وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حکم ربا پدر و پسر

حکم ربا پدر و پسر

حکم ربا پدر و پسر

موارد جواز ربا و گرفتن سود

در چه مواردى گرفتن ربا جايز است؟
همه مراجع: ۱. ربا گرفتن مسلمان از كافر (كه در پناه اسلام نيست )،
۲. ربا گرفتن پدر و فرزند از يكديگر،
۳. ربا گرفتن زن و شوهر از يكديگر.

تبصره. طبق فتواى آيةاللَّه تبريزى معامله ربوى با كافر نيز حرام است ؛ ولى مسلمان مى‏ تواند از او چيزى را به صورت ربا به قصد استنقاذ (تصرف مجاز) بگيرد.

  1. توضيح ‏المسائل مراجع، م ۲۰۸۰ ؛ وحيد، توضيح‏المسائل، م ۲۱۰۸ ؛ مكارم، استفتاءات، ج ۲، س ۷۵۹ ؛ نورى، توضيح‏المسائل، م ۲۰۷۴ ؛ صافى، جامع الاحكام، ج ۲، س ۱۹۸۲. (رساله دانشجويي، سيد مجتبي حسيني)

رساله توضیح المسائل معاملات

[ربا گرفتن پدر و فرزند و زن و شوهراو ربا از کافر]

مسأله ۲۰۸۰ اگر مسلمان از کافری که در پناه اسلام نیست ربا بگیرد اشکال ندارد (۱) و نیز پدر و فرزند و زن و شوهر می‌توانند از یکدیگر ربا بگیرند.

(۱) (بهجت): ولی مسلمان نمی‌تواند به کافر، ربا و زیادتی در معامله بدهد..

(خوئی): مسأله معامله ربا چه با مسلمان چه با کافر حرام است، بلی اگر مسلمان از کافری که در پناه اسلام نیست [۱] یا از کافری که در پناه اسلام است و ربا گرفتن در شریعتش جایز باشد ربا بگیرد اشکال ندارد. و بنا بر احتیاط واجب پدر و فرزند و زن و شوهر نیز نمی‌توانند از یکدیگر ربا بگیرند.

———————————–

[۱] (من تبریزی): چیزی را به صورت ربا به قصد استنقاذ بگیرد اشکال ندارد. و بنا بر احتیاط مستحب ّ پدر و فرزند و زن و شوهر نیز نمی‌توانند از یکدیگر ربا بگیرند.

(مکارم): مسأله در چند مورد ربا گرفتن حرام نیست: ۱ ربا گرفتن مسلمانان از کفاری که در پناه اسلام نیستند. ۲ ربا گرفتن پدر و فرزند از یکدیگر. ۳ ربا گرفتن زن و شوهر از یکدیگر.

(زنجانی): مسأله مسلمان می‌تواند از کافری که در پناه اسلام نیست و یا از کافری که در پناه اسلام است و ربا گرفتن در شریعتش جایز است ربا بگیرد، و نیز پدر می‌تواند از فرزند خود و شوهر از زن خود ربا بگیرد، و بنا بر احتیاط واجب پسر از پدر و زن از شوهر خود ربا نگیرد.

(سیستانی): مسأله پدر و فرزند و زن و شوهر می‌توانند از یکدیگر ربا بگیرند و همچنین مسلمان می‌تواند از کافری که در پناه اسلام نیست ربا بگیرد؛ ولی معامله ربا با کافری که در پناه اسلام هست حرام است، البتّه پس از انجام معامله اگر ربا دادن در شریعت او جایز باشد، می‌تواند از او زیادتی را بگیرد.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س ۱۶۲۴: آیا حرمت ربا برای همه اشخاص حقیقی و حقوقی به‌طور یکسان ثابت است یا آنکه بعضی از موارد خاص، استثنا هستند؟
ج: ربا به‌صورت کلی حرام است غير از ربای بين پدر و فرزند و زن و شوهر و همچنين ربايی که مسلمان از کافر غير ذمّی می ‏گيرد.

اجوبه الاستفتائات.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

ربا بین دختر و پدر

پرسش : سلام علیکم با توجه به اینکه ربای پدر و فرزند جایز است آیا ربا بین دختر و پدر نیز جایز است؟
پاسخ : اشکال ندارد.

ربا بین مادر و فرزند

پرسش : ۱. آیا «ربا » بین مادر و فرزند جایز است؟

پاسخ : ۱ـ جایز نیست.

استفتائات.

 

لینک کوتاه مطلب: http://goo.gl/3EdVO8

حتما بخوانيدکلید: حکم ربا پدر و پسر حکم ربا پدر و پسر حکم ربا پدر و پسر حکم ربا پدر و پسر حکم ربا پدر و پسر حکم ربا پدر و پسر حکم ربا پدر و پسر حکم ربا پدر و پسرحکم ربا پدر و پسر حکم ربا پدر و پسر حکم ربا پدر و پسر حکم ربا پدر و پسر حکم ربا پدر و پسر حکم ربا پدر و پسر حکم ربا پدر و پسر حکم ربا پدر و پسر حکم ربا پدر و پسر حکم ربا پدر و پسر -رباي پدر-رباي فرزند-احكام ربا ربا و احكام عمومى ربا – معاملات ربوی (ربا) بین چه کسانی جایز و حلال است؟  آیا ربا بین پدر و فرزند، زن و شوهر و از غیر مسلمان جایز است ربا بين پدر و پسر حلال استمبادله پول بين پدر و پسر مواردی که ربا حلال است ربا بین مادر و فرزند حکم ربا بین مادر و فرزند ربا بین خواهر و برادر

🔗 لینک کوتاه
1 نظر
  1. برنامه نویسی اندروید می گوید

    باسلام
    ممنون از پست خوبتون.

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.