وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

شخص مستطیع به جای دیگری حج نیابی انجام بدهد

شخص مستطیع به جای دیگری حج نیابی انجام بدهد

لگو احکام حج و عمره

بطلان حج استحبابى و نيابى با استطاعت‏

 

۳۳- مستطيع نمى ‏تواند از طرف ديگرى براى حج نايب شود يا حج استحبابى به ‏جا آورد، و اگر حج نيابى يا استحبابى به ‏جا آورد، باطل است.[۱]

 

[۱] ( ۵). آية اللَّه صافى، آية اللَّه گلپايگانى: در صحت آن اشكال است و احتياط ترك نشود، عالم باشد و يا جاهل.( آداب و احكام حج، مسأله ۱۱۵).

 

آية اللَّه فاضل: اگر حج نيابى انجام داده است، حج او صحيح است اگر چه معصيت كرده است؛ و اگر با غفلت و عدم توجه به وجوب حج، حج مستحبى انجام داده است، حج او صحيح و كفايت از حجةالاسلام مى‏كند؛ ولى اگر با توجه به حج واجب، نيت حج استحبابى كرده باشد، حج استحبابى صحيح است ولى مرتكب فعل حرام شده است و حج بر او مستقر شده است.

 

طبق نظر آيات عظام: بهجت، تبريزى، خويى، سيستانى، فاضل و مكارم حجِ نايب، صحيح است و ذمه منوب عنه برى مى‏شود ولى نسبت اجاره نظر ايشان به اين شرح است:

آية اللَّه بهجت: اگر غافل يا جاهل بوده، اجاره هم صحيح است؛ در غير اين صورت اگر اجاره را به نحو ترتب تصحيح نكنيم، نايب مستحق اجرة المثل خواهد بود.

آية اللَّه تبريزى: در فرضى كه واقعاً بر او حج واجب بوده ولو نسبت به آن جاهل باشد، اجاره باطل است و نايب استحقاق اجرة المثل را دارد مگر بيشتر از اجرة المسمّى باشد و اگر حج استحبابى براى خودش انجام دهد، در صورت علم به استطاعتِ خود و عدم صحت حج استحبابى، حج او باطل است و در غير اين صورت حجش صحيح و مجزى از حجةالاسلام مى‏باشد.

آية اللَّه خويى: در صورت تنجّزِ وجوب حج بر نايب اجاره باطل است، مگر اين‏كه اجاره مطلق باشد كه بتواند اوّل‏براى خودش‏حج بجاآورد وبعد ازآن حج‏منوب‏عنه راودرفرض بطلان اجاره، اجير مستحق اجرةالمثل است مگر اين‏كه اجرةالمثل بيشتر از اجرةالمسمّى باشد و اگر مستطيع، حجّ استحبابى براى خودش انجام دهد، با اين‏كه مى‏داند مستطيع است، گرچه حجش صحيح است ولى مجزى از حجةالاسلام نمى‏باشد.( مستفاد از تعليقه عروه، ج ۲، ص ۲۴۱ و ۳۷۵ و مناسك، مسأله ۱۰۴).

آية اللَّه سيستانى: اجاره باطل است و مستحقّ اجرت المثل است و قصد حج استحبابى براى خودش اثرى ندارد و حجة الاسلام محسوب مى‏شود مگر قصدش به نحوى باشد كه به قصد قربت خلل ايجاد كند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از مناسك حج با حواشى و مطابق با فتاوای دوازده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: خامنه ای، سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی، بهجت،فاضل ، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام حج و عمره

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا

     

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.