روزه بیماری که بسیار تشنه می شود

روزه بیماری که بسیار تشنه می شود

در نوشتار قبل حکم روزه کسی که در روز بسیار تشنه شده است را مطرح کردیم، از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

رساله توضيح المسائل

 [fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][اگر انسان بیماریی دارد که زیاد تشنه می شود]

مسأله ۱۷۲۷ اگر انسان مرضی دارد که زیاد تشنه می شود و نمی تواند تشنگی را تحمل کند، یا برای او مشقت دارد، روزه بر او واجب نیست (۱). ولی در صورت دوم (۲) باید برای هر روز یک مد گندم یا جو و مانند اینها به فقیر بدهد (۳). و احتیاط واجب (۴) آن است که بیشتر از مقداری که ناچار است آب نیاشامد و چنانچه بعد بتواند (۵) روزه بگیرد، بنا بر احتیاط واجب (۶) باید روزه هایی را که نگرفته قضا نماید.

(۱) (بهجت:) ولی اگر تا رمضان بعد بتواند روزه بگیرد واجب است قضای آن را بگیرد و در صورت عدم توانائی واجب است برای هر روز یک مد طعام از گندم و جو و مانند اینها صدقه دهد.

(سیستانی:) ولی در صورت دوّم باید برای هر روز یک مُد طعام به فقیر بدهد و چنانچه بعد بتواند روزه بگیرد، واجب نیست قضا نماید.

(۲) (گلپایگانی، صافی:) و بلکه در صورت اول هم بنا بر احتیاط لازم..

[عبارت «در صورت دوّم» در رساله آیت اللّه فاضل نیست]

(۳) (خوئی، تبریزی، زنجانی، فاضل:) باید برای هر روز یک مد طعام به فقیر بدهد..

(۴) (خوئی، گلپایگانی، تبریزی، زنجانی، فاضل، صافی:) احتیاط مستحب..

(۵) (زنجانی:) بدون مشقت..

(۶) (خوئی، تبریزی:) بنا بر احتیاط.. (نوری:) بنا بر احتیاط مستحب..

[عبارت «بنا بر احتیاط واجب» در رساله آیات عظام: اراکی، گلپایگانی، صافی، فاضل و زنجانی نیست

(مکارم:) مسأله روزه بر کسانی که مبتلا به بیماری استسقاء هستند، یعنی زیاد تشنه می شوند و توانایی روزه گرفتن را ندارند و یا برای آنها بسیار مشکل است، واجب نیست ولی باید برای هر روز یک مد طعام که در مسأله قبل [(۱۷۲۵)] به آن اشاره شد کفاره بدهند و بهتر است که بیش از مقدار ضرورت آب نیاشامند و اگر بعداً بتوانند قضا کنند احتیاط واجب قضا کردن است.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

لینک کوتاه مطلب:  http://goo.gl/qRupYU

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام روزهکلید: روزه بیماری که بسیار تشنه می شود روزه بیماری که بسیار تشنه می شود روزه بیماری که بسیار تشنه می شود روزه بیماری که بسیار تشنه می شود روزه بیماری که بسیار تشنه می شود روزه بیماری که بسیار تشنه می شود روزه بیماری که بسیار تشنه می شود روزه بیماری که بسیار تشنه می شودروزه بیماری که بسیار تشنه می شود روزه بیماری که بسیار تشنه می شود روزه بیماری که بسیار تشنه می شودروزه بیماری که بسیار تشنه می شودروزه بیماری که بسیار تشنه می شود روزه بیماری که بسیار تشنه می شود بیماری ذوالعتاش

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.