حکم نخ و پارچه بستن به درخت و توسل به آنReviewed by مهدي يوسف وند on Oct 13Rating: 4.0

حکم نخ و پارچه بستن به درخت و توسل به آن

حکم نخ و پارچه بستن به درخت و توسل به آن

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

سؤال 122. در بعضى از نقاط کشور، درخت هایى از قبیل درخت گز و انگور مشاهده مى شود، که عدّه اى از عوام نخ هایى به آنها گره مى زنند، و اعتقاد به تقدّس، یا شفا گرفتن، یا روا شدن حاجت، و بعضاً شفاعت توسّط آن درختان دارند! و مى گویند: «در صورت سست اعتقادى و شک نسبت به درخت، حادثه ناگوارى براى شخص پیش مى آید!» عدّه اى درختان مزبور را متعلّق به امام على(علیه السلام)، یا حضرت ابوالفضل(علیه السلام)، یا دیگر اولیاى الهى دانسته، و مى گویند: «ما به این درخت ها معتقد بوده، و توسّل جسته، و حاجت گرفته ایم. و کسانى که درختان مزبور را سوزانده اند، مصیبتى به آنها، یا فرزندان، یا بستگانشان رسیده، یا بیمار شده اند». خواهشمند است بفرمایید:

اوّلا: عقیده به تقدّس این گونه درخت ها چه حکمى دارد؟

ثانیاً: آیا گره زدن نخ، یا بستن پارچه به این درخت ها، و گرفتن حاجت از آنها جایز است؟

ثالثاً: آیا سوزاندن، یا از بین بردن چنین درختانى به عنوان مبارزه با خرافات، باعث گرفتارى و مصیبتى براى سوزاننده، یا بستگان او، خواهد شد؟

جواب: این اعتقادات قطعاً از خرافات است، و حاجت خواستن از آنها نوعى شرک مى باشد، و بر همه لازم است نهى از منکر کنند، و پاداش خود را از خداوند بخواهند.

  • استفتائات آیت الله مکارم شیرازی.

لینک کوتاه مطلب:   https://goo.gl/iod1TM

حتما بخوانيد

ویژه نامه ماه محرم

ویژه نامه احکام عزاداریحکم نخ و پارچه بستن به درخت و توسل به آن حکم نخ و پارچه بستن به درخت و توسل به آن حکم نخ و پارچه بستن به درخت و توسل به آن حکم نخ و پارچه بستن به درخت و توسل به آن حکم نخ و پارچه بستن به درخت و توسل به آن حکم نخ و پارچه بستن به درخت و توسل به آن