وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

رعايت حجاب در كشورهاي غير اسلامي

رعايت حجاب در كشورهاي غير اسلامي

حجاب در كشور غير مسلمان

پرسش ۱۳۹. آيا حفظ حجاب در سفر به كشورهاى غير مسلمان واجب است؟

همه مراجع: آرى، حفظ حجاب كامل [شرعى] بر زن در برابر مرد نامحرم، واجب است؛ خواه مسلمان باشد يا كافر و يا در كشور اسلامى باشد يا غيراسلامى.[۱]

[۱]. العروة الوثقى، ج۱، الستر.(احكام نگاه و پوشش، پرسمان).


مطابق نظر آيت الله خامنه ايمطابق نظر آيت الله خامنه اي

س: با توجه به ممنوعيت حجاب شرعى در برخى از كشورهاى غيراسلامى، ادامه‌ى اشتغال و تحصيل براى بسيارى از خواهران ره‌يافته با اشكال روبرو شده است؛ و از سوى ديگر نهى آنان از ادامه تحصيل و كار، سواى اين كه براى آنها خسارت معنوى و مادى در پى دارد موجب وهن مذهب نيز مى‌گردد. تكليف شرعى مؤمنات در اين‌گونه جوامع را بيان فرماييد.
ج) اگر ترك تحصيل، غيرقابل تحمل و يا حرجى باشد، ادامه‌ى تحصيل مانع ندارد ولكن بايد در حفظ حجاب به مقدارى كه ميسّر است كوشش نمايد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.

دو‌ سوال درباره کار در کشور غیر اسلامی:
اول اینکه به من در صورت داشتن حجاب به هیچ عنوان کار نمیدهند. من امکان مهاجرت به کشور دیگری را فعلا ندارم. و احتیاج مبرم به کار و کسب درآمد دارم. آیا میتوانم در جایی بدون داشتن حجاب اسلامی به کار مشغول شوم و در ساعات غیر کاری حجاب را رعایت کنم؟
سوال دوم در مورد کار در هتل در کشور غیر اسلامی است. آیا مسلمان میتواند در هتلی که امکان وقوع روابط نامشروع زن و مرد در آن طبیعتا بالاست در قسمت پذیرش و ارائه ی اتاق فعالیت کند؟ یا درآمد ناشی از چنین شغلی کلا حرام است؟

ج۱) حجاب و پوشش اسلامی واجب شرعی است و فرض سؤال مجوز شرعی بر کشف حجاب نیست.
ج۲) اگر نسبت به خود خوف افتادن در حرام دارد جایز نیست.

منبع: استفتاء سایت هدانا از دفتر استفتائات حضرت آیت الله العظمی خامنه ای.


مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: چرا حجاب زن غیر مسلمان در یک کشور اسلامی واجب است ولی کشف حجاب زن مسلمان در یک کشور غیر اسلامی ممنوع می باشد؟

پاسخ: بر زن حجاب واجب است مسلمان باشد یا غیر مسلمان، در کشور اسلامی باشد یا غیر اسلامی.

پرسش: آیا در جایی که نداشتن حجاب مستوجب به گناه انداختن کسی نمیشود پوشاندن سر برای خانمها واجب هست (مشروط بر اینکه بقیه نقاط بدن کاملا پوشیده باشد). مثلا در اروپا که مردم اهمیتی برای حجاب قائل نیستند دیده شدن موی سر یک خانم چه مشکلی می تواند ایجاد کند. کما اینکه در قرآن آمده است خودتان را بپوشانید تا مانع از تحریک مردان نشوید. البته همینطور گفته شده است که با حجاب شما از غیر مسلمان میشوید. یعنی ارزش برای زن مسلمان قائل شده است.

پاسخ: حجاب بر بانوان واجب است ولو اینکه بی حجابی وی موجب به گناه افتادن دیگری نشود.

پرسش: آیا پوشیدن حجاب برای زن دراسلام فرض است ؟ حتی درکشورهای خارجی ؟ ومقصودم از حجاب روسری است ؟

پاسخ: واجب است که زن تمام بدن خود را به استثناء صورت ودستهای تا مچ از چشم نامحرم با حجابهای که خود زینت نباشد مستور کند .

پرسش: من جوانی هستم ۲۴ساله وقصد دارم با دختری ازدواج نمایم که در اروپا زندگی مینماید واز نظر حجاب کمی سهل‌انگار است ، مثلا با موی برهنه رفت وآمد می کند. حال اگر بخواهم با این قبیل اشخاص ازدواج نمایم ، آیا از نظر احکام خداوند در این دنیا ودر دنیای آخرت مسئولیت وبازخواستی برای من وجود دارد؟

پاسخ: قبل از ازدواج مسئولیتی ندارید ولی بعد از آن مسؤول حفظ حجاب او هستید وباید اورا از بیرون رفتن بدون حجاب منع کنید پس باید از هم اکنون محاسبه کنید که آیا می توانید با چنین زنی اینطور برخورد نمایید ووظیفه ‌تان انجام دهید. استفتائات آيت الله سيستاني.

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

توضیحی در مورد فتوای حجاب دختران در خارج برای تحصیل

امیدواریم همه عزیزان به وظیفه شرعی خود در این امر عمل کنند و ان شاء الله سوء استفاده ای از فتوای مذکور نشود

سوال:
اخیرا فتوای حضرتعالی را در مورد دخترانی که در خارج تحصیل و آنها را مجبور به ترک حجاب می کنند، در سایت های مختلف منتشر کرده اند و برخی از این فتوا، سوء استفاده می کنند.
در این فتوا آمده است:
“با توجه به اینکه اگر دختران مسلمان و متدین دروس عالی را نخوانند تنها افراد بی بند و بار و لا مذهب پست های مهم را اشغال می کنند، به افراد متدین اجازه داده می شود که حجاب را در خصوص مواردی که ضرورت دارد، رعایت نکنند ولی در غیر موارد، حتما مراعات نمایند.”
لطفا توضیح بیشتری بفرمایید.
 

پاسخ:
شک نیست که حجاب بانوان در اسلام، از ضروریات این دین مبین است و حتی غیر مسلمانان نیز می دانند که این مسئله از احکام مسلّم اسلام می باشد و لذا در بسیاری از موارد، خود را ملزم می بینند که با آن کنار بیایند.
البته هر حکمی می تواند در مقام ضرورت، استثنایی داشته باشد، مثلا: اگر بانویی بیمار شد و پزشک همجنس حضور نداشت، ضرورت اقتضا می کند که به پزشک غیر همجنس مراجعه کند و معاینات او ممکن است بدون ترک حجاب، میسّر نشود؛ در چنین موردی از باب ضرورت و به مقدار ضرورت، اجازه کشف حجاب به آن بانوی مسلمان داده می شود.
و همچنین در مورد تحصیلات لازم که اگر نداشته باشد، با مشکلات مهمی (خودش یا جامعه اسلامی) مواجه می شود، به عنوان ضرورت، اجازه ترک حجاب داده می شود؛ آنهم به مقدار ضرورت یعنی در خصوص آنجا که الزام قطعی بر ترک حجاب است _ یعنی تا محل درس با حجاب می رود و در محوطه درس که الزام به ترک حجاب است، ترک می کند و در بازگشت بلافاصله حجاب را حفظ می کند_

با توجه به آنچه گفتیم، توضیح کافی برای فتوای گذشته داده شد. امیدواریم همه عزیزان به وظیفه شرعی خود در این امر عمل کنند و ان شاء الله سوء استفاده ای از فتوای مذکور نشود.

سایت رسمی آیت الله مکارم شیرازی.

***بیانیه منتشر شده دفتر آیت الله مکارم شیرازی:

این اجازه برای بانوان همان کشورها و در صورتی است که امکان هجرت برای تحصیل در کشوری که این شرط خلاف شرع در آن جا وجود ندارد، ممکن نباشد و همچنین امکان تحصیل از راه دور و با استفاده از آموزش های غیر حضوری و فضای مجازی هم ممکن نبوده باشد. در واقع برای تحقق شرایط ضرورت، باید همه فرایندها طی شود.

پیرامون این فتوا بیشتر بخوانید از اینجا کلیک کنید.

برداشتن روسری در مجامع دانشگاهی خارج از کشور[حجاب بانوان]

پرسش :من یک زن محجبه هستم که از ایران برای کسب علم و تکنولوژی جدید و امکان انتقال آن به کشور خود به همراه همسرم به یک کشور غیر مسلمان و دارای تکنولوژی پیشرفته مهاجرت کرده ام. در حال حاضر با این مشکل مواجه می باشم که بدلیل حفظ حجاب و ظاهر مسلمانم مورد اعتماد قرار نگرفته و نمی توانم در موقعیتهای عالی قرار بگیرم. در حالیکه اگر روسری نداشته باشم مثل سایر مردم بوده و می توانم موقعیت های بالا حتی در دانشگاه به دست آورم. آیا ما زنان مسلمان باید از جامعه کناره گیری کرده و یا محدود به شغلهای بسیارسطح پایین جامعه باشیم؟ آیا این اجازه را دارم که تنها با برداشتن روسری خود و تقیه نمودن، امکان بدست آوردن موقعیتهای برتر و دسترسی به علوم و فنونی که در ایران به آنان نیاز داریم را بدست آورم؟ با تشکر
پاسخ :خوب است در این گونه موارد از کلاه گیس آن هم به مقدار ضرورت استفاده کنید.

علت الزام حجاب برای مسافران خارجی [حجاب بانوان]

پرسش :همانطور که مى دانیم خداوند متعال در سوره نور، حجاب را مختصّ مؤمنان، زنان پیامبر(صلى الله علیه وآله) و زنان مؤمنین دانسته است. حال سؤال این است که: ۱ـ آیا حجاب براى غیر مسلمانان در کشورهاى اسلامى واجب است؟ ۲ـ اگر واجب است، همانطور که در فرانسه و ترکیه بر اعتقادات اسلامى ما مى تازند، و ما آنها را ظالم و ضدّ اسلام مى دانیم، آیا ما هم با پوشاندن زنان خارجى که به ایران مى آیند و یا پیروان سایر مذاهب داخل کشور، به آنها اجحاف ننموده ایم؟ ۳ـ اگر حجاب اختیارى بود، بهتر نبود، و معضلات اجتماعى حلّ نمى شد؟
پاسخ :یک اصل مسلّم در اسلام داریم که هر حکمى براى مومنین و مسلمانان ثابت است، دیگران نیز مکلّف به آن هستند (الکفّار مکلّفون بالفروع کما انّهم مکلّفون بالاصول)، بنابراین آنها هم موظّف به حکم حجاب و ترک شرابخورى (حدّاقلّ آشکارا) و گناهان دیگر هستند، و نسبت به حجاب که ما مى توانیم اعمال کنیم کار صحیح و عادلانه اى است، و ما دوران قبل از انقلاب را فراموش نکرده ایم که وقتى اختیار و آزادى داده شد چه زنانى با چه وضعى بیرون آمدند و اکثر جوانان را به فساد کشیدند; و نوشته اید که اگر ما به کشورهاى آنها برویم و ما را اجبار به بى حجابى کنند، چه مى شود؟ فراموش نکنید که آنها بى حجابى را واجب نمى دانند، در حالى که ما حجاب را واجب مى دانیم.

ترک کردن حجاب در مواقع ضرورت [حجاب بانوان]

پرسش :وظیفه خواهران مسلمان دانشجوى ترکیه را نسبت به «رعایت حجاب» در فرضهاى ذیل بیان فرمایید:
۱ـ شرط طىّ کردن تمام ترمهاى دانشجویى در دانشگاههاى تحت مدیریّت لاییکها، رعایت نکردن حجاب شرعى است.
۲ـ شرط اتمام چند ترم باقیمانده از رشته خاصّى در دانشگاه رعایت نکردن حجاب است.
پاسخ :با توجّه به این که اگر دختران مسلمان و متدیّن دروس عالى را نخوانند تنها افراد بى بند و بار و لامذهب پست هاى مهم را اشغال مى کنند، به افراد متدیّن اجازه داده مى شود که مساله حجاب را در خصوص مواردى که ضرورت دارد رعایت نکنند، ولى در غیر آن موارد حتماً رعایت نمایند.

الزام دانشگاه خارج از کشور به ترک حجاب [حجاب بانوان]

پرسش :وظیفه خواهران دانشجوى مسلمان ترکیه و دیگر کشورها نسبت به رعایت حجاب در دو فرض زیر چیست؟
۱. شرط گذراندن تمام ترمهاى دانشجویى در دانشگاه هاى تحت مدیریّت آنها، رعایت نکردن حجاب شرعى است.
۲. شرط اتمام چند ترم باقیمانده از رشته خاصّى در دانشگاه ترک حجاب است.
پاسخ :با توجه به اینکه اگر دختران مسلمان و متدیّن دروس عالى را نخوانند تنها افراد بى بند و بار و لامذهب پست هاى مهم را اشغال مى کنند، به افراد متدیّن اجازه داده مى شود که حجاب را در خصوص مواردى که ضرورت دارد رعایت نکنند، ولى در غیر آن موارد حتماً مراعات نمایند. استفتائات آيت الله مكارم شيرازي.

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=24986

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید. حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احكام نگاه و ارتباط با نامحرم 

🔗 لینک کوتاه

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

8 نظرات
 1. Merry می گوید

  سلام. من در یک کشور غیر اسلامی زندگی میکنم و به دلیل مشکلات مالی باید کار کنم و در اینجا به دختر محجبه کار نمیدهند .باید چه کرد؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   حفظ حجاب از ضروریات و واجبات دین هست نمی توان آن را کنار گذاشت، دستور خداوند متعال است.
   اگر در شهر یا کشوری انسان نتواند دینداری کند، واجب است برای حفط دین به جای دیگری هجرت کند که دینداری راحتر است و زمینه گناهان نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. مریم س می گوید

  با سلام. دو‌ سوال درباره کار در کشور غیر اسلامی از حضورتان داشتم:
  اول اینکه به من در صورت داشتن حجاب به هیچ عنوان کار نمیدهند. من امکان مهاجرت به کشور دیگری را فعلا ندارم. و احتیاج مبرم به کار و کسب درآمد دارم. آیا میتوانم در جایی بدون داشتن حجاب اسلامی به کار مشغول شوم و در ساعات غیر کاری حجاب را رعایت کنم؟
  سوال دوم در مورد کار در هتل در کشور غیر اسلامی است. آیا مسلمان میتواند در هتلی که امکان وقوع روابط نامشروع زن و مرد در آن طبیعتا بالاست در قسمت پذیرش و ارائه ی اتاق فعالیت کند؟ یا درآمد ناشی از چنین شغلی کلا حرام است؟
  با تشکر از توجه شما

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   سوال شما از دفتر مقام معظم رهبری استفتاء شد و پاسخ اینست:
   «۱) حجاب و پوشش اسلامی واجب شرعی است و فرض سؤال مجوز شرعی بر کشف حجاب نیست.
   ج۲) اگر نسبت به خود خوف افتادن در حرام دارد جایز نیست.»
   در باره درآمد هم اگر شک دارید فعلا تکلیفی ندارید اما اگر هتلی مشهور به روابط نامشروع هست نمی توان در آن کار کرد، یا در آمدی در مقابل کار برای آن گرفت.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. . می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من دختری هستم که در یکی از کشور های غیر اسلامی ساکنم، امکان مهاجرت ندارم و در جامعه به افراد مسلمانی که با حجاب تردد میکنند با دید بدی نگاه میشود،سوالی که داشتم این است که ایا من میتوانم با برداشتن روسری خود و حفظ حجاب بدن مثل دیگر افراد جامعه باشم و با ارامش تردد و تحصیل کنم؟ و از طرفی من به علت مشکلات اقامتی از متفاوت بودن ترس دارم و مشخص بودن مسلمانی من برایم دردسر ساز است.
  با تشکر

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   حجاب یک واجب شرعی هست که حکم آن در قرآن کریم و روایات آمده است. شما می توانید از کلاه یا مانند آن برای پوشش استفاده کنید.
   در صورتی که مشکلات دیگری برای شما در این زمینه هست می توانید مستقیم با دفتر مرجع تقلید تماس بگیرید و کسب تکلیف کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. هلیا لاجویی می گوید

  سلام
  ببخشید ، اگر در کشوری خارجی که همه ی افراد به دیدن موی سر عادت دارن و با دیدن موی سر به گناه نمیافتند ! خانمی روسری نزند اما لباس کاملا پوشیده ( گشاد و بلند) طوری که هیچ جای بدنش معلوم یا تنگ نباشد بپوشد اما بدون روسری امکان پذیر است ؟! با توجه به اینکه این خانم همه اصول دین را کاملا و بدون نقص انجام دهد جز روسری !؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   پوشاندن موی سر حتی از کافران واجب هست. باید حجاب رو رعایت کرد، این از شعائر اسلام هست.
   داشتن حجاب واجب است.
   وفقکم الله لکل الخیر