قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

عقد فرزند نابالغ برای محرمیت

///عقد فرزند نابالغ برای محرمیت
عقد فرزند نابالغ برای محرمیتReviewed by مهدي يوسف وند on Apr 8Rating: 2.0

عقد فرزند نابالغ برای محرمیت

عقد فرزند نابالغ برای محرمیت

[مسأله 2429]

مسأله 2429 پدر و جد پدری می توانند برای محرم شدن ، یک ساعت یا دو ساعت زنی را به عقد پسر نابالغ خود درآورند و نیز می توانند دختر نابالغ خود را برای محرم شدن به عقد کسی درآورند ولی باید آن عقد برای دختر مفسده نداشته باشد (1) این مسأله ، در رساله آیت اللّه (بهجت ) نیست

(1) (فاضل ): باید آن عقد برای دختر مصلحت داشته باشد، حتّی اگر به مقدار مهریه ای باشد که برای دختر قرار می دهند.

(گلپایگانی )، (صافی ): مسأله اگر پدر یا جدّ پدری برای محرم شدن ، یک ساعت یا دو ساعت زنی را به عقد پسر نابالغ خود درآورد کافی است و نیز می تواند دختر نابالغ خود را برای محرم شدن به عقد کسی درآورد ولی باید آن عقد برای دختر مفسده نداشته باشد.

(خوئی )، (تبریزی ): مسأله برای محرم شدن ، می تواند پدر یا جد پدری ، دختر نابالغ خود را یک ساعت یا بیشتر به عقد کسی درآورد ولی باید آن عقد برای دختر نفعی داشته باشد، و امّا اگر برای پسر نابالغ جهت مَحرَم شدن در زمانی که به طور کلّی قابلیت استمتاع نداشته باشد زنی را عقد نمایند محل ّ اشکال است .

(سیستانی ): مسأله اگر برای محرم شدن مثلًا پدر یا جد پدری دختر یا پسر نابالغ خود را برای مدّت کوتاهی به عقد کسی درآورد، در صورتی که بر آن مفسده ای بار نشود عقد صحیح است ، ولی اگر در مدّت ازدواج پسر به طور کلّی قابلیت تلذذ نداشته باشد، یا دختر به طور کلّی قابل تلذذ از او نباشد صحّت عقد محل ّ اشکال است .

(مکارم ): مسأله پدر یا جدّ پدری می تواند برای محرم شدن با زنی او را به عقد موقّت پسر نابالغ خود درآورد ( به شرط این که مدّت عقد به اندازه ای باشد که پسر به حدّ بهره گیری جنسی برسد) و نیز می تواند دختر نابالغی را برای محرم شدن بستگان به عقد کسی درآورد ( به همان شرط که در مورد پسر گفته شد) و در هر دو صورت بنا بر احتیاط واجب باید عقد فایده ای برای آن دو داشته باشد و خالی از مفسده باشد.

(زنجانی ): مسأله پدر یا جدّ پدری برای مَحرَم شدن می تواند زنی را به عقد پسر نابالغ خود درآورد و نیز می تواند دختر نابالغ خود را برای محرم شدن به عقد کسی درآورد ولی در هر دو صورت باید پسر یا دختر نابالغ صلاحیّت استمتاع داشته باشند یا مدّت عقد را به اندازه ای قرار دهند که صلاحیّت پیدا کنند.

[مسأله 2430]

مسأله 2430 اگر پدر یا جدّ پدری ، طفل خود را که در محل ّ دیگری است و نمی داند زنده است یا مرده ، برای مَحرَم شدن به عقد کسی در آورد (1) بر حسب ظاهر، محرم بودن حاصل می شود و چنانچه بعداً معلوم شود که در موقع عقد آن دختر زنده نبوده عقد باطل است و کسانی که بواسطه عقد ظاهراً مَحرَم شده بودند نامحرمند. این مسأله ، در رساله آیات عظام : (مکارم ) و (بهجت ) نیست.

(1) (خوئی )، (تبریزی )، (سیستانی ): در صورتی که مدّت زوجیّت قابل باشد که از معقوده استمتاع شود ..

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احکام ازدواج 

ویژه نامه احکام زن و شوهر

  1. شرایط عقد ازدواج دائم و موقت
  2. وكيل شدن برای خواندن عقد ازدواج
  3. شرايط عقد ازدواج
  4. خواندن صیغه ازدواج به عربی
  5. خواندن صیغه ازدواج به فارسی
  6. غلط خواندن عقد ازدواج

نحوه خواندن صیغه ازدواج دائم (متن+ترجمه)

نحوه خواندن صیغه ازدواج موقت(متن+ترجمه)کلید: عقد فرزند نابالغ برای محرمیت عقد فرزند نابالغ برای محرمیت عقد فرزند نابالغ برای محرمیت عقد فرزند نابالغ برای محرمیت عقد فرزند نابالغ برای محرمیت عقد فرزند نابالغ برای محرمیت عقد فرزند نابالغ برای محرمیت عقد فرزند نابالغ برای محرمیت عقد فرزند نابالغ برای محرمیت عقد فرزند نابالغ برای محرمیت

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
توسط | ۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۳۷:۰۴ +۰۴:۳۰ ۲۰ام فروردین ۱۳۹۵ ,|ازدواج و طلاق دسته بندی ها|برچسب ها:٪ s |بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

دو × چهار =

Code Center