وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

خوردن غذا در رستورانهای غیر مسلمانان

خوردن غذا در رستورانهای غیر مسلمانان

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

غذا خوردن در رستوران های خارجی [fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][غذا خوردن در بلاد کفر]

پرسش : آیا غذا خوردن در رستوران های مک دونالد (کی اف سی) و یا رستوران های هندی و ایرانی جایز است؟

پاسخ : در غیر موارد ضرورت از آنها اجتناب کنید; ولى کسانى که به کشورهاى غیر اسلامى سفر مى کنند یا در آنجا زندگى دارند اجتناب کردن آنها از غیر مسلمین و حتّى از غذاهاى غیر گوشتى آنها لازم نیست.

استفاده از غذایی که ممکن است در ظرف نجس طبخ شده باشد [غذا خوردن در بلاد کفر]

پرسش : در کشورهای مسیحی آیا می توان از مغازه های اغذیه فروشی مثل پیتزا فروشی، غذایی که در آن گوشت به کار نرفته است خرید، وچنین غذایی پاک است؟ با توجه به اینکه احتمال دارد غذا در ظرفی طبخ شود که در آن ظرف گوشت خوک یا غیر مذکی طبخ شده باشد.

پاسخ : در صورتیکه یقین نداشته باشید مانعی ندارد.

استفاده از ماهی و میگوهایی که در رستوران و فروشگاههای غیر اسلامی عرضه می شود [غذا خوردن در بلاد کفر]

پرسش : می خواستم بپرسم حکم خوردن ماهی و میگو در رستورانهای خارج کشور چیست و اینکه میتونیم ماهی یا میگو را از فروشگاهای غیر اسلامی خریداری کنیم ؟

پاسخ : اگر ماهی پولک دار باشد اشکالی ندارد و خوردن میگو نیز جایز است.

غذاهایی که از دست کفار گرفته می شود [غذا خوردن در بلاد کفر]

پرسش : غذاهایى که از دست کفّار گرفته مى شود چه حکمى دارد؟

پاسخ : در صورتى که احتمال بدهیم این غذاها به وسیله کارخانه ها یا ابزار و آلات یا دستکش تهیّه شده، هیچ اشکالى ندارد، ولى هرگاه یقین داشته باشید با دست یا بدن آنها با رطوبت تماس پیدا کرده احتیاط آن است که در غیر موارد ضرورت اجتناب شود امّا در موارد ضرورت مثل مسافرتهایى که به کشورهاى غیر اسلامى مى شود و پرهیز از این امور مشکل است، مى توانید پرهیز نکنید.

استفاده از مواد غذایی مشکوک در کشورهای خارجی [غذا خوردن در بلاد کفر]

پرسش : من در خارج کشور زندگی میکنم. در برخی مواد غذایی افزودنی هایی مثل مارگارین (margarin) امولسیفایر (emulsifier) یا آمینواسید (amino acid) وجود دارد که از نظر علمی هم از حیوان و هم از گیاه قابل تهیه است ولی بر روی این مواد غذایی مشخص نکرده است که از کدام یک می باشد. حکم استفاده از این مواد غذایی از نظر معظم له چیست؟

پاسخ : استفاده از آن اشکالی ندارد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.


مطابق نظر آيت الله سيستانيمطابق نظر آيت الله سيستاني

مسئله۱۶۷ـ مسلمانان میتواند به رستوران هایی که همراه طعام ،شراب می فروشند برود به شرط آنکه رفتن او ترویج کار این رستوران هانشود البته بنابر احتیاط واجب بر سر میزی که شراب نهاده شده نباید بنشیند و یا در آن میز بخورد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از کتاب فقه برای غرب نشینان، آیت الله العظمی سیستانی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه کفار و بلاد کفر و احکام غرب نشینان

 [/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.