وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

سرزمین اسرائیل در قران

سرزمین اسرائیل در قران

 

آيا اين مطلب كه (سرزمين مقدس را به يهوديان داده ‏اند تا در آنجا سكونت‏ گزينند) در قرآن وجود دارد؟

چنين مطلبى به هيچ وجه در قرآن كريم نيست، بلكه برعكس، قرآن مى‏فرمايد: وَ ضُرِبَتْ عَلَيْهِمُ اَلذِّلَّهُ وَ اَلْمَسْكَنَهُ وَ باؤُ بِغَضَبٍ مِنَ اَللَّهِ‏(۱). اتفاقاً چنين مطلبى حتى در تورات هم وجود ندارد.

براى اطلاع نك: سفر تثنيه، باب ۴، بندهاى ۲۵ و ۲۶- باب ۸، بندهاى ۱۹ و ۲۰- باب ۱۱، بندهاى ۱۶ و ۱۷ و ۲۶ و ۲۷ (به خصوص با توجه به با ۲۷، بندهاى ۱۷ و ۱۹ و ۲۴ و ۲۵ و ۲۶) باب ۲۸، بندهاى ۱۵ به بعد و نيز لاويان باب ۲۶، بندهاى ۱۴ به بعد) باب ۳۱ بندهاى ۱۵ به بعد- باب ۳۲ بندهاى ۱۵ به بعد. به طور خلاصه در اين بندها گفته شده است كه وعده الهى به بنى ‏اسرائيل براين اساس است كه خدا را اطاعت نموده و احكام و فرامين او را اجرا نمايند و چنانچه سرپيچى نموده و معصيت كنند خداى بزرگ نيز انواع بلاها و مصايب و شكست و ذلت و پراكندگى را به آنها مقرر خواهد نمود(۲).

 

در همان سفر تثنيه خدا به حضرت موسى مى‏ گويد كه پس از مرگ تو اين قوم به من خيانت نموده و عهد مرا مى‏ شكنند. كتاب اول و دوم پادشاهان و كتاب اول و دوم تواريخ نيز پر است از جناياتى كه بنى ‏اسرائيل مرتكب شدند(۳) بنابراين نه در قرآن و نه حتى در تورات فعلى چنين مطلبى نيامده است.

(۱) (بقره، آيه ۶۱- آل عمران، ۱۱۲)
۰۰۰ (۲) (به خصوص نك: سفر تثنيه، باب ۲۸، بندهاى ۱۵ به بعد)
۰۰۰ (۳) (از جمله نك: كتاب دوم پادشاهان باب ۲۲ و ۲۳ و كتاب دوم تواريخ باب ۳۴) .پرسمان.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.