قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

حکم زنا با زن و ازدواج با دختر او

صفحه اصلی/احكام/ازدواج و طلاق/حکم زنا با زن و ازدواج با دختر او
حکم زنا با زن و ازدواج با دختر اوReviewed by مهدي يوسف وند on Apr 8Rating: 2.0

حکم زنا با زن و ازدواج با دختر او

[مسأله 2396]
اشاره
مسأله 2396 اگر با زنی غیر از عمه و خاله خود زنا کند، احتیاط واجب آن است که با دختر او ازدواج نکند (1) ولی اگر زنی را عقد نماید و با او نزدیکی کند بعد با مادر او زنا کند، آن زن بر او حرام نمی شود (2) و همچنین است اگر پیش از آن که با او نزدیکی کند با مادر او زنا نماید (3) ولی در این صورت احتیاط مستحب ّ آن است که از آن زن جدا شود.

(1) (گلپایگانی ): بلکه حرمت آن خالی از قوّت نیست .. این مسأله ، در رساله آیت اللّه (مکارم ) نیست (اراکی ): احتیاط مستحب ّ آن است که با دختر و مادر او ازدواج نکند ..

(بهجت ): بنا بر أظهر می تواند با دختر او ازدواج نماید، ولی احتیاط در عدم ازدواج است ..

(2) (گلپایگانی )، (صافی ): و امّا اگر بعد از عقد و پیش از آن که با او نزدیکی کند با مادر او زنا نماید احتیاط واجب آن است که آن زن را طلاق دهد و دیگر هم او را نگیرد.

(فاضل ): ولی اگر او را طلاق بدهد و بعداً دوباره بخواهد با او ازدواج کند اشکال دارد و نیز اگر پیش از آن که با او نزدیکی کند با مادر او زنا نماید احتیاط واجب آن است که از آن زن جدا شود.

(3) (اراکی )، (بهجت ): بقیه مسأله ذکر نشده . (زنجانی ): رجوع کنید به ذیل مسأله 2395 (خوئی )، (تبریزی ): مسأله اگر با زنی غیر از عمه و خاله خود زنا کند، أحوط و اولی آن است ( (تبریزی ): اولی آن است ) که با دختر او ازدواج نکند، بلکه اگر زنی را عقد نماید و پیش از آن که با او نزدیکی کند با مادر او زنا کند بهتر آن است که از آن زن جدا شود ولی اگر با او نزدیکی کند و بعد با مادر او زنا نماید، بی شبهه ( (تبریزی ): بلا شک ) لازم نیست از آن زن جدا شود.

(سیستانی ): مسأله اگر با زنی غیر از عمه و خاله خود زنا کند، احتیاط مستحب ّ آن است که با دختر او ازدواج نکند.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید / جلد 2 / احکام‌ نِکاح‌ ‌ یا ‌ ازدواج‌ و زناشویی‌ / عده‌ای‌ ‌از‌ زنها ‌که‌ ازدواج‌ با آنان‌ حرام‌ ‌است‌ / [مسأله‌ 2396]

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احکام ازدواج 

ویژه نامه احکام زن و شوهر

  1. آیا اظهار اذن پدر در ازدواج لازم است
  2. اجازه پدر برای ازدواج پسر
  3. اجازه پدر بعد از عقد
  4. اگر دختر بدون اجازه پدر ازدواج کند
  5. اجازه ازدواج دختر در صورت فوت پدر
  6. صيغه خواهر برادري
  7. مخالفت پدر با ازدواج دختر

نحوه خواندن صیغه ازدواج دائم (متن+ترجمه)

نحوه خواندن صیغه ازدواج موقت(متن+ترجمه)کلید: حکم زنا با زن و ازدواج با دختر او حکم زنا با زن و ازدواج با دختر او حکم زنا با زن و ازدواج با دختر او حکم زنا با زن و ازدواج با دختر او حکم زنا با زن و ازدواج با دختر او حکم زنا با زن و ازدواج با دختر او حکم زنا با زن و ازدواج با دختر او حکم زنا با زن و ازدواج با دختر او حکم زنا با زن و ازدواج با دختر او حکم زنا با زن و ازدواج با دختر او حکم زنا با زن و ازدواج با دختر او حکم زنا با زن و ازدواج با دختر او حکم زنا با زن و ازدواج با دختر او حکم زنا با زن و ازدواج با دختر او 

۱۳۹۵-۹-۲۲ ۰۱:۴۴:۱۴ +۰۳:۳۰

ثبت ديدگاه

Avada WordPress Themes
Code Center