قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

زنا با مادر دختر و ازدواج پس از آن

صفحه اصلی/احكام/ازدواج و طلاق/زنا با مادر دختر و ازدواج پس از آن
زنا با مادر دختر و ازدواج پس از آنReviewed by مهدي يوسف وند on Sep 17Rating: 5.0

زنا با مادر دختر و ازدواج پس از آن

زنا با مادر دختر و ازدواج پس از آن

در نوشتار قبل «ازدواج های حرام مطابق نظر10 مرجع » مطرح شد از اینجا کلیک کنید و در تکمیل نوشتار حاضر مطالعه نمایید.

[زنا با مادر دختر و ازدواج پس از آن]

مسأله 2396 اگر با زنی غیر از عمه و خاله خود زنا کند، احتیاط واجب آن است که با دختر او ازدواج نکند (1) ولی اگر زنی را عقد نماید و با او نزدیکی کند بعد با مادر او زنا کند، آن زن بر او حرام نمی‌شود (2) و همچنین است اگر پیش از آن که با او نزدیکی کند با مادر او زنا نماید (3) ولی در این صورت احتیاط مستحب ّ آن است که از آن زن جدا شود.

(1) (گلپایگانی): بلکه حرمت آن خالی از قوّت نیست..

این مسأله، در رساله آیت اللّه (مکارم) نیست

(اراکی): احتیاط مستحب ّ آن است که با دختر و مادر او ازدواج نکند..

(بهجت): بنا بر أظهر می‌تواند با دختر او ازدواج نماید، ولی احتیاط در عدم ازدواج است..

(2) (گلپایگانی)، (صافی): و امّا اگر بعد از عقد و پیش از آن که با او نزدیکی کند با مادر او زنا نماید احتیاط واجب آن است که آن زن را طلاق دهد و دیگر هم او را نگیرد.

(فاضل): ولی اگر او را طلاق بدهد و بعداً دوباره بخواهد با او ازدواج کند اشکال دارد و نیز اگر پیش از آن که با او نزدیکی کند با مادر او زنا نماید احتیاط واجب آن است که از آن زن جدا شود.

(3) (اراکی)، (بهجت): بقیه مسأله ذکر نشده. (زنجانی): رجوع کنید به ذیل مسأله 2395 (خوئی)، (تبریزی): مسأله اگر با زنی غیر از عمه و خاله خود زنا کند، أحوط و اولی آن است ((تبریزی): اولی آن است) که با دختر او ازدواج نکند، بلکه اگر زنی را عقد نماید و پیش از آن که با او نزدیکی کند با مادر او زنا کند بهتر آن است که از آن زن جدا شود ولی اگر با او نزدیکی کند و بعد با مادر او زنا نماید، بی شبهه ((تبریزی): بلا شک) لازم نیست از آن زن جدا شود.

(سیستانی): مسأله اگر با زنی غیر از عمه و خاله خود زنا کند، احتیاط مستحب ّ آن است که با دختر او ازدواج نکند.

مسأله اختصاصی

(زنجانی): مسأله 2405 اگر کسی با زنی که با وی ازدواج نکرده، از روی اشتباه یا عمد نزدیکی کند، آن زن بر پدر و پسر او حرام خواهد شد. ولی اگر کسی با زن پدر یا زن پسر بعد از نزدیکی کردن شوهر نزدیکی کند آن زن بر شوهرش حرام نخواهد شد، و اگر پسر قبل از نزدیکی کردن پدر با زن او نزدیکی کند، زن بر پدر حرام خواهد شد، و بنا بر احتیاط واجب اگر پدر با زن پسر قبل از نزدیکی کردن پسر نزدیکی کند، آن زن بر پسر حرام خواهد شد.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

لینک کوتاه مطلب: https://goo.gl/oPFoKG

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احکام ازدواج و طلاق

 کلیدک  زنا با مادر دختر و ازدواج پس از آن زنا با مادر دختر و ازدواج پس از آن زنا با مادر دختر و ازدواج پس از آن زنا با مادر دختر و ازدواج پس از آن زنا با مادر دختر و ازدواج پس از آن زنا با مادر دختر و ازدواج پس از آن زنا با مادر دختر و ازدواج پس از آن زنا با مادر دختر و ازدواج پس از آن

۱۳۹۵-۹-۲۲ ۰۱:۳۴:۰۰ +۰۳:۳۰

ثبت ديدگاه

Avada WordPress Themes
Code Center