وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

عمل نکردن به استخاره چه حکمی دارد

سؤال: آیا عمل به استخاره، واجب است؟

عمل نکردن به استخاره چه حکمی دارد

عمل نکردن به استخاره چه حکمی دارد

نكته : در انتهاء مطلب نظرات مراجع عظام تقليد آمده است.

سوال:

سلام آقای یوسف وند
ببخشید من یه مقدار باید توضیح بدم چون خیلی نتیجه اش واسم مهمه.
من کارم کشاورزیه ولی خیلی علاقه داشتم که کنارش یه کار دولتی هم داشته باشم که توی این وضعیت نامناسب زندگی بتونم درآمد بهتری داشته باشم. به تازگی به واسطه یکی از آشنایان به یک پروژه پیمانکاری دولتی معرفی شدم که به زودی کارش رو شروع میکنه. یکی از نزدیکانم که حرفش واسم خیلی مهمه بهم گفت که چون پروژه پیمانکاریه و معلوم نیست نگهت دارن یا مثلا کار بخاطر کمبود بودجه تعطیل شه و از اینحرفا اصرار کرد که برو استخاره بگیر. منم رفتم استخاره گرفتم بد اومد. اینجا بود که بینمون بحث پیش اومد چون من گفتم استخاره اصلا واسه اینجور مواقع نیست. خداوند خودش اونهمه من و خانوادم دعا کردیم که یه کاری واسه من درست کنه که الان این کار از لطف اونه پس اینکه بیام برم استخاره بگیرم درست نیست ولی ایشون میگن که نه استخاره بد بوده پس این کاره خوب نیست و حتما مشکلی درش هست.
خواستم از شما بپرسم آیا من اشتباه میکنم یا ایشون و راهنماییمون کنید. ممنون.

جواب:

سلام عليكم برادر گرامي

۱-استخاره مراحلي دارد. اول، دين به ما امر كرده است كه همواره پيرامون امور تفكر كنيم. و نظر شرع را ببينيم پس از آن مشورت كنيم، يعني از عقل دسته جمعي كمك بگيريم آنگاه اگر از راه عقل فردي و جمعي به جايي نرسيديم و مردد مانديم، خوبست استخاره بگيريم.

فلسفه استخاره براي اينست كه مومن را از شك خارج كند چون ترديد براي ايمان قلب آسيب زاست.

فلسفه استخاره براي اينست كه مومن را از شك خارج كند چون ترديد براي ايمان قلب آسيب زاست. پس توصيه مي كنيم اين مراحل را براي هر استخاره اي طي كنيد متاسفانه برخي از مردم براي كارهاي كه كاملا مشخص است كه خلاف شرع هست نيز استخاره مي گيرند!. اگر جايي به اين نتيجه رسيديد كه كاري براي شما مناسب است  و مخالف شرع نيست استخاره نمي خواهد ملاك عقل و مشورت با مومنان باشد براي شما. ما روايات زيادي داريم كه دستور داده اند هميشه نسبت به كارها تفكر و مشورت داشته باشيد. قرار نيسست كه براي هر كاري استخاره گرفته شود!.

۲-عمل به استخاره واجب نيست، اما خوبست كه پايبند باشيد، به گونه اي نشود كه ما استخاره بگيريم و هرگاه بد آمد و باب ميلمان نبود آن را رها كنيم. پس خوبست استخاره نگيريم و اگر گرفتيم عمل كنيم.

۳-براي اينكه برخلاف استخاره عمل كنيد ، ببينيد شرايط شما عوض شده يا نه اگر شرايط عوض شده باشد مي توانيد برخلاف آن عمل كنيد.

۴-اگر كار شما به گونه اي هست كه فكر مي كنيد براي شما سودده است، خب مي توانيد برخلاف استخاره عمل نماييد اما با توجه به اهميت كارتان؛ مناسب با آن صدقه دهيد. مي توانيد با صدقه و با توسل؛ انشاالله اگر مانعي هم بوده برطرف نماييد.  

انشاالله شما و ساير مومنان همواره تحت عنايات خاص امام عصر ارواحنا فدا باشيد.

وفقكم الله لكل الخير


مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س ۱۴۳۴: آیا عمل به استخاره واجب است؟

ج: الزام شرعی در عمل به استخاره وجود ندارد ولی بهتر است بر خلاف آن عمل نشود.

س ۱۴۳۵: بنا بر آنچه گفته می‏شود که در کارهای خیر نیازی به استخاره نیست. آیا در مورد کیفیت انجام آنها و یا در مورد مشکلات پیش بینی نشده‏ای که در خلال انجام آنها ممکن است پیش بیاید، استخاره جایز است؟ و آیا استخاره راهی برای شناخت غیب محسوب می‏شود یا اینکه فقط خدا از آن آگاه است؟

ج: استخاره برای رفع حيرت و ترديد در انجام کارهای مباح است، اعم از اينکه ترديد در اصل عمل باشد يا در چگونگی انجام آن. بنا بر اين در کارهای خير که در آنها حيرت وجود ندارد، استخاره لازم نيست و همچنين استخاره برای آگاهی از آينده شخص يا عمل نمی‏باشد.

در کارهای خير که در آنها حيرت وجود ندارد، استخاره لازم نيست.

س ۱۴۳۶: آیا در مواردی مثل تقاضای طلاق یا عدم آن استخاره با قرآن صحیح است؟ و در صورتی که شخصی استخاره کند ولی طبق آن عمل نکند، حکم چیست؟

ج: جواز استخاره با قرآن يا تسبيح اختصاص به مورد خاصی ندارد، بلکه در هر امر مباحی که شخص راجع به آن ترديد و حيرت داشته باشد به‌طوری که قادر بر اتخاذ تصميم نباشد، می‏توان استخاره گرفت و از نظر شرعی عمل به استخاره واجب نيست هرچند بهتر است انسان با آن مخالفت نکند.

س ۱۴۳۷: آیا استخاره با تسبیح یا قرآن در مسائل سرنوشت ساز مانند ازدواج جایز است؟

ج: شايسته است انسان در اموری که می‏خواهد راجع به آنها تصميم بگيرد، ابتدا تأمل و دقت کند و يا با افراد با تجربه و مورد اطمينان مشورت نمايد و در صورتی که با اين کارها تحيّر او برطرف نشد، می‏تواند استخاره کند.

س ۱۴۳۸: آیا چند بار استخاره برای یک کار صحیح است؟

ج: چون استخاره برای رفع حيرت است، بنا بر اين بعد از برطرف شدن حيرت با استخاره اول، تکرار آن معنی ندارد مگر آنکه موضوع تغيير کند.

سؤال: آیا عمل به استخاره، واجب است؟

جواب: واجب نیست، اما بهتر است خلاف آن عمل نشود.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات حضرت آیت الله العظمی خامنه ای


 

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

استخاره از طریق رایانه[استخاره]

پرسش :استخاره با قرآن از طریق رایانه و اینترنت چه حکمی دارد؟

پاسخ :در صورتی که یک فرد حقیقی استخاره را انجام دهد و نتیجه اعلام شود یا نرم افزار طوری تنظیم شده باشد که آیات آغاز یکی از صفحات قرآن را بدون اطلاع قبلی منعکس کند، مانعی ندارد.

اعتبار تقویم های نجومی [استخاره]

پرسش :تقویم هایی در بازار موجود است که معروف به تقویم های نجومی است.در این تقویم ها مواردی همچون ورود برج های فلکی به یکدیگر ( به طور مثال داخل شدن برج قمر به برج عقرب ) و مسایلی از این قبیل مطرح می باشد. و در اثر این تغییرات نجومی نتایجی همچون موارد زیر در آن موجود است:
– در فلان ایام انجام کارهای خیر، خوب است.
– در فلان ایام انتقال منزل و اسباب کشی خوب است.
– و موارد دیگر.
حال سوالی که از حضرتعالی داشتم این است که : 
آیا میتوان به چنین تقویم هایی اطمینان داشت و آیا چنین مواردی در شرع مقدس اسلام میباشد. و آیا در اثر عمل نکردن و یا عمل کردن به این موارد ، تاثیری در نتیجه کار دارد یا خیر؟

پاسخ :اعتباری ندارد ولی آنچه درباره قمر در عقرب می نویسند مطابق برخی از روایات دارای آثاری است.

استخاره اینترنتی [استخاره]

پرسش :ببخشید این استخاره های اینترنتی که موجوده درسته؟

پاسخ :در صورتی که یک فرد حقیقی استخاره را انجام دهد و نتیجه اعلام شود یا نرم افزار طوری تنظیم شده باشد که آیات آغاز یکی از صفحات قرآن را بدون اطلاع قبلی منعکس کند، مانعی ندارد.

استخاره گرفتن بصورت عادت [استخاره]

پرسش :آیا عادت قرار گرفتن استخاره در تمام امور ریز و درشت باعث سلب اختیار و مسئولیت نمی شود؟ یعنی به هر حال ممکن است روز قیامت گریبان شخص را بگیرند که چرا در فلان انتخاب، (با این که مرتکب حرامی نشدی) فلان کار را نکردی که منافع بیشتری در آن بود؛ و باید از علم و عقل و شواهد مختلف استفاده می کردی نه این که با استخاره خیال خود را راحت کنی…

پاسخ :باید توجه داشت استخاره مربوط به جایی است که انسان نه با علم و عقل خود بتواند راه را تشخیص دهد و نه از طریق مشاوره بطوریکه حیران و سرگردان شود در غیر این موارد استخاره صحیح نیست.

عمل به نتیجه استخاره [استخاره]

پرسش :آیا پس از انجام استخاره موظف به انجام آن هستیم؟

پاسخ :عمل به نتیجه استخاره وجوب شرعی ندارد.

عمل نکردن به استخاره [استخاره]

پرسش :آیا در صورت انجام استخاره، عمل به آن واجب است؟

پاسخ :عمل به استخاره واجب نیست ولى حتّى الامکان مخالفت نشود مگر این که مدّت قابل ملاحظه اى تاخیر بیندازد و بعد اقدام کند.

عمل به استخاره در صورت جواب منفی شدن [استخاره]

پرسش :استخاره کردن از قرآن و در صورت جواب منفی عمل به آن چه مسئله ای پیش می آورد؟ کلا فلسفه استخاره از قرآن چیست؟

پاسخ :استخاره نوعی مشورت با خداوند است بدین معنی که اگر انسان در انجام یا ترک کاری مردد شود ابتدا در اطراف آن و آثار و لوازم و توابعش فکر و اندیشه می کند اگر به نتیجه ای رسید طبق آن عمل می کند وگرنه با افراد کاردان و با تجربه و آگاه در مورد آن مشورت می کند اگر به نتیجه رسید طبق آن عمل می کند در غیر این صورت با خداوند از طریق استخاره مشورت می کند و مطابق آن عمل می کند.
البته عمل به استخاره واجب نیست ولی خوب است بی جهت با آن مخالفت نگردد مگر این که مدت زمانی بگذرد که در این صورت مخالفت با آن پس از پرداخت صدقه ای بی مانع است.

استخاره و تفأل به قرآن [استخاره]

پرسش :آیا استخاره و تفأل با استفاده از کلام الله مجید براى خود و دیگران جایز است؟

پاسخ :استخاره با قرآن اشکالى ندارد ولى بهتر است از تفال به قرآن خود دارى شود.

تجدید استخاره [استخاره]

پرسش :آیا در مورد ازدواج، تجدید استخاره جایز است به چه روش؟

پاسخ :در هیچ مورد تجدید استخاره درست نیست مگر این که مدّت قابل ملاحظه اى بگذرد یا شرایط مورد استخاره تغییر کند.

تجدید استخاره [استخاره]

پرسش :آیا در مورد ازدواج، تجدید استخاره جایز است به چه روش؟

پاسخ :در هیچ مورد تجدید استخاره درست نیست مگر این که مدّت قابل ملاحظه اى بگذرد یا شرایط مورد استخاره تغییر کند.

تفأل به قرآن هنگام تحویل سال [استخاره]

پرسش :موقع تحویل سال همسرم قرآن را به نیت چگونگی احوال ما در سال جدید باز کرد و آیه «کل نفس ذائقة الموت» که در وسط صفحه بود به چشمش خورد، بعد خودم چند بار تفأل زدم و هر بار آیاتی با همین مضمون می آمد. از آن روز به بعد به کلی به هم ریخته ام و خیلی نگران همسرم هستم. لطفاً ما را راهنمایی کنید.

پاسخ :فال گرفتن با قرآن اعتباری ندارد و حتی در بعضی موارد اشکال شرعی دارد؛ تنها می توان با قرآن استخاره کرد. در فرض سوال، صدقه ای بپردازید و نگران نباشید.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات حضرت آیت الله العظمی مكارم شيرازي.


 

مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: آیا استخاره به طریقی که امروزه در میان ما متداول است، شرعاً وارد و پسندیده است؟ و آیا تکرار آن ضرری دارد اگر با تصدّق همراه شود تا با خواسته استخاره کننده، برابر گردد؟

پاسخ: استخاره به هنگام حیرت و تساوی احتمالات و رجحان نداشتن یک احتمال، به قصد رجاء انجام می شود آن هم پس از فکر و مشورت، اما تکرار آن به سبب حیرت، صحیح نیست مگر در صورت تغییر موضوع و دادن صدقه به مقدار از مال.
 

پرسش: آیا برای ازدواج نیازی به استخاره می باشد ؟

پاسخ: قدر متیقن ازموارد استخاره مورد تحیر و تردد و نرسیدن به نتیجه علیرغم مشورت است. استفتائات آيت الله سيستاني.

الاستفتاءات » الإستخارة

١السؤال: هل يجب علي المستخير الالتزام بالاستخارة؟ وهل يجوز له اعادة الخيرة بعد مضي وقت؟

الجواب: ينبغي العمل بموجبها ولا تعاد الا بتبديل الموضوع ولوبالصدقة.
 

٢السؤال: هل يستحب الطهارة في الخيرة؟

الجواب: نعم يستحب.
 

٣السؤال: ما أفضل الأوقات في عمل الخيرة؟

الجواب: بعد الاتيان بالصلاة الواجبة أوالمستحبة وأفضلها قبل طلوع الشمس من يوم الجمعة.
 

٤السؤال: هل يجوز الأستخارة على نفس الموضوع اكثر من مرة بغية الحصول على نتيجة ايجابية وبأيها يؤخذ؟ (اي بالأولى ام بألاخيرة)؟

الجواب: لا معنى لتجديد الإستخارة لموضوع واحد إلاّ اذا تغيّرت بعض الظروف أو مضى زمان بحيث يحتمل تغّير المصالح والمفاسد.
 

٥السؤال: ما هو رأيكم بالاستخارة ؟

الجواب: المتيقن من مشروعية الاستخارة هو مورد التحّير بعد الاستشارة.
 

٦السؤال: ما هي كيفية الاستخارة بالسبحة ؟

الجواب: يكفي أن تذكر الصلوات (اللهم صل علي محمد وآل محمد) ثلاثاً ثم تقبض السبحة فتحسب اثنين اثنين فأن خرج اثنين فهي غير جيدة وأن بقيت واحدة فهي جيدة.
 

٧السؤال: هل تنصحون بأخذ خيرة في أمر الزواج ؟

الجواب: بعد المشاورة وعدم رفع التحير لابأس به.
 

٨السؤال: هل الخيرة عند الحيرة أم هي جائزة في كل الأحوال ؟

الجواب: المتيقن من مشروعيتها هو حصول التحيّر مع تعذّر الأستشارة وعدم إنتهائها الى نتيجة .
 

٩السؤال: هل الاستخارة الموجودة حالياً ( بالسبحة والقرآن الكريم وصلاة الرقاع) لها سند معتبر؟

الجواب: المتيقن من مشروعيتها هو حصول التحيّر مع تعذّر الاستشارة وعدم انتهائها الي نتيجة.
 

١٠السؤال: نحن فتيات نبلغ من العمر ( ٢٩ – ٢٧ – ٢٥ ) وكل خاطب يتقدم إلى خطبتنا يقوم والدنا بأخذ الاستخارة وفي اغلب الأحيان تكون الاستخارة نهي ، ولهذا السبب نحن معطلات عن الزواج . فهل تصح الخيرة من عدمه في هذا الموضع ؟

الجواب: ينبغي للأب ان لا يستخير في أمر البنت إذا كان قد قدم لها من هو كفؤ لها شرعاً وعرفاً إلاّ بموافقة البنت نفسها ، إذ إنما يستخار للأمر حيث يكون الإنسان مخيراً شرعاً ، وولاية الأب تسقط شرعاً بالامتناع عن الموافقة على زواجها من كفؤها.

السؤال: هل الاستخارة بالطريقة المتبعة عندنا الان ، محبَّذة شرعاً أو واردة ؟ وهل هناك من ضير في تكرار الإستخارة مع التصدق لتوافق رغبة المستخير؟

الجواب: يؤتى بها رجاء اً ، عند الحيرة ، وعدم ترجُّح أحد الاحتمالات بعد التأمل والإستشارة ، وتكرار الخيرة غير صحيح الاّ مع تبدل الموضوع ، ومنه التصدق ببعض المال.
 

١٢السؤال: الاستخارة، اذا كانت جيدة هل يجوز عدم الالتزام بها والعمل بها كترك الموضوع مثلاً؟

الجواب: يجوز.
 

١٣السؤال: لو اني اخذت استخارة وكانت غيرجيدة فهل استطيع ان اذبح شيء من الخراف واوزعه علي الفقراء وابداً العمل به؟

الجواب: يجوز ولكن ذلك لايمنع من ترتب ما تحذر منه في مخالفة الاستخارة.
 

١٤السؤال: هل الاستخارة بالطريقة المتبعة عندنا الان ، محبَّذة شرعاً أو واردة ؟ وهل هناك من ضير في تكرارالإستخارة مع التصدق لتوافق رغبة المستخير؟

الجواب: يؤتى بها رجاءاً ، عند الحيرة ، وعدم ترجُّح أحد الاحتمالات بعد التأمل والإستشارة ، وتكرار الخيرة غير صحيح الاّ مع تبدل الموضوع ، ومنه التصدق ببعض المال .
 

١٥السؤال: ما راي سماحتكم في الاستخارة بالقرآن الكريم ؟

الجواب: يجوز الاعتماد علي الاستخارة ولكن بعد عدم التمكن من رفع الحيرة بالتدبر ومراجعة اهل الخبرة ومشاورة الاهل والاصدقاء فان بقيت الحيرة ولم يمكن ترجيح احد الامرين او الامور فالاستخارة ترجح احد الاطراف وليس لها شان آخر كالكشف عن الغيب.
 

١٦السؤال: كيف تكون الاستخارة ؟ ما هي كيفيتها ؟ واذا كنت محتارة بين شيئين وظهر لي بعد الاستخارة ان احدهما سلبي فهل يجب علي الا افعله واذا فعلته ما هو الحكم ؟

الجواب: الاستخارة طلب الخير من الله تعالى وهي دعاء فربما يستجاب وربما لا يستجاب وعلى كل حال فليس لها طريقة خاصة واردة في الشرع وانما دأب العلماء على فتح القرآن بعد التوجه الى الله تعالى وطلب الخير منه ويستدل بالآية الاولى في يمين الصفحة على كون العمل خيرا او شرا ولا يوجب ذلك تكليفا ولا يدل على الواقع فالغيب لا يعلمه الا الله تعالى ولم يجعل الله لنا نافذة للغيب ولكن الاستخارة تفيد في وقت الحيرة وعدم امكان الرجحان في احد الطرفين فتكون هي مرجحة لاحدهما ولا تحرم مخالفتها. استفتائات عربي آيت الله سيستاني.

 

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات حضرت آیت الله العظمی سیستانی.
حتما بخوانيد

ويژه نامه استخاره و آداب آن

 


 

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

25 نظرات
 1. سپید می گوید

  باسلام، ببخشید بنده برای مسئله ای رفتم پیش یک روحانی تا برام در مورد آن استخاره کنن، ایشون خیلی سریع صلوت فرستادن و قران رو باز کردن و خیلی سریع گفتن بد اومد بنظر شما نباید در مورد مفاهیم آیات بیشتر تفحص میکردن؟؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   گاهی با همان نگاه اول کل آیه و فضای آیات در ذهن تداعی می کند. برخی چون انس با قرآن دارند نگاه به ابتدای آیه تا آخر آن را تداعی می کنند.
   وفقکم الله لکل خیر

 2. سمیه می گوید

  زیادصبرندارم لطفٱتاامروزجواب روبفرستیدهرچقدرفکرمیکنم اصلٱ متوجه نمیشم استخاره ام بدبوده یاخوب ولی بهرحال دوباره میپرسم وقتی در جواب نتیجه استخاره اولین جمله این هست (به خواسته ات نمی رسی)دومین جمله هم نوشته شده (خوب است) دراین صورت حکم
  استخاره چیست خوب هست یابد؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   بنده اطلاعی از شیوه استخاره شما ندارم. توصیه می کنیم استخاره را به یک روحانی مثل امام جماعت مسجد محل بدهید تا بگیرند و اگر سوالی داشتید پاسخ بدهند.
   وفقکم الله لکل خیر

 3. سمیه می گوید

  سلام وقت بخیر
  به صورت اینترنتی استخاره با قرآن رو انجام دادم نتیجه این شده (به خواسته است نمی‌رسی خوب است)حالابایدچکارکنم واقعٱ به استخاره عمل کنم یانه اصلٱ منظور نتیجه استخاره ام چی هست؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر استخاره کرده اید و بد آمده عمل نکنید.
   وفقکم الله لکل خیر

 4. راحیل می گوید

  سلام وقت بخیر

  من مدتیه که با کسی وارد رابطه شدم و قصدمون هم ازدواجه .ما رابطه داشتیم باهم و من همیشه از خشم و غضب خدا میترسیدم چون تو روز دوم عاشورا امسال هم بود .ولی فک کردم چون عاشقشم مشکلی نیست تا اینکه شک کردم به اون نفری که دوستش دارم و قصد استخاره کردم
  نیت استخاره من این بود که اگه موندی هست و دوستم داره خوب بیاد وگر نه بد تا اینکه خیلی بد اومد .خیلی ناراحتم چون خیلی دوسش دارم و فک میکنم که پشیمون هستم از استخاره ای ک کردم چون از رو ناراحتی این حرف رو زدم و شک کردم.

  به خودشون هم زنگ زدم و گفتم جواب استخاره رو خیلی ناراحت شد و اصلا راضی نبود و بهم گفت نباید بهش عمل کنم.
  میخواستم بدونم میشه که چیزی نذر بکنم یا اینکه صدقه بدم و به استخاره عمل نکنم؟؟چه کار کنم که اتفاق بدی نیوفته؟

  منون میشم زود جواب منو بدین چون باعث دل مشغولی برام شده .

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   صرف عاشق بودن دلیل نیست که شما ارتباط داشته باشید!. و مراقب باشید بسیاری همین فکرها را کرده اند و بخیال اینکه چون قصدشان ازدواج هست وارد وادی گناه شده اند که آثار مخرب گناه سالهای سال در زندگی آنها باقی مانده است.
   در هر حال اگر قصد منطقی ازدواج دارید، یکی دو جلسه گفتگو و یک شناخت منطقی از هم برای مقدمه می تواند مفید باشد اما اینکه ماه ها ارتباط باشد قطعا حرام و بدیهی است که دام شیطان هست و موجب قهر خدا.

   -استخاره ای که انجام داده اید، بدیهی است که اگر شرایط لازم بوده، بهتر است خلاف آن عمل نکنید و صبر کنید تا شرایط عوض بشود. یا اگر جنبه های دیگری را می بینید، صدقه بدهید اما از طریق شرعی و با نظارت والدین یک محرمیت داشته باشید، و آشنایی بیشتر را در دوران محرمیت پیدا کنید.
   انشاالله با توکل و توسل به خدای بزرگ هر آنچه خیر هست برای شما و تمام جوانهای دم بخت فراهم بشود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. نیلا می گوید

  با سلام من یکماه پیش استخاره کردم که برج ۷ اقدام کنم برا بارداری ازبس شک داشتم استخاره زدم جوابش بد امد ولی الان برج ۷ میخوام اقدام کنم یعنی خیلی دوست دارم اگه به استخاره عمل نکنم مشکل پیش میاد؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   چه نیازی به استخاره بود!. استخاره حکمت و فلسه و جای خود را دارد.
   می توانید اگر شرایط تغییر کرده صدقه بدهید و اقدام کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. استخاره می گوید

  سلام و خسته نباشید خدمت شما .بنده یه مقدار پول تو بانک داشتم که تنها پشتوانه من بود برا تحصیل و خرجم .با درخواست پدر میخواستم پول رو تبدیل به طلا کنم .از یه جهت دیگه چون واقعا تو این اوضاع و احوال نه من نه دیگران نتونستن بهم مشورت بدن در نتیجه استخاره گرفتم ودوبار از استخاره بسیار خوب برام اومد البته دو فرد متفاوت که پیششون خمس و زکات پرداخت میکنیم .الان که پول رو میخوام بدم طلا خیلی استرس گرفتم میترسم پشتوانم از بین بره .اخه تابحال استخاره نگرفته بودم میترسم ضرر کنم به نظرتون عمل کنم به استخاره ؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   قبل از هر استخاره ابتدا تعقل کنید، بعد مشورت کنید مثلا در این مورد با چند خبره اقتصادی مشورت کنید، به نظر می رسد با مشورتی که عرض شد دیگر نیازی به استخاره پیدا نمی کنید و به خدا توکل کنید. و اگر باز در شک افتادید به استخاره عمل کنید. در هر حال ظاهرا در این روزهای بازار طلا ثبات بهتری دارد و تجربه بازار هم نشان دهنده این مطلب است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. سمیرا می گوید

  سلام من قبل از اینکه از سر کارم بیرون بیام استخاره کردم و به من گفته شد که بد اگر بیای بیرون دیگه کار گیرت نمیاد و خوب نیست بیای بیرون حالا من میخوام بدونم حالا که به استخاره عمل نکرده یعنی واقعا دیگه کار گیرم نمیاد خیلی ناراحتم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   شما اگر برای بیرون آمدن استخاره کرده اید و خوب آمده و به نظر خودتان هم بهتر است این کار را انجام بدهید.
   برای کار بهتر هم مدتی نماز جعفر طیار با دعای زاد المعاد که در سایت هست را بخوانید انشاالله شغل مناسبی را پیدا خواهید کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. لیلا می گوید

  سلام اگه استخاره بگیریم که توبه بکنیم یا نه یعنی شک داشته باشیم که شیطان هستیم یا نه و نتیجه استخاره بد در بیاد و زمان استخاره درست باشد میشه بهش اعتماد کرد یا نه؟ خواهش میکنم جواب بدید

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   این چه نوع استخاره ای هست، کاملا روشن هست که چنین استخاره ای از اول باطل هست.
   حتما با یک مشاور مذهبی یا روانشناس هم از نزدیک صحبت کنید تا این افکار منفی و عجیب را دور بریزید و اصلاح کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. لیلا می گوید

    چشم خیلی ممنون

 9. محمدرضا می گوید

  سلام من به تازگی به خاستگاری خانومی رفتم توی جلسه اول از نظر اخلاقی سیاسی فرهنگی مورد قبول من بود برای اطمینان از جلسات بعدی یک استخاره گرفتم خیلی بد اومد
  ولی نه تحقیق و نه فکر و نه مشورتی کردم
  حالا با هر کی مشورت میکنم میگن اشتباه کردی استخاره کردی و این جا جاش نبوده
  میدونم اشتباه کردم ولی انسان جایزالخطاست
  حالا موندم چه کار کنم
  میشه لطفا راهنماییم کنید

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علبکم
   توضیحاتی رو در متن نوشتار بالا آورده ایم، اما دقت کنید توصیه ما همیشه این هست که استخاره باید در موردش باشد متاسفانه برخی بدون تحقیق استخاره می کنند و انتظار دارند همیشه خوب باشد تا اگر فردا مشکلی پیش آمد بیندازند به گردن استخاره!، لذا ابتدا باید فلسفه و جای استخاره را درست متوجه باشیم.
   مخالفت با استخاره شرعا اشکال ندارد اما تجربه شخصی بنده هست که حتی در این موارد هم مخالفت با استخاره نکنند!.
   اما اگر واقعا اصرار دارید توصیه میکنیم صبر کنید، تحقیقات را بیشتر کنید و دوران نامزدی شرعی برای شناخت بیشتر داشته باشید چه بسا وجه بد آمدن استخاره مشخص شود یا از خدا بخواهید موانع را برطرف و آنچه به صلاح است را نشان بدهد و اگر تحقیقات خوب بود و قصد جدی داشتید صدقه بدهید تا انشاالله موانع برطرف شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 10. الهه می گوید

  سلام.برای من خاستگاری آمد که خودم و مادرم ۹۰درصد راضی بودیم. اما پدرم از داماد خوشش نیامده بود و دو دل بود بخاطر کار داماد. برای همین پدرم یک روز ظهر که به مسجد میرفت، به امام جماعت گفت براش استخاره کنه و جواب استخاره این بود: تهمت زیاد در این مورد هست .پدرم به خانواده داماد گفتن جواب استخاره بد آمده. خانواده داماد قبول نکردن و پدرم دوباره مجبور شد استخاره کنه و این بار جواب استخاره بسیاااااااار بد آمد. و با این جواب استخاره مجبور شدیم از هم جدا شویم با اینکه من و اون پسر خیلی همو دوست داشتیم و در طی این مراحل خاستگاری خیلی بهم علاقه مند شده بودیم.
  بعدش پدرم این موضوع خاستگاری و استخاره رو با هرکی درمیون گذاشت، همه گفتن برای ازدواج نباید استخاره میکردی مخصوصا وقتی همه راضی بودن.
  حالا داشتم به تقویم نجومی نگاه میکردم، دیدم اون دوباری که پدرم استخاره کردن دقیقا در روزهای قمر در اعقرب بوده.
  آیا به همین خاطر بوده که جواب استخاره بسیاااار بد آمده؟
  در روزهای قمردراعقرب، استخاره نباید کرد؟
  و آیا اشکال دارد که بعداز چندوقت دوباره خانواده داماد خاستگاری بیایند و ما جواب مثبت دهیم؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   استخاره برای رفع تحیر هست، یعنی جایی که واقعا تحقیق شده و مشورت هم شده است ولی باز ابهاماتی هست برای خروج از آن استخاره می کنند.
   اگر ملاک های ازدواج و اولویتهای یکسانی از جهت دینی و اعتقادی و خانوادگی داشته اید نیازی به استخاره نبوده است!. اما توصیه می کنیم چون استخاره بد آمده فعلا صبر کنید تا شرایط عوض بشود.
   – بخاطر قمر در عقرب نبوده است لذا می توان در این روزها هم استخاره کرد.
   -شرعا اشکال ندارد بعد از مدتی حالا بخاطر دلایلی که دارید جواب مثبت بدهید، اما توصیه می کنیم بخواهید که چند ماه به شما فرصت بدهند بیشتر فکر کنید، در این مدت زمان تحقیقات بیشتری داشته باشید، پس از آن اگر خیال شما راحت شد، چند جلسه با ایشان مشاوره بروید اولویت ها را بررسی کنید. یک مدتی هم چند ماه نامزدی با رعایت موازین شرعی داشته باشید، اگر با این توصیفات به این نتیجه رسیدید که شخص خوب و مناسبی است، توکل کنید و مقداری هم صدقه قابل توجه به فقیر بدهید و اقدام کنید برای مراحل بعدی ازدواج.
   در هر حال توصیه ما صبر همراه با رعایت موارد بالا هست به همراه توسل به اهل البیت که اگر این ازدواج به نفع شماست سر بگیرد.
   برای شما بهترین ها را از خداوند خواهانیم.
   وفقکم الله لکل الخیر

 11. علی می گوید

  سلام میخواستم بدونم من براکاردرشرکتی استخاره کردم بد اومد درحالیکه دلم ۹۰_۱۰ بود مدت یک ماهه ازان گذشته ایا الانم خلاف استخاره جایز است یانه؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   پیرامون کار دوباره تحقیق کنید، اگر شرایط برای کار برای شما منطقی بود، انجام بدهید.
   فقط خوبست صدقه هم بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 12. Dasht می گوید

  سلام من میخواستم برم کارشناسی ارشد بخونم دانشگاه ازاد قبول شدم اما نمیدونستم برم یا نه. ترس داشتم که نتونم موفق بشم. امت بازهم شک داشتم مشورتی نکردم استخاره گرفتم بد اومد حالا پشیمون شدم میخواستم بدونم حکمش چیه

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   الان هم خوب با چند نفر که در این زمینه آگاهی دارند، مشورت کنید. اگر شرایط شما عوض شده، یا پس از تفکر وجه جدیدی که به نفع شماست ایجاد شده می توانید، به این طریقی که فکر می کنید مناسب حال شماست عمل کنید. در هر حال صدقه زیاد هم بدهید که اگر مانعی بوده انشاالله به برکت دعا و صدقه برطرف شود.
   اما اگر شرایط استخاره گرفتن در کاری بود، خب بهتر عمل به استخاره هست.
   موفق باشید