شک هایی که نماز را باطل می کند

شک هایی که نماز را باطل می کند

رساله توضيح المسائل نماز

شکیّات نماز

شکیات نماز (۲۳) قسم است: هشت قسم آن (۱) شکهایی است که نماز را باطل می کند و به شش قسم آن نباید اعتنا کرد و نُه قسم دیگر آن صحیح است.

(۱) (سیستانی:) شکیّات نماز ۲۲ قسم است: هفت قسم آن..

(زنجانی:) شکیات نماز ۲۵ قسم است: ده قسم آن..

شک های باطل

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][شکهایی که نماز را باطل می کند]

مسأله ۱۱۶۵ شکهایی که نماز را باطل می کند از این قرار است:

اول: شک در شماره رکعتهای نماز دو رکعتی (۱) مثل نماز صبح و نماز مسافر (۲)، ولی شک در شماره رکعتهای نماز مستحب دو رکعتی و بعضی از نمازهای احتیاط نماز را باطل نمی کند (۳).

دوم: شک در شماره رکعتهای نماز سه رکعتی.

سوم: آن که در نماز چهار رکعتی شک کند که یک رکعت خوانده یا بیشتر.

چهارم: آن که در نماز چهار رکعتی پیش از تمام شدن سجده دوم (۴) شک کند که دو رکعت خوانده یا بیشتر (۵) تفصیل این مسأله در صورت چهارم مسأله ۱۱۹۹ مراجعه شود (۶).

پنجم: شک بین دو و پنج یا دو و بیشتر از پنج (۷).

ششم: (۸) شک بین سه و شش یا سه و بیشتر از شش.

هفتم: شک در رکعتهای نماز که نداند چند رکعت خوانده است (۹).

هشتم: (۱۰) شک بین چهار و شش یا چهار و بیشتر از شش (۱۱)، چه پیش از تمام شدن سجده دوم باشد یا بعد از آن (۱۲). ولی اگر بعد از سجده دوم شک بین چهار و شش یا چهار و بیشتر از شش برای او پیش آید احتیاط مستحب (۱۳) آن است که بنا بر چهار بگذارد (۱۴) و نماز را تمام کند و بعد از نماز دو سجده سهو به جا آورد و نماز را هم دوباره بخواند.

(۱) (خوئی، سیستانی:) دو رکعتی ِ واجب..

(۲) (زنجانی:) و نیز بنا بر احتیاط واجب شک در نماز احتیاط چنانچه در مسأله [۱۲۲۹] خواهد آمد ولی شک در شماره رکعتهای نماز مستحب نماز را باطل نمی کند [پایان مورد اول].

(۳) (خوئی، گلپایگانی، صافی، تبریزی، سیستانی:) شک در شماره رکعتهای نماز مستحب (گلپایگانی، صافی: نماز مستحب ّ دو رکعتی) و نماز احتیاط، نماز را باطل نمی کند..

(مکارم:) شک در نمازهای مستحب دو رکعتی نماز را باطل نمی کند..

(۴) (خوئی، تبریزی:) پیش از تمام شدن ذکر (تبریزی: ذکر واجب) سجده دوّم..

(سیستانی:) پیش از داخل شدن در سجده دوّم..

(۵) (خویی، گلپایگانی، صافی، سیستانی، تبریزی:) [پایان مورد چهارم] (بهجت، نوری:) که در این صورت نمازش باطل است و باید اعاده کند، و بهتر آن است که عمل به حکم شک کرده و نماز را اعاده نماید [پایان مورد چهارم]

(۶) (زنجانی:) تفصیل این امر در ذیل صورت چهارم از مسأله [۱۱۹۹] خواهد آمد..

(مکارم:) چهارم: شک در نمازهای چهار رکعتی پیش از تمام شدن سجده دوم در حالی که یک طرف شک دو باشد (مانند شک دو و سه قبل از اتمام دو سجده)..

(۷) (زنجانی:) [و] ششم: شک بین سه و پنج پس از رکوع..

(۸) (زنجانی:) هفتم:..

(۹) [مورد هفتم در رساله آیت اللّه سیستانی نیست] [مورد هفتم در رساله آیت اللّه زنجانی نیست و به جای آن آمده است: هشتم: شک بین چهار و پنج پس از رکوع و قبل از تمام شدن دو سجده با تفصیلی که در ذیل صورت چهارم از مسأله [۱۱۹۹] خواهد آمد]

(۱۰) (زنجانی:) نهم:.. (سیستانی:) هفتم:..

(۱۱) (گلپایگانی، خوئی، صافی:) بقیه مسأله ذکر نشده.

(سیستانی:) به تفصیلی که خواهد آمد. [پایان مسأله] (تبریزی:) و شک بین چهار و پنج بعد از رکوع و قبل از تمام شدن سجدتین. [پایان مسأله] (زنجانی:) [و] دهم: شکی که سه طرف یا بیشتر داشته باشد، مگر شک بین دو و سه و چهار پس از تمام شدن دو سجده (البته در شک بین سه و چهار و پنج قبل از رکوع باید بنشیند و در نتیجه به شک بین دو و سه و چهار پس از تمام شدن دو سجده باز می گردد). [پایان مسأله]

(۱۲) (اراکی، بهجت:) بقیه مسأله ذکر نشده.

(۱۳) (نوری:) احتیاط واجب..

(۱۴) (مکارم:) هشتم: شک ّ بین چهار و شش یا بیشتر، ولی در اینجا احتیاط واجب آن است که مانند شک ّ چهار و پنج عمل کند، یعنی بنا را بر چهار بگذارد..

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

لینک کوتاه مطلب:  http://goo.gl/RZgEgP

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نمازکلید: شک هایی که نماز را باطل می کند شک هایی که نماز را باطل می کند شک هایی که نماز را باطل می کند شک هایی که نماز را باطل می کند شک هایی که نماز را باطل می کند شک هایی که نماز را باطل می کند شک هایی که نماز را باطل می کند شک هایی که نماز را باطل می کند شک هایی که نماز را باطل می کند شک هایی که نماز را باطل می کند  شک هایی که نماز را باطل می کند شک هایی که نماز را باطل می کند شک هایی که نماز را باطل می کند شک هایی که نماز را باطل می کند شک هایی که نماز را باطل می کند شک هایی که نماز را باطل می کند شک هایی که نماز را باطل می کند شک هایی که نماز را باطل می کند شک هایی که نماز را باطل می کند شک هایی که نماز را باطل می کند

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.