وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

علت تفاوت قیمی فطریه و کفاره با توجه به مقدار وزنی

 علت تفاوت قیمی فطریّه و کفاره با توجه به مقدار وزنی

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

 حضرت آیت الله مکارم شیرازی

علت تفاوت قیمی فطریّه و کفاره با توجه به مقدار وزنی [متفرقه زکات فطره ]

پرسش :با توجه به این که مقدار فطریه ۴ برابر مقدارکفاره از نظر وزن می باشد ولی این تفاوت در قیمت اعلامی از طرف دفتر معظم له مراعات نشده علت این امر چیست؟

پاسخ :در آیات مختلف قرآن که درمورد کفّاره است، اشاره به اطعام شده، مانند کفّاره قسم که می¬فرماید { اِطْعامُ عَشَرَهِ مَساکینَ مِنْ اَوْسَطِ ما تُطْعِمُونَ اَهْلیکُمْ } (المائده، ۸۹) ، که هم اطعام است و هم «من اوسط ما تطعمون» یعنی یک غذای متوسط. و همچنین در مورد کفّاره ظِهار که می¬فرماید:{فَاِطْعامُ سِتِّینَ مِسْکِیناً}( المجادله،۴) و یا کفّاره روزه: { وَ عَلَى الَّذینَ یُطیقُونَهُ فِدْیَهٌ طَعامُ مِسْکینٍ } (البقره، ۱۸۴) و غیر اینها.

 

لذا باید با مبلغ کفّاره بتوان غذای متوسطی تهیه کرد؛ و با در نظر گرفتن این امر قیمت اعلامی محاسبه شده است و اطعام مورد نظر در آیه امکان پذیر می گردد مخصوصا در صورتی که چند نفر باشند ولی در فطریه «صاع مِن طعام» (وسائل الشیعه، ج ۹، باب ان الواجب فی الفطره… ، ص ۳۳۹، ‌رقم ۱۲۱۷۶) است که طعام در لغت عرب معمولاً به گندم گفته می شود و چون در فطریه به «صاع مِن طعام» تعبیر کرده ما به همان مقدار اکتفا کرده و عمل می کنیم.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی .

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام جامع زکات فطره

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.