وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام

حرز امام جواد علیه السلام

حرز امام جواد علیه السلام یکی از مهمترین و معتبر ترین حرزهایی است که در میان علما و بزرگان مرسوم و متداول است، نسخه های مختلف و گاهی اضافات برخی سایتها به که سندیت ندارد ما را بر آن داشت نسخه کامل و صحیح را منتشر سازیم.

طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام

حرز امام جواد علیه السلام یکی از مهمترین و معتبر ترین حرزهایی است که در میان علما و بزرگان مرسوم و متداول است، نسخه های مختلف و گاهی اضافات برخی سایتها به که سندیت ندارد ما را بر آن داشت نسخه کامل و صحیح را منتشر سازیم.
از همین رو سایت هدانا برای مخاطبان محترم از روی چندین نسخه روایی این حرز را همراه با شرایط آن آماده کرده است. امیدواریم مورد استفاده قرار بگیرد و از دعای خیر ما را محروم نکنید.

 

توصیه علامه قاضی و آیت الله بهجت رحمهماالله به بستن حرز امام جواد علیه السلام

 

حضرت آيت الله بهجت
حضرت آيت الله بهجت

من در مورد ختومات از استادم (مرحوم آيت الله قاضی) چيزی نمی پرسيدم. اما گاهي خود ايشان مي‌فرمودند. از جمله سه عمل را:

اول: حرز امام جواد عليه‌السلام كه بايد به بازو بسته شود و خاصيت آن، (خصوصا برای باطل‌كردن سحر و طلسم) فقط در صورت بسته‌شدن به بازو است.

دوم: ختم سوره مباركه واقعه كه در ماه قمري‌اي كه اولين روز آن، دوشنبه باشد است.

سوم: هم، نماز روز پنجشنبه كه چهار ركعت است و ركعت اول، يك حمد و ۱۱ بار سوره توحيد، ركعت دوم يك حمد و ۲۱ بار توحيد و سلام مي‌دهد و دو ركعت ديگر و ركعت سوم حمد و ۳۱ توحيد ركعت چهارم حمد و ۴۱ بار توحيد و سپس سلام مي‌دهد و ۵۱ بار توحيد ۵۱ صلوات و به سجده مي‌رود و ۱۰۰ بار «يا الله» مي‌گويد.

منبع:سایت هدانا برگرفته از کتاب زمزم عارفان/ اثر آیت الله ری شهری.

طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام

اول: حرز امام جواد علیه السلام

دو حرز از امام نهم علیه السلام در روایات نقل شده است، حرز اول که کوتاه است و در مفاتیح نیز آمده بدین شرح است:

يَا نُورُ يَا بُرْهَانُ يَا مُبِينُ يَا مُنِيرُ يَا رَبِّ اكْفِنِي الشُّرُورَ وَ آفَاتِ الدُّهُورِ وَ أَسْأَلُكَ النَّجَاةَ يَوْمَ يُنْفَخُ فِي الصُّورِ.

مهج الدعوات و منهج العبادات، ص: ۴۲.

این حرز شرایط خاصی ندارد و شما می توانید آن را بنویسید و به همراه داشته باشید.

دوم: حرزمشهور امام جواد علیه السلام به نقل از سیدبن طاووس

تعويذى كه از مولاى ما، امام جواد صلوات الله عليه، نقل شده و براى پيش‏گيرى از ضربات شمشير و هر ترسى مفيد است‏

اين حرز را جماعتى از اصحاب ما ذكر كرده‏ اند و ما آن را از كتاب «منية الدّاعي و غنية الواعي» نوشته‏ ى دانشمند بزرگوار، علىّ بن محمّد بن علىّ بن حسين‏[ به جاى علىّ بن حسين، علىّ بن على درست است. (ويراستار)] ابن عبد الصّمد تميمى رضى اللَّه روايت و نقل مى‏كنيم. مؤلّف (كتاب ياد شده) گويد: اين حديث را عموى پدرم، فقيه ابو جعفر محمّد بن ابى الحسن رحمه اللَّه، بر ايمان نقل كرد از ابو عبد اللَّه جعفر بن محمّد بن احمد بن عبّاس دوريستى و او از پدرش و او نيز از فقيه ابو جعفر محمّد بن علىّ بن حسين بن [موسى بن‏] بابويه.

(علىّ بن محمّد نام برده) هم چنين از نياى خود چنين نقل مى‏كند: پدرم، فقيه ابو الحسن رحمه اللَّه، نقل كرد از برخى اصحاب ما رحمة اللَّه عليهم از جمله دانشمند بزرگوار، ابو البركات و شيخ ابو القاسم علىّ بن محمّد معاذى و ابو بكر محمّد بن علىّ معمّرى و ابو جعفر محمّد بن ابراهيم بن عبد اللَّه مدائنى كه گفتند:

شيخ ابو جعفر محمّد بن علىّ بن حسين [بن موسى بن بابويه‏] قمى قدّس اللَّه روحه گفت: پدرم نقل كرد از علىّ بن ابراهيم بن هاشم و او از جدّش و او از ابو نصر همدانى و او از حكيمه خاتون، دختر امام محمّد بن علىّ بن موسى بن جعفر، عمّه‏ى ابو محمّد حسن بن على عليهم السّلام، كه چنين گفت:

هنگامى كه امام محمّد بن على عليهما السّلام به دار بقا شتافت، نزد همسرش امّ عيسى، دختر مأمون، رفتم و به او تسليت گفتم. ديدم به شدّت اندوهگين است و بر فقدان آن بزرگوار چنان بى ‏تابى و گريه و زارى مى‏ كند كه نزديك است خود را تباه سازد. ترسيدم زهره ‏اش بتركد. [سایت هدانا: ام فضل قاتل امام جواد علیه السلام است و بارها تلاش کرده بود که ایشان را به شهادت برساند، نگرانی او برای ظاهر سازی و برای فرار از تهمت قتل می باشد!. مامون عباسی لعنه الله بخاطر جاسوسی و فریب عوام الناس دختر خود را به اجبار به همسری امام جواد علیه السلام درآورد.].

در بين اين كه ما در باره‏ ى صفات پسنديده و جوان مردى و خوى‏ هاى نيك آن حضرت و شرافت و پاكى و بى‏ ريايى و ارجمندى‏ ها و امور خارق العاده ‏اى كه خداوند بزرگ به وى مرحمت فرموده بود، سخن مى‏ گفتيم، امّ عيسى آرام شد و گفت: آيا مايلى خاطره ‏ى شگفت انگيزى را از آن جناب برايت بازگو كنم كه به تعريف و اندازه نگنجد؟ گفتم: آرى، آن چيست؟

گفت: همواره از او مراقبت مى‏ كردم كه مبادا همسر ديگرى بگيرد. چه بسا از گوشه و كنار سخنانى به گوشم مى‏ رسيد و به پدرم شكايت مى ‏نمودم و پدرم در پاسخ مى‏ گفت: بردبار باش؛ زيرا او پاره‏ ى تن پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله و سلم است. روزى نشسته بودم كه دخترى نزدم آمد و سلام كرد. گفتم: كيستى؟ گفت: از فرزندان عمّار ياسر و همسر ابو جعفر محمّد بن على عليهما السّلام، همسر تو، هستم. از شنيدن اين سخن به اندازه ‏اى ناراحت شدم كه خواستم سر به بيابان نهم. شيطان به قدرى مرا وسوسه كرد كه نزديك بود آن زن را آزار دهم؛ ولى با اين همه، خشم خود را فرو خوردم و به او خوش آمد گفتم و نوازشش كردم و به او خلعت دادم.

هنگامى كه زن بيرون رفت، نزد پدرم شتافته جريان را به او گزارش دادم.

او كه در آن وقت، بر اثر مستى، عقلش را از دست داده بود، به غلامى كه در پيش رويش قرار داشت، گفت: شمشير را بياور. غلام اطاعت كرد.

پدرم بر مركب نشست و گفت: به خدا سوگند، مى‏روم و او را مى‏كشم.

از ديدن اين صحنه، آيه ‏ى‏ إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ راجِعُونَ‏ را خواندم و باخود گفتم: اين چه بلايى بود كه بر سر خود و شوهرم آوردم؟! و به صورت خود سيلى زدم.

[به دنبال پدرم رفتم‏] تا اين كه داخل اطاقى شد كه امام در آن جا بود. با شمشير به او حمله‏ ور شد و به اندازه ‏اى ضربات پى در پى به ايشان زد كه بدن تكّه تكّه شد و سپس بيرون آمد. من از پشت سر پدرم گريختم و سرتاسر آن شب خواب از چشمم ربوده شد.

هنگامى كه صبح شد و قسمتى از روز گذشت، نزد پدرم رفتم و گفتم: مى‏ دانى ديشب چه كردى؟ گفت: نه. گفتم: پسر امام رضا عليه السّلام را كشتى. با شنيدن اين خبر، از چشمان پدرم برقى جهيد و بى‏ هوش شد.

پس از مدّتى كه به هوش آمد، رو به من كرد و گفت: واى بر تو! چه مى‏گويى؟ گفتم: همان كه گفتم و شنيدى. به خدا سوگند، رفتى و آن قدر شمشير بر پيكرش زدى تا كشته شد.

در حالى كه وحشت سراپايش را فرا گرفته بود، گفت: به ياسر خادم بگو بيايد. او را صدا زدم. وقتى آمد، نگاه تندى به او كرد و گفت:

واى بر تو! اين چه مى‏گويد؟ ياسر گفت: راست گفته است. مأمون در حالى كه بر صورت و سينه ‏ى خويش مى ‏كوفت، گفت: إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ راجِعُونَ‏! تا قيامت ميان مردم رسوا و نابود شديم! [سایت هدانا: مامون علیه العنه از شورش شیعیان و نابود شدن حکومتش می ترسید و علت اینکه امام جواد علیه السلام را تحت کنترل شدید داشت بخاطر محبوبیت و جایگاه رفیع امام جواد علیه السلام در نزد مردم بود، وگرنه باکی از به شهادت رساندن امامان نداشت!].

واى بر تو اى ياسر! برو و ببين چه خبر شده و حال آن حضرت چه طور است و هر چه زودتر نتيجه را به من خبر ده كه نزديك است جان از كالبدم بيرون رود.

ياسر خارج شد و من هم به صورت خود مى‏زدم.

طولى نكشيد كه برگشت و گفت: امير، تو را بشارت باد! پدرم گفت: چه خبر؟ گفت: وقتى خدمت ايشان رسيدم، ديدم نشسته است و پيراهنى در بر دارد و رو اندازى به روى خود كشيده است و مسواك مى ‏زند. سلام كردم و گفتم: خواهش مى‏ كنم اين پيراهنى را كه در بر داريد به من بدهيد تا با آن نماز بخوانم و آن را براى خود مايه ‏ى خير و بركت قرار دهم.

هدفم از اين در خواست آن بود كه وقت برهنه شدن او را خوب ببينم كه آيا زخمى و يا جاى ضربه ‏ى شمشيرى بر پيكرش وجود دارد يا نه؟ فرمود: «نه، بلكه پيراهنى بهتر از اين به تو مى‏ دهم.» عرض كردم: اى فرزند رسول خدا، غير از اين را نمى‏ خواهم. آن را از تنش بيرون آورد و من هم به بدنش نگريستم كه آيا اثرى از زخم شمشير دارد يا خير؟ به خدا سوگند، بدن مقدّس او مانند عاج سپيد بود كه مايل به زردى باشد و كوچك‏ترين نشانه‏اى از زخم شمشير و غير آن بر پيكرش وجود نداشت.

مأمون پس از شنيدن اين گزارش، گريه ‏ى زيادى كرد و گفت: اين حادثه‏ ى بى‏ نظيرى است و براى همه‏ ى جهانيان، از پيشينيان و آيندگان، پندى خواهد بود. سپس به ياسر گفت: سوار شدن و برداشتن شمشير و داخل شدن خود را به ياد دارم؛ ولى كيفيّت بازگشتم و كارهايم در آن جا را به خاطر ندارم. نمى ‏دانم چرا چنين شد كه به آن حضرت حمله ‏ور شدم؟

لعنت خدا بر اين دخترم باد! همين حالا پيش دخترم مى ‏روى و به او مى‏گويى: پدرت به تو گفته است: به خدا قسم، اگر بعد از اين از حضرت جواد عليه السّلام شكايت كنى يا بدون اجازه ‏ى آن بزرگوار از خانه بيرون آيى، انتقام او را از تو خواهم گرفت. پس از رساندن اين پيام، خدمت پسر امام رضا عليه السّلام مى ‏روى و سلام مرا به او مى ‏رسانى و مبلغ بيست هزار دينار به هم راه اسبى كه ديشب سوار شدم را به او تقديم مى ‏كنى. آن‏گاه به همه ‏ى هاشميان دستور مى ‏دهى كه براى سلام دادن بر او به محضرش بروند و بر او سلام كنند.

ياسر گفت: دستور مأمون را اجرا و هاشميان را جمع كردم و هم راه آنان به خدمتش شرفياب شديم. سلام كردم و سلام مأمون را هم ابلاغ نمودم و آن مبلغ را به هم راه اسب كه شهرى‏[شهرى گونه‏ اى است از اسب. (ويراستار)] بود، به خدمتش تقديم داشتم. لحظه‏اى به آن نگريست و سپس لبخندى زد و فرمود: آيا آن عهد و پيمانى كه ميان من و او و بين پدرم و وى بود، اين بود كه با شمشير به من حمله ‏ور شود؟ آيا نمى‏ داند كه ياور و نگهبانى دارم كه جلوى او را مى‏ گيرد؟ گفتم: اى آقاى من، اى پسر رسول خدا، مأمون چنان مست بود كه نمى ‏دانست چه مى‏ كند و در كدام نقطه از زمين است و به راستى براى خدا نذر كرده و سوگند خورده است كه بعد از اين ديگر هرگز به چيز مست ‏كننده‏اى نزديك نشود؛ چون مستى از دام‏هاى ابليس‏است. خواهش مى‏كنم وقتى نزد او رفتيد از اين بابت با وى سخن نگوييد و تندى نكنيد. آن حضرت فرمود: «به خدا سوگند كه تصميم و نظر خودم هم همين بود.» آن گاه فرمود تا لباس‏هايش را آوردند. پوشيد و برخاست و مردم همگى با ايشان راه افتادند تا به نزد مأمون آمدند. چون آن حضرت را ديد، برخاست و او را در آغوش كشيد و به سينه چسباند[ ابن شهر آشوب در مناقب تا اين جا را نقل كرده است (مناقب ۴: ۳۹۴).] و خوش آمد گفت و دستور داد هيچ كس وارد نشود و همواره با آن جناب از هر درى سخن مى‏گفت. در پايان جلسه امام فرمود: «مأمون!» گفت: بله.

فرمود: «مى‏خواهم يك پندت دهم؛ آن را بپذير.» گفت: با كمال سپاس‏گزارى، آن را مى ‏پذيرم.

فرمود: «دوست دارم شب بيرون نروى؛ چون من به اين خلق نگونسار بر تو اطمينانى ندارم. من دعايى دارم؛ خود را به آن متحصّن ساز و به سبب آن خود را از بدى ‏ها و بلاها و ناگوارى‏ ها و آسيب ‏ها نگه‏دار. هم‏چنان كه خداوند مرا ديشب از گزند تو نگاه داشت و اگر با سپاه روم و ترك برخورد كنى و تمامى آنان با همگى اهل زمين در برابر تو متّحد شوند، به اذن خداوند قاهر قادر، نخواهند توانست آسيبى به تو وارد سازند. اگر مى‏ خواهى، برايت بفرستم تا از همه ‏ى آن چيزها كه گفتم، ايمن گردى.»

[حجت الاسلام یوسف وند: علت اینکه امام جواد علیه السلام این حرز و دستور را به مامون (علیه العنه) دادند بخاطر آنست که ظاهرا در صورت کشته شدن مامون در آن زمان خطری بدتر و سنگین تر جامعه مسلمین را تهدید می کرده است و جامعه به هرج و مرج یا کشتارهای زیاد دچار می شد، به تعبیری برای اینکه شر بدتری دامنگیر مردم نشود توصیه هایی به این ملعون ازل و ابد کردند، در هر حال قطعا امام معصوم مصلحت هایی می دیده اند که بر ما پوشیده است!].

گفت: بلى، به خطّ خود بنويس و برايم بفرست. آن حضرت پذيرفت.

فردا صبح ابو جعفر عليه السّلام مرا احضار كرد. چون به خدمتش رسيدم و در پيشگاهش قرار گرفتم، فرمود پوست آهويى را كه از سرزمين تهامه گرفته شده بود، آوردند. بعد به خطّ خود اين عقد را نوشت و بعد فرمود:

«اين را به امير بده و به او بگو براى آن لوله ای از نقره بسازد و آن چه را بعد از اين خواهم گفت، بر آن حك كند و چون خواست بر بازو ببندد، به بازوى راست خود ببندد و وضوى كامل بسازد و چهار ركعت نماز گزارد و در هر ركعت حمد يك مرتبه و آية الكرسى و آيه ‏ى‏ شَهِدَ اللَّهُ …[آل عمران (۳): ۱۹] و سوره ‏هاى‏ وَ الشَّمْسِ وَ ضُحاها و وَ اللَّيْلِ إِذا يَغْشى‏ و قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ را هفت مرتبه بخواند و چون نمازش به پايان رسيد، بر بازوى‏ راست خود ببندد كه در سختى ‏ها و تنگناها، به حول و قوّه‏ى الهى، از هر چه مى ‏ترسد و گريزان است، سالم مى ‏ماند و بايد در وقت بستن آن به بازو قمر در برج عقرب طلوع نكرده باشد و اگر با روميان و يا پادشاهان پيكار كند، به بركت اين حرز بر آن‏ها چيره گردد.»

 

روايت شده است كه: مأمون- چون از امام همه ‏ى اين خواص را در باره ‏ى اين حرز شنيد- به جنگ با روميان تصميم گرفت و خداى بزرگ او را بر آنان پيروز كرد و غنايم جنگى فراوانى به دست آورد و در هيچ غزوه و پيكارى اين بازوبند را از خود دور نمى ‏ساخت و خداوند به فضلش او را يارى مى‏ كرد و به مشيّتش او را فاتح مى‏ساخت. به راستى كه خدا به حول و قوّه ‏ى خود، آن را به انجام مى‏ رساند. حرز اين است:

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ* الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ* الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ* مالِكِ يَوْمِ الدِّينِ* إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَ إِيَّاكَ نَسْتَعِينُ* اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقِيمَ* صِراطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَ لَا الضَّالِّينَ‏[ سوره ‏ى حمد] أَ لَمْ‏ تَرَ أَنَ‏ اللَّهَ‏ سَخَّرَ لَكُمْ‏ ما فِي الْأَرْضِ وَ الْفُلْكَ تَجْرِي فِي الْبَحْرِ بِأَمْرِهِ وَ يُمْسِكُ السَّماءَ أَنْ تَقَعَ عَلَى الْأَرْضِ إِلَّا بِإِذْنِهِ؟ إِنَّ اللَّهَ بِالنَّاسِ لَرَؤُفٌ رَحِيمٌ‏[ حج (۲۲): ۶۶.].

اللّهمّ أنت الواحد الملك الدّيّان يوم الدّين تفعل ما تشاء بلا مغالبة و تعطي من تشاء بلا منّ، تفعل ما تشاء و تحكم ما تريد، و تداول الأيّام بين النّاس و تركبهم طبقا عن طبق. أسألك باسمك المكتوب على سرادق المجد، و أسألك باسمك المكتوب على سرادق السّرائر، السّابق الفائق الحسن النّضير، ربّ الملائكة الثّمانية و العرش الّذي‏ لا يتحرّك و أسألك بالعين الّتي لا تنام و بالحياة الّتي لا تموت و بنور وجهك الّذي لا يطفأ و بالاسم الأكبر الأكبر الأكبر و بالاسم الأعظم الأعظم الأعظم الّذي هو محيط بملكوت السّماوات و الأرض و بالاسم الّذي أشرقت به الشّمس و أضاء به القمر و سجّرت به البحار و نصبت به الجبال و بالاسم الّذي قام به العرش و الكرسىّ و باسمك المكتوب على سرادق العرش و باسمك المكتوب على سرادق العظمة و باسمك المكتوب على سرادق البهاء و باسمك المكتوب على سرادق القدرة و باسمك العزيز و بأسمائك المقدّسات المكرّمات المخزونات في علم الغيب عندك و أسألك من خيرك خيرا ممّا أرجو و أعوذ بعزّتك و قدرتك من شرّ ما أخاف و أحذر و ما لا أحذر.

يا صاحب محمّد يوم حنين و يا صاحب عليّ يوم صفّين، أنت يا ربّ مبير الجبّارين و قاصم المتكبّرين. أسألك بحقّ طه و يس و القرآن العظيم و الفرقان الحكيم أن تصلّي علي محمّد و آل محمّد و أن تشدّ عضد صاحب هذا العقد، و أدر أبك في نحر كلّ جبّار عنيد و كلّ شيطان مريد و عدوّ شديد و عدوّ منكر الأخلاق و اجعله ممّن أسلم إليك نفسه و فوّض إليك أمره و ألجأ إليك ظهره.

اللّهمّ بحقّ هذه الأسماء الّتي ذكرتها و قرأتها و أنت أعرف بحقّها منّي و أسألك يا ذا المنّ العظيم و الجود الكريم وليّ الدّعوات المستجابات و الكلمات التّامّات و الأسماء النّافذات و أسألك يا نور النّهار و يا نور اللّيل و يا نور السّماء و الأرض و نور النّور و نورا يضي‏ء به كلّ نور يا عالم الخفيّات كلّها في البرّ و البحر و الأرض و السّماء و الجبال و أسألك يا من لا يفنى و لا يبيد و لا يزول و لا له شي‏ء

موصوف و لا إليه حدّ منسوب و لا معه إله و لا إله سواه و لا له في ملكه شريك و لا تضاف العزّة إلّا إليه و لم يزل بالعلوم عالما و على العلوم واقفا و للأمور ناظما و بالكينونة عالما و للتّدبير محكما و بالخلق بصيرا و بالأمور خبيرا.

أنت الّذي خشعت لك الأصوات و ضلّت فيك الأحلام و ضاقت دونك الأسباب و ملأ كلّ شي‏ء نورك و وجل كلّ شي‏ء منك و هرب كلّ شي‏ء إليك و توكّل كلّ شي‏ء عليك و أنت الرّفيع في جلالك و أنت البهيّ في جمالك و أنت العظيم في قدرتك و أنت الّذي لا يدركك شي‏ء و أنت العليّ الكبير، مجيب الدّعوات قاضي الحاجات مفرّج الكربات وليّ النّعمات. يا من هو في علوّه دان و في دنوّه عال و في إشراقه منير و في سلطانه قويّ و في ملكه عزيز؛ صلّ على محمّد و آل محمّد و احرس صاحب هذا العقد و هذا الحرز و هذا الكتاب بعينك الّتي لا تنام و اكنفه بركنك الّذي لا يرام و ارحمه بقدرتك عليه فإنّه مرزوقك.

بسم اللَّه الرّحمان الرّحيم بسم اللَّه و باللَّه لا صاحبة له و لا ولد بسم اللَّه قويّ الشّأن عظيم البرهان شديد السّلطان، ما شاء اللَّه كان و ما لم يشأ لم يكن. أشهد أنّ نوحا رسول اللَّه و أنّ إبراهيم خليل اللَّه و أنّ موسى كليم اللَّه و نجيّه و أنّ عيسى بن مريم صلوات اللَّه عليه و عليهم أجمعين كلمته و روحه و أنّ محمّدا صلّى اللَّه عليه و آله خاتم النّبيّين لا نبيّ بعده و أسألك بحقّ السّاعة الّتي يؤتى فيها بإبليس اللّعين يوم القيامة و يقول اللّعين في تلك السّاعة: و اللَّه ما أنا إلّا مهيّج مردة. اللَّه نور السّماوات و الأرض و هو القاهر و هو الغالب له القدرة السّابغة و هو الحليم الخبير.

اللّهمّ و أسألك بحقّ هذه الأسماء كلّها و صفاتها و صورها:

 

حرز امام جواد
حرز امام جواد

تصویری دیگر از حرز:

حرز امام جواد علیه السلام
حرز امام جواد علیه السلام

سبحان الّذي خلق العرش و الكرسيّ و استوى عليه و أسألك أن تصرف عن صاحب كتابي هذا كلّ سوء و محذور فهو عبدك و ابن عبدك و ابن أمتك و عبدك و أنت مولاه. فقه اللّهمّ الأسواء كلّها و اقمع عنه أبصار الظّالمين و ألسنة المعاندين و المريدين به السّوء و الضّرّ و ادفع عنه كلّ محذور و مخوف و أيّ عبد من عبيدك أو أمة من إمائك أو سلطان مارد أو شيطان أو شيطانة أو جنّيّ أو جنّيّة أو غول أو غولة أراد صاحب كتابي هذا بظلم أو ضرّ أو مكر أو كيد أو خديعة أو نكاية أو سعاية أو فساد أو غرق أو اصطدام أو عطب أو مغالبة أو غدر أو قهر أو هتك ستر أو اقتدار أو آفة أو عاهة أو قتل أو حرق أو انتقام أو قطع أو سحر أو مسخ أو مرض أو سقم أو برص أو بؤس أو فاقة أو سغب أو عطش أو وسوسة أو نقص في دين أو معيشة فاكفه بما شئت و كيف و أنّى شئت‏ إِنَّكَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ* و صلّى اللَّه على سيّدنا محمّد و آله الطّاهرين أجمعين و سلّم تسليما كثيرا و لا حول و لا قوّة إلّا باللَّه العليّ العظيم و الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ*.»

ترجمه:
« (به نام خداوند بخشاينده‏ى مهربان؛* ستايش خدايى را سزد كه پروردگار جهانيان است؛* خدايى كه بخشاينده و مهربان است؛* حاكم روز قيامت است؛* پروردگارا، تنها تو را مى‏پرستيم و تنها از تو يارى مى‏جوييم.* ما را به راه راست رهبرى فرما.* راه آنان كه به آن‏ها انعام فرمودى، نه راه كسانى كه بر آنان خشم ورزيدى و نه گمراهان.)[۴] (آيا نديدى كه خدا رام كرد بر شما آن چه در زمين است و كشتى كه در دريا به مشيّت او در حركت است و نگاه مى‏دارد آسمان را از اين كه بر زمين فرود آيد، مگر به اذن او؟ همانا او به مردم مهربان و رحيم است).

خداوندا، يگانه حكمران و پاداش دهنده‏ى روز جزايى. هر چه بخواهى، انجام مى‏دهى؛ بى‏آنكه كسى بر تو چيره گردد و به هر كه بخواهى، بدون منّت مى‏دهى. كارى را كه اراده كنى، انجام مى‏دهى و به آن چه خود بخواهى، حكم مى‏نمايى و چرخ روزگار را به گردش در مى‏آورى و آن‏ها را پياپى كامياب مى‏سازى و آن‏ها را از حالى به حال ديگر مى‏گردانى. خدايا، تو را مى‏خوانم به نامت كه بر سرا پرده‏ى عظمت نقش بسته است و به نامت كه بر سر سراى محرم خانه‏ى رازهايت نوشته شده است و به نام پيشى‏گيرنده و شكافنده، نيكو و تازه‏ات؛ اى پروردگار ملائكه‏ى هشتگانه و عرشى كه از جاى خود نمى‏جنبد. از تو مى‏خواهم به چشمى كه به خواب نمى‏رود و به حياتى كه پايانى ندارد و به پرتو نور وجه تو كه به خاموشى نمى‏گرايد و به نام بزرگ‏تر بزرگ‏تر بزرگ‏ترت و به نام برتر برتر برترت كه ملكوت‏ آسمان‏ها و زمين را فرا گرفته است و به نامى كه خورشيد با آن نور افشانى و ماه با آن روشنگرى مى‏كند و طوفان دريا با آن فروكش مى‏كند و كوه‏ها با آن پا بر جا مى‏شوند و به نامت كه عرش و كرسى با آن برپاست و به نامت كه بر سراپرده‏ى عرش نوشته شده است و به نامت كه بر سراپرده‏ى بزرگوارى نگاشته شده است و به نامت كه بر خيمه‏ى شكوه نوشته شده است و به نامت كه بر قبّه‏ى توانايى‏ات رقم زده شده است و به نام ارجمندت و به نام‏هاى پاكيزه و ارزشمندى كه در علم غيب نزد تو نگاه‏دارى مى‏شوند؛ از تو مى‏خواهم كه از نيكى‏ات، بهتر از آن چه را كه آرزومندم، به من عطا فرمايى و از زيان هر چه مى‏ترسم و گريزانم و يا ترسان نيستم، به بزرگوارى و نيرويت پناه مى‏برم.

اين ياور محمّد صلّى اللَّه عليه و آله و سلم در نبرد حنين و اى نگه دارنده‏ى على عليه السّلام در جنگ صفّين، تويى نابودكننده‏ى سركشان و در هم كوبنده‏ى گردن كشان؛ از تو درخواست مى‏كنم، به حقّ طاها و ياسين و به حقّ قرآن عظيم و فرقان حكيم كه بر محمّد و خاندانش درود فرستى و دست دارنده‏ى اين بازو بند را نيرومند گردانى تا هر گردن كش ستيزنده و هر شيطان خبيث و دشمن قوى پنجه و زشت سيرت را از خود دور كند و او را از كسانى قرار دهى كه خود را به تو تسليم و كارش را به تو واگذار كرده و تو را پشتيبان خود ساخته است.

پروردگارا، به حقّ نام‏هايى كه ياد كردم و خواندم- و حقّ آن‏ها را تو بهتر از من مى‏شناسى- از تو درخواست مى‏كنم اى دارنده‏ى منّت بزرگ و بخشش‏هاى بزرگوارانه، اى پذيرنده‏ى دعاهاى قبول شده و كلمات تامّه و نام‏هاى روان و رسا و از تو مى‏خواهم اى روشنى بخش روز و اى تابنده‏ى شب و اى مايه‏ى درخشندگى آسمان و زمين و اى پر تو بخش نور و اى فروغ هستى كه فرو زندگى هر روشنايى از توست، اى آن كه به تمامى پنهانى‏ها در خشكى و دريا و در زمين و آسمان و كوه‏ها آگاهى و از تو مى‏خواهم اى پاينده‏اى كه هرگز از بين نرود و از حالى به حال ديگر تغيير نكند و به چيزى توصيف نگردد و محدود نگردد و معبودى با وى نباشد و خدايى جز او نيست و در قلمرو فرمانروايى‏اش شريك و انبازى ندارد و ارجمندى و عزّت [از آن اوست‏ و] به ديگرى نسبت داده نمى‏شود و همواره به دانش‏ها آگاه و به علم‏ها داناست و نظم دهنده‏ى كارها است و به ايجاد خلق‏ها آگاه است و تدبير [امور] را استوار مى‏دارد و بر مخلوقات بصير و به كارها آگاه است.

تويى كه آواها در برابر عظمتت لرزان است و خيالات را به حريمت راهى نيست و پيش قدرت تو هر وسيله‏اى از كار مى‏افتد. پرتو نورت همه جا را فرا گرفته است و همگى موجودات از تو ترسان‏اند. همه چيز به سوى تو در شتاب و اعتماد هر چيز بر توست. تو در شوكتت بلند مرتبه و در نيكويى‏ات ارزشمند و در توانايى‏ات بزرگى و آن چنان والايى كه هيچ انديشه‏اى نتواند تو را دريابد و تويى بلند مرتبه‏ى والا، پذيرنده‏ى دعاها، بر آورنده‏ى نيازها، گشاينده‏ى گره‏هاى كور دشوارى‏ها و بخشنده‏ى نعمت‏ها. اى كسى كه در عين بلندمرتبگى نزديك و در نزديك بودنت والامقامى، در درخشندگى تابان و در حكم رانى‏ات نيرومند و در زمام دارى قوى و شكست ناپذيرى، بر محمّد و خاندانش درود فرست و دارنده‏ى اين بازوبند و اين حرز و اين نوشته را به چشم هميشه بيدارت نگهبانى فرما و به قوّت و غلبه‏اى كه شكست ندارد، يارى‏اش نما و به توانايى‏ات بر وى، به او مهر ورز؛ زيرا او روزى خوار توست.

به نام خداوند بخشاينده‏ى مهربان؛ به نام خدا و به يارى او، خدايى كه همسر و فرزندى ندارد؛ به نام خدايى كه شوكتش قوى و برهانش بزرگ و حكومتش خلل ناپذير است؛ با اراده‏اش هر چه بخواهد، پديد مى‏آيد و هر چه را اراده نكند، ايجاد نمى‏گردد. گواهى مى‏دهم حضرت نوح عليه السّلام فرستاده‏ى خداست و حضرت ابراهيم عليه السّلام دوست خدا و حضرت موسى عليه السّلام هم سخن و هم راز خدا و حضرت عيسى بن مريم عليهما السّلام كلمه و روح اوست و گواهى مى‏دهم حضرت محمّد صلّى اللَّه عليه و آله و سلم آخرين پيامبران است؛ پس از وى كس ديگرى به رسالت مبعوث نگرديده است. از تو درخواست مى‏كنم به حقّ لحظه‏اى كه ابليس ملعون را روز قيامت مى‏آورند و آن تبه كار در آن وقت مى‏گويد: به خدا سوگند، من تنها سركشان را آشفته مى‏كردم.

خداوند باعث درخشندگى آسمان‏ها و زمين است و اوست‏

پيروزمند و اوست فايق‏شونده؛ او كه توانايى‏اش گسترده است و بردبار و آگاه است.

خداوندا، تو را مى‏خوانم به حقّ تمامى اين نام‏ها و صفات و شكل‏هايشان و آن اين چنين است.[تصویر در بالا آمده] منزّه است آن كه عرش و كرسى را آفريد و بر آن‏ها مستولى گرديد. از تو مى‏خواهم كه دارنده‏ى اين نوشته را از هر بدى و امر وحشتناكى دور گردانى؛ چون او بنده‏ى تو و فرزند بنده‏ى تو و پسر كنيز توست. او برده‏ى توست و تو صاحب اختيار وى هستى. پروردگارا، تمامى بدى‏ها را از وى دور گردان و چشم‏هاى طمع بزه‏كاران و زبان‏هاى دشمنان و نيّت‏هاى بد خواهان و زيان رسانندگان را ريشه كن ساز و هر حادثه ‏ى بلا انگيز و ترس‏زايى را از وى بگردان و هر بنده‏اى از بندگانت يا كنيزى از كنيزانت يا حاكم سركش و شيطان مرد و زن يا جنّ نر و ماده يا ديو نر و ماده‏اى كه خواسته باشد به دارنده‏ى اين نوشته هر نوع آسيبى وارد سازد يا ستم كند يا زيان برساند يا حيله و نيرنگ بزند يا قصد كشتن و مجروح ساختن وى را داشته باشد يا بخواهد باج و خراج بگيرد يا فسادى به پا كند يا او را در آب خفه سازد يا او را ريشه‏كن كند يا سخت بر او خشم گيرد يا درگير شود يا حقّه بازى و چيره دستى يا آبرو ريزى كند يا از خود ضرب شستى نشان دهد يا مايه‏ى آسيب و سيه‏روزى گردد يا خواستار مرگ يا سوزاندن وى يا كينه‏توزى يا بريدن يا جادو كردن يا دگرگونى خلقت يا بيمارى يا ملالت يا پيسى يا گرفتارى يا درماندگى، يا گرسنگى توان فرسا يا تشنگى زياد يا انديشه‏ى بد يا كمبود در دين و زندگانى او باشد، از همه‏ى اين‏ها به هر چه و هر گونه و هر وقت كه مى‏خواهى او را محافظت فرما؛ همانا تو بر هر كار توانايى. درود بسيار خدا بر محمّد و خاندان پاكيزه‏ى او باد! هيچ جنبش و نيرويى نيست جز به خداى بلند مرتبه‏ى بزرگ و سپاس‏گزارم خداوندى را كه پروردگار جهانيان است.»

 

امّا كلماتى كه بر لوله‏ ى نقره- كه بايد از نقره‏ ى خالص باشد- نوشته مى ‏شود، اين است:

«يا مشهورا في السّماوات، يا مشهورا في الأرضين، يا مشهورا في الدّنيا و الآخرة، جهدت الجبابرة و الملوك على إطفاء نورك و إخماد ذكرك فأبى اللَّه إلّا أن يتمّ نورك و يبوح بذكرك‏ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ*.»

«اى كه در آسمان‏ها نام دارى و اى كه نامت در زمين‏ها مشهور است و اى كه نامت در دنيا و آخرت معروف است، سركشان و حكم‏رانان تلاش كردند نور تو را خاموش سازند و ياد تو را از دل‏ها بزدايند؛ ولى خدا نخواست جز اين را كه نور تو تابنده بماند و بر خلاف خواسته‏ى مشركان يادت جاودان باشد.»

[توضیح: سید بن طاووس رحمه الله گوید:] در قسمت سوم از كتاب «الواحدة»[ تأليف محمّد بن حسن بن جمهور عمّى بصرى.( ويراستار)] ديدم كه مقصود از قولش: «اى مشهور در آسمان‏ها و …» مولايمان، علىّ بن ابى طالب عليه السّلام، است

و اين گفته‏ اش كه: «فأبى اللَّه إلّا أن يتمّ نورك »«خدا نخواست جز اين را كه نورت تمام گردد» يعنى نور تو اى اسم اعظمى كه در حرز نوشته ‏شده ‏اى.[مهج الدّعوات: ۸۹ تا ۱۰۰ و نيايش‏هايى از سويداى دل( ترجمه‏ى مهج الدّعوات)، حرزهاى حضرت جواد الائمّة عليه السّلام.( ويراستار)].

در نسخه ‏ى ديگرى ديدم كلام به گونه‏ ى ديگرى نقل شده و آن اين است:

«و تو نخواستى مگر آن كه نورت كامل گردد». روايت اوّلى يعنى: «خدا نخواست»، با آن كه مولا على عليه السّلام مراد از دعا، تا آخر آن، باشد، شايسته ‏تر است و مقصود من از آن چه گفتم بر همه روشن است.

منبع: مقابله چند نسخه توسط سایت هدانا برگرفته از: آداب سفر در فرهنگ نيايش( ترجمه الأمان) ص۱۷۱الی ۱۸۱،نويسنده: ابن طاووس، على بن موسى‏،تاريخ وفات مؤلف: ۶۶۴ ق‏، مترجم: محمدى شاهرودى، عبد العلى‏،موضوع: ادعيه و زيارات‏، ناشر: نشر آفاق‏،.مكان چاپ: تهران‏. ر.ک: مهج الدعوات و منهج العبادات، ص: ۳۹، / بحار الأنوار (ط – بيروت)، ج‏۹۱، ص: ۳۵۴ /  عوالم العلوم و المعارف والأحوال من الآيات و الأخبار و الأقوال (مستدرك سيدة النساء إلى الإمام الجواد، ج‏۲۳-الجوادع، ص: ۲۴۴ / مكاتيب الأئمة عليهم السلام، ج‏۵، ص: ۴۱۳.

شرایط حرز درروایت:

۱-نوشته شده بر روی پوست آهو.

۲-حرز باید در قاب نقره ای که روی آن دعای مطرح شده بالا نوشته شده نگهداری شود.

۳-اولین بار که می خواهید استفاده کنید زمان قمر در عقرب نباشد. (خوبست هنگام نوشتن نیز این نکته رعایت شود).

۴- نماز مذکور به صورت دو تا دو رکعت می باشد.

۵-حرز حتما باید به بازوی راست بسته شود.

۶- اگر می خواهید برای بچه استفاده کنید که نابالغ است می توانید به نیابت از او نماز را بخوانید.

 

 

دﺳﺘﻮر اﻟﻌﻤﻞ ﻣﺮﺣﻮم آیت الله ﻗﺎضی ﺑﺮای دﻓﻊ دﺷﻤﻦ و برای خلاصی از شر مزاحم

اگر دنیا یا آخرت می خواهید به این دستور العمل استاد علامه طباطبایی عمل کنید

دستورالعمل عرفانی علامه طباطبایی برای خودسازی جوانان

ختم ومن يتق الله براي روزي مادي و معنوي

ذکر یونسیه و دستور آیت الله ملکی تبریزی

دعاي ازدواج از آيت الله بهجت 

دستور العملي براي حل مشكلات جوانان از آيت الله بهجت
طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلامطریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلامطریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام  طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلامطریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام طریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلامطریقه نوشتن حرز امام جواد علیه السلام حرز,حرز امام جواد,حرز امام جواد حرز امام جواد علیه السلام حرز امام جواد چیست حرز امام جواد برای ازدواج حرز امام جواد نی نی سایت حرز امام جواد یا نور یا برهان حرز امام جواد روی پوست آهو حرز امام جواد برای گشایش بخت حرز امام جواد تبریزیان حرز امام جواد در مفاتیح حرز امام جواد صوتی حرز امام جواد ص دعای حرز امام جواد صحت حرز امام جواد حرز صغیر امام جواد دانلود صوتی حرز امام جواد علیه السلام دانلود صوتی دعای حرز امام جواد ثواب حرز امام جواد ثواب انگشتر حرز امام جواد حرز امام جواد قیمت انگشتر حرز امام جواد قیمت قیمت بازوبند حرز امام جواد قیمت گردنبند حرز امام جواد قیمت نوشتن حرز امام جواد قیمت دعای حرز امام جواد حرز امام جواد فواید حرز امام جواد فرحزاد حرز امام جواد فروش حرز امام جواد فیروزی حرز امام جواد برای فروش خانه حرز امام جواد و فواید آن حرز امام جواد محمد باقر فیروزی فوائد حرز امام جواد فایده حرز امام جواد فواید حرز امام جواد ع حرز امام جواد ع حرز امام جواد علیه السلام حرز امام جواد ع حرز امام جواد علیه حرز امام جواد علیه السلا خواص حرز امام جواد علیه السلام متن حرز امام جواد علیه السلام نماز حرز امام جواد علیه السلام دانلود حرز امام جواد ع خاصیت حرز امام جواد ع انگشتر حرز امام جواد ع حرز امام جواد خرید حرز امام جواد خواص حرز امام جواد و خواص آن حرز امام جواد سمت خدا حرز امام جواد برای چی خوبه حرز امام جواد برای فروش خانه حرز امام جواد واسه چی خوبه حرز امام جواد برا چی خوبه خواص حرز امام جواد علیه السلام ختم حرز امام جواد حرزهای امام جواد همراه داشتن حرز امام جواد ویژگی های حرز امام جواد انگشتر های حرز امام جواد خاصیت های حرز امام جواد فواید همراه داشتن حرز امام جواد خواص همراه داشتن حرز امام جواد به همراه داشتن حرز امام جواد حرز امام جواد حسین ربیعی حرز امام جواد برای حاجت حرز امام جواد برای حاجت روایی حرز حضرت امام جواد علیه السلام حدیث حرز امام جواد حکاکی حرز امام جواد حرز حضرت امام جواد (ع) حاجت روایی حرز امام جواد حاجت با حرز امام جواد دعای حرز حضرت امام جواد جواهربازار حرز امام جواد حرز جامع امام جواد حرز امام جواد چیست حرز امام جواد چگونه است حرز امام جواد برای چی خوبه انگشتر حرز امام جواد چیست نماز حرز امام جواد چگونه است حرز امام جواد ع چيست حرز امام جواد یعنی چی حرز امام جواد برای چیه حرز امام جواد واسه چی خوبه حرز امام جواد برا چی خوبه حرز امام جواد سمت خدا حرز امام جواد علیه سلام حرز امام جواد نی نی سایت سفارش حرز امام جواد سنگ حرز امام جواد سند حرز امام جواد دعای حرز امام جواد علیه سلام سوره حرز امام جواد سندیت حرز امام جواد حرز امام جواد برای باطل شدن سحر حرز امام جواد شیخ نخودکی حرز امام جواد برای شفای مریض حرز امام جواد برای باطل شدن سحر شرایط حرز امام جواد حرز امام جواد برای بچه دار شدن شکل حرز امام جواد شرح حرز امام جواد شرایط نوشتن حرز امام جواد شرایط نگهداری حرز امام جواد شرایط بستن حرز امام جواد حرز امام جواد برای ازدواج حرز امام جواد برای گشایش بخت حرز امام جواد برای چی خوبه حرز امام جواد برای بخت گشایی حرز امام جواد بر روی انگشتر حرز امام جواد با معنی حرز امام جواد برای روزی حرز امام جواد برا ازدواج حرز امام جواد برای چشم زخم حرز امام جواد برای رزق و روزی حرز امام جواد یا نور یا برهان حرز امام جواد یعنی چه حرز امام جواد یعنی چی حرز امام جواد یا نور طریقه ی نوشتن حرز امام جواد لوح حرز امام جواد حرز امام جواد تبریزیان حرز امام جواد تبیان حرز امام جواد با ترجمه حرز امام جواد در تلگرام حرز امام جواد از کجا تهیه کنیم حرز امام جواد آیت الله تبریزیان از کجا حرز امام جواد تهیه/کنیم تهیه حرز امام جواد ترجمه حرز امام جواد تاثیر حرز امام جواد حرز امام جواد مفاتیح حرز امام جواد متن حرز امام جواد مهج الدعوات حرز امام جواد متن کامل حرز امام جواد معتبر حرز امام جواد محمد باقر فیروزی حرز امام محمد جواد حرز امام جواد با معنی حرز امام جواد در مفاتیح الجنان حرز امام جواد در مهج الدعوات حرز امام جواد نی نی سایت حرز امام جواد نماز حرز امام جواد نخودکی حرز امام جواد یا نور یا برهان حرز امام جواد روی نقره حرز امام جواد یا نور حرز امام جواد شیخ نخودکی نوشتن حرز امام جواد حرز نامه امام جواد نوشته حرز امام جواد حرز امام جواد کامل حرز امام جواد کبیر حرز امام جواد کدام است دعای حرز امام جواد کامل حرز امام جواد از کجا تهیه کنیم حرز امام جواد روی کاغذ حرز امام جواد در کتاب مهج الدعوات از کجا حرز امام جواد تهیه/کنیم حرز امام جواد برای کودکان حرز امام جواد به کدام بازو بسته شود حرز امام جواد اصل حرز امام جواد ایت الله بهجت حرز امام جواد اصلی حرز امام جواد انگشتر حرز امام جواد از کجا تهیه کنیم حرز امام جواد الائمه حرز امام جواد اسم اعظم حرز امام جواد ازدواج از کجا حرز امام جواد تهیه/کنیم حرز امام جواد اپارات حرز امام جواد گردنبند حرز امام جواد برای گشایش بخت حرز امام جواد برای گشایش روزی حرز امام جواد برای بخت گشایی قیمت گردنبند حرز امام جواد خرید گردنبند حرز امام جواد گردنبند نقره حرز امام جواد خواص گردنبند حرز امام جواد حاجت گرفتن از حرز امام جواد حاجت گرفتن با حرز امام جواد حرز امام جواد روی پوست آهو حرز امام جواد روی انگشتر حرز امام جواد را از کجا تهیه کنیم حرز امام جواد روی کاغذ حرز امام جواد رو پوست اهو حرز امام جواد روی نقره حرز امام جواد برای رفع مشکلات حرز امام جواد برای روزی حرز امام جواد برای رزق و روزی حرز امام جواد برای رزق حرز امام جواد چشم زخم انگشتر حرز امام جواد زنانه زمان نوشتن حرز امام جواد دعای حرز امام جواد برای چشم زخم زمان نوشتن حرز امام جواد ع بهترین زمان نوشتن حرز امام جواد زمان خواندن نماز حرز امام جواد حرز امام جواد طلسم حرز طولانی امام جواد طریقه حرز امام جواد طریقه نوشتن حرز امام جواد طرز نوشتن حرز امام جواد طریقه خواندن حرز امام جواد طریقه بستن حرز امام جواد طریقه ختم حرز امام جواد طرز تهیه حرز امام جواد طریقه نماز حرز امام جواد ذکر حرز امام جواد حرز امام جواد در مفاتیح حرز امام جواد در انگشتر حرز امام جواد دانلود حرز امام جواد در کتاب مهج الدعوات حرز امام جواد در بحارالانوار حرز امام جواد در انگشتر عقیق حرز امام جواد در نی نی سایت حرز امام جواد در مهج الدعوات حرز امام جواد دعا حرز امام جواد در بارداری حرز امام جواد پوست آهو حرز امام جواد پی دی اف حرز امام جواد روی پوست آهو حرز امام جواد برای پرینت حرز امام جواد رو پوست اهو حرز امام جواد ویکی پدیا پرینت حرز امام جواد پاسکال حرز امام جواد پلاک حرز امام جواد پاسکال و حرز امام جواد حرز امام جواد و ازدواج حرز امام جواد و خواص آن حرز امام جواد ویکی پدیا حرز امام جواد واسه چی خوبه حرز امام جواد و فواید آن حرز امام جواد برای وسعت رزق حرز امام جواد برای رزق و روزی حرز امام جواد و امام رضا ویژگی حرز امام جواد وقت نوشتن حرز امام جواد

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

62 نظرات
 1. حسین می گوید

  هنگام تحریر قسمت علوم غریبه حرز امام جواد،اشتباه کردم.باید از اول بنویسم یا میتونم بالاک غلطگیر تصحیح کنم؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   این حرز جزو علوم غریبه نیست!.
   می توانید همان قسمت را پاک کنید و درست بنویسید اشکالی ندارد.
   وفقکم الله لکل خیر

 2. علی می گوید

  سلام حرز اولی که کوتاه است آیا اعجاز بیان شده از حرز حضرت را دارد بدون حرز دومی که طولانی است؟ وایا این حرز اولی باید به خودکار و قلم ساخت کشور مسلمان باشد و باید به بازو باشد

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   هر دو حرز آثار مخصوص به خود را دارند و سیره بزرگان هم این بوده که هر دو حرز را می نوشته اند و با خود نگه می دارند.

   در هیچ کدام از دو حرز شرط نوشتن با قلم مسلمان از جهت روایت وجود ندارد.
   وفقکم الله لکل خیر

 3. محسن می گوید

  با سلام و عرض ادب
  می‌خواستم بدونم اگه حرز امام جواد (ع) رو نمازش رو بخونیم و استفاده کنیم امکانش هست که همین حرز استفاده شده رو بعدا به شخص دیگه‌ای هدیه بدیم ؟ و در اون صورت آیا باید نمازش رو اون شخص خودش بخونه یا همون نمازی که قبلا ما برای این حرز خوندیم کافیه ؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ظاهر روایت این هست که برای هر کسی که می خواهد از این حرز استفاده کند، یکبار نماز را خودش بخواند.
   وفقکم الله لکل خیر

 4. محسن می گوید

  با عرض سلام خدمت حاج آقا یوسف‌وند عزیز …
  در یک مطلب خبری خوندم که آقای دکتر احمد عابدی استاد حوزه‌ی علمیه‌ی قم فرمودن :
  «خطهایی که در حرز امام جواد(ع) دیده می شود در حقیقت نام خداوند است و لذا باید با قلم مسلمانی نوشته شود و لذا اگر با خودکار و خودنویس نوشته شود، اثر ندارد چون نوک آنها فلز ساخت کفار است و لذا حتما باید با مداد یا نی های ساخت مسلمانان نوشته شود و نیز جوهر آن باید از مسلمان باشد.»
  منبع خبر :
  ***
  از طرفی یکی از مؤسسات معروف که روی پوست آهو حرز رو می نویسند اظهار می کنند که چون بر روی پوست آهو به جز قلمی که استفاده می ‌کنند هیچ قلمی (که ساخت مسلمانان باشه) وجود ندارد که بتوان با آن بر روی پوست آهو نوشت مجبور به استفاده از این قلم هستند.

  می‌خواستم بدونم که آیا واقعاً جزء شرایط نوشتن این حرز استفاده از وسیله‌ی تحریر ساخت مسلمانان است یا خیر ؟

  از پاسخگوییتون پیشاپیش ممنونم.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اینکه حتما با قلم مسلمان نوشته شود، در روایات مطرح نشده است و تا الان بنده سندی برای این حرف نیافته ام. و در کتب روایی اصیل که این حرز درج شده هیچ کدام شرط نوشتن را قلم مسلمان مطرح نکرده اند و ضرورتی هم ندارد.
   قلم ها و خودکارهای ساخت داخل هم موجود هست.
   وفقکم الله لکل خیر

  2. محسن می گوید

   سلام . تویه نماز حرز امام جواد گفته شده باید آیت الکرسی خونده بشه . سوالم اینکه آیت الکرسی تا رو کجا بخونیم تا هوالعلی العظیم یا هم فیها خالدون؟

   1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

    سلام علیکم
    تا هم فیها خالدون خوانده شود.
    وفقکم الله لکل خیر

 5. زهرا می گوید

  باسلام خدمت شما، زمان نوشتن حرز کی هست و من امکاناتم در حد مداد و دفتر هست میتونم بنویسم و ب بازو ببندم وآیا روی کاغذ خط دار میشه نوشت؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نوشتنش مانعی ندارد، اما توصیه روایت با همین شرایطی هست که در متن نوشتار آمده است می توانید حرز کوتاه را نیز بنویسید و هر دو را با هم نگه دارید.
   وفقکم الله لکل خیر

 6. سید می گوید

  سلام حاجی ما چندین جا خوندیم که میشه با کاغذ و قلمی که ساخته دست مسلمان باشه استفاده کرد برا حرز…ولی شما میفرمایید که فقط و فقط پوست آهو

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ظاهر روایت این است که باید بر پوست آهو باشد و نظر ما همین هست.
   وفقکم الله لکل خیر

 7. مهدی می گوید

  سلام تعداد دفعات خواندن نماز حزر باید پشت سرهم باشد .یا نه * مثلا بعد از حمد ۷ بار آیه الکرسی خوانده شود بعد ۷ بار آیه شهدا یا نه تمام سوره ها خوانده شود و ۷ بار تکرار شود.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   هر کدام را هفت بار بخوانید و پس از آن بعدی را هفت بار یعنی آیت الکرسی هفت مرتبه خوانده شود و پس از آن آيه ‏ى‏ شَهِدَ اللَّهُ هفت مرتبه.
   وفقکم الله لکل خیر

 8. atish می گوید

  سلام حاج آقا
  نماز رو حتما باید ساعتی که سعد هست خوند یا فرقی ندارد

  یه سوال دیگه، حتما باید روی پوست آهو باشه یا پوست حیوانات دیگه هم میشه
  و اینکه از این بازو بندهایی که مغازه ها دارن که شبیه کیفه اون باشه اشکال داره؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   لزومی نیست که در ساعتی خاص نوشته شود.
   در روایات اشاره ای به ساعات سعد و نحس نشده و این از مطالبی است که برخی از ارباب عزائم در کتب خود نوشته اند و ربطی به بحث ما ندارد.
   اصل دعا باید روی پوست آهو باشد و با تمام شرایطی که در نوشتار آمده و بعد می توانید درون کیف کوچک که به بازو بسته می شود قرار بدهید.
   وفقکم الله لکل خیر

 9. صفری می گوید

  سلام خسته نباشید
  آیا حرز امام جواد (ع) برای افزایش رزق و روزی هم موثر است؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ظاهر روایت و سیره علما در این است که این حرز برای حفاظت است.
   برای روزی سوره واقعه را هر شب بخوانید. یا ختم واقعه را که در سایت آمده انجام بدهید.
   ذکر استغفار به صورت فراوان زمینه افزایش روزی است.
   وفکم الله لکل خیر

 10. فاطمه می گوید

  آیا میتوانم نماز را من به نیابت از فرد دیگری بخونم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نیابت اشکال ندارد هر چند بهتر است که خود شخص بخواند.
   قاعده درباره نماز مستحبی این است که:
   نیابت مستحبات از حی یا میت اشکالی ندارد هرچند بهتر ، اهدای ثواب است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 11. حبیب می گوید

  با سلام و احترام خدمت استاد عزیز مشاوره ای میخواستم از حضرتعالی بگیرم ولی اینجا بطور عمومی نمیخوام منتشر بشه میتونم ازتون کمک بگیرم ؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   متاسفانه امکان گفتگوی خصوصی به خاطر مشغله کاری فراوان وجود ندارد، اگر مسئله ای هست در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید، در خدمت هستیم.
   وفقکم الله لکل الخیر

 12. مریم می گوید

  باسلام.بنا ب دلایلی نمیتوانم حرز را بر بازوم ببندم،میتونم اونو داخل کیف کوچک بذارم و از گردنم آویزان کنم؟آیا قبل از انداخت حرز باید اول نمازش را بجا آوردم بعدش بندازم گردنم؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   آثار اصلی این حرز به این است که حتما در دست باشد. و آداب آن را مطابق آنچه نوشته شده انجام بدهید.
   اگر نمی توانید بر بازو ببندید، همراه بودن آن نیز بی تاثیر نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 13. حسن می گوید

  سلام خسته نباشید یه سوال میشه حرز رو روی کاغذ نوشت و توی انگشتر گذاشت یا نه… باتشکر

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   بله مانعی ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 14. امیر علیپرست می گوید

  با عرض سلام و خدا قوت
  کوته کنم عریضه و اصل آن گویم
  در اصل دو حرز هست و یک لوح نگار.
  که فکر میکنم همراه داشتن یا همراه شدن هر سه اثر برای تکمیل تصویر اصلی که به مجموع آن حرز امام جواد گویند لازم است و یا لازم باشد برای بالاترین بازدهی.
  و اما مسأله،
  از کجا و از چه شخص یا فروشگاه یا علی ایحال، تهیه کنم که آداب کتابت آن رعایت شده باشد؟
  و یا این که پرداخت وجه در قبال دریافت مشکلی دارد یا بلامانع است.
  صمیمانه از دقت نظر و صراحت پاسخ شما تشکر میکنم.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اطلاعی از محل ساخت و تهیه این حرز نداریم.
   پرداخت وجه در مقابل ساخت و تهیه حرز اشکال ندارد
   وفقکم الله لکل الخیر

 15. جواد می گوید

  بزرگوار یه سوال ؟؟ این بازو بند نقره ای که میگید هزینش که به کنار همیشه نمیشه بست و اذیت میکنه و اینکه نمیشه همیشه دستت باشه
  نمیشه روی کاغذ کاهی خیلی نازک نوشت ( با مداد نه با خودکار که میگند نباشه بهتره قلم و دواتم که خیلی بزرگ میشه ) بعد انداخت به بازو بند دست راست اخه من یه بازو بند دارم که خیلی باهاش حال میکنم خیلی همیشه دستم هست تو اب یا …… ولی اون پوست اهو بزرگه یا لوح نقره بزرگه میدونید که چی میخوام بگم ؟؟؟؟؟ خلاصه خسته کننده میشه
  بعد اینکه بزرگوار ادمی که کار درست باشه بدی واست بنویسه خیلی کمه !!! وگرنه منم یه دستگاه حکاکی میگرم و یه ورق پوست اهو مثل اینا میگم خوب مثلا ۱۰۰-۲۰۰ تومن بدید بنویسم
  به این دلایلی که گفتم مایل خودم بنویسم اونم روی کاغذ نازک که بشه تا و اب بندیش کرد حالا بزرگوار ایا این اشکال داره ؟؟؟؟
  مگگه خدا بخواد مارو لایق بدونه قبول کنه گیر میده حتما پوست اهو باشه و یه لوله ۸ اینچ نقره یه طول ۱۰ سانت ؟؟ اخه این روزا با این حرزا و اعدیه کاسبی راه انداختند که نمیشه اعتماد کرد وگرنه ۱۰۰ تا کانال تلگرامی و سایت هستند که پول باید بدی تا حرزو بگیری اخه مگه اونا عارفان به و زاهد چله نشینند همشون !!!؟؟؟ بزرگوار خلاصه به ۱۰۰ دلیل میخوام خودم بنویسم و تو کاغذم باشه راهنمایی کنید که اشتباهه یا نه ؟؟؟ ممنون
  یا مولا علی

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   علیکم السلام!
   لازم نیست که همیشه از این بازوبند استفاده کنید، بلکه در مسافرت ها یا زمانهایی که احتمال خطر هست یا موارد اینچنینی استفاده می کنید.
   همین دعا را درورق به اندازه دو یا سه بند انگشت از پوست آهو می نویسند در یک محفظه سه الی چهار سانت کوچک و خود ما همین را داریم و برخلاف پندار شما بزرگ هم نیست!.
   حرز اول را می توانید روی کاغذ بنویسید.
   بحث سر گیر خداوند نیست، شما ظاهرا متوجه نشده اید که هر کاری اصولی دارد. آثاری در این شیوه هست و گرنه امام جواد علیه السلام اینها را نمی فرمود حالا شما خسته می شوید یا انگیزه ندارید خب از حرز اول استفاده کنید، دیگر این بهانه ها و توجیهات و فلسفه بافی ها لازم نیست.
   اگر پزشکی گفت فلان دارو را بخور برای سر درد خوب است، شما داروی پا را که میل نمی کنید چون می دانید این عالم بر اساس نظام اثر و موثر است و خداوند اینطور آفریده است که هر چیزی آثار خاص به خود را دارد، حالا کسی بهانه نکند که داروی پا را هم خدا آفریده و با داروی سر چه فرقی می کند!!!.
   اینکه خودتان می نویسید بسیار خوبست، اما از شرایط حرز دوم روی چوست آهو است. ولی حرز اول را می توانید روی کاغذ بنویسید و اشکالی هم ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 16. نوروزی می گوید

  سلام
  لطفا جواب بدهید خیلی مشکل دارم
  برای تهیه حرز امام جواد میشه به سایت ***** اعتماد کرد؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اطلاعی نداریم.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. نوروزی می گوید

    سلام
    پس ما باید در این جامعه مشکلاتمون را چطور حل کنیم و به چه کسی اعتماد کنیم حداقل شما که این مطلب را گذاشتید راهنمایی میکردید که چطور تهیه کنیم چون ما افراد عادی که نمیتونیم این حرز را خودمون آماده کنیم
    واقعا خودم و خانواده ام در شرایط بدی هستیم حداقل در حکم یک هم وطن راهنمایی میکردید

    1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     وظیفه ما انتقال احادیث و معارف اهل البیت هست. حالا در چنین مواردی شما خودتان می توانید تحقیق کنید و به کسی بسپارید تا برای شما این مراحل را انجام بدهد.
     وفقکم الله لکل الخیر

 17. محسن می گوید

  سلام
  ببخشید میگن اگه با اعتقاد نبندی حرزو تاثیر نداره درسته؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   تاثیر دارد، و کمال اذکار و دعاها توجه فرد و اعتقاد به آن دعاست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 18. حسن زاده می گوید

  سلام
  مطلب خوبی نوشتید.
  خیلی به من کمک کرد. توی این زمینه دنبال جایی بودم که واقعاً و به طور کامل آداب رو رعایت کنند و بنویسند و با توجه مطلب حضرتعالی من حرز امام جواد (ع) ****** رو یافتم که مطمئن هستند.
  موفق باشید

 19. مهدی می گوید

  سلام کدام یک از طلسمات باید نوشته شود؟
  اگر هر دو نوشته شود اثر حرز از بین می رود؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   طلسم حرام است و نباید استفاده کرد.
   اگر منظورتان استفاده از هر دو حرز نوشته شده در نوشتار است، اشکالی ندارد و داشتن هر دو حرز خوبست.
   وفقکم الله لکل الخیر.

 20. علی می گوید

  سلام
  برای کسی که تو خواب میوه یکی اذیت میکنه یا احساس میکنه حضور کسی دیگه ای رو
  حرز امام جواد علیه خوبه یا حرزای دیگه

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   بله انشاالله آثار حفاظت دارد، خواندن آیت الکرسی زیاد نیز بسیار مفید هست مخصوصا در قبل از خواب و پس از نماز ها.
   وفقکم الله لکل الخیر

 21. محمود_احمدی می گوید

  سلام حاج یوسف وند!سایه تان مستدام!این حقیر دررابطه با«حرزامام جوادعلیه السلام»سؤالاتی مبسوط دارم.بصورت کوتاه ممکن نیست.عنایت فرموده،راه حلی جهت ارسال سؤالهاارئه بفرمایید.بدجوری گرفتاروبیماردارم.استدعامیکنم،دستگری نمایید.خیرببینین «ان شاءالله».

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   برای درمان بیماری های سخت مرحوم آیت الله بهجت توصیه به نماز جعفر طیار می کردند. و برای گرفتاری های زیاد توصیه به گفتن ذکر استغفار فراوان داشتند.
   درباره حرز امام جواد علیه السلام، نوشتار به صورت کامل مطرح شده است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 22. نسیم می گوید

  سلام تو یک سایتی گفته دعای حرز امام جواد ع گفته مینویسیم آیا میشه بهشون اعتماد کرد وسفارش داد

  1. سایت هدانا HADANA.IR می گوید

   سلام
   این موارد را باید خودتان بررسی کنید، اطلاعی از فعالیت چنین سایتهایی نداریم.
   موفق باشید

 23. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:1 ستاره

 24. باران می گوید

  سلام. خودمون میتونیم دعارو بنویسیم روی کاغذ؟ آیاباید کل دعارونوشت؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   خودتان می توانید بنویسید اما از شرایط آن نوشتن بر روی پوست آهو هست.
   البته حرز کوتاه اول نوشتار را که در مفاتیح هم آمده می توانید در کاغذ بنویسید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 25. محسن می گوید

  سلام لوله نقره ای ک اون کلمات باید روش نوشته بشه از کجا بیاریم با چی روش بنویسیم
  قاب نقره ای برای قرار دادنش چطوری پیدا کنیم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   می توانید به انگشتر سازی ها مراجعه کنید و سفارش بدهید، و روی آن بدهید حکاکی کنند.
   برخی از موسسات نیز این حرز را می فروشند که می توانید تحقیق کنید و تهیه نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 26. علی می گوید

  سلام علیکم
  من نماز حرز امام جواد (ع) خواندم ولی ترتیب رعایت نکردم /نمازم غلط هست؟یا مشکلی ندارد؟
  متشکرم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اشکال ندارد، اما مجدد بخوانید بهتر هست. می توانید نشسته بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

  2. علی می گوید

   متشکرم.این نماز حرز برای مردم میخوندم و هدیه ای دریافت میکردم.و تا حالا نزدیک ۱۳ عدد خوندم.مشکلی نداره اگه دوباره به جا نیارم؟

   1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

    سلام علیکم
    دقیقا متوجه منظور شما نشدیم، چه چیز را بجا نیاورید؟!.
    وفقکم الله لکل الخیر

 27. . می گوید

  سلام
  در سایتی مطلب زیر برای حرز امام جواد ع گفته شده است میخواستم بدونم سندیت داره وصحیح است یا خیر؟
  ذکات دعای حرز امام جواد:
  یک *** باید بکشید و به فقیر دهید
  به مبلغ ****باید وجه بیرون صدقه دهید
  به مدت*** دو رکعت نماز برای امام جواد(ع) بخوانید.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   آنچه در متن نوشتار بالا آمده همان عین روایت می باشد.
   آنچه شما نوشته اید خرافات است و نباید به سایتهایی که از منابع معتبردینی استفاده نمی کنند، رجوع کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 28. حمید می گوید

  سلام
  در نماز مذکور ایه الکرسی را تا (و هو العلی العظیم) بخوانیم یا (هم فیها خالدون)؟ تشکر

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   تا هم فیها خالدون بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. سهیل می گوید

    با سلام
    با سپاس فراوان از مطالب کل وبسایتتون، چند سوال دارم ممنون میشم اگر پاسخ بفرمایید:
    در خارج از ایران که علما سفارش کردند از پوست حیوانات حلال برای پوشش ترجیحا استفاده نکنید، چون ذبح حلال نشدن، آیا میشه از پوست آهو که توی اینترنت در خارج میفروشند استفاده کرد؟ و اگر نه روی کاغذ که فرمودید نمیشه با توجه به آشنایی شما با احادیث آیا راهی دیگه نیست؟ آیا پوست حیوانی که ذبح حلال نشده رو میتوان با عملی پاک کرد (با توجه به احادیث)؟

    یک سوال کلی، آیا پرینت کردن حرز ها حکم نوشتن اونها رو دارند؟

    سوال دیگه، از کسی در گذشته شنیدم که حرز ها رو باید جوری تا کنی که کلمات روی هم نیفتند و باهم دیگه ددر تماس نباشند، چون ممکنه کلمه روی ساکن یا کلمه خاص دیگه بیوفته که نباید و مشکل ایجاد بکنه برای طرف دارنده، آیا این مطلب ریشه در احادیث از معصومین یا نقل از علما داره؟

    سپاس فروان

    1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     احکام پوشش پوست حیوان را در سایت سرچ کنید و بخوانید.
     برای این حرز باید از پوست آهو ذبح شرعی شده استفاده کنید.
     حرز امام جواد علیه السلام باید حتما روی پوست آهو باشد سایر حرزهای معصومین را می توان روی کاغذ نوشت یا چاپ کرد.
     بهتر آن است که بنویسید. اما سایر حرزها را می توان پرینت کرد.
     تا کردن حرزها اشکالی ندارد.
     وفقکم الله لکل خیر