روزه گرفتن در امتحانات و ایام تحصیلی

روزه گرفتن در امتحانات و ایام تحصیلی

 

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

روزه نگرفتن بخاطر امتحان

س. با توجه به فصل امتحانات علی الخصوص کنکور که سرنوشت ساز است، در مورد روزه حکمش چیست؟

ج. صرف داشتن امتحان مجوز ترک روزه نیست و در صورتی که روزه نگیرید معصیت کرده‌اید و باید قضای روزه ها را و نیز کفاره آن را انجام دهید؛ البته می توانید بعد از اذان صبح تا قبل از اذان ظهر با رفتن به مسافت شرعی روزه خود را در سفر افطار کنید و بعداً فقط قضا نمایید.

این جانب امسال داوطلب آزمون کارشناسی ارشد هستم و این آزمون برایم بسیار حیاتی است و در ماه مبارک رمضان وقتی روزه می‌گیرم نمی‌توانم مطالعه داشته باشم؛ آیا می‌توانم امسال روزه نگیرم و بعداً قضای آن را بگیرم؟
امتحان و درس و بحث مجوز روزه‌خواری نیست ولی دو کار می‌توانید انجام دهید:

یکی اینکه قبل از ظهر به مسافرت بروید، یعنی حداقل ۲۵ کیلومتر مسافت را از شهر خود به قصد یک سفر شخصی دور شوید و طی کنید، آنجا افطار کنید و برگردید.

راه دیگر اینکه روزه بگیرید و به درس و مطالعه بپردازید، اگر واقعاً در بین روز ضعف بر شما غالب شد که دیگر واقعاً قابل تحمل نبود یا سخت بود و مشقت داشت، افطار کنید و بعداً قضایش را به جا آورید. اما به صرف اینکه کسی درس دارد یا آزمون کارشناسی ارشد دارد، بخواهد روزه‌اش را نگیرید، این کار گناه است و روزه‌ها هم قضا دارد و هم کفاره.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

مسأله 1343ـ اگر روزه دار به اندازه اى تشنه شود که طاقت تحمّل آن را ندارد و یا ترس بیمارى و تلف داشته باشد، مى تواند به اندازه ضرورت آب بنوشد، ولى روزه او باطل مى شود و اگر ماه رمضان باشد باید بقیّه روز را امساک کند.

مسأله 1344ـ انسان نمى تواند به خاطر ضعف، روزه را بخورد، ولى اگر بقدرى ضعف پیدا کند که تحمّل آن بسیار مشکل شود، مى تواند روزه را بخورد و همچنین اگر خوف بیمارى داشته باشد. رساله توضیح المسائل.

ترک روزه برای امتحانات درسی

پرسش : در ماه مبارک رمضان امتحان داشتم و چون درسها را تا آن زمان مطالعه نکرده بودم، دچار این اضطراب شدم که شاید با گرفتن روزه نتوانم در امتحان موفّق شوم; البتّه قبل از شروع ماه مبارک، سه روز از روزه هاى قضایم را گرفتم، ولى در آن روزها به هیچ عنوانى درس نخواندم و با این که هیکل درشتى داشتم ضعف مى کردم (از نظر بدنى عذرى ندارم) به همین جهت روزه نگرفتم; البتّه با تمام شدن امتحانات، باقیمانده ماه مبارک را روزه گرفتم، حکم روزه هایى که نگرفتم چیست؟

پاسخ :

ترک عمدى روزه در ماه مبارک رمضان کفّاره دارد، و گناه بزرگى است; ولى اگر شما یقین داشته اید که در آن شرایط روزه بر شما واجب نیست، کفّاره ندارد.

حکم ترک یا افطار روزه به دلیل امتحانات [وجوب روزه]

پرسش : جوانانی که در ایام ماه رمضان امتحانان سرنوشت سازی دارند و اگر بخواهند روزه بگیرند نمی توانند درس بخوانند، آیا می توانند روزه را ترک نموده و در ایام دیگر قضا نمایند؟

پاسخ :

درس خواندن مجوز افطارروزه نمی گردد و چنانچه بتواند، باید ساعت مطالعه خود را تغییر دهد و به فاصله زمانی افطارتا سحر و یا زمانهائی که توان بیشتری برای درس خواندن دارد موکول نماید. در غیر این صورت، تنها مجوز افطاراین است که در برخی روزها (مثلا هفته ای 3-4 روز) قبل از ظهر به مقدار مسافت شرعی از شهر خارج و در آنجا افطارکند و برگردد. و تا ماه رمضان سال آینده قضای آن را بجا آورد. 

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.


مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: کسی که امتحان خیلی مهم دارد ایا می تواند روزه نگیر تا بتواند امتحانش را به خوبی بدهد؟

پاسخ: ادامه تحصیل عذر موجهى براى روزه خوارى نیست ولى اگر فرض بر این باشد که ترک تحصیل براى او موجب حرج وسختى است به حدى که معمولا تحمل نمى شود وامکان تحصیل با روزه نمى باشد مى تواند پس از قصد روزه در صورتى که مضطر به خوردن یا آشامیدن باشد به مقدار ضرورت میل کند ولى سیر نخورد وننوشد وبعد از ان قضا نماید وکفاره بر او نیست.
البته مى تواند قبل از ظهر به مقدار مسافت ۲۲ کیلو متر از شهر خارج شود و انجا روزه را بخورد چون مسافر است وبازگردد وروزه ان روز ساقط است وفقط قضا دارد.

پرسش: کسی در ماه رمضان توانایی روزه ندارد و ضعف بر او غالب می شود آیا می تواند روزه نگیرد؟
پاسخ: ضعف به تنهایى مجوز روزه خوارى نیست هرچند شدید باشد ، مگر این که موجب مشقت (سختی زیاد که عادتا قابل تحمل نیست) باشد که در این صورت خوردن یا آشامیدن (فقط) به مقدار ضرورت جایز است ولی به احتیاط واجب بقیه روز را امساک نماید و باید بعد از ماه مبارک رمضان قضا نماید و کفاره بر او واجب نیست.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.


رساله توضيح المسائل

[ انسان نمی تواند برای ضعف، روزه را بخورد]

مسأله 1583 انسان نمی تواند برای ضعف، روزه را بخورد، ولی اگر ضعف او به قدری است که معمولًا نمی شود آن را تحمل کرد (1)، خوردن روزه اشکال ندارد. (2)

(1) (بهجت:) که مشقّت شدیدی داشته، به طوری که معمولًا نمی شود آن را تحمّل کرد..

(2) (زنجانی:) بلی، بعضی از اشخاص مانند افراد پیر می توانند به جهت مشقت، روزه را بخورند.

(بهجت:) ولی اگر تا سال دیگر خوب شد، باید قضای آن را بگیرد.

(مکارم:) اگر ضعف او به قدری است که تحمّل آن بسیار مشکل شود، می تواند روزه را بخورد، و هم چنین اگر خوف بیماری داشته باشد.

توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

قضای روزه ماه رمضان واجب است. بیمار حکم دیگری دارد که بعدا به صورت مستقل مطرح می شود.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام روزه

حکم تقلب در امتحان چيست

 1. – احکام دندانپزشکى در روزه
 2. – آيا استفراغ سبب باطل شدن روزه مي شود
 3. – حكم اماله كردن و استفاده از شياف در روزه
 4. – کرم واژينال
 5. – بيماري كليه و احكام روزه داري
 6. – روزه گرفتن با وجود منع پزشك چه حكمي دارد
 7. – از كجا متوجه شويم روزه براي ما ضرر دارد
 8. – آيا خانم باردار و شيرده بايد روزه بگيرد
 9. – خوردن قرص در حال روزه چه حكمي دارد


کلید: حکم روزه گرفتن در امتحانات و ایام تحصیلی حکم روزه گرفتن در امتحانات و ایام تحصیلی حکم روزه گرفتن در امتحانات و ایام تحصیلی حکم روزه گرفتن در امتحانات و ایام تحصیلی حکم روزه گرفتن در امتحانات و ایام تحصیلی حکم روزه گرفتن در امتحانات و ایام تحصیلی حکم روزه گرفتن در امتحانات و ایام تحصیلی حکم روزه گرفتن در امتحانات و ایام تحصیلی حکم روزه گرفتن در امتحانات و ایام تحصیلی حکم روزه گرفتن در امتحانات و ایام تحصیلی حکم روزه گرفتن در امتحانات و ایام تحصیلی حکم روزه گرفتن در امتحانات و ایام تحصیلی برای کسی که دانشجو است و درس سنگین و امتحان دارد و روزه . روزه گرفتن در امتحانات خرداد  فضیلت روزه‌داری در هوای گرم  فراهم کردن شرایط مناسب برای دانش آموزان روزه دار تغییر برنامه امتحانات نهایی خرداد حکم روزه گرفتن در امتحانات و ایام تحصیلی

4 نظرات
 1. زهرا می گوید

  با سلام, آیا به نظر شما برای موجه کردن روزه نگرفتن اینکه مسافتی را طی کرده و به دلیل اینکه حکم ممسافر را پیدا میکنیم روزه را افطار کنیم مطابق با منطق و عقل است؟!!!!! آیا این گول زدن خود و خدا نیست؟!!!!

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   حکم روزه مسافر مطابق با منطق و عقل هست!… اگر کسی مسافر شد حالا چه کار لازمی داشت به سفر رفت یا برای تفریح رفت حکم یکی است! و روزه در سفر با هر نیتی باطل هست! حکم خداست، حالا چه اصراری هست که این را به گونه ای دیگر ببینم! … اما مومنین در هر حال سعی می کنند از مسافرت های غیر ضروری اجتناب کنند تا از ثمرات این ماه بهره ببرند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. زهرا می گوید

  من یک دانش اموز دهمی هستم و تاکنون بسیاری از روزه ها را در ماه مبارک نگرفته ام به گونه ای که اگر بخواهم دوماه هم به ازای هر روز روزه بگیرم تا رمضان سال اینده تمام نمیشود….باید چه کنم….ایا اگر توبه کنم و شروع به گرفتن روزه هایم کنم ایا لازم است باز هم قضای روزه ها را به جای اورم؟!؟؟؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   حتما باید توبه کرد و در آینده روزه ها را افطار نکنید!.
   تمام روزه های گرفته نشده را باید قضا کنید.
   اگر از عمد روزه را نگرفته اید باید کفاره هم بدهید.
   به صرف توبه قضا ها از عهده شما خارج نمی شود. حتما لازم نیست که کفاره را تا رمضان سال بعد بگیرید.
   قضا ها را سعی کنید تا رمضان سال بعد بگیرید، اگر تا رمضان سال بعد قضا نکردید باید برای هر روز روزه قضا که از رمضان قبل تا رمضان بعد نگرفته اید ۷۵۰ گرم مد طعام به فقیر به عنوان کفاره تاخیر بدهید.

   لطف کنید در قسمت جست و جو، بحث قضا روزه، بحث کفاره، بحث کفاره تاخیر را در سایت پیدا کنید و بخوانید یا به بخش احکام روزه سایت مراجعه نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

نظر شما درباره این مطلب:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.