وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

صحبت با دختر نامحرم قبل از ازدواج

صحبت با دختر نامحرم قبل از ازدواج

به مقدار ضرورت و نیاز برای ازدواج می توان با نامحرم صحبت کرد در صورتی که بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام و زمینه مفسده باشد. البته باید توجه داشت که طرفین خود را با تغییر عنوان فریب ندهند و قراین حال نشان دهنده قصد جدی برای ازدواج باشد نه اینکه شخص هر نامحرمی را دید بی جهت بهانه ازدواج را پیش بکشد بدون آنکه قصدش جدی باشد یا شرایط آن را در آنزمان داشته باشد.

شناخت کامل تقریبا به صرف صحبت بدست نمی آید بلکه بخشی از آن حتما باید در دوران نامزدی و رفت و آمد ها آنزمان که زیر نظر والدین هست باشد  زمانی که صیغه عقد موقت خوانده می شود. متاسفانه برخی خود را در گناه کردن هم فریب می دهند با اینکه شناخت اولیه هم بدست می آید باز ارتباط خود را به صورت غیر منطقی و غیر شرعی ادامه می دهند و در طی هفته ها طولانی می کنند!، ازدواج توجیه و بهانه ایست برای صحبت و هوسرانی ها برخی که آنهم پس از مدتی بهم می خورد.

  بهتر است این گفتگو ها با اطلاع خانواده ها صورت پذیرد که زمینه بازی نفس کمتر باشد و  خدای ناکرده آسیبی به طرفین وارد نشود، باید دانست رسمیت بخشی  و آماده کردن مقدمات حضور خانواده ها خود قصد طرفین را برای ازدواج نشان می دهد و راسخ می نماید. گفتگو ها نباید به گونه ای باشد که حریم حیا و عفت نادیده گرفته شود، مثلا نمی توان ابراز عشق و علاقه به نامحرم داشت بلکه فقط گفتگو در حد آشنایی و شناخت باید باشد. برای دیدن حکم ابراز عشق به نامحرم اینجا کلیک کنید.

گفت و گو به قصد ازدواج

پرسش ۷۷. آيا صحبت كردن با كسى كه قصد داريم در آينده با او ازدواج كنيم، گناه است؟

همه مراجع: اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد و باعث مفسده نشود، اشكال ندارد.

[۱]. با استفاده از منابعى كه در عنوان «گفتگو با نامحرم» آمده است.(احكام نگاه و پوشش، پرسمان).


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

سوال: ایا صحبت کردن با نامزد جایز است ؟

پاسخ:  اگر صيغه محرميت با اذن پدر دختر جاري نشده تنها در حد صحبت کردن در مورد ازدواج آن هم با هماهنگي خانواده مجازيد اما هر گونه ارتباط عاطفي يا فيزيکي حرام است.

منبع : استفتاء سایت هدانا از دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی.

سؤال ـ مکالمه تلفنى پسر و دختر و مراوده طرفین جهت دوستى چه حکمى دارد؟ اگر این گونه امور مقدّمه‌اى براى تحقیق پیرامون ازدواج باشد چه صورت دارد؟
جواب : جایز نیست؛ مگر به مقدارى که براى تحقیق در ازدواج ضرورت دارد.  احکام بانوان (جدید) >  گفتگو با نامحرم.

صحبت کردن برای ازدواج از طریق اینترنت 

پرسش :جوان ۲۵ ساله ای هستم که در مقطع کارشناسی ارشد مشغول تحصیل میباشم.در محیط مرکز آموزشی با دختر ۲۴ ساله ای آشنا شدم .با ایشان در مورد ازدواج صحبت کردم . ایشان گفتند تا یکسال قصد ازدواج ندارند وکسانی هستند که او بخواهد با آنها ازدواج کند.ایشان حجاب را خیلی رعایت نمی کنند.من الان دیگر به آن مرکز نمی روم ولی در این فکر هستم که از طریق اینترنت برای ایشان نوشته ها وعکس هایی بفرستم.در صورت توافق اگر ایشان پذیرفت شرط ازدواج را رعایت حجاب ونماز خواندن وغیره قرار می دهم البته با توجیح دقیق ایشان نه به زور.آیا ارتباط اینترنتی با ایشان در چارچوب اسلام وذکر خوبی هایی که در من وجود دارد خلاف موازین اسلامی است(برای متقاعد کردن ایشان) لطفا مرا راهنمایی نمایید.(من علاقه زیادی به اخلاق ایشان وبرخی تفکراتشان پیدا کرده ام)

پاسخ :به مقدار ضرورت و نیاز برای ازدواج می توانید با او صحبت کنید.

استفتائات آيت الله مكارم شيرازي .


مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

مسئله ۴۷۸ـ آیا جایز است با بانوانی بدون لذّت جنسی هم صحبت شد به آن قصد که نسبت به یکی از ایشان شناخت پیدا کند و سپس پیشنهاد ازدواج موقّت دهد؟
جواب: اگر صحبت، از اندازه خارج نباشد و طوری نشود که با زن بیگانه و نامحرم آنگونه صحبت نمی کنند، مانعی ندارد.

فقه براي غرب نشينان.

 

پرسش: ایا صحبت کردن با نامزد جایز است ؟
پاسخ: چنانچه عفت در نگاه و صحبت را رعایت کنند و از افتادن در گناه ایمن باشند اشکال ندارد ولی شوخی کردن و وارد شدن در گفته های غیر اخلاقی و عاشقانه حرام می باشد، و لی تمام این موارد بعد از عقد شرعی حلال است .

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احكام نگاه و ارتباط با نامحرم 

احكام نگاه در خواستگاري 

 1. حكم حرف زدن دختر و پسر همكلاسي
 2. نازك كردن صداي زن هنگام صحبت با نامحرم
 3. حكم چت كردن با نامحرم چيست
 4. ارتباط زن و مرد نامحرم در مهماني فاميلي
 5. ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد
 6. سلام كردن زن و مرد نامحرم
 7. شوخی زن و مرد نامحرم

 كليد: صحبت کردن دختر و پسرقبل از ازدواج صحبت با دختر نامحرم قبل از ازدواج صحبت با دختر نامحرم قبل از ازدواج صحبت با دختر نامحرم قبل از ازدواج براى به توافق رسیدن صحبت کردن دختر و پسرقبل از ازدواج براى به توافق رسیدن دختر و پسر قبل از ازدواج،آیا صبحت کردن با کسی که قصد داریم در آینده با او ازدواج کنیم گناه است صحبت كردن با يك دختر يا زن نامحرماز اين جهت كه پيش زمينه اى براى انعقاد عقد موقّت يا دايم باشدحکم ارتباط و صحبت با دختر نامحرم قبل از ازدواج چیست . البته به قصد ازدواج؟ به قصد آشنايي؟ صحبت با دختر نامحرم قبل از ازدواج صحبت با دختر نامحرم قبل از ازدواجصحبت با دختر نامحرم قبل از ازدواج  صحبت دختر و پسر قبل از ازدواج براي شناخت و آشنايي بيشتر چه حكمي دارد آيا اشكال دارد مطابق نظر آيت الله خامنه اي

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

6 نظرات
 1. علی اکبر می گوید

  سلام ببخشید حرام است من با یک نفر در تلگرام چت میکنم و قصد و هدفمان جدا ازدواج است و میخواهیم اشنا شویم و حدیث بیاورید در حرمت این احکام فقهی

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر یک یا دو بار با شرایط شرعی گفتگو باشد و قصد ازدواج باشد و بقیه مسیر را با نظارت خانواده و صیغه شرعی باشد، این بحثش جداست اما اگر باب دوستی و گفتگو است، بدیهی است که حرام است!. و اکثر همین دوستی های حرام هم خودشان را با عنوان اینکه می خواهیم ازدواج کنیم فریب می دهند. پس اگر قصد شما ازدواج هست، رسما خواستگاری کنید و بقیه مراحل شناخت را با حضور خانواده طرفین طی کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. فاطمه می گوید

  ممنون از شما و راهنمایی هاتون… چقدر همه ی ما احتیاج داریم به چنین فضا هایی که در مسائل شرعی راهنماییمون کنند… سپاسگزارم، همواره موفق و پاینده باشید.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   تشکر از حسن توجه شما. امیدواریم بتوانید بهتر و بیشتر در مسائل دینی به مخاطبان محترم راهنمایی و خدمت کنیم.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. یگانه می گوید

  من مدتی است که باپسری درارتباط هستم .به قصد آشنایی بوده است.ولی الان به این نتیجه رسیده ام که رابطه ام حرام است و این رابطه راکنارگذاشته ام .فقط به قصد رضای خداولی اطرافیان میگویندصحبت بانامحرم وقتی به گناه نیوفتی حلال است .ولی گناه نکردن دراین رابطه ی طولانی وابراز عشق نکردن غیرممکن است .وعلاقه ی بین مادوطرفه است .میخواهم بدانم ایا دراین جدایی ممکن است دیگر همه چی به روال گذشته برنگردد.یا سردی وجدایی بین ما به وجود بیاید یا نه.

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ارتباط با نامحرم غیر از طریق شرعی جایز نیست.
   مسائل شرعی را نباید از اطرافیان غیر متخصص بپرسید، چون ارزش و اعتباری ندارد!، همین صحبت ها و ابراز محبت ها به نامحرم همین ها گناه هست!. علاوه بر این گفتگویی که زمینه مفسده را دارد و باعث می شود که دو طرف به گناه بیفتند نیز حرام می باشد.
   در ثانی بر فرض یک گفتگو ساده بدون اینکه به گناه بیفتند، نه اینکه مدتها با هم دوستی و … داشته باشند، خب بدیهی هست که حرام هست و باعث دلبستگی های حرام می کند!. لازم است حتما بخشی از آشنایی در دوران نامزدی(صیغه شرعی) باشد.
   اصلا پسندیده نیست که همسر آینده را عادت به صحبت با نامحرم خارج از چهار چوب شرع کنیم، همین باعث شکست قبح گناه و بی اعتمادی در آینده هست.
   اگر کسی با گناه دنبال خوشبختی بود، مطمئن باشید هیچگاه نخواهد رسید، و گناه در زندگی مانع ایجاد می کند، گزینه های خوب را برای ازدواج دور می کند!.
   شما به وظیفه دینی خودتان عمل کنید و از خداوند بخواهید که آنچه به صلاح شما هست را مقدر کند!. قطعا سعادت و خوشبختی در گناه نیست. حتما مطرح کنید تا اینجا هم که ارتباط بوده یک شناخت نسبی از هم بدست آمده، اگر واقعا در قصد ازدواج جدی هستند و بهانه شرایط را ندارند، لازم هست بقیه مراحل شناخت در چهار چوب خانواده ها و شرع باشد، بغیر از این مسیر به صلاح نیست و آسیب زاست برای هر دو طرف!.
   وفقکم الله لکل الخیر