حکم شرعی مهریه سنگین چیست

حکم شرعی مهریه سنگین چیست

مهریه زیاد کراهت دارد.

 

مطابق نظر آيت الله خامنه ايمطابق نظر آيت الله خامنه اي

 مهریه

استفتائات جدید

س: من براى خواستگارى و ازدواج اقدام كردم و در موقع تعيين مهريه با مشكل روبرو شدم به طورى كه در ظاهر و با اكراه و بخاطر شرايط حاکم بر مراسم با مبلغ مهريه پيشنهادى كه 500 سكه بود موافقت كردم سؤالم اين بود كه مسئله مهريه از نظر شرعى چه حكمى دارد؟

ج)

اگر داماد با رضايت خود مبلغ زيادى را مَهر قرار دهد و عقد ازدواج بر طبق آن مهريه خوانده شود، آن مقدار مَهر بر عهده شوهر لازم مى‌شود.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.

 


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

مَهرهاى سنگين :

مَهرهاى سنگين كه نشان از سفاهت زوج مى‌دهد، يا قرينه بر عدم قصد جدّى نسبت به آن است باطل است وتبديل به مهرالمثل مى‌شود، ولى اصل عقد در هر حال صحيح است.

حداقل یا حداکثر در مهرالمثل [مهریه]

پرسش : در مواردى که مهر المثل واجب مى شود، آیا حدّاقل یا حدّاکثرى وجود دارد؟
پاسخ : ظاهر این است که در مهر المثل حدّ معینى نیست، والاّ مهر المثل صدق نمى کند، و روایاتى که خلاف آن را بگوید ظاهراً معمول بهاى اصحاب نیست.

عدم اعتبار مهریه های بسیار بالا [مهریه]

پرسش : با عرض سلام محضر معظم له در مورد میزان مهریه نظر معظم له چیست؟تکلیف محاکم در مورد مهریه های بسیار بالا چیست؟
پاسخ : مهریه های بسیار بالا اعتباری ندارد زیرا قصد جدّی در آنها نمی باشد و اگر باشد نوعی سفاهت است.

مهریه های سنگین که عنوان سفهی پیدا کند [مهریه]

پرسش : همانگونه که مستحضر می باشید، معامله سفهی طبق نظر مشهور فقهای امامیه باطل می باشد و همانطور که صاحب عناوین فرمودند: مختص عقد بیع نبوده و در سایر عقود از جمله نکاح نیز جاری است. بنابراین، آیا مهریه های سنگین که مرد متعهد به پرداخت آن به زن می شود، در حالیکه با توجه به شرایط مالی مرد، امکان ایفای چنین تعهدی برای وی ممکن نمی باشد و عقلا به تعهدی که توانایی تسلیم و انجام آن را ندارند، توافق نمی کنند، آیا می توان چنین مهری را از مصادیق معامله سفهی، و آن را باطل دانست؟
پاسخ : آری، مهریه های سنگینی که عنوان سفهی پیدا کند اعتباری ندارد و باید به مهر المثل رجوع کنند.

معیار مهرالمثل در تبدیل مهریه های سنگین [مهریه]

پرسش : آیا تعیین مهرهای سنگین در عقد نکاح در صورت عدم قدرت زوج بر تسلیم آن به زوجه باطل است؟ در صورت بطلان چنین مهری به دلیل شرط بودن قدرت بر تسلیم، آیا زن مستحق مهرالمثل خواهد بود؟ در تعیین مهرالمثل آیا مقایسه ای باید نسبت به اماثل و اقران و اقاربی صورت پذیرد که مهریه آنها صحیح می باشد؟
در زمان حاضر که اغلب مهرهای تعیین شده در عقد نکاح در قدرت مردان نمی باشد، برای تعیین مهرالمثل با توجه به اینکه میزان مقایسه به دلیل بطلان مهریه اغلب خود نیازمند میزان دیگری است، چه راه کاری وجود دارد؟
پاسخ : در صورتیکه مهریه به اندازه ای سنگین باشد که سفیهانه محسوب شود باطل است و تبدیل به مهرالمثل می شود و معیار مهرالمثل این است که ببینید در عرف محل چنین زنی با چنین شرایطی به تصدیق افراد آگاه معمولاً چقدر مهر دارد و اگر عرف محل از مسیر صحیح منحرف باشد باید عرف محل های دیگر را در نظر گرفت.

مهریه غیر متعارف در عقد موقت [مهریه]

پرسش : بین دختر و پسر به قصد ازدواج و با اطلاع خانواده صیغه محرمیت خوانده می شود به مدت ۱۴ روز که پس از ۱۴ روز عقد دائم انجام گیرد البته مهریه صیغه موقت را همان تعداد مهریه ای که برای عقد دائم تعیین کردند می گذارند۱۰۰۰ سکه اما بنا به دلایلی پس از ۱۴ روز عقد دائم صورت نمی گیرد و قضیه کاملا منتفی می شو د آیا مهریه تعیین شده بر گردن پسر هست و باید پرداخت کند ؟
پاسخ : پرداختن این مهریه واجب نیست تنها به اندازه مهرالمثل اینگونه موارد مدیون است.

موجل بودن مهریه ای که زوج توان پرداخت آن را ندارد [مهریه]

پرسش : شخصى ازدواج مى کند، و در حین اجراى عقد عالماً و عامداً مهریّه اى معیّن مى کنند، که زوج فعلا توانایى پرداخت آن را به هیچ وجه ندارد، و ممکن است مدّت طولانى هم نتواند آن را بپردازد. عرفاً هم این گونه مهریّه ها را در ذمّه زوج نسیه حساب مى کنند، و زوجه هم در موقع اجراى عقد قصد مطالبه ندارد. آیا این گونه مهریّه ها در شرع مقدّس حالّ است، یا مؤجّل؟
پاسخ : در فرض سوال این گونه مهریّه ها موجّل است.

نقد یا نسیه بودن مهریه [مهریه]

پرسش : مرسوم است که در موقع ازدواج و در زمان عقد مهریّه را دو قسمت مى کنند; یک قسمت را به عنوان کمک به تهیّه جهیزیّه اخذ مى کنند، و ما بقى در ذمّه زوج مى ماند. لکن در تمام دادگاهها با استناد به مادّه 1085 قانون مدنى که مى گوید: «زن مى تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفاى وظایفى که در مقابل شوهر دارد امتناع کند، مشروط بر این که مهر او حالّ باشد. و این امتناع مسقط حقّ نفقه نخواهد شد.» تمسّک کرده، تمام مهریّه ها را حالّ حساب مى کنند. نظر حضرتعالى در این مورد چیست؟
پاسخ : مهریّه در صورتى که قید و شرطى نداشته باشد حالّ است; ولى گاهى قراینى وجود دارد که مهریّه نسیه است. مثلا مهریّه سنگین است، و مى دانیم شوهر یک جوان کارگر، یا یک جوان دانشجوست، و چیزى ندارد که فوراً بدهد. در این گونه موارد مهریّه حال نیست، و زوجه نمى تواند آن را مطالبه کند. همچنین اگر مهریّه را دو بخش کنند; نقد و نسیه. در این جا تنها نقد را مى تواند مطالبه کند.

حق حبس در صورت رضایت زوجه برموجل بودن مهریه [مهریه]

پرسش : در صورتی که زوجه پس از نکاح و قبل از تمکین صراحتاً رضایت خود را مبنی بر موجل شدن مهر خویش اعلام نماید آیا حق حبس خواهد داشت یا خیر ؟
پاسخ : احتیاط واجب آن است که از حق حبس استفاده نکند.

استفتائات آیت الله مکارم شیرازی.

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احکام ازدواج 

ویژه نامه احکام زن و شوهر

  1. مطالبه مهريه
  2. مهريه مشروط به توانايي مرد
  3. مهريه و تمكين
  4. باكره نبودن همسر و صحت عقد
  5. مهريه زن نازا
  6. بعد از ازدواج معلوم شود همسر عيب دارد
  7. مهريه در عقد موقت 
  8. مهريه زن ناشزه


کلید: حکم شرعی مهریه سنگین چیست حکم شرعی مهریه سنگین چیست حکم شرعی مهریه سنگین چیست حکم شرعی مهریه سنگین چیست حکم شرعی مهریه سنگین چیست حکم شرعی مهریه سنگین چیست حکم شرعی مهریه سنگین چیست حکم شرعی مهریه سنگین چیست حکم شرعی مهریه بالا چیست حکم شرعی مهریه سنگین چیست حکم شرعی مهریه سنگین چیست حکم شرعی مهریه سنگین چیست حکم شرعی مهریه سنگین چیست حکم شرعی مهریه سنگین چیست حکم شرعی مهریه سنگین چیست حکم شرعی مهریه سنگین چیست 

نظر شما درباره این مطلب:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.