وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حكم تشريح و كالبد شكافي

حكم تشريح و كالبد شكافي

حكم تشريح و كالبد شكاف

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س ۲۳۱: یک تیم پزشکی برای انجام آزمایشها و تحقیقات پزشکی احتیاج دارند که قلب و بعضی از اعضای مرده را از جسد او جدا سازند و بعد از گذشت یک روز از انجام آزمایشها و مطالعات، اقدام به دفن آن کنند. امیدواریم لطف نموده به سؤالات زیر پاسخ فرمایید: ۱. آیا با توجه به این که امواتی که این آزمایشها بر روی آنها اعمال می‏شود از مسلمانان هستند، اقدام به این کار برای ما جایز است؟ ۲. آیا دفن قلب و بعضی از اعضای جسد جدای از بدن میّت جایز است؟ ۳. آیا با توجه به این که دفن جداگانه قلب و بعضی از اعضا مشکلات فراوانی برای ما ایجاد می‏کند، دفن آن اعضاء با بدن میّت دیگر جایز است یا خیر؟

ج: در صورتى که نجات نفس محترمه يا دستيابى به تجارب علوم پزشکى که جامعه به آن محتاج است، و يا شناسايى نوعى بيمارى که حيات مردم را تهديد مى‏کند، متوقف بر تشريح باشد، تشريح جسد ميّت جايز است، لکن لازم است تا آنجا که استفاده از جسد غير مسلمان امکان دارد، از جسد مسلم استفاده نشود. حکم شرعى اعضايى که از جسد مسلمان جدا شده‏ اند، اين است که با بدن دفن شوند، و اگر امکان نداشت، دفن جداگانه آنها اشکال ندارد. اجوبه الاستفتائات.

 تشریح جسد مسلمان اعدامی

س۱۳۲. آیا می توان جسد افراد به ظاهر مسلمان(مسلمان شناسنامه ای) را که به خاطر ارتداد، فساد اخلاقی، قاچاق مواد مخدر، مسائل سیاسی و … اعدام شده اند، تشریح کرد؟

ج. از اجساد متعلق به مسلمانان و یا کسی که محکوم به اسلام است استفاده نشود، مگر آن که ضرورت باشد.

اما ارتداد محکوم به کفر است و استفاده از جسد او مانع ندارد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


مطابق نظر آيت الله سيستانيمطابق نظر آيت الله سيستاني

  مسئله۳۵۱ـ تشریح اندام مسلمان به قصد آموزش و دیگر اغراض،جایز نیست اما اگر حیات یک مسلمان هر چند در آینده به آن عمل،موقوف باشد، چنان کاری ،جایز می شود.

منبع: سایت هدانا برگرفته از کتاب فقه برای غرب نشینان، آیت الله العظمی سیستانی.

حتما بخوانید

* ویژه نامه احکام طهارت

  1. غسل‌ های واجب
  2. غسل جنابت
  3. چیزهایی که بر جنب حرام است
  4. کارهایی که بر جنب مکروه است
  5. جایی از بدن را نشسته
  6. آموزش غسل (ترتیبی+ارتماسی)
  7. غسل ارتماسی
  8. قسمتی از بدن در غسل شسته نشده باشد
  9. شرایط غسل


كليد: حكم تشريح و كالبد شكافي حكم تشريح و كالبد شكافي حكم تشريح و كالبد شكافي حكم تشريح و كالبد شكافي حكم تشريح و كالبد شكافي حكم تشريح و كالبد شكافي حكم تشريح و كالبد شكافي حكم تشريح و كالبد شكافي[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

[به این نوشته امتیاز بدهید]
[total: 1 امتیاز: ۱]
🔗 لینک کوتاه

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.