حكم درآمد كسب شده از بازاريابي شبكه ايReviewed by مهدي يوسف وند on Oct 15Rating: 1.0

حكم درآمد كسب شده از بازاريابي شبكه اي

سوال:ما عضو این شرکت نتورک بودیم و به خاطر مسایل شرعی که شما مطرح کردین اومدیم بیرون, خواستم بگم اون موقع من چند تا مورد جنس مواد غذایی خرید کردم , الان میتونیم اینارو بفروشیم یا حداقل اونارو استفاده کنیم؟ بازم ممنون از جوابها و توضیحاتتون. 

جواب:

بازاريابي شبكه اي جايز نيست. لذا درآمد و پورسانت بدست آمده از اين نوع معاملات داراي اشكال مي باشد. از اينكه مقيد به رعايت احكام شرع هستيد، خداوند را شاكريم. همانطور كه مي دانيد ما در قسمت دیدگاههای نوشتار «نظر آيت الله خامنه اي در باره بازاريابي شبكه اي» توضيحات مفصلي را مطرح كرده ايم، در تكميل آن بخش عرض مي كنيم كه اگر كسي در اين معاملات شركت كرد و درآمدي بدست آورد، هر اندازه كه سرمايه اوليه بوده است يعني پول خود را بر مي دارد، و (سود) پورسانت هاي بدست آمده را بايد به صاحبان اصلي بازگرداند.

الف)- اگر صاحب پورسانت به صورت واقعی شرکت هست و شرکت درصدی از معاملات زیر مجموعه را برای پورسانت قرار نداده است، در این صورت پورسانت را باید به شرکت برگرداند!.
ب)- اگر پورسانتهای اخذ شده از معاملات افراد زیر مجموعه هست، هرچند شرکت می دهد، در این صورت باید پورسانت را به همان افراد زیر مجموعه برگرداند، و رضایت آنها را جلب کرد. اگر صاحبان اصلي مشخص نيستند و يا دسترسي به آنها مقدور نمي باشد بايد از (دفتر) مرجع تقليد اجازه گرفت و اين پول را به نيت صاحبان اصلي به فقرا صدقه داد.

بنابراين اگر اجناس خريداري  شده از سرمايه و پول خودتان بوده است مي توانيد آن را استفاده و يا به فروش برسانيد.

وفقكم الله لكل الخير

 

حتما بخوانيد

 

مجموعه احكام بازاريابي شبكه اي در سايت هدانا

فتواي«حضرت آيت الله سيستاني» درباره بازاريابي شبكه اي  / استفتاء اختصاصي سايت هدانا.

فتواي  «حضرت آيت الله مكارم شيرازي» درباره ي بازار یابی شبکه ای / استفتاء اختصاصي سايت هدانا.

فتواي  «حضرت آيت الله وحيد خراساني » درباره بازاريابي شبكه اي  .

نظر شوراي نگهبان نسبت به شركتهاي هرمي

حكم آيت الله خامنه اي در باره بازاريابي شبكه اي

فتوای مراجع عظام تقلید درباره ي بازاریابی شبکه ای

حكم شرعي بازاريابي شبكه اي

حكم شرعي بازاریابی شبکه ای باینری

حكم نتورک مارکتینگ (Network Marketing) و کوئست (QI International)كليد: حكم درآمد كسب شده از بازاريابي شبكه اي حكم درآمد كسب شده از بازاريابي شبكه اي حكم درآمد كسب شده از بازاريابي شبكه اي حكم درآمد كسب شده از بازاريابي شبكه اي حكم درآمد كسب شده از بازاريابي شبكه اي حكم درآمد كسب شده از بازاريابي شبكه اي  حكم درآمد كسب شده از بازاريابي شبكه اي حكم درآمد كسب شده از بازاريابي شبكه اي حكم پول بدست آمده از بازاريابي شبكه اي