قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

حکم روزه زن شیرده

صفحه اصلی/احكام/احكام روزه/حکم روزه زن شیرده
 • حکم روزه زن شیرده
حکم روزه زن شیردهReviewed by مهدي يوسف وند on May 18Rating: 4.0

حکم روزه زن شیرده

1- در نوشتار قبل حکم مراجع به صورت تفکیکی در باره روزه خانم باردار  و شیرده مطرح شد، حتما از اینجا کلیک کنید و در تکمیل بحث حاضر نظر مرجع تقلید خود را به صورت تفصیلی مطالعه نمایید. 

2- تعریف یک مد طعام و احکام آن را از اینجا کلیک و مطالعه نمایید.

رساله توضيح المسائل

[زنی که بچه شیر می دهد]

مسأله 1729 زنی که بچه شیر می دهد و شیر او کم است چه مادر بچه، یا دایه او باشد، یا بی اجرت شیر دهد، اگر روزه برای بچه ای که شیر می دهد ضرر دارد روزه بر او واجب نیست. و باید برای هر روز یک مد طعام یعنی گندم یا جو و مانند اینها به فقیر بدهد و نیز اگر برای خودش ضرر دارد، روزه بر او واجب نیست، و بنا بر احتیاط واجب (1) باید برای هر روز یک مد طعام به فقیر بدهد. و در هر دو صورت روزه هایی را که نگرفته باید قضا نماید ولی اگر کسی پیدا شود که بی اجرت بچه را شیر دهد، یا برای شیر دادن بچه از پدر یا مادر بچه یا از کس دیگری که اجرت او را بدهد اجرت بگیرد، (احتیاط واجب آن است که (2)) بچه را به او بدهد و روزه بگیرد.

 (1) [عبارت «بنا بر احتیاط واجب» در رساله آیت اللّه اراکی نیست]

(2) [قسمت داخل پرانتز در رساله آیت اللّه اراکی نیست] (گلپایگانی، صافی:) مسأله زنی که بچه شیر می دهد و شیر او کم است، چه مادر بچه یا دایه او باشد و یا بی اجرت شیر دهد، اگر روزه برای بچه یا برای خودش ضرر دارد روزه بر او واجب نیست و باید برای هر روز یک مُد طعام به فقیر بدهد و در هر دو صورت روزه هایی را که نگرفته باید قضا نماید ولی اگر کسی پیدا شود که بی اجرت بچه را شیر دهد، یا برای شیر دادن بچه از پدر یا مادر بچه یا از کس دیگری که اجرت او را بدهد اجرت بگیرد، احتیاط واجب آن است که بچه را به او بدهد و روزه بگیرد.

[عبارت «و شیر او کم است» در رساله آیت اللّه زنجانی نیست] (صافی:) در صورت اوّل باید..

(خوئی، تبریزی، زنجانی:) اگر روزه برای بچه ای که شیر می خورد ضرر دارد روزه بر او واجب نیست و باید برای هر روز یک مُد طعام به فقیر بدهد و نیز اگر برای خودش ضرر دارد روزه بر او واجب نیست و بنا بر احتیاط مستحب برای هر روز یک مُد طعام به فقیر بدهد..

(فاضل:) اگر روزه برای بچه ای که شیر می خورد ضرر دارد روزه بر او واجب نیست و نیز اگر برای خودش ضرر دارد روزه بر او واجب نیست و باید برای هر روز یک مُد طعام به فقیر بدهد..

(سیستانی:) ولی بنا بر احتیاط واجب این حکم اختصاص به موردی دارد که شیر دادن بچه منحصر به همین راه باشد، و امّا اگر راه دیگری برای شیر دادن بچه باشد مثلًا چند زن در شیر دادن او شرکت کنند یا از شیر دادن با شیشه و پستانک کمک بگیرد ثبوت این حکم محل اشکال است.

(زنجانی:) در هر دو صورت اگر تا ماه رمضان بعد عذرش برطرف شود و بتواند قضا کند، باید روزه هایی را که نگرفته قضا کند، بلکه اگر بعد از آن نیز عذرش برطرف شد بنا بر احتیاط واجب باید قضا کند.

 (خوئی، فاضل، تبریزی:) واجب است..

(تبریزی:) و هم چنین است بنا بر احتیاط اگر مادر بتواند بچه خود را از شیر خشک معمولی غذا دهد.

(بهجت:) مسأله زنی که بچه شیر می دهد و شیر او کم است، چه مادر بچه باشد یا دایه او، چه با اجرت شیر بدهد یا بی اجرت، اگر روزه برای خودش یا بچه ای که شیر می دهد ضرر دارد، واجب است افطار کند و برای هر روز یک مد طعام به فقیر بدهد، و در هر دو صورت روزه هایی را که نگرفته بعد از برطرف شدن عذر، باید قضا نماید، و اگر کسی پیدا شود که بی اجرت بچه را شیر دهد، یا برای شیر دادن بچه، از پدر یا مادر بچه یا از شخص دیگری که اجرت او را بدهد اجرت بگیرد، واجب است که بچه را به او بدهد و روزه بگیرد.

(مکارم:) مسأله زنانی که بچه شیر می دهند خواه مادر بچه باشند یا دایه، اگر روزه گرفتن باعث کمی شیر آنها و ناراحتی بچه شود روزه بر آنها واجب نیست، ولی برای هر روز همان کفاره (یک مد طعام) واجب است، بعداً نیز باید روزه را قضا کنند، اما اگر روزه برای خودشان ضرر داشته باشد، نه روزه واجب است و نه کفاره، ولی باید بعداً روزه هایی را که نگرفته اند قضا نمایند. [و] اگر کسی پیدا شود که بدون اجرت، بچه را شیر دهد یا شخصی پیدا شود که اجرت دایه را بی منت بپردازد، در این صورت روزه گرفتن واجب است.

 • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

روزه زن شيرده

س: تكليف زنى كه شير مى ‏دهد، چيست؟
ج) اگر گرفتن روزه باعث كمى شير او و ناراحتى بچه شود، يا براى خودش ضرر داشته باشد؛ روزه براى او واجب نيست و در صورت اول بايد براى هر روز، يك مد طعام به فقير بدهد و در فرض دوم اين امر احتياط واجب است و در هر حال روزه ‏ها را بايد قضا كند.

359. آيا زنى كه به بچه شير مى‌‌دهد و روزه براى او ضرر دارد اگر روزه نگيرد بعداً بايد كفاره نيز بدهد يا نه؟
ج) اگر خوف ضرر براى بچه باشد بايد به مقدار هر روزى که روزه را افطار مى‌‌کند، يک مدّ طعام (تقريباً 750 گرم گندم يا نان يا برنج و يا مانند آن) به فقير بپردازد و روزه را نيز قضا کند. ولى اگر خوف ضرر براى خودش باشد حکم مريض را دارد.

کفّاره روزه بر زن شيرده

س: آيا زنى كه به بچه شير مى‌دهد و روزه براى او ضرر دارد اگر روزه نگيرد بعداً بايد كفاره نيز بدهد يا نه؟
ج) بايد به مقدار هر روزى که روزه را افطار مى‌کند، يک مدّ طعام (تقريباً 750 گرم گندم يا نان يا برنج و يا مانند آن) به فقير بپردازد و روزه را نيز قضا کند. استفتائات جديد مقام معظم رهبري.


مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: حکم زن شیرده در ماه رمضان چیست؟
پاسخ: زنـى کـه بـچه شیر مى دهد و شیر او کم است چه مادر بچه یا دایه او باشد ، اگـر روزه بـراى خودش یا بچه اى که شیر مى دهد ضرر دارد ، روزه بر او واجب نیست ، و باید براى هر روز یـک مـد طعام (۷۵۰ گرم نان یا ماکارونی یا آرد) به فقیر بدهد ، و روزه هایى را که نگرفته باید قضا نماید . ولى بنابر احتیاط واجـب ایـن حـکـم اخـتصاص به موردى دارد که شیر دادن بچه منحصر به همین راه باشد ، و اما اگر راه دیـگـرى بـراى شـیر دادن بچه باشد – مثلا این که از شیر خشک استفاده کند – بنا بر احتیاط واجب باید روزه بگیرد.

استفتائات آیت الله سیستانی.

لینک کوتاه مطلب: http://goo.gl/vYNH2r

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام روزه

حکم شرعی روزه زن باردار

 1.  روزه دختر و پسر تازه به سن تكليف رسيده
 2. – ضعف در روزه
 3. – آيا تزريق آمپول و سرم در روزه اشكال دارد
 4. – حكم شرعي ناتوانى در گرفتن روزه
 5. – احكام روزه و عادت ماهيانه بانوان
 6. – روزه دختر و پسر تازه به سن تكليف رسيده
 7. – احکام دندانپزشکى در روزه
 8. – آيا استفراغ سبب باطل شدن روزه مي شود
 9. – حكم اماله كردن و استفاده از شياف در روزه
 10. – کرم واژينال


کلید: حکم روزه زن شیرده حکم روزه زن شیرده حکم روزه زن شیرده حکم روزه زن شیرده حکم روزه زن شیرده حکم روزه زن شیرده حکم روزه زن شیرده حکم روزه زن شیرده حکم روزه زن شیرده حکم روزه زن شیرده حکم روزه زن شیرده حکم روزه زن شیرده حکم روزه زن شیرده حکم روزه زن شیرده نظر مراجع عظام درباره روزه گرفتن زنان باردار و شيرده تکلیف روزه زنی که بچه شیر می دهد چیست روزه‌داری، بارداری و شیردهی روزه زن بار دار یا شیر ده  روزه داری زنان شیرده روزه و شیر دادن آیا مادران شیرده می توانند روزه بگیرند کفاره روزه زنان باردار و شیرده  روزه زن شيرده خانمی که به جهت بارداری و شیر دادن چندین سال روزه نگرفته حکم روزه زن شیرده حکم روزه زن شیرده

۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۳۴:۲۸ +۰۴:۳۰

ثبت ديدگاه

Code Center