وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حکم دوست پسر داشتن

حکم دوست پسر داشتن

مطابق نظر آيت الله خامنه ايمطابق نظر آيت الله خامنه اي

«استفتاء اختصاصی سایت هدانا از دفتر مقام معظم رهبری»

پرسش: دوستی با نامحرم اگر محرک و از روی شهوت نباشد حکمش چیست ؟

پاسخ: جایز نیست.

منبع: استفتاء سایت هدانا از دفتر مقام معظم رهبری.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

روابط دختر و پسر [دوستی دختر و پسر]

پرسش : داشتن رابطه پسر و دختر اگر بدون لمس های حرام و یا نزدیکی باشد و فقط برای مشورت در کارهای یکدیگر و … باشد چه حکمی دارد.

پاسخ : در مورد مقدمات ازدواج جائز است و در غیر آن اشکال دارد.

ارتباط تلفنی دختر و پسر نامحرم [دوستی دختر و پسر]

پرسش : ارتباط تلفنی با یک پسر نامحرم در صورتی که به خاطر علاقه زیاد باشد ودختر بخواهد که آن پسر را هدایت کند چه حکمی دارد

پاسخ : جایز نیست.

روابط دوستی دختران و پسران [دوستی دختر و پسر]

پرسش : متأسّفانه روابط بین پسر و دختر در جامعه ما بسیار بد جا افتاده، و پدر و مادرها از آن به عنوان یک کار زشت از آن یاد مى کنند. من به عنوان یک پسر جوان موارد زیادى از این روابط را دیده ام. اگر پسر و دختر در روابط خود، حدود را رعایت کنند، و بدون اطّلاع پدر و مادرشان رابطه اى برقرار نمایند، و بین خودشان دوستى پایدارى را برنامه ریزى کرده باشند، که به احتمال قریب به یقین به ازدواج آنها منتهى شود، آیا شرعاً مشکلى دارد؟

پاسخ : تجربه هاى مکرّر در مکرّر نشان داده که رابطه هاى دختران و پسران دام هاى شیطان است، و منجر به خلاف شرع مى شود. بنابراین تنها در صورتى که قصد ازدواج داشته باشند، آن هم به مقدارى که براى شناخت یکدیگر لازم است، مى توانند تماس بگیرند.

روابط دختر و پسر از طریق اینترنت [دوستی دختر و پسر]

پرسش : ۱- آیا روابط دختر و پسر از طریق چت ایراد دارد؟
۲- خواهشمند است در مورد روابط دختر و پسر در هر شرایطی توضیح دهید.
پاسخ : ۱- جایز نیست.
۲- در مجالس عمومی یا در کلاس درس یا مانند آن و صحبت های عادی و معمولی مانعی ندارد اضافه بر آن جایز نیست مگر این که واقعاً بخواهند مقدمات ازدواج با یکدیگر را فراهم کنند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی


مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: آیا دوستی سالم یعنی حرف زدن و درد دل کردن با دختر اشکال دارد؟
پاسخ: جایز نیست.

پرسش: آیا دوست شدن دختر و پسر نامحرم بدون لمس گناه است؟

پاسخ:

ارتباط دو نامحرم بدون عقد ازدواج منجر به ارتکاب گناه می شود و جائز نیست.

پرسش: اسلام برای دوستی با دختران چه محدودیتی برای پسران قرار داده است ؟

پاسخ: چون خوف وقوع در حرام موجود است جایز نیست .

۳پرسش: دوستی با دختر ( در صورتیکه انسان از تنهایی دیگر تحمل نداشته باشد و امکان ازدواج برایش فراهم نباشد ) بدون هیچ قصد و اطمینان از خود چه حکمی دارد ؟

پاسخ: جایز نیست و باید سعی در فراهم ساختن وسایل ازدواج داشته باشد .

۴پرسش: آیا هر گونه رابطه ( دوستی ) دختر و پسر با یکدیگر از نظر شرعی و اسلامی اشکال دارد ؟ یعنی حتی اگر دو طرف ، تمام کارهایی را که اسلام انسان را از انجام آنها منع کرده رعایت کنند و انجام ندهند و رابطه ( دوستی ) آنها از روی هوس نباشد ، دوستی آنها اشکال دارد ؟ در چه صورت مشکلی وجود ندارد ؟ و اگر در همه حال ایراد و مسئله دارد ، دلیل آن چیست ؟

پاسخ: اگر ترس آن باشد که انسان به گناه بیفتد جایز نیست .

۵پرسش: آیا عاشق دختر شدن حرام است؟

پاسخ: امر غیر اختیاری حکم ندارد گرچه مقدمات آن اختیاری است. اگر حرام باشد نباید آن را مرتکب شد ولی هرگونه رفتار شهوت آمیز قبل از عقد شرعی حرام است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه نگاه و ارتباط محرم و نامحرم

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا 

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

12 نظرات
 1. Sara می گوید

  سلام خسته نباشید
  من با ی اقایی دوست شدم ولی نمیتونم ایشون رو ترک کنم چون هم از سر بی عقلی عکس دست ایشون دارم و میترسم ک با اون عکسا ابروی من رو ببره و اینکه من ایشون رو تا اونجایی ک از خودم شناخت دارم دوست دارم حالا قصد و نیت اون رو نمیدونم ولی ما الان ۲ ساله باهمیم . دلم میخواد نماز بخونم و روزه بگیرم ولی با خودم میگم وقتی از طرف دیگه گناه میکنم چه فایده ای داره
  ایا با دوستی با این اقاهم میشه نماز خوند و روزه گرفت؟؟؟اگرم پیشنهادتون این هست ک با ایشون تموم کنم واقعا امکانش نیست و هم اینکه بخاطر عکسا میترسم هم اینکه دوستش دارم لطفا بگید میتونم نماز بخونم یا ن؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   ابتدا از اینکه سایت هدانا را برای مشورت انتخاب کرده اید تشکر می کنیم.
   مسئله شما فراتر از حکم شرعی هست، و نشان می دهد که شدید تحت تاثیر این رابطه حرام قرار گرفته اید و احساسات بر شما غلبه کرده است به نحوی که به هرقیمتی دارید این رابطه را ادامه می دهید!، حتی خودتان می فرمایید که عکس پیش او دارید و چنین شخصی احتمال تهدید و خطر برای شما را دارد، چنین فردی که اینقدر خطرناک است، چرا باید مورد علاقه شما باشد!؟.
   حتما توصیه می کنیم از نزدیک با یک مشاور مذهبی صحبت کنید، اصلا بح مسئله شرعی نیست، شما در این رابطه با همین نگاه پیش بروید به خودتان آسیب جدی روحی می زنید حالا از قیامتش بگذریم که گرفتاری اش شدید هست.

   حتما نماز و روزه را انجام بدهید، اینها دست شما را می گیرد، راه حقیقی و خوشبختی را برای شما باز نگه می دارد. نماز و روزه یک راه ارتباطی با خداست، این طناب ارتباطی را قطع نکنید که اگر خواستید برگردید این سر نخ برای شما باشد. خداوند ان شاالله به برکت همین نماز راه هدایت را برای شما باز نگه می دارد، و اگر خطراتی برای شما پیش آید مانع می شود اگر بخواهید. پس حتی در همین حال هم به هیچ عنوان نماز را ترک نکنید، زیرا نماز نخواندن زمینه تسلط شیطان هست.

   توصیه بنده این هست که از اول نباید این رابطه را اینطور شروع می کردید که اینطور اسیر احساسات و شهوات نفس نشوید، حالا باید قطع کنید، اگر نمی توانید قطع کنید حداقل توصیه می کنیم این روایت امام حسین علیه السلام را بنویسید و هر روز جلو چشم باشد و بخوانید: مَن حاوَلَ أمرا بِمَعصِيَةِ اللّه ِ كانَ أفَوتَ لِما يَرجُو وأسرَعَ لِما يَحذَرُ؛ كسى كه با نافرمانى و گناه خدا در پىِ كار و هدفی باشد ، آنچه را اميد دارد ، بيشتر ازدست بدهد و به آنچه از آن مى پرهيزد ، زودتر گرفتار آيد.
   پس اگر به دنبال لذت و خوشبختی از راه دوستی حرام هستید، بدانید امام حسین علیه السلام تضمین کرده که در گناه و دوست پسر داشتن هیچ خیر و خوشبختی نیست و نخواهید دید، به همین سادگی است. این را عرض کردم که اتمام حجت بشود تا فردا روز نگویید کسی نبود در دنیا به من هشدار بدهد، تا دنیا و آخرت خود را خراب نکنم.
   بر فرض که الان نمی توانید رابطه را قطع کنید، حداقل شرعی کنید، خودتان و او یک صیغه شرعی بخوانید و حداقل رابطه را در یک حریم دوستی حلال قرار بدهید، چون حتی اگر قصد شما ازدواج باشد ادامه دار کردن رابطه حرام و شکستن حریم خداوند توسط شما دو عقوبت سخت برای شما دارد، یک) گناه کبیره هست و صبر خدا هم حدی دارد، از حد که بگذرد رسوا می کند، یک دفعه گرفتاری، بی آبرویی، قتل و نزاع های خانوادگی می شود که می بینیم… دومین عقوبت این هست که خودتان با دست خودتان همسر آینده خود را عادت به دوستی های حرام داده اید!، حالا چه تضمینی هست که این آقا پس از چند سال زندگی مشترک با شخص دیگری دوست نشود، کسی که اعتقادی به خدا ندارد، چطور انتظار دارید به شما اعتقاد و پایبندی داشته باشد، از همه اینها گذشته شما نفس خود را دارید به حرام عادت می کنید و فردا روز در زندگی مشترک از شوهر حلال خود لذت نمی برید! و پس از مدتی نفس گرایش به دوستی حرام دیگر می یابد. پس مراقب خودتان باشید، تا فرصت دارید به این نصایح ما گوش کنید و مسیر را اصلاح کنید. آنچه عرض کردیم بر اساس تجربه و مشاوره های فراوانی است که با مخاطبان محترم زیادی که داشته ایم است پس جدی بگیرید.
   زندگی را بر اساس خدا و دین خدا قرار بدهید، هیچ کسی از دینداری ضرر نکرد، هیچ کسی در راه راست ضرر نکرد، شما شیعه حضرت زهرا هستید، از امروز توبه کنید و مسیر را مسیر رضایت امام زمان قرار بدهید، همسر آینده خود را هم اینگونه انتخاب کنید، حالا به طرف مقابل بگویید که شرایط شما این هست، اگر می خواهند در حریم دین و عقلانیت و اخلاق زندگی کنند، بسیار عالی، اگر هم مسیر ایشان چیز دیگری است، چرا شما دنیا و آخرت خود را خراب کنید.

   مدتی هم نماز جعفر طیار بخوانید که آنچه به صلاح شما هست اتفاق بیفتد، از خدا بخواهید یک عشق حقیقی و پاک و لذت بخش را که نچشیده اید به شما بدهند، ومدتی پس از نماز صبح و قبل از خواب ۱۰۰ مرتبه با توجه استغفار کنید تا مبدا میل حرام در نفس تغییر کند و هوس های شیطانی به عشق الهی تبدیل بشود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. Sadaf می گوید

  سلام
  اگر ارتباط پسر و دختر به منظور حل مشکلات مسایل کاری همدیگر باشه نه فکر های منفی دیگر چه حکمی دارد .
  با تشکر میخواهم د همی مورد معلومات بدهید.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   برای حل مشکلات با یک مشاور صحبت کنند؛ از خودتان این سوال را بپرسید چرا باید من خودم را درگیر این روابط بکنم؟!، آیا تخصص من مشاوره طولانی مدت به نامحرم است؟ آیا هیچ مرد مشاوری وجود ندارد که او را راهنمایی کند؟ خدا چقدر در این دوستی ها حضور دارد؟!!!، توجه کنید تجربه ثابت کرده نوع این حرفها بیشتر توجیهات هست، در ابتدا با همین عناوین شیطان گناه را ساده، زیبا، منطقی و شیرین جلوه می دهد، وبعدها زمینه فساد می شود.

   موارد فراوانی را مخاطبان در نامه ها و پیامها به ما گفته اند و شاهدیم خانم ها نوعا در این روابط آسیب های روحی جدی دیده اند، با اینکه خانمها نوعا بر اساس احساسات پاک و ساده وارد چنین فضاهایی شده اند اما … .
   پس بدیهی است داشتن رابطه های طولانی و بدون ضابطه شرعی، دارای اشکال هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. بی نام می گوید

  سلام خواستم بدونم اگه باکسی دوست باشی پسرودختر تحت نظرخودشون بانیت ازدواج وازاول هم رعایت کنند یعنی رابطه تلفنی وپیامک ودیدار از دور واصلا لمس نکنندتاشرایط ازدواج پسرجوربشه این حکمش چیه؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   معمول این هست یکی دو جلسه که صحبت شد، برای شناخت بیشتر خواستگاری رسمی و دوران نامزدی با صیغه شرعی و تحت نظر خانواده ها هست، حالا هر چند سال طول بکشد.

   چیزی که شما نوشته اید همان دوست پسر و دوست دختر داشتن هست! که حرام هست!…اکثر همین روابط با همین بهانه ازدواج هست.
   در هر حال پسری که اصلا شرایط اولیه مثل یک خواستگاری ساده و یک نامزدی ساده را هم ندارد، اصلا به نظر ما قابل اعتماد نیست(موارد زیادی را مواجه شده ایم که با همین بهانه ها دختران آسیب جدی دیده اند).
   در هر حال اگر شرایط اولیه و ساده پسر حتی برای یک خواستگاری ساده و شرعی جور نیست، دختر هم درمقابل باید بگوید که شرایط ارتباط غیر رسمی و شرعی را ندارد!، اگر پسر نتواند همین حداقل ها را مهیا کند، نشان دهنده این هست که یا دنبال بازی است یا اصلا گزینه خوبی برای خوشبخت کردن دختر نیست!.
   ادامه ارتباط به نحوی که نوشته اید بی معنی است و جایز هم نمی باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. افشین می گوید

  آیا در گفتگوی زن و مرد نامحرم، فرقی بین گفت و گوی مستقیم و از راه دور هست؟

  همه مراجع: خیر، هیچ تفاوتی در حکم نمی کند و در هر دو مورد، اگر با قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد، اشکال دارد.

  امام، استفتاءات، ج ۳، (نظر) س ۵۲؛ بهجت، توضیح المسائل، م ۱۹۳۶؛ مکارم، استفتاءات، ج ۱، س ۸۱۹؛ تبریزی، استفتاءات، ۱۶۲۲؛ صافی، جامع الاحکام، ج ۲، ص ۱۶۷۳، نوری، استفتاءات، ج ۲، س ۶۵۶؛ فاضل، جامع المسائل، ج ۱، ۱۷۱۸؛ خامنه ای، اجوبة الاستفتاءات، س ۱۱۴۵؛ العروة الوثقی، ج ۲، النکاح م ۳؛ سیستانی، sistani.org (اینترنت)، س ۲۰ و ۱۹؛ دفتر: وحید.

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ممنون از شما، ما هم این رو قبول داریم، بین مستقیم و از راه دور تفاوتی نیست!. کسی با این مخالفت نکرد برادر عزیزم.
   این حکم صحبت کردن هست.
   ببینید شما می روید اداره ای یا جایی ، خانمی مسئول آنجاست با رعایت موازین شرعی کار اداری را انجام می دهید و چند لحظه ای سوال و گفتگو می کنید، یا اینکه تلفنی زنگ می زنید و سوال و گفتگو می کنید، این گفتگو عادی را هیچ کسی نگفت حرام است!!!!! توجه کنید.
   خب این حریم حرف زدن!
   اما سوال شما این نبود، سوال شما دوستی هست!، بزرگوار! همه مراجع دوستی با دختر را حرام می دانند!.
   شما بین دوستی با جنس مخالف و گفتگو مثلا چند دقیقه ای ارباب رجوع با یک خانم فرقی نمی بینید!، خب بدیهی است که فرق می کند.
   تصور کنید به کسی بگویند امروز همسرت در اداره چند دقیقه جواب ارباب رجوع را می دهد، در جای دیگر بگویند همسرت دوست پسر دارد، برایش فرقی نمی کند!!!. معلوم هست فرق می کند، برای همین در فقه بین دوستی و گفتگو عادی تفاوت هایی هست، امیدوارم با اندکی تفکر بر طرف شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. افشین می گوید

  در صورتی که مفسده داشته باشد گناه است خب اگر مرد تحریک نشود یا نگاه بد به زن نداشته باشد خب گناه نیست !!؟
  پس چرا میگویید حرام است ؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   پیش فرضهای شما اشتباه هست!، خودتان مقدمه چینی می کنید بعد نتیجه می گیرید که اشکالی ندارد!.
   توجه کنید اصل این رابطه و دوستی به فتوای فقها حرام هست، حتی اگر تحریک نشود، خود این ارتباطات حرام است!.

   برای اطمینان حضرتعالی چندین استفتاء اضافه شد. امیدوارم مفید باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. افشین می گوید

  سلام
  اگر منجر به گناه نشود چه !؟ فقط یک دوستی ساده باشد

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   این نوع دوستی خودش گناه است! ، جایز نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر