتر آن است که جنازه میّت را در مسجد نگذارند امّا بعد از غسل بی اشکال است.

توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.


مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س ۴۱۶ مسجدی بوده که خراب شده]

س ۴۱۶: مسجدی بوده که خراب شده، و آثار مسجدی از آن محو گردیده یا به جای آن بنای دیگری ساخته شده و امیدی هم به دوباره سازی آن وجود ندارد، مثل آن که آن آبادی ویران شده و تغییر مکان پیدا کرده، آیا نجس کردن آن مکان حرام است و تطهیر آن واجب است؟

ج: در فرض سؤال معلوم نیست نجس کردن آن حرام باشد، گر چه احتیاط آن است که نجس نکنند. اجوبه الاستفتائات .

لینک کوتاه مطلب: http://goo.gl/ybjzdD

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نمازکلید: غصب زمین مسجد و نجس کردن آن غصب زمین مسجد و نجس کردن آن غصب زمین مسجد و نجس کردن آن غصب زمین مسجد و نجس کردن آن غصب زمین مسجد و نجس کردن آن غصب زمین مسجد و نجس کردن آن غصب زمین مسجد و نجس کردن آن غصب زمین مسجد و نجس کردن آن غصب زمین مسجد و نجس کردن آن غصب زمین مسجد و نجس کردن آن غصب زمین مسجد و نجس کردن آن  غصب زمین مسجد و نجس کردن آن غصب زمین مسجد و نجس کردن آن غصب زمین مسجد و نجس کردن آن غصب زمین مسجد و نجس کردن آن

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.