وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

در سفر از وطن یا محل اقامت عبور کند

در سفر از وطن یا محل اقامت عبور کند

شرایط شکسته شدن نماز مسافر در نوشتار قبل مطرح شد، از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید

رساله توضيح المسائل نماز

شرط چهارم [نماز مسافر]:

آن که نخواهد پیش از رسیدن به هشت فرسخ، از وطن خود بگذرد (۱)، یا ده روز یا بیشتر در جایی بماند (۲)؛ پس کسی که می خواهد پیش از رسیدن به هشت فرسخ از وطنش بگذرد (۳)، یا ده روز در محلی بماند، باید نماز را تمام بخواند (۴).

 (۱) (سیستانی:) و در آنجا توقّف کند..

 (۲) (مکارم:) [پس] اگر مسافر به وطن خود وارد شود، سفر او قطع می گردد و هم چنین اگر به محل ّ اقامه ده روز برسد، حتّی اگر تردید دارد که از وطنش بگذرد یا در جایی ده روز اقامه کند، باز هم نماز او تمام است.

(۳) (سیستانی:) و در آن توقّف کند..

(۴) (سیستانی:) و اگر می خواهد از وطن بدون توقف بگذرد باید احتیاطاً هم شکسته بخواند و هم تمام.

(زنجانی:) شرط چهارم آن که تصمیم داشته باشد پیش از رسیدن به هشت فرسخ از وطن خود نگذرد، و در جایی قصد اقامه ده روز یا بیشتر نداشته باشد، و سی روز بدون قصد در جایی نماند؛ پس کسی که می خواهد پیش از رسیدن به هشت فرسخ از وطنش بگذرد، یا می خواهد در جایی ده روز بماند، یا احتمال می دهد که در جایی سی روز بدون قصد بماند، باید نماز را تمام بخواند.

[ کسی که نمی داند پیش از رسیدن به هشت فرسخ از وطنش می گذرد یا نه]

مسأله ۱۲۹۳ کسی که نمی داند (۱) پیش از رسیدن به هشت فرسخ از وطنش می گذرد یا نه، یا ده روز در محلی می ماند یا نه (۲)، باید نماز را تمام بخواند.

(۱) (زنجانی:) کسی که شک دارد.

(۲) (خوئی، تبریزی، سیستانی:) ده روز در محلّی قصد اقامت می نماید یا نه.

(زنجانی:) قصد اقامه ده روز در محلی می نماید یا نه.. (مکارم:) رجوع کنید به ذیل شرط چهارم.

[اگر از ماندن ده روز یا گذشتن از وطن منصرف شود]

مسأله ۱۲۹۴ کسی که می خواهد پیش از رسیدن به هشت فرسخ، از وطنش بگذرد (۱)، یا ده روز در محلی بماند (و نیز کسی که مردد است که از وطنش بگذرد، یا ده روز در محلی بماند (۲))، اگر از ماندن ده روز یا گذشتن از وطن منصرف شود، باز هم باید نماز را تمام بخواند. ولی اگر باقی مانده راه هشت فرسخ باشد (۳)، یا چهار فرسخ باشد و بخواهد برود و برگردد (۴)، باید نماز را شکسته بخواند.

 این مسأله، در رساله آیت اللّه مکارم نیست

 (۱) (سیستانی:) و در آن توقّف کند..

(زنجانی:) یا قصد داشته ده روز در محلی بماند، و نیز کسی که مردّد است از وطنش بگذرد، یا قصد اقامت ده روز در محلی بنماید، اگر در بین، تصمیم بگیرد که از وطن نگذرد یا قصد اقامه نکند، باز هم باید نماز را تمام بخواند، ولی اگر باقی مانده راه به تنهایی یا به ضمیمه برگشت، هشت فرسخ باشد، باید نماز را شکسته بخواند.

(۲) [قسمت داخل پرانتز در رساله آیت اللّه فاضل نیست]

(۳) (سیستانی:) اگر باقی مانده راه هر چند با بر گشتن هشت فرسخ باشد باید نماز را شکسته بخواند.

(۴) (خوئی، تبریزی:) و برگشتن نیز چهار فرسخ باشد.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

لینک کوتاه مطلب:  http://goo.gl/8H0Aqm

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نماز

شرایط شکسته شدن نماز مسافر

مسافرت بدون قصد هشت فرسخ شرعی

مسافت شرعی چیست

احكام رفت و بازگشت از سفر در ماه رمضان

حد ترخص شرعی چیست و دقیقا کجاست

محاسبه قصد ده روز در سفر چگونه است

آيا سفر براي فرار از روزه اشكال داردکلید:  در سفر از وطن یا محل اقامت عبور کند در سفر از وطن یا محل اقامت عبور کند در سفر از وطن یا محل اقامت عبور کند در سفر از وطن یا محل اقامت عبور کند در سفر از وطن یا محل اقامت عبور کند در سفر از وطن یا محل اقامت عبور کند در سفر از وطن یا محل اقامت عبور کند در سفر از وطن یا محل اقامت عبور کند در سفر از وطن یا محل اقامت عبور کند در سفر از وطن یا محل اقامت عبور کند در سفر از وطن یا محل اقامت عبور کند در سفر از وطن یا محل اقامت عبور کنددر سفر از وطن یا محل اقامت عبور کند در سفر از وطن یا محل اقامت عبور ک

🔗 لینک کوتاه

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.