وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

خمس درآمد و منفعت

خمس درآمد و منفعت

خمس درآمد و منفعت : کسی که درآمد دارد باید سال خمسی داشته باشد،[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][اینجا کلیک کنید] اولین درآمد او سال خمسی اوست، اگر از آن روز تا سال بعد به هر مقدار بدست آورد یا خرج زندگی کند، خمس ندارد، اما اگر با فرا رسیدن سال خمسی پول یا مقداری از آن درآمد در نزد شخص یا حساب بانکی او باشد، در این صورت یک پنجم آن را باید حساب کند و همینطور اگر خوراکی در منزل که از درآمد تهیه شده باشد، باقی باشد باید خمس آن را حساب کرد.

کالاهای مصرفی بی دوام از قبیل قند، شکر، برنج، روغن، و مانند آن که دراحتیاجات روزانه‌ی زندگی مصرف می‌شودهر مقدار از آن را که در انتهای سال خمسی مصرف نکند بایستی خمس آن را بپردازد، و اما کالاهای مصرفی با دوام از قبیل خانه‌ی مسکونی، لوازم خانگی، اتومبیل شخصی و مانند آن که هنگام استفاده عین آنها باقی می‌ماند (و به عبارت دیگر بهره‌دهی آن مدت‌دار است) و به عنوان نیاز زندگی از درآمد خریداری و استفاده می‌شود مؤونه است و خمس ندارد.  احکام خمس بیش از این است و نیاز به تفصیل دارد، مثل خمس هدیه خمس سرمایه و ابزار کار و خمس زمین یا خانه ای که اجاره داده می شود، خمس وام و قرض … این احکام را می توانید از اینجا کلیک کنید و در بخش احکام جامع خمس مطالعه نمایید.

رساله توضیح المسائل خمس

۱ منفعت کسب

مسأله ۱۷۵۲ هرگاه انسان از تجارت یا صنعت، یا کسبهای دیگر مالی به دست آورد، اگر چه مثلًا نماز و روزه میّتی را بجا آورد و از اجرت آن، مالی تهیّه کند، چنانچه از مخارج سال خود او و عیالاتش زیاد بیاید، باید خمس، یعنی پنج یک آن را به دستوری که بعداً گفته می‌شود بدهد. (۱)

(۱) (مکارم): مسأله هر گاه انسان از طریق زراعت یا صنعت یا تجارت یا از طریق کارگری و کارمندی در مؤسسات مختلف درآمدی به دست آورد، چنانچه از مخارج سال او و همسر و فرزندان و سایر کسانی که نفقه آنها را می‌دهد زیاد آید، باید خمس (پنج یک) آن را به شرحی که بعداً گفته می‌شود بپردازد.

[درآمد کسی که دیگری مخارج او را می دهد]

مسأله ۱۷۵۷ کسی که دیگری مخارج (۱) او را می‌دهد (۲)، باید خمس تمام مالی را که به دست می‌آورد بدهد (۳). ولی اگر مقداری از آن را خرج زیارت و مانند آن کرده باشد فقط باید خمس باقی مانده را بدهد.

 این مسأله در رساله آیت اللّه (مکارم) نیست

(۱) (سیستانی): تمام مخارج..

(۲) (بهجت): مثل زنی که شوهر مخارج او را می‌دهد، اگر خودش کسبی داشته باشد..

(۳) (خوئی)، (گلپایگانی)، (تبریزی)، (سیستانی)، (صافی): بقیّه مسأله ذکر نشده.

(زنجانی): باید خمس تمام مالی را که به دست می‌آورد و یک سال در دست او می‌ماند، بدهد. [پایان مسأله]

مسائل اختصاصی

(گلپایگانی)، (صافی): مسأله ۱۷۶۶ چیزهایی که زکات به آنها تعلق می‌گیرد که در مسأله [۱۸۵۳] ذکر می‌شود اگر بعد از دادن زکات آنها از مخارج سال زیاد بیاید باید خمس آنها را بدهد.

(بهجت): مسأله ۱۳۷۹ پولی را که انسان قرض می‌دهد، اگر سر سال، موعد وصول آن فرارسیده باشد و وصول آن بدون عُسر، ممکن باشد به حُکم موجودی اوست؛ در غیر این صورت هر زمان آن را وصول کرد، با تحقق دیگر شرایط باید خمس آن را بدهد و پولی را که انسان قرض گرفته خمس ندارد و منافع آن به حکم سایر منافع است.

(فاضل): مسأله ۱۸۰۶ اگر از مالی که به انسان به ارث می‌رسد سودی حاصل شود یا آن مال نما داشته باشد سود و نمای آن جزء منافع سال حصول قرار می‌گیرد که اگر تا آخر سال خمس باقی ماند به احتیاط واجب باید خمس آن را بدهد و اگر قیمت این مال افزایش پیدا کند به قیمت افزوده شده خمس تعلق نمی‌گیرد.

[هزینه کردن از سود درآمد با وجود مال غیر مخمس]

مسأله ۱۷۷۹ کسی که از کسب و تجارت (۱) فایده‌ای برده، اگر مال دیگری هم دارد که خمس آن واجب نیست (۲) می‌تواند مخارج سال خود را فقط از فایده کسب حساب کند (۳)

(۱) (سیستانی): یا غیر آنها.. (۲) (نوری): مانند مالی که به او هبه کرده‌اند یا آن را از راه ارث بردن بدست آورده است..

(۳) (زنجانی): اگر چه از مال دیگر برای مخارج خود صرف کرده باشد.

(بهجت): احتیاط این است که مخارج سال خود را از آن مال بردارد ولی أظهر این است که می‌تواند از در آمد سال هم حساب کند.

(مکارم): مسأله کسی که درآمدی از کسب و کار بدست آورده اگر مال دیگری هم دارد که خمس آن واجب نیست یا خمس آن را داده، می‌تواند آن دو را از هم جدا کند و مخارج سال خود را فقط از فایده کسب آن سال بردارد، امّا اگر مخارج خود را از پولی که خمس ندارد یا خمسش را قبلًا داده است بردارد، نمی‌تواند این مخارج را از درآمد آن سال کم کند.

مسأله اختصاصی

(بهجت): مسأله ۱۳۹۶ اگر کسی پولی را به صاحب منزلی بدهد برای این که در منزل او سکونت کند، اگر بدون این پول نیاز مسکن او تأمین نمی‌شود این پول جزء مؤونه سال او حساب می‌شود.

 • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

خمس حقوق کارمندان در نوشتار قبل مطرح شد از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

لینک کوتاه مطلب: http://goo.gl/P7wGop

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

  1. خمس رهن و اجاره منزل
  2. آیا سرمایه کسب و کار خمس دارد
  3. خمس محل کار مغازه ابزار و وسایل
  4. حکم شراکت با افرادی که خمس نمی دهند چیست
  5. خمس رهن منزل
  6. خمس افزایش قیمت سرمایه
  7. خمس سهام بورس
  8. فروش مال خمس داده نشده
  9. آیا پول فروش وسایل منزل خمس دارد
  10. خمس فروش ماشین


کلید: خمس درآمد و منفعت خمس درآمد و منفعت خمس درآمد و منفعت خمس درآمد و منفعت خمس درآمد و منفعت خمس درآمد و منفعت خمس درآمد و منفعت خمس درآمد و منفعت خمس درآمد و منفعت خمس درآمد و منفعت خمس درآمد و منفعت خمس درآمد و منفعت خمس کسب و کار[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.