وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حكم مهريه زن پس از فوت

حكم مهريه زن پس از فوت شوهر

ارث مهريه

پرسش ۴۲ . مهريه مرده به چه كسانى مى رسد؟

همه مراجع: مهريه، دين و بدهى است كه بر عهده شوهر مى آيد و بايد آن را به زن بپردازد و چنانچه زن از دنيا برود، وارثان او مى توانند از شوهرش مطالبه كنند.

پرسش ۴۳ . در صورتى كه شوهر از دنيا برود و مالى نداشته باشد، آيا زن مى تواند مهريه خود را از پدر يا مادر شوهرش مطالبه كند؟

همه مراجع: خير، زن حق ندارد مهريه خود را از خانواده شوهرش بگيرد؛ چون مهريه دينى است كه بر ذمه شوهر قرار گرفته است.[۲]

تبصره. اگر كسى غير از شوهر، مهريه را بر عهده گرفته باشد، او ضامن است و زن بايد از وى مطالبه كند.

[۱]. دفتر: همه مراجع.
[۲]. دفتر: همه مراجع.(احكام روابط زن و شوهر، پرسمان).


مهریه زن بعد فوت شوهر

مطابق نظر آيت الله خامنه ايمطابق نظر آيت الله خامنه اي

س: مردى از دنيا رفته است و مهريه همسرش هشت ميليون تومان بوده است. قبل از ازدواج در مورد سه دانگ خانه كه فقط زمين آن موجود و مال زوج بوده است توافق شده بود كه مهر زن باشد در حاليكه هنوز خانه ساخته نشده بود.

چيزى كه زوج نوشته و در حضور چند شاهد امضاء كرده به قرار ذيل است:

«اينجانب بطور شرعى و قانونى ملزم مى‌شوم هر زمان ساختمان خانه مسكونى خودم واقع در … تكميل گرديد ۳ دانگ مشاع از ۶ دانگ آن را به نام همسرم… در يكى از دفاتر اسناد رسمى انتقال دهم و ايشان مبلغ ۸ ميليون تومان را رسيد نمايد».

ضمناً در ذيل اين برگه پدر شوهر متعهد شده است كه ۳۰ سكه به زوجه دهد (تعهد بعد از عقد) كه هنوز به وى نداده است.

قبل از تقسيم ارث چه چيزى بايد به عنوان مهريه به زوجه پرداخت گردد؟ ۳ دانگ خانه كه هنوز هم تمام نشده است يا ۸ ميليون تومان؟ آيا پدر شوهر ملزم به دادن ۳۰ عدد سكه به زوجه مى‌باشد؟

ج)

مهريه‌اى را که شوهر بدهکار آن و زن طلبکار آن است خصوص همان مبلغى است که در حين اجراى عقد نکاح، عقد بر آن خوانده شده و با فوت شوهر، زن حق دارد آن مبلغ را از ترکه شوهر مطالبه و دريافت کند،

و قرار بعدى شوهر و همچنين قرار بعدى پدر شوهر اعتبار شرعى ندارد و موجب حق مطالبه چيزى براى زوجه نيست.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احكام روابط زن و شوهركليد: حكم مهريه زن پس از فوت حكم مهريه زن پس از فوت حكم مهريه زن پس از فوت حكم مهريه زن پس از فوت   آیا بعد از مرگ زوجه،والدین وی می توانند ادعای مهریه دخترشان را  مهريه زن پس از فوت به ورثه‌اش مي‌رسد – … مهریه زن پس از فوت به ورثه اش می رسد  مهریه به ارث میرسه مهریه زوجه متوفی  مطالبه مهریه زوجه توسط وراث مهریه زن بعد فوت شوهر شرایط گرفتن مهریه از پدر شوهر گرفتن مهریه از سهم الارث شوهر نفقه زن بعد از فوت شوهر تکلیف مهریه بعد از فوت زن گرفتن مهریه از مادر شوهر نمونه مطالبه مهریه از ورثه حقوق زن بعد از فوت شوهرحکم مهریه زن فوت شده

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.