وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

شستن فرش و موكت نجس

شستن فرش و موكت نجس

– فرش نجس را چگونه باید آب کشید و تطهیر کرد ؟

پاسخ –ابتدا عين نجاست را از بين ببريد و شما مي توانيد اين كار را با آب کر که همان آب لوله كه متصل به آب شهريست انجام دهيد.

لازم به ذكر است كه؛ در تطهير با آب لوله کشى، جدا شدن آب غساله (آبي كه پس از برخورد به نجاست جدا مي شود) شرط نيست، بلکه به مجرد رسيدن آب به مکان نجس، بعد از زوال عين نجاست و حرکت غساله از جاى خود به وسيله دست کشيدن بر فرش در هنگام اتصال آب، طهارت حاصل مى‏ شود.

حال اگر اين آب جداشده يا همان غساله جاي دیگري برود پاک است البته به شرطي كه عين نجاست در آن نباشد (تا زمانی که رنگ و بو و مزه آن را متغير كند).

یا می توانید تشتی زیر فرش و موكت بگذارید که آب از زیر آن بیرون برود ، به این صورت فرش پاک می شود.

در شستن با آب قلیل برخي از فقها علاوه بر فشار و يا جابه جايي غساله در فرش اين نكته را تذكر مي دهند كه آبكشي با آب قليل بايد دو مرتبه باشد.

نكته: غساله آب قليل نجس است .

رساله توضیح المسائل طهارت

[اگر چیز نجس را در آب کر یا جاری فرو برند]

مسأله ۵۴ اگر چیز نجس را در آب کر یا جاری فرو برند (۱)، و در چیزهایی که قابل فشار دادن است مانند فرش و لباس، طوری فشار، یا در داخل آب حرکت دهند که آب داخل آن خارج شود چنانچه از چیزهایی باشد که در دفعه اول پاک می‌شود، آبی که بعد از بیرون آوردن، از آن می‌ریزد پاک است و اگر از چیزهایی باشد که باید دو مرتبه آن را در آب فرو برند تا پاک شود، آبی که بعد از دفعه دوم از آن می‌ریزد، پاک می‌باشد.

این مسأله در رساله آیت اللّه مکارم نیست

(۱) (اراکی:) آبی که بعد از بیرون آوردن از آن می‌ریزد پاک است. [پایان مسأله] (خوئی، سیستانی، تبریزی:) مسأله اگر چیز نجس را در کر یا جاری تطهیر نمایند (خوئی، سیستانی: در شستنی که با آن پاک می‌گردد) آبی که بعد از بیرون آوردن از آن می‌ریزد، پاک است.

(گلپایگانی، بهجت، صافی:) مسأله اگر چیز نجسی را در آب کر یا جاری آب بکشند، آبی که بعد از بیرون آوردن، از آن می‌ریزد پاک است (بهجت: پاک و پاک کننده است).

(فاضل:) مسأله اگر چیز نجس که نیاز به فشار دادن ندارد را در آب کُر یا جاری آب بکشند، آبی که بعد از بیرون آوردن از آن می‌ریزد پاک است، ولی چیزهایی که مثل لباس و فرش بنا بر احتیاط در آب کُر و یا جاری هم نیاز به خارج کردن غساله آن با فشار و مانند آن دارد، بنا بر احتیاط غساله آن نجس است.

(زنجانی:) مسأله اگر چیز نجسی را در آب قلیل آب بکشند، از آبی که بعد از بیرون آوردن، از آن می‌ریزد بنا بر احتیاط باید اجتناب کرد و اگر در غیر آب قلیل آب بکشند آبی که از آن می‌ریزد پاک است.

(نوری:) مسأله آبی که برای پاک کردن شی ء نجس شده استعمال می‌شود و آن را غُساله می‌نامند اگر تطهیر با آب قلیل باشد، نجس است؛ ولی اگر در آب کر یا جاری تطهیر نمایند، آبی که بعد از بیرون آوردن از آن می‌ریزد، پاک است.

 • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

شستن گلیم یا فرش نجس با آب لوله کشی

سوال: آیا گلیم یا فرش نجسی را که با آب لوله‌ کشی متصل به منبع آب شهری شستشو می‏ دهیم، به مجرد رسیدن آب لوله کشی به محل نجس، پاک می ‏شوند یا باید آب غساله از آن جدا شود؟

ج. در تطهیر با آب لوله کشی، جدا شدن آب غساله شرط نیست، بلکه به مجرد رسیدن آب به مکان نجس، بعد از زوال عین نجاست و حرکت غساله از جای خود به وسیله دست کشیدن بر فرش در هنگام اتصال آب، طهارت حاصل می‏ شود.

تطهیر موکت

س۷. کیفیت تطهیر موکت چسبیده به زمین چگونه است؟

ج. بعد از زوال عین نجاست آب لوله را به جای نجس وصل کند به‌گونه‌ای که همه آن محل را فرا گیرد. و بنا بر احتیاط واجب با جابجا شدن آب در حین اتصال به کر هرچند با فشار آب و یا دست کشیدن، پاک می‌شود.

 

تطهیر مبل یا صندلی

س۵. اگر فرش یا مبل منزل که آب در آن نفوذ می کند با مدفوع بچه نجس شود چگونه باید آن را تطهیر کنیم؟

ج. بعد از برطرف نمودن عین نجاست به یکی از دو طریق می‌توان تطهیر نمود:
۱ـ آب قلیل را روی محل نجس بریزد سپس آب غساله را با فشار دادن خارج کند.
۲ـ آب لوله را (که متصل به کر است) به محل نجس وصل کند به‌ گونه‌ای که همه آن محل را فرا بگیرد و بنا بر احتیاط واجب باید هنگام اتصال آب با دست کشیدن و مانند آن غساله از جای خود حرکت کند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

. تطهير موكت چسبيده به زمين : با آب لوله كشى پاك مى‌شود وبايد كمى فشار داده شود و بهتر اين است كه غُساله آن با دستمال و امثال آن جمع شود.
. تطهير فرش يا مكان نجس : براى تطهير مكان نجس ابتدا عين نجاست را برطرف نماييد؛ در مورد آب قليل، مقدارى آب روى آن قسمت بريزيد به‌گونه‌اى كه محل نجاست‌شده را در برگيرد و كمى آب را حركت دهد و بعد با دستمالى آن آب را جمع كنيد. بدين ترتيب آن قسمت پاك‌مى‌شودامادستمال ودست وظرفى‌كه دستمال در آن قرار مى‌گيرد، نجس مى‌باشد. و در مورد آب لوله‌كشى همين مقداركه آب آنجارافرابگيردوكمى آب را حركت دهد پاك مى‌شود و بهتر اين است كه غُساله آن با دستمال و امثال آن جمع شود.

مسأله ۵۱ـ فرش و لباس و چیزهایى مانند آن، که آب را به خود مى گیرد و قابل فشار دادن است، چنانچه با آب قلیل تطهیر مى کنند، باید بعد از هر بار شستن، آن را فشار دهند تا آبهاى داخل آن بیرون آید و یا به

گونه اى دیگر آبِ آن گرفته شود; ولى در آب کُر و جارى فشار دادن لازم نیست. به شرط این که آن را طورى در آب تکان دهند که آب از آن بگذرد.

مسأله ۵۲ـ موکت چسبیده به زمین به وسیله آب لوله کشى پاک مى شود و لازم است مقدارى فشار داده شود و بهتر این است که آب موجود در آن را با چیزى جمع کنند. استفتائات آیت الله مکارم شیرازی.

تطهیر فرشی که نجاست آن به زمین سرایت کرده [روش تطهیر با آب ]

پرسش : فرشی را که نجاست از آن به زمین سرایت کرده است بدون جابجا کردن و بدون شستن زمین با آب کر می شوییم و غساله آنرا جمع می کنیم آیا به این ترتیب فرش پاک می شود در حالیکه زمین نجس است و فرش خیس با آن در تماس است؟ آیا جمع کردن غساله موجب بالا آمدن نجاست نمی شود؟

پاسخ : اگر زمین شسته نشده باشد با برخورد فرش با زمین، فرش مجددا نجس می شود و اگر شسته شده اشکال ندارد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی

حتما بخوانيد

 1. آيا عرق جنب نجس است
 2. آيا بخار ادرار نجس است
 3. حكم باقي مانده خون در مرغ و گوشت
 4. منكر نماز كه ضروري دين است چه حكمي دارد
 5. اهل کتاب چه کسانی هستند
 6. حكم خوردن الكل سفيد و الكل زرد
 7. حكم نوشيدن ماء‌ الشعير
 8. آيا الکل سفید نجس است
 9. داروهای الکل دار چه حكمي دارد
 10. حکم جوشاندن آبغوره چیست
 11. راه تطهیر زمین نجس (سرامیک نجس)

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

12 نظرات
 1. بنده خدا می گوید

  با سلام
  چند وقت پیش چند قطره (دو سه قطره) ادرار روی فرش ریخت و کاملا خشک شد. فرش تازه قالیشویی رفته و امکان مجدد برای شستن نیست. اکنون بنده به این موضوع حساس شده ام که تا وقتی که بخواهیم فرش را مجدد بشوریم اگر با پای نسبتا خیس روی فرش رفته باشیم یا برویم یا واقعا پای خیس روی آن قسمت گذاشته باشیم آیا همه جا نجس میشود یا نجس شده؟ در ضمن بنده از وسواس فکری رنج میبرم لطفا کمکم کنید .

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   می توانید همان قسمت را تطهیر کنید نیازی به قالیشویی نیست. اگر پای خیس به جایی که نجس است برخورد کند جایی که برخورد کرده نجس می شود.
   وفقکم الله لکل خیر

 2. حمید می گوید

  اگر فرش نجس بامنی رابه فرش شویی بدهیم اما به انها نگوییم که نجس است وانها فرش بشویند پاک می شود؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   آگاه کردن کسى که فرش را مى‏ شويد از نجاست ، لازم نيست. ولى صاحب لباس تا يقين به طهارت آن حاصل نکند، نمى‏تواند آثار طهارت بر آن مترتب سازد.
   وفقکم الله لکل خیر

 3. ناشناس می گوید

  سلام اگر فرش با ادرار نجس شود و زیر فرش هم موکت باشد و زیر موکت زمین باشد احتمال انتقال نجاست به زمین وجود دارد یا نه؟ چون شستن زمین هم سختی و مشقت زیادی داره

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر شک دارید به موکت یا زمین برخورد کرده اعتنا نکنید و بنا را بر پاک بودن زمین بگذارید.
   ثانیا تطهیر فرش یا زمین واجب نیست فقط مکان نمازگزار نباید نجس باشد یا رطوبت مسری به لباس یا بدن او برسد.
   وفقکم الله لکل خیر

 4. محمد می گوید

  سلام میخواستم بددنم آیا اگر موکت توسط منی نجس شود و خشک شده باشه و روی آن فرش بندازیم در صورتیکه پا تر بر روی فرش بگذاریم آیا نجس میشود؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر فرش نجس نیست، پا نجس نمی شود.
   وفقکم الله لکل خیر

 5. Sorays می گوید

  با سلام
  در اتاق من ادرار صورت گرفته بر روی موکت کلی وسیله در اتاق است ومن نمی توانم موکت را بشویم آیا با شامپو فرش می توان نجسی را از بین برد یا نه ؟؟؟
  آیا نماز خواندن بعد از شست و شو درست است یا نه؟؟؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   با شامپو تطهیر نمی شود. نیازی به تطهیر هم نیست. اگر خشک شود و لباس نماز هم خیس نباشد می توان نماز خواند یا از سجاده استفاده کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. گناهکار می گوید

  سلام خسته نباشید مقدار متوسطی منی بر روی قالی ریخت و خشک شد میتوان با دستمال خیس ان را پاک کرد ¿ خشک شده منی که نجس نیست ? و فعلا تا چند وقت دیگه احتمال شستشو نیست چون تازه قالیشویی بوده

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   با دستمال خیس نمی شود تطهیر کرد، باید آب در آن برود.
   بسیار ساده هست، همان قسمت را یک تشت بگذارید، و آسان تطهیر کنید.
   یا تطهیر واجب نیست، فقط پای خیس قبل از نماز مراقب باشید برخورد نکند تا انشاالله بعدا سر فرصت تطهیر کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر