وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حکم نشستن و خوردن غذا بر سفره شراب

حکم نشستن و خوردن غذا بر سفره شراب

حکم نشستن و خوردن غذا بر سفره شراب

منظور از شراب، هر مایع مست کننده‌ای است ، حتّی نوشیدن یک قطره شراب و کمتر از آن نیز حرام است.

لگو رساله توضیح المسائل احکام خوراکی

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][حرمت و چرایی حرمت شراب]

مسأله ۲۶۳۳ آشامیدن شراب (۱) حرام و (۲) در بعضی از اخبار بزرگترین گناه شمرده شده است (و اگر کسی آن را حلال بداند در صورتی که ملتفت باشد که لازمه حلال دانستن آن، تکذیب خدا و پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم می‌باشد کافر است (۳).

از حضرت امام جعفر صادق علیه السلام روایت شده است که فرمودند: شراب ریشه بدیها و منشأ گناهان است و کسی که شراب می‌خورد، عقل خود را از دست می‌دهد و در آن موقع خدا را نمی‌شناسد و از هیچ گناهی باک ندارد و احترام هیچ کس را نگه نمی‌دارد و حق ّ خویشان نزدیک را رعایت نمی‌کند و از زشتیهای آشکار رو نمی‌گرداند (۴) و روح ایمان و خدا شناسی از بدن او بیرون می‌رود و روح ناقص خبیثی که از رحمت خدا دور است در او می‌ماند و خدا و فرشتگان و پیغمبران و مؤمنین، او را لعنت می‌کنند و تا چهل روز نماز او قبول نمی‌شود و روز قیامت روی او سیاه است (۵) و زبان از دهانش بیرون می‌آید و آب دهان او به سینه‌اش می‌ریزد و فریاد تشنگی او بلند است.

(۱) (اراکی): و هر چیزی که انسان را مست می‌کند..

(۲) (مکارم): آشامیدن شراب حرام و از گناهان کبیره است، بلکه..

(۳) (خوئی)، (گلپایگانی)، (تبریزی)، (صافی): اگر کسی آن را حلال بداند کافر است..

(زنجانی): آشامیدن شراب، حرام و در بعضی از اخبار بزرگترین گناه شمرده شده است و اگر کسی حرمت آن را انکار ورزد، چنانچه شبهه‌ای در حق ّ وی نباشد شرعاً کافر بشمار می‌آید مگر شهادتین را بر زبان جاری ساخته و بدانیم که به خدا و پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم ایمان قلبی دارد.. [قسمت داخل پرانتز در رساله آیت اللّه (سیستانی) نیست]

(۴) (سیستانی): و اگر جرعه‌ای از آن بنوشد خدا و ملائکه و پیامبران و مؤمنان او را لعنت کنند، و اگر تا حد مستی بنوشد روح ایمان و خدا شناسی از او بیرون می‌رود و روح ناقص خبیثی به جای آن قرار می‌گیرد و تا چهل روز نماز او قبول نمی‌شود.

(زنجانی): و هر کس جرعه‌ای از شراب بنوشد تا چهل روز نمازش قبول نمی‌شود، کسی که به خوردن شراب عادت کرده که هر گاه آن را بدست آورد می‌نوشد، همچون بت پرست به نزد خداوند می‌رود، شراب خوار در روز قیامت رویش سیاه است و زبان ازدهانش بیرون می‌آید و آب دهان او به سینه‌اش می‌رسد و فریاد تشنگی او بلند است.

(۵) (مکارم): بقیه مسأله ذکر نشده.

مسأله اختصاصی

(مکارم): مسأله ۲۲۶۵ منظور از شراب، هر مایع مست کننده‌ای است و آبجو نیز جزء مشروبات الکلی است، حتّی نوشیدن یک قطره شراب و کمتر از آن نیز حرام است.

[نشستن بر سر سفره شراب]

مسأله ۲۶۳۴ سر سفره‌ای که در آن شراب می‌خورند، اگر انسان یکی از آنان حساب شود بنا بر احتیاط واجب (۱) نباید نشست (۲) و چیز خوردن از آن سفره حرام است.

(۱) [عبارت «بنا بر احتیاط واجب» در رساله آیات عظام: (نوری) و (فاضل) نیست]

(۲) (بهجت)، (نوری): و از چیز خوردن از آن سفره هم باید اجتناب کرد.

(اراکی)، (خوئی)، (گلپایگانی)، (تبریزی)، (صافی): مسأله نشستن سر سفره‌ای که در آن شراب ((اراکی): و یا چیزی که انسان را مست می‌کند «مُسکِر») می‌خورند، اگر انسان یکی از آنان حساب شود حرام است و همچنین چیز خوردن از آن سفره حرام می‌باشد.

(مکارم): مسأله سفره‌ای که بر سر آن شراب می‌خورند اگر انسان یکی از آنان حساب شود، نشستن کنار آن و چیز خوردن از آن سفره حرام است هر چند غذای حلال باشد.

(سیستانی): مسأله چیز خوردن از سفره‌ای که در آن شراب می‌خورند، حرام است، و همچنین نشستن بر سر چنین سفره‌ای بنا بر احتیاط واجب.

(زنجانی): مسأله سر سفره‌ای که در آن شراب خورده می‌شود نباید نشست و خوردن از غذای آن سفره نیز حرام است، بلکه به احتیاط واجب از سفره‌ای که پیشتر در آن شراب خورده شده است نباید غذا خورد.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

نشستن بر سفره ای که شراب می نوشند

پرسش : خوردن و آشامیدن از سفره ای که در آن شراب می خورند چه حکمی دارد؟
پاسخ : سفره‏اى که بر سر آن شراب مى‏خورند اگر انسان یکى از آنان حساب شود نشستن کنار آن و خوردن از آن سفره حرام است هرچند غذاى حلال باشد.

استفتات آیت الله مکارم شیرازی.


مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مسئله۱۶۶ـ خوردن از سفره که بر آن شراب و مسکرات ، خورده میشود ، حرام است و حتی بنابر احتیاط واجب ،نشستن بر سر چنان سفره نیز حرام می باشد . (۹)

مسئله۱۶۷ـ مسلمانان میتواند به رستوران هایی که همراه طعام ،شراب می فروشند برود به شرط آنکه رفتن او ترویج کار این رستوران هانشود البته بنابر احتیاط واجب بر سر میزی که شراب نهاده شده نباید بنشیند و یا در آن میز بخورد.

مسئله ۱۸۴ـ می دانیم که نشستن بر سر سفره ای که در آن شراب نهاده اند حرام است و مسلمان در چنان مکانی نباید بنشیندامّا مقصود از سفره در اینجا چیست؟ آیا از آن، یک مجلس است هرچند که میزها و سفره های متعدد چیده و یا گشود شود و یا این مقصود، سفره و میز واحد است طوری که اگر میزها و سفره ها از یکدیگرفاصله داشته باشند می توان بر سر سفره و یا میزی که در آن شراب نیست، نشست؟

جواب ـ یکی بودن سفره و یامیز، معتبر است با علم به اینکه حرمت نشستن بر سر سفره و یا میزی که در آن شراب نهاده اند، مبنی بر احتیاط است بلی خوردن و نوشیدن بر سر چنین میز و سفره ای بنابر اقوی، حرام است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از کتاب فقه برای غرب نشینان، آیت الله العظمی سیستانی.

لینک کوتاه مطلب: https://goo.gl/RWNm7q

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام خوردن و آشامیدنکلید: حکم نشستن و خوردن غذا بر سفره شراب حکم نشستن و خوردن غذا بر سفره شراب حکم نشستن و خوردن غذا بر سفره شراب حکم نشستن و خوردن غذا بر سفره شراب حکم نشستن و خوردن غذا بر سفره شراب حکم نشستن و خوردن غذا بر سفره شراب حکم نشستن و خوردن غذا بر سفره شراب حکم نشستن و خوردن غذا بر سفره شراب حکم نشستن و خوردن غذا بر سفره شراب حکم نشستن و خوردن غذا بر سفره شراب حکم نشستن و خوردن غذا بر سفره شراب حکم نشستن و خوردن غذا بر سفره شراب شراب(حکم شراب در سفره) خوردن غذا بر سفره شراب نهى از نشستن بر سفره هاى شراب  خوردن غذا بر سفره شراب! مراسم عروسی و شراب مشروب خوردن مشروبات الکلى حرام بودن مشروبات الکلى نوشاب ه هاى الکلى,انواع شراب,شراب,خوردن شراب, مشروبات الکلى .[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.