دادن قرآن به کافر چه حکمی داردReviewed by مهدي يوسف وند on Jul 28Rating: 4.0

دادن قرآن به کافر چه حکمی دارد

رساله توضیح المسائل طهارت

[دادن قرآن به کافر]

مسأله 139 احتیاط واجب آن است که از دادن قرآن به کافر خودداری کنند و اگر قرآن دست اوست در صورت امکان از او بگیرند.

(اراکی، گلپایگانی، صافی:) مسأله دادن قرآن به کافر (صافی: اگر هتک و توهین شمرده شود و یا در معرض هتک باشد) حرام و گرفتن قرآن از او واجب است.

(خوئی، تبریزی، سیستانی، زنجانی:) مسأله در صورتی که دادن قرآن به کافر مستلزم هتک باشد، حرام و گرفتن قرآن از او واجب است.

(فاضل:) مسأله باید از دادن قرآن به کافر خودداری کنند و اگر قرآن در دست اوست در صورت امکان از او بگیرند ولی چنانچه مقصود از دادن قرآن و یا داشتن قرآن تحقیق و مطالعه در دین باشد و نیز انسان بداند که کافری که محکوم به نجاست است با دست‌تر قرآن را لمس نمی‌کند اشکالی ندارد.

(مکارم:) مسأله دادن قرآن به دست کافر اگر موجب بی احترامی باشد حرام است و اگر امید هدایت او برود یا برای تبلیغ اسلام باشد جایز، بلکه گاهی واجب است.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

لینک کوتاه مطلب: http://goo.gl/Uerz8T

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيدکلید: دادن قرآن به کافر چه حکمی دارد دادن قرآن به کافر چه حکمی دارد دادن قرآن به کافر چه حکمی دارد دادن قرآن به کافر چه حکمی دارد دادن قرآن به کافر چه حکمی دارد دادن قرآن به کافر چه حکمی دارد دادن قرآن به کافر چه حکمی دارد هدیه