غسل ارتماسی در استخر

غسل ارتماسی در استخر

در نوشتار قبل « شیوه غسل ارتماسی » مطرح شد از اینجا کلیک کنید و در تکمیل نوشتار حاضر مطالعه نمایید.

غسل يا به صورت ترتيبي است ، يعني ابتدا سر و گردن و بعد سمت راست بدن و پس از آن سمت چپ بدن شسته مي شود. و يا غسل ارتماسي است.

غسل ارتماسی به دو روش انجام می‌گیرد: الف)- «دفعی» و ب)-«تدریجی».

الف)- در غسل ارتماسی دفعی باید در یک لحظه، آب تمام بدن را فرا بگیرد.

ب)-در غسل ارتماسی تدریجی باید بدن را به نیّت غسل، تدریجاً در آب فرو برد طوری که فاصله بین فرو بردن اعضاء زیاد نباشد و موالات در شستن اعضاء رعایت گردد به گونه‌ای که بگویند مشغول انجام غسل ارتماسی است.

تذكر: آنچه مورد اختلاف فقها در غسل ارتماسي است، اينست كه اگر بدن را آب فراگرفته باشد، مثلا شخص در استخر باشد، آيا غسل او صحيح است يا نه؟ مراجع سه دسته نظر فقهي دارند :

الف)- برخي از ايشان فرموده اند: قبل از غسل بايد تمام بدن بيرون از آب باشد.

ب)-برخي ديگر گفته اند: قبل از غسل بايد مقداري از بدن بيرون باشد.

ج)- و جمعي از فقها نيز فتوا داده اند كه حتي اگر تمام بدن را آب فرا گرفته باشد به شر ط اينكه در زير آب شخص به نيت غسل تكان بخورد، غسل او صحيح است. در ادامه با توجه به در نظر داشتن اين تذكرات نظر مراجع عظام تقليد را با هم مي بينيم.

 …………………………………………………………..

غسل ارتماسى

پرسش 95 . آيا انجام غسل ارتماسى، با لباس زير در استخر جايز است؟

همه مراجع: اگر آب يكباره تمام بدن را فرا بگيرد، غسل صحيح است.[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][1]

پرسش 96 . كسى كه تمام بدنش زير آب است، آيا مى تواند نيت غسل ارتماسى كند يا اينكه بايد از آب بيرون آيد و بعد  در آب فرو رود؟

آيات عظام امام، بهجت، فاضل و نورى: آرى، ولى بايد بعد از نيت، بدن را زير آب حركت دهد.[2]

آيات عظام تبريزى، سيستانى، صافى و مكارم: بنا بر احتياط واجب بايد در غسل ارتماسى، مقدارى از بدن بيرون آب باشد.[3]

آية اللّه  وحيد: بنا بر احتياط واجب، بايد در غسل ارتماسى تمام بدن بيرون آب باشد.[4]

پرسش 97 . كسى كه بدنش تا گردن زير آب است، آيا با فرو بردن سر، غسل ارتماسى صحيح است؟

همه مراجع (به جز وحيد): آرى، غسل او صحيح است و لازم نيست تمام بدن بيرون آب باشد.[5]

آية اللّه  وحيد: بنا بر احتياط واجب، بايد تمام بدنش بيرون آب باشد.[6]

  • [1]. العروة الوثقى، فصل فى غسل الجنابه.
  • [2]. توضيح المسائل مراجع، م 368.
  • [3]. همان و سيستانى، منهاج الصالحين، ج 1، م 185.
  • [3]. وحيد، توضيح المسائل، م 373.
  • [4]. توضيح المسائل مراجع، م 367.
  • [5]. وحيد، توضيح المسائل، م 373. (احكام وضو، غسل و تيمم-پرسمان).

 

مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: در غسل ترتیبی آیا در استخر و امثال آن می توان داخل آب شد و زیر آب روی بدن با حرکت دست غسل نمود یا خیر ؟

پاسخ: هر قسمتی را که می خواهد غسل بدهد اگر همان قسمت را از آب بیرون بیاورد و به نیت غسل در آب فرو ببرد کافی است .
پرسش: می خواستم بپرسم که اگر در استخر غسل کنیم و مایو به پا داشته باشیم آیا آن غسل صحیح است؟
پاسخ: اشکال ندارد اگر آب به تمام نقاط بدن برسد.
پرسش: آیا در آب استخر و جکوزی می شود غسل کرد ؟
پاسخ: در هر دو مورد غسل اشکال ندارد . استفتائات معظم له .

مسأله ۴۳۰. در غسل ترتیبی انسان باید به نیّت غسل، بنابر احتیاط لازم، اوّل تمام سر و گردن و بعد بدن را بشوید و احتياط مستحب آن است كه اوّل طرف راست، بعد طرف چپ بدن را بشوید.[۲]

مسأله ۴۳۱. غسل ترتیبی را می‌توان با فرو رفتن در آب هم انجام داد، بنابراین اگر فرد دو بار در آب فرو رود؛ یک بار به نیّت سر و گردن، بار دوم به نیّت بدن، غسل او صحیح است هرچند احتیاط مستحب است سه بار در آب فرو رود؛ یک بار به نیّت سر و گردن، بار دوم به نیّت طرف راست و بار سوم به نیّت طرف چپ.

مسأله ۴۳۲. چنانچه فردی تمام یا قسمتی از بدنش قبل از اینکه آن قسمت را به نیّت غسل ترتیبی بشوید زیر آب باشد و بخواهد با حرکت دادن یا بدون حرکت دادن آن در زیر آب نیّت غسل کند، بنابر احتیاط واجب غسلش صحیح محسوب نمی‌شود. بنابر این اگر داخل حوض یا استخر آب است و می‌خواهد غسل ترتیبی نماید، احتیاط واجب آن است كه از آب بیرون آید یا حداقل محلّی را كه می‌خواهد غسل دهد از داخل آب بیرون آورد و بعد به قصد غسل ترتیبی داخل آب نماید.

 همچنین اگر سر یا بدن زیر دوش است و آب بر آن جریان دارد بنابر احتیاط لازم، محلّی را كه می‌خواهد غسل دهد از دوش كنار ببرد و بعد به قصد غسل زیر دوش قرار دهد و كسی كه این مسأله را نمی‌دانسته و در غسل‌های گذشته آن را مراعات نمی‌كرده، ازآنجا که حکم بنابر احتیاط واجب است، مانند سایر موارد احتیاط واجب، می‌تواند به مجتهد دیگری که از سایر مجتهدین اعلم است، رجوع کند و اگر وی رعایت این نکته را لازم نمی‌دانست، در این مسأله از او تقلید نماید تا غسل‌ هایی که بدون رعايت اين نكته انجام داده و از این به بعد به اين گونه، انجام می‌دهد، بدون اشکال باشد.

غسل ارتماسی
غسل ارتماسی به دو روش انجام می‌گیرد: «دفعی» و «تدریجی».

مسأله ۴۳۳. در غسل ارتماسی دفعی باید در یک لحظه، آب تمام بدن را فرا بگیرد، ولی لازم نیست كه قبل از شروع در غسل، تمام بدن بیرون آب باشد بلكه اگر مقداری از آن بیرون باشد و به نیّت غسل در آب فرو رود، کافی است.

مسأله ۴۳۴. در غسل ارتماسی تدریجی باید بدن را به نیّت غسل، تدریجاً در آب فرو برد طوری که فاصله بین فرو بردن اعضاء زیاد نباشد و موالات در شستن اعضاء رعایت گردد به گونه‌ای که بگویند مشغول انجام غسل ارتماسی است و در این صورت لازم است هر عضو، قبل از غسل دادنِ آن عضو، بیرون آب باشد.

شایان ذکر است در این نوع غسل لازم نیست تمام بدن در یک لحظه زیر آب باشد. بنابر این فرد می‌تواند پس از فرو بردن بعضی از اعضاء به نیّت غسل در آب، آن قسمت را بیرون بیاورد و بعد قسمت دیگری را فروبرد.

مسأله ۴۳۵. اگر بعد از غسل ارتماسی بفهمد كه به مقداری از بدن، آب نرسیده، چه جای آن را بداند یا نداند باید دوباره غسل كند.

مسأله ۴۳۶. اگر فرد برای غسل ترتیبی وقت ندارد ولی برای ارتماسی وقت دارد، باید غسل ارتماسی كند.

مسأله ۴۳۷. كسی كه برای حج یا عمره احرام بسته، نباید غسل ارتماسی كند ولی اگر از روی فراموشی غسل ارتماسی كند، غسلش صحیح است. توضيح المسائل جامع آيت الله سيستاني .


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

چگونگی انجام غسل ترتیبی در استخر

پرسش :لطفا بفرمایید چگونه می توان در استخر غسل ترتیبی انجام داد؟
پاسخ :در غسل ترتیبی ( با رعایت استحباب در ترتیب) در استخر و امثال آن، لازم نیست تمام بدن را از آب بیرون آورد و دومرتبه زیر آب رود. کافی است سر و گردن را بیرون آورد و به نیت غسل زیر آب رود و سپس کمی از سمت راست را از آب بیرون آورد و به نیت غسل زیر آب رود و به همین ترتیب سمت چپ را انجام دهد. استفتائات حضرت آيت الله مكارم شيرازي .
لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=19150

آيا هنگام غسل بايد بر بدن دست كشيد

تفاوت غسل و وضو چيست

شستن بدن در غسل از بالا به پايين

تعداد غسل  هاى واجب براى مرد و زن

غسل  هاى مستحبى

معني غسل و كيفيت انجام دادن آنكليد: غسل ارتماسی در استخر غسل ارتماسی در استخر غسل ارتماسی در استخر غسل ارتماسی در استخر غسل ارتماسی در استخر غسل ارتماسی در استخر غسل ارتماسی در استخر غسل ارتماسی در استخر غسل ارتماسی در استخر غسل ارتماسی در استخر غسل ارتماسی در استخر غسل ارتماسی در استخر استخر بانوان  استخر زنانه … آيا زنان در استخر مي توانند غسل كنند ؟ غسل كردنX استخر شناX شنا غسل كردنX استخر شناX شنا حكم غسل ارتماسی در استخر كردن آيا غسل ارتماسی در استخر كردن درست است از نظر شرع احكام … غسل كردن با مايو 

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر شما درباره این مطلب:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.