قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

حکم پوشیه زدن چيست

صفحه اصلی/احكام/حجاب/حکم پوشیه زدن چيست
حکم پوشیه زدن چيستReviewed by مهدي يوسف وند on Nov 20Rating: 4.5

حکم پوشیه زدن چيست

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

آیا پوشیدن چادر در کشورهای غربی و یا استفاده از پوشیه در شهرهایی که متداول نیست، حکم لباس شهرت را پیدا می‌کند و اشکال دارد؟
اصل مراعات حجاب لازم است یعنی اگر فرد به جایی رفت که افراد بی‌حجاب هستند، او باید حجاب را مراعات کند؛ اگرچه چادر حجاب برتر و بهتر است اما اگر در جایی پوشیدن چادر یا پوشیه برایش مفسده دارد و ممکن است مورد تعرض قرار گیرد یا اینکه انگشت‌نما شود یعنی لباس شهرت محسوب شود، در آنجا به خاطر وجود مفسده، استفاده از چادر یا پوشیه جایز نیست.

منبع: پاسخ حجت الاسلام فلاح زاده، سایت رسمی khamenei.ir.


 

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

سؤال 1020 ـ اگر خانمى از روى احتیاط که مبادا نپوشانیدن وجه و کفّین فسادى را باعث شود آن را بپوشاند، آیا امر مستحبّى را انجام داده است؟

جواب: عمل به احتیاط کرده است.  > استفتائات جلد 2 > احکام پوشش.

استفاده از روبند و پوشیه برای بانوان 

پرسش :بنده یک دختر طلبه هستم که برای رعایت کامل تر مسائل شرعی و عمل کردن بر طبق این حدیث شریف حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) که فرموده اند: «بهترین زنان کسی است که نه مردی او را ببیند و نه او مردی را ببیند» از پوشیه استفاده می کنم و از نشستن بر سر سفره ای که نامحرم سر آن سفره باشد اجتناب می کنم و از معاشرت و نشست و برخاست با نامحرم ها ابا دارم لکن بنده از طرف مردم و اقوام و نزدیکان مورد مواخده واقع می شوم و در نهایت تعجب بعضی ها این عمل من را مخالف شریعت قلمداد می کنند. خواهشمند است که برای واضح شدن این مسئله نظر خود را در خصوص این گونه رفتار به صورت کامل و واضح بیان فرمایید.

پاسخ :کار شما صحیح است که موازین شرعی را رعایت می کنید، البته صحبت با نامحرم مخصوصا بستگان در حدود متعارف و سخنان معمول مانعی ندارد و استفاده از پوشیه هر چند در مناطقی که معمول است مانعی ندارد ولی پوشاندن صورت و دست ها تا مچ واجب نیست.

حکم استفاده از پوشیه برای بانوان 

پرسش :استفاده از روبند(پوشیه) برای بانوان اشکالی دارد؟

پاسخ :در جاهایی که معمول نیست و باعث ایجاد مشکل یا انگشت نما شدن فرد می شود، احتیاط آن است که از نقاب استفاده نکنند ولی در مناطقی که معمول است اشکال ندارد.

استفاده از نقاب در شهرهایی مثل تهران 

پرسش :من در تهران زندگی می کنم. مدتی است به خاطر نگاه های بد مردان در خیابان و البته احساس نزدیکی بیشتر به خداوند از نقاب استفاده می کنم. آیا زدن نقاب در تهران جزو لباس شهرت محسوب می شود؟

پاسخ :در جاهایی که معمول نیست و باعث ایجاد مشکل یا انگشت نما شدن فرد می شود، احتیاط آن است که از نقاب استفاده نکنند.

استفاده از روبند در کشورهای غیر اسلامی 

پرسش :آیا پوشیدن روبنده یا پوشیه در بلاد کفر (مثل فرانسه و امثال ذلک) از مصادیق لباس شهرت است؟ در جایی که پوشیدن آن مرسوم نیست چه طور؟

پاسخ : بر زنان و دختران لازم است تمام بدن خود به جز گردى صورت و دست ها تا مچ را در مقابل نامحرمان بپوشانند. و این مقدار به هر نوع لباس غیر زینتى که تنگ و چسبان نباشد پوشیده شود کافى است. هر چند چادر حجاب برتر است.

اما پوشیدن پوشیه خصوصاً در مناطق مذکور لزومی ندارد و در صورتیکه جلب توجه کند باید اجتناب کنید. استفتائات آيت الله مكارم شيرازي .

مسأله 158ـ پوشانیدن صورت براى زنان در حال احرام جایز نیست، خواه به وسیله نقاب باشد، یا پوشیه، یا بادبزن، یا مانند آن. حتّى احتیاط واجب آن است که به وسیله سدر و مانند آن هم صورت خود را نپوشانند.

مسأله 159ـ پوشانیدن قسمتى از صورت، به طورى که به آن نقاب و برقع نگویند حرام نیست. همچنین پوشانیدن در حال خواب به وسیله لحاف و گذراندن صورت بر بالش، یا پوشانیدن به وسیله دست، مانعى ندارد.

مسأله 160ـ بر زنان واجب است که به هنگام نماز سر خویشرا بپوشانند، و بدین منظور براى این که یقین حاصل کنند مى توانند مقدارى از صورت را نیز با مقنعه و مانند آن بپوشانند. مناسک عمره مفرده > 4ـ پوشانیدن صورت (براى زنان)، آيت الله مكارم شيرازي .


 

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: نقاب برای زن جوان چه حکمی دارد ؟

پاسخ: واجب نیست .

پرسش: آیا پوشیدن پوشیه بر خانمها واجب است؟

پاسخ: پوشاندن صورت بر خانمها واجب نیست.

پرسش: اگر پوشیه و نقاب زدن بر چهره در یک شهری مایه شگفتی و پرس و جو شود و لباس شهرت تلقی گردد واجب است آن را کنار گذاشت؟ 

پاسخ: واجب نمی شود مگر زمانی که پوشیه زدن بر صورت توجّه بیشتری را جلب کند و یا مردم شهر آن را زشت و غیر عادی بشمارند و لباس شهرت به حساب آید که کنار گذاشتن آن واجب است. استفتائات آيت الله سيستاني. 

ـ پوشاندن صورت برای زن

مسأله 266 : زن در احرام جایز نیست صورت خود را با پوشیه یا نقاب یا باد بزن و مانند آن بپوشاند ، و احتیاط این است که صورت خود را با هیچ چیزی نپوشاند ، همچنان که احتیاط این است که قسمتی از صورت را نیز نپوشاند .

آری جایز است که صورت خود را در حال خواب بپوشاند ، و اشکالی ندارد که جهت یقین حاصل نمودن به پوشیده شدن سر در نماز مقداری از صروت را بپوشاند ، ولی تنها به اندازه ای که یقین ذکر شده حاصل شود و نه بیش از آن ، و بشرط اینکه پوشیدن این مقدار از صورت از راه رها کردن پوششی که بر سر دارد بطرف صورت ممکن نباشد ، و اگر بتواند باید همین کار را بکند .

مسأله 267 : زن در حال احرام جایز است که صورت خود را از مرد نامحرم بپوشاند ، به این کیفیت که طرف چادر و یا هر چیزی که با آن سر خود را پوشانده بطرف صوت رها کند و تا محاذی بینی پایین بیاورد بلکه میتواند آن را تا محاذی گردن هم پایین بیاورد ، و بنابر اظهر لازم نیست که این پوشش ، از صورت به وسیله دست یا غیر آن فاصله داشته و به آن نچسبیده باشد ، هر چند که احوط همین است .

مسأله 268 : بنابر احوط و اولی کفاره پوشاندن صورت یک گوسفند است . کتب فتوایی » مناسک حج، آيت الله سيستاني .

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احكام حجاب و آرايش

*- ويژه نامه احكام روابط زن و شوهركليد: حکم پوشیه زدن چيست حکم پوشیه زدن چيست حکم پوشیه زدن چيست حکم پوشیه زدن چيست  حکم پوشیه زدن چيست حکم پوشیه زدن چيست حکم پوشیه زدن چيست حکم پوشیه زدن چيستهمه چیز در باب پوشیه  پوشیه در فصل تابستان  لباس شهرت پوشيه زدن زنان چه حكمي دارد؟  می خواستم بدانم حکم زدن پوشیه در حال حاضر چیست؟  استفاده از “”روبنده”” یا”” پوشیه “”برای خانمها پوشيه زدن زنان چه حكمي دارد  آیا نقاب زدن برای زن مکروه است؟  حکم پوشیه زدن حكم پوشیه زدن چیست حکم پوشیه زدن چيست حکم پوشیه زدن چيست حکم پوشیه زدن چيست حکم پوشیه زدن چيست برقعX پوشيهX پوشیه زدنX حكم پوشيهX حکم پوشیه زدنX روبندX لباس شهرتX نقابX پوشيه در احرامX حج 

۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۴۰:۵۲ +۰۴:۳۰

ثبت ديدگاه