قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

شك بين حيض و استحاضه

///شك بين حيض و استحاضه
 • شك بين حيض و استحاضه
شك بين حيض و استحاضهReviewed by مهدي يوسف وند on Oct 26Rating: 5.0

شك بين حيض و استحاضه

در نوشتار قبل «نشانه و انواع استحاضه از رساله 10 مرجع » مطرح شد از اینجا کلیک کنید و در تکمیل نوشتار حاضر مطالعه نمایید.

شك بين حيض و استحاضه

پرسش 20 . اگر بين خون حيض و استحاضه شك پيدا شود، وظيفه چيست؟

همه مراجع: اگر شرايط خون حيض را ندارد، خون استحاضه محسوب مى شود.

[1]

پرسش 21 . اگر خانمى چه قبل از ازدواج و چه بعد از آن، هيچ وقت خون حيض نبيند تكليفش چيست؟

همه مراجع: اگر خون نمى بيند، حكم حيض را پيدا نمى كند و بايد نماز و روزه هاى خود را به جا آورد.[2]

تبصره . اگر خون مى بيند و شرايط حيض را ندارد؛ ولى نشانه هاى استحاضه در او نمايان است، بايد به دستور و احكام استحاضه عمل كند.

 • [1]. توضيح المسائل مراجع، م 433 و 447 و العروة الوثقى، ج 1، فصل فى الحيض، م 5.
 • [2]. دفتر: همه مراجع. (احكام بانوان، پرسمان).

رساله توضیح المسائل احکام زنان

[شک در خون خارج شده]

مسأله 433 اگر زن بداند خونی که از او خارج می‌شود خون زخم (1) نیست و شرعاً حکم حیض و نفاس را ندارد بنا بر احتیاط واجب (2) باید به دستور استحاضه عمل کند (3)، بلکه اگر (4) شک داشته باشد که خون استحاضه است یا خونهای دیگر، چنانچه نشانه آنها را نداشته باشد، بنا بر احتیاط واجب (5) باید کارهای استحاضه را انجام دهد.

(1) (زنجانی:) و دُمل و مانند آن..

این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست

(2) [عبارت «بنا بر احتیاط واجب» در رساله آیات عظام: اراکی، خوئی، فاضل، زنجانی و تبریزی نیست]

(3) (گلپایگانی، صافی:) اگر زن بداند خونی که از او خارج می‌شود خون زخم نیست و بداند یا حیض است یا استحاضه؛ و یا نفاس است یا استحاضه و علامت حیض و نفاس نداشته باشد، باید به دستور استحاضه عمل کند و شرعاً حکم حیض و نفاس را ندارد..

(سیستانی:) اگر زن بداند خونی که از او خارج می‌شود خون زخم نیست و مردّد بین خون استحاضه و حیض و یا نفاس باشد چنانچه شرعاً حکم حیض و نفاس را نداشته باشد باید به دستور استحاضه عمل کند..

(4) (فاضل:) حتی اگر..

(5) [عبارت «بنا بر احتیاط واجب» در رساله آیت اللّه زنجانی نیست] (مکارم:) مسأله هر خونی که از زن خارج شود و شرایط حیض و نفاس را نداشته باشد و مربوط به بکارت یا زخم جراحتی در رحم نبوده باشد، خون استحاضه است. هر گاه شک کند که خون، از زخم است یا نه و ظاهر حال او سلامت است، خون استحاضه حساب می‌شود، اما اگر وضع حال او مشکوک باشد که خون از زخم است یا غیر آن، احکام استحاضه ندارد.

توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.


مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س. حكم اعتكاف زنى كه شك در حيض يا استحاضه دارد، چه در روز اول يا دوم يا سوم، چيست؟

ج: اگر قبلاً پاك بوده، به شكش اعتنا نكند. استفتائات جديد .


مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

سأله ۴۴۳ ـ اگر خونی ببیند که از سه روز بیشتر و از ده روز کمتر باشد، و نداند خون دمل و زخم است یا خون حیض، نباید آن را خون حیض قرار دهد.

مسأله ۴۴۴ ـ اگر خونی ببیند که نداند خون زخم است یا حیض، باید عبادت‌های خود را بجا آورد، مگر اینکه حالت سابقه‌اش حیض باشد.

مسأله ۴۴۵ ـ اگر خونی ببیند و شک کند که خون حیض است یا استحاضه، چنانچه شرایط حیض را داشته باشد، باید حیض قرار دهد.

مسأله ۴۴۶ ـ اگر خونی ببیند که نداند خون حیض است یا بکارت، باید خود را وارسی کند، یعنی مقداری پنبه داخل فرج نماید و کمی صبر کند بعد بیرون آورد، پس اگر اطراف آن آلوده باشد، خون بکارت است، و اگر به همه آن رسیده، حیض می‏باشد.

مسأله ۴۴۷ ـ اگر کمتر از سه روز خون ببیند و پاک شود و بعد سه روز خون ببیند، خون دوّم حیض است، و خون اوّل اگرچه در روزهای عادتش باشد حیض نیست.

مسأله ۴۳۱ ـ اگر زن بداند خونی که از او خارج می‌شود خون زخم نیست، و مردد بین خون استحاضه و حیض و یا نفاس باشد، چنانچه شرعاً حکم حیض و نفاس را نداشته باشد باید به دستور استحاضه عمل کند، بلکه اگر شک داشته باشد که خون استحاضه است یا خون‌های دیگر، چنانچه نشانه آنها را نداشته باشد ـ بنا بر احتیاط واجب ـ باید کارهای استحاضه را انجام دهد. رساله توضيح المسائل آيت الله سيستاني .


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

مسأله 64: خون حیض نشانه هایى دارد، در بیشتر اوقات:

1ـ غلیظ

2ـ گرم

3ـ تیره، یا سرخ رنگ

4ـ بافشار

5ـ و کمى سوزش خارج مى شود.

مسأله 65: زنى که مبتلا به خونریزى است، اگر به طبیب مراجعه کند و او تشخیص دهد خون حیض یا خون زخم و مانند آن است، چنانچه از گفته پزشک اطمینان حاصل کند مى تواند بر طبق احکام آن عمل کند.

سؤال 66: آیا نشانه هایى که براى خون حیض ذکر کردید، اختصاص به کسانى دارد که شک در حیض بودن خون موجود دارند، یا شامل همه زنان مى شود؟

جواب : این نشانه ها مربوط به کسانى است که شک دارند. رساله احکام بانوان؛ آيت الله مكارم شيرازي .

مسأله ـ یکى از خونهایى که از زن خارج مى‌شود خون «استحاضه» است و در این موقع زن را «مستحاضه» مى‌گویند، بطور کلّى تمام خونهایى که غیر از حیض، نفاس، زخم و دُمَل است، و از رحم زن خارج مى‌شود خون استحاضه است.
مسأله ـ خون استحاضه غالبآ کم رنگ و سرد و رقیق است، و بدون فشار و سوزش بیرون مى‌آید؛ ولى ممکن است گاهى تیره رنگ یا سرخ و گرم و غلیظ باشد، و با فشار و سوزش خارج شود.
مسأله ـ هر خونى که از زن خارج شود، و شرایط حیض و نفاس را نداشته باشد، و مربوط به بکارت یا زخم یا جراحتى در رحم نبوده باشد، خون استحاضه است.
مسأله ـ هر گاه شک کند که خون، از زخم است یا نه؟ و ظاهر حال او سلامت باشد، خون استحاضه محسوب مى‌شود؛ امّا اگر وضع حال او مشکوک باشد، که خون از زخم است یا غیر آن، احکام استحاضه ندارد.احکام بانوان (جدید) آيت الله مكارم شيرازي .

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=21742

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

حكم قرص خوردن و عادت ماهانه

شروع حيض خونريزي از واژن يا در باطن بودن

اگر خونريزي اندكي از سه روز كمتر باشد

پيوسته نبودن خونريزي در عادت زنان

محاسبه روز و شب حيض

نشانه‌ و علامت خون حیض

صفات حيض و نشانه هاي آن

خون حيض چيستكليد: شك بين حيض و استحاضه شك بين حيض و استحاضه شك بين حيض و استحاضه شك بين حيض و استحاضه شك بين حيض و استحاضه  شك بين حيض و استحاضه   شك بين حيض و استحاضه   شك بين حيض و استحاضه   شك بين حيض و استحاضه 

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
توسط | ۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۴۲:۵۱ +۰۴:۳۰ ۴ام آبان ۱۳۹۴ ,|احكام زنان دسته بندی ها|برچسب ها:٪ s |۲ نظرات

۲ ديدگاه

 1. نصیری ۱۳۹۶-۰۲-۱۴ در ۱۸:۰۹- پاسخ دادن

  سلام.دوره های حیض من به علت یک اختلال، بعد از ده روز تمام نمیشد و ادامه می یافت و من به حکم استحاضه عمل میکردم. اما این بار پس از ده روز فقط ترشحات زرد می دیدم که نمی دانستم استحاضه است یا ترشحات معمولی بدن؟ در صورت مواجه شدن با چنین وضعیتی، حکم نمازهای من چیست؟
  همان طور که عرض کردم، چند هفته است لکه های زرد میبینم، اما امروز این لکه ها به قرمز مایل و سپس تبدیل به خون شدند.با توجه به اینکه هنوز یک ماه از شروع عادت قبلی‌ام نگذشته و نمیدانم صاحب چه نوع عادتی هستم، آیا من حائض هستم یا مستحاضه؟
  مرجع:حضرت آیت الله خامنه‌ای

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۲-۱۶ در ۲۰:۲۳- پاسخ دادن

   سلام علیکم

   ۱-در جایی که ترشحات زد رنگ ، خون یا مرتبه ضعیف خون باشند، استحاضه است، و اگر خون نباشد، یا شک داشته باشید، پاک است.

   ۲- در فرض سوال، اگر عادت ماهیانه منظم ندارید، لکه هایی را مشاهده نماید باید رجوع به صفات و نشانه ها کنید و خون هایی که نشانه و صفات حیض را دارد، حیض است(به شرطی که از سه روز کمتر و از ده روز بیشتر نباشد و فاصله دو حیض کمتر از ده روز نباشد) و در غیر این صورت، احکام استحاضه را دارد.
   لطف کنید احکام زنان مضطربه را درسایت مطالعه کنید
   وفقکم الله لکل الخیر

ثبت ديدگاه

2 × 1 =

Code Center