وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

خوردن غذای نذری از درآمد های مختلف

خوردن غذای نذری از درآمد های مختلف

خوردن غذای نذری از درآمد های مختلف

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

با توجه به اطعام‌هایی که در ایام محرم داده می‌شود و انسان به حلال بودن آنها یقین ندارد، آیا خوردن آنها اشکال دارد؟ لطفا هم از نظر فقهی و هم از نظر اخلاقی پاسخ فرمایید. اگر نذری کسی که خمس نمی‌دهد را بخوریم چطور؟
در مواردی که انسان غذایی را که یقین ندارد به حرام بودنش، مثلا اطعام می‌کنند عزاداران را یا غذایی آماده کرده اند در این ایام و برای شما می‌آورند یا فردی نذری می‌دهد و شما یقین دارید که خمس نمی‌دهد، به نظر حضرت آقا خوردن آن غذا، چون یقین به حرام بودن یا مخلوط به حرام بودن آن ندارید، یعنی یقین ندارید این غذا حرام است، یقین ندارید که متعلق خمس است، خوردنش اشکال ندارد.

اما از نظر اخلاقی – چون پرسیدند – بعضی‌ها می‌گویند اگر پول خمس در آن باشد ممکن است اثر وضعی داشته باشد. اگر بتوانید احتیاط کنید خوب است؛ به این معنا که اگر تبعات سویی ندارد نخورید، قبول نکنید، یا اینکه اگر مثلا متعلق خمس است – نه به این معنا که حتما متعلق خمس است یعنی شبهه دارید – خودتان خمسش را بپردازید یا اگر موردی هست که ممکن است از باب شبهه حرام شک داشته باشید، یعنی مثلا مال مردم باشد، به عنوان رد مظالم بپردازید؛ گرچه واجب نیست.

در حکم اولی که گفتیم شما یقین ندارید غذا از حرام است یا مخلوط به حرام است، خوردنش اشکالی ندارد. بنابراین در مجالس عزا که شرکت می‌کنید و طعام برای شما می‌آورند و امثال اینها، خوردنش اشکال ندارد، از نظر فقهی حرام نیست. اما اگر کسی بخواهد – خلاصه به قول معروف جز اولیای الهی باشد – پرهیز بیشتری داشته باشد احتیاط خوب است.

منبع: سایت معظم له،گفتار حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده.احکام عزاداری


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

سؤال ۱۳۶. در ایّامى چون دهه اوّل محرّم، افراد زیادى اقدام به پخش نذرى مى نمایند. از آنجایى که ما نذر کنندگان را نمى شناسیم و اگر بشناسیم ممکن است اطّلاعاتى در مورد نمازخوان بودن،پرداخت خمس و زکات آنها نداشته باشیم تکلیفمان در قبال این نذرى ها چیست؟ مى توانیم استفاده کنیم؟

جواب: تا زمانى که یقین به خلاف نداشته باشید، مى توانید از آن نذرها استفاده کنید.

استفتائات ایت الله مکارم شیرازی.

لینک کوتاه مطلب: https://goo.gl/axhXR0

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام عزاداریکلید: خوردن غذای نذری از درآمد های مختلف خوردن غذای نذری از درآمد های مختلف خوردن غذای نذری از درآمد های مختلف خوردن غذای نذری از درآمد های مختلف

🔗 لینک کوتاه

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.