قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

حکم خنده در نماز چیست

صفحه اصلی/احكام/احكام نماز/حکم خنده در نماز چیست
  • حکم خنده در نماز چیست
حکم خنده در نماز چیستReviewed by مهدي يوسف وند on May 6Rating: 3.0

حکم خنده در نماز چیست

رساله توضيح المسائل نماز

از مبطلات نماز خنده با صدا و عمدی است (1) و چنانچه سهواً هم با صدا بخندد یا لبخند بزند نمازش باطل نمی شود (2).

(1) (مکارم:) و هم چنین خنده ای که در آن بی اختیار باشد؛ امّا تبسّم و لبخند نماز را باطل نمی کند هر چند عمدی باشد و نیز خنده سهوی به گمان این که در حال نماز نیست، موجب باطل شدن نماز نمی شود.

(زنجانی:) هفتم از مبطلات نماز عمداً با صدا خندیدن است..

(2) (گلپایگانی، صافی:) چنانچه سهواً هم با صدا بخندد به طوری که صورت نماز از بین برود نماز باطل است ولی لبخند نماز را باطل نمی کند.

(خوئی، تبریزی، زنجانی:) چنانچه عمداً بی صدا یا سهواً با صدا (زنجانی: یا بی صدا) بخندد، ظاهر این است که نمازش اشکال ندارد.

(بهجت:) هفتم: از مبطلات نماز، عمداً قهقهه کردن (یعنی: خندیدن شدید) است ولی اگر سهواً یا از روی فراموشی قهقهه کرد، نمازش صحیح است؛ و اگر کسی با صدا بخندد ولی به حدِّ قهقهه نرسد، در صورتی که مقدّمه خندیدن به اختیار و توجّه او بوده است، بنا بر أظهر نمازش باطل است و گر نه باطل بودن نماز، مطابق احتیاط است که نماز را تمام کرده و بعد، از روی احتیاط دو مرتبه اعاده نماید.

(سیستانی:) هفتم: از مبطلات نماز، خنده با صدا و عمدی است هر چند بدون اختیار باشد اگر مقدّماتش اختیاری باشد، بلکه بنا بر احتیاط واجب هر چند هم مقدّماتش اختیاری نباشد در صورتی که وقت برای اعاده باشد باید آن را اعاده کند ولی اگر عمداً بی صدا یا سهواً با صدا بخندد نمازش اشکال ندارد.

(فاضل:) هفتم از مبطلات نماز خنده با صدا و مدّ و ترجیع است و نیز بنا بر احتیاط واجب هر نوع خنده با صدا اگر عمدی باشد و چنانچه سهواً هم با صدا بخندد به طوری که صورت نماز از بین برود نماز باطل است ولی لبخند نماز را باطل نمی کند.

(نوری:) هفتم: از مبطلات نماز خنده با صدا و ترجیع است، و بنا بر احتیاط واجب خنده با صدا اگر چه ترجیع نداشته باشد و عمدی باشد و چنانچه سهواً با صدا بخندد، اگر به هم زننده صورت نماز نباشد یا لبخند بزند، نمازش باطل نمی شود.

[ اگر برای جلوگیری از صدای خنده تغییر کند]

مسأله 1151 اگر برای جلوگیری از صدای خنده حالش تغییر کند (1)، مثلًا رنگش سرخ شود، (2) چنانچه از صورت نمازگزار بیرون رود، باید نمازش را دوباره بخواند.

(1) (گلپایگانی، صافی:) به حدّی که از صورت نمازگزار خارج شود نمازش باطل است.

(مکارم:) و رنگش سرخ شود و بدن تکان بخورد به طوری که از شکل نمازگزار بیرون رود، نماز او باطل است و اگر به این حدّ نرسد، اشکالی ندارد.

(2) (خوئی، تبریزی:) بهتر آن است که ((زنجانی:) بنا بر احتیاط مستحب) نمازش را دوباره بخواند.

(اراکی:) بنا بر احتیاط واجب باید ((سیستانی:) احتیاط واجب آن است که) نمازش را دوباره بخواند. (بهجت:) نمازش صحیح است.

(فاضل:) چنانچه به حدّی باشد که از صورت نمازگزار خارج شود نمازش باطل است.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س 505: آیا اگر کسی هنگام نماز به خاطر یادآوریِ حرف خنده‏دار یا پیدایش حالت خنده‏آوری بخندد، نمازش باطل می‏شود یا خیر؟
ج: اگر خنده با صدا (يعنى قهقهه) وعمدى باشد، نماز باطل است. اجوبه الاستفتائات.

لینک کوتاه مطلب:  http://goo.gl/JGlj2u

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نمازکلید: حکم خنده در نماز چیست حکم خنده در نماز چیست حکم خنده در نماز چیست حکم خنده در نماز چیست حکم خنده در نماز چیست حکم خنده در نماز چیست حکم خنده در نماز چیست حکم خندیدن در نماز چیست حکم خنده در نماز چیست خنده هنگام نماز خواندن آیا خندیدن در حال نماز موجب باطل شدن نماز می شود 

۱۳۹۵-۹-۲۲ ۰۱:۴۰:۵۳ +۰۳:۳۰

ثبت ديدگاه

Avada WordPress Themes
Code Center