درباره نویسنده

حجت الاسلام مهدی یوسف وند

حجت الاسلام مهدی یوسف وند

*-مدرس حوزه و بنیانگذار سایت هدانا.**- تحصیل در محضر جمعی از مراجع عظام تقلید.***- هدانا برآیند فعالیتی گروهی با نظارت دقیق، برای معرفی مطالب خوب دینی به شماست، امیدواریم این توفیق را داشته باشیم به عنوان یک منبع به روز و قابل اعتماد دسترسی به معارف اهل البیت(علیهم السلام) را برای شما مخاطبان عزیز و گرامی در حوزه های مختلف معرفتی ساده و کاربردی تر کنیم.

مطالب مشابه

3 Comments

 1. حسن مقدم

  سلام
  خوب بود یک طرفه رای صادر نمیکردید و نظر علمای موافق را هم بیان میکردید

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   ببینید یک طرفه رای صادر نکردیم، حضرتعالی متن بالا رو کامل نخوانده ای ظاهرا!!! عزیز بزرگوار، ما دهه محسنیه نداشته ایم و نداریم.
   اگر کسی از دفتر مراجع بپرس که می خواهیم برای حضرت محسن عزاداری کنیم، این عزیزان می فرمایند اشکالی ندارد، از قسمت ارسال سوال سایت هدانا هم بپرسید، می گویند اشکالی ندارد، اما دهه سازی نداریم، حالا کسی می خواهد هر روز برای اهل البیت روضه بگیرید، افضل قربات است، خداوند قبول کند، برای ما هم دعا کند. اما معنا نمی دهد به صورت رسمی افزایش بدهند، به ضرر خود محرم و صفر است.
   بله، روز اول ربیع را عزاداری کنید، اما چرا دهه!، آیا شما در مریخ زندگی می کنید، آیا نمی بینید در همین ۲ ماه محرم و صفر مردم چه با شکوه عزاداری کردند، خب مراسمات عروسی، نامزدی، خرید های مهم، سفرها و… همه را تعطیل کردند. دیگر بیش از این کشش اجتماعی نیست. از متخصصین و جامعه شناس ها بپرسید که کارشناس این فن هستند.
   بزرگوار شاید شما یفرمایید حالا ۱۰ روز هم اضافه بشود چه می شود؟! می گوییم چیزی نمی شود، فقط با همین منطق!!! دهه سازی اگر عده ای دیگر خواستند دهه های دیگر بسازند، شما چه جوابی به آنها می دهید، همان جواب را ما به دهه تازه تاسیس محسنیه می دهیم.
   درباره نظر مراجع عظام تقلید،مثلا نظر رسمی آیت الله سیستانی را روی سایت ایشان پیدا نکردیم و نیست!،اما در این شبکه های مجازی دست به دست می شود!. ثانیا عرض شد، نگفته اند که واجب است، بر فرض هم که گفته باشند معنایش همان توسل هست، نه سند بر دهه سازی!.

   ثالثا، نظر تمام مراجع بر روی چشم ما، اما از همین مراجع یاد گرفته ایم که می فرمایند: عزاداری مبتنی بر روایت و عرف و سیره متشرعه هست، که ما نه روایت بر دهه محسنیه داریمَ، نه سیره متشرعه تاریخی مشهور!!!!. اگر داریم شما لطف کنید، یک طرفه نروید و چند طرفه بروید و یک روایت بیاورید، یا بگویید سیره اکثر متشرعه بر این عزاداری بوده!.

   اگر قرار باشد دهه سازی کنند، لطف کنند اکثر سال را دهه رسمی کنند،چون اسناد رسمی زیاد هست که در بیشتر ایام سال چه جسارتهایی به اهل البیت علیهم السلام نشده است، بعد ببینند آیا این رفتار به نفع دین هست، بعد ببینید مردم با شما و این رفتارهای ساختگی شما چه خواهند کرد!.

   خداوند انشاالله به عده ای عقل و فهم اجتماعی بدهد؟!

   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 2. عارف

  سلام خیلی از شما ممنونم من مطالبتون رو کپی کردم و در گروه هام فرستادم. واقعا هم زنگ خطری هست و اگه تفریطی اتفاق بیفته این افراد افراطی هم مسئول هستند.

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

| تمامي حقوق شرعاً و قانوناً براي تیم هدانا محفوظ مي باشد و نقل مطالب با ذكر منبع سبب امتنان است. © کپی رایت - هدانا HADANA.IR |

Code Center