روش کسب بصیرت دینی چیست

-روش کسب بصیرت دینی چیست ؟

جواب:

بصيرت مفهوم گسترده اي است.  آيات فراواني درباره انسانهاي بصير و خصوصيت هاي آنان وجود دارد. شناخت هدف نظام هستي همان بصيرت ديني است. تمام دستورات دين نقشه و كتاب فهم بصيرت ديني است.

مهمترين عامل براي بصيرت، مبحث شناخت است. انسان بايد مبادي شناختي خود را اصلاح و درست نمايد تا نتيجه گيري رفتاري و نظري او هم درست شود. گاهي وجود يك شبهه و يا يك پندار غلط از مباحث ديني سبب مي شود كه فرد نسبت به دين ديد درستي نداشته باشد. فرا گرفتن مباحث حياتي و فكري از رسانه هايي كه بجز دشمني چيز ديگري با دين ندارند سبب مي شود كه فرد پس از مدتي جزو مخالفان و دشمنان دين شود و راه ضلالت را به راحتي در پيش بگيرد!، پس بايد مبادي كه شناخت را در زندگي فراهم مي كنند را بدرستي بشناسيم و با ابزارهاي عقلاني و ديني مراقب آن باشيم. يكي از بهترين شناختها كه جهانبيني و بصيرت انسان را بالا مي برد شناخت و معرفت به مباحث توحيدي است. چه زيبا در دستور العملي امام صادق عليه السلام راه بصيرت ديني در زمان غيبت را، براي شيعيان نشان داده است. اين دعا اين چنين است: «اللّهمّ! عرّفني نفسك، فإنّك إن لم‏ تعرّفني نفسك لم أعرف نبيّك. اللّهمّ! عرّفني رسولك، فإنّك إن لم تعرّفني رسولك لم أعرف حجّتك، اللّهمّ! عرّفني حجّتك، فإنّك إن لم تعرّفني حجّتك ضللتُ عن ديني». الكافي، ج‏۱، ص‏۳۴۲.  بار خداوندا خودت را به من بشناسان و راه شناخت خود را به من نشان ده، و اگر خودت را به من نشناساني، فرستاده تو را نخواهم شناخت!. بارخدايا رسول خود را به من بشناسان، و اگر رسول خود را به من نشناساني حجت تو را نخواهم شناخت!. بارالها حجت خود را به من بشناسان، كه اگر حجت خود را به من نشناساني از دين گمراه مي شوم!.

از منظر عرفان بصيرت ديني يعني چشم باطن انسان باز شود تا راه حق و باطل را به درستي ببيند و تشخيص دهد. قرآن كريم برخي از انبياء را با وصف بصيرت معرفي مي كند. درباره ايشان مي فرمايد: « واذكر عبادنا إبراهيم واسحق ويعقوب أولي‌الأيدي والأبصار٭ إنّا أخلصناهم بخالصة ذكري الدار٭ وإنّهم عندنا لمن المصطفين الأخيار» ـ سوره ص، آيات ۴۵ ـ ۴۷. ترجمه مجتبوی: و بندگان ما ابراهيم و اسحاق و يعقوب خداوندان دستها- كنايه از نيرو و قدرت براى طاعت و عبادت- و ديدگان- كنايه از بينش و بصيرت در دين و حقيقت- را ياد كن. ما ايشان را ويژه- پاك و خالص- ساختيم به آن ويژگى كه يادكرد آن جهان است. و هر آينه ايشان نزد ما از برگزيدگان و نيكان‏اند».  در آيه بخوبي راه بصيرت ديني نشان داده شده است و آنهم توجه به ياد آخرت است. يكي ديگر از راه هاي بصيرت ديني دائم الذكر بودن ياد خداوند متعال است.

در آيه بخوبي راه بصيرت ديني نشان داده شده است و آنهم توجه به ياد آخرت است. يكي ديگر از راه هاي بصيرت ديني دائم الذكر بودن ياد خداوند متعال است.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

حضرت آيت الله جوادي آملي
حضرت آيت الله جوادي آملي

حضرت استاد آيت الله جوادي آملي در اين باره مي فرمايند:

« پيش از اين، از بصيرت و بينايي در دنيا و آخرت به عنوان يكي از آثار ذكر خدا ياد شد. خداي سبحان مي‌فرمايد: ﴿إنّ الذين اتقوا إذا مسّهم طئفٌ من‏ الشيطن تذكّروا فإذا هم مبصرون﴾ سورهٴ اعراف، آيهٴ ۲۰۱؛ چنانچه شيطان بخواهد احرام ببندد و به صورت طواف‌كننده برگرد كعبه ‏دل طواف كند تا هرگاه درِكعبه دل باز شد وارد آن شود، متّقي متذكّر مي‌فهمد كه اين مُحرمْ بيگانه و حرامي است، از اين‏رو هيچ‌گاه شيطان به قلب مؤمن متذكر راه ندارد». تسنيم ج۷-ص ۵۳۷.

برهمين اساس بايد دانست يكي از عوامل كوري دل گناه و غفلت از ياد خداوند متعال است. و ياد خداوند سبب بينش در تمام زواياي زندگي انسان است.

لينك كوتاه مطلب:  http://hadana.ir/?p=18873

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانید

*- ويژه نامه مقالات

گوشه اي از اسرار حج

زمان مرگ ابليس

اسراف در نفس و نا اميدي از رحمت خدا

احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلامكليد: روش کسب بصیرت دینی چیست روش کسب بصیرت دینی چیست روش کسب بصیرت دینی چیست روش کسب بصیرت دینی چیست روش کسب بصیرت دینی چیست روش کسب بصیرت دینی چیست بصيرت ديني چيست راه بصيرت يابي[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.