وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حكم ترشحات زرد رنگ زنان

لکه‏ هایی که زن بعد از یقین به پاک شدن می‏ بیند، با توجه به این که آن لکه ‏ها نه اوصاف خون را دارند و نه خون مخلوط با آب را، چه حکمی دارد؟

حكم ترشحات زرد رنگ زنان

در نوشتار قبل حکم لکه بینی پس از ایام حیض مطرح شد از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

ترشحات زردرنگ

پرسش ۳۴ . گفته مى شود: ترشحات زرد رنگ بعد از ايام عادت خون نيست؛ بلكه سلول هاى مرده جدار داخلى رحم است كه خارج مى شود. حكم اين ترشحات چيست؟

همه مراجع: اگر زن اطمينان به خون بودن پيدا نكند، حكم خون را ندارد و حيض و يا استحاضه محسوب نمى شود.

تبصره . اگر ترشح ياد شده مرتبه ضعيفى از خون و يا يك نقطه از خون باشد و يا معلوم شود در باطن به صورت خون است، (براساس پرسش ۳۱) حكم به حيض مى شود؛ مگر آنكه از ده روز تجاوز كند، در اين صورت استحاضه است. امام، استفتاءات، ج ۱، احكام حيض، س ۱۵۷ و ۱۶۳ و ۱۶۷ و خامنه اى، اجوبه الاستفتاءات، س ۲۱۸ و بهجت، استفتاءات، ج ۱، س ۹۹۷ و فاضل، جامع المسائل، ج ۱، س ۱۶۲و دفتر: همه مراجع.احكام بانوان،پرسمان.


مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س ۲۱۸: لکه‏ هایی که زن بعد از یقین به پاک شدن می‏ بیند، با توجه به این که آن لکه ‏ها نه اوصاف خون را دارند و نه خون مخلوط با آب را، چه حکمی دارد؟

ج: اگر خون نباشد حکم حيض را ندارد، و اگر خون باشد اگر چه به‌ صورت لکه ‏هاى زرد رنگ و از ده روز تجاوز نکند همه آن لکه‏ ها محکوم به حيض است، و تشخيص اين موضوع به عهده زن‏انست.

اجوبه الاستفتائات.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


 

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

وظیفه بانوان هنگام خروج ترشحات زرد رنگ طولانی مدت

پرسش :ترشحات زرد رنگی که بعضی از بانوان می بینند و گاه روزها یا ماه ها ادامه پیدا می کند و به اسباب نگرانی و زحمت بانوان تبدیل شده است چه حکمی دارد؟ آیا احکام استحاضه را دارد؟

پاسخ :از مجموع روایات وارد شده درباره این ترشحات و خون استحاضه ، بدست می آید که این ترشحات، خون نیست و حکم استحاضه را ندارد. در استحاضه باید خون –هرچند کم رنگ- خارج شود اما ترشحات زرد رنگ که شبیه زردابه هایی است که از زخم ها یا دمل ها خارج می شود استحاضه نیست.

تنها اگر این ترشحات، در ایام عادت یا دو روز قبل یا بعد از آن دیده شود و مجموعا با ایام عادت، از ده روز تجاوز نکند حکم عادت را دارد. در مواقع دیگر، فقط باید وضو بگیرند و نماز بخوانند و مقدار کم و زیاد آن نیز تفاوتی ندارد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مكارم شيرازي .

استفتاء اختصاصی سایت هدانا از دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

 ۱-ترشحات زردرنگی که هیچ اثری ازخون درآنهانیست یاشک داریم که هست، یکی دوروزقبل ازدوره پریودوآغازخونریزی ویکی دوروزبعدازپریود (منظورم بعدازتمام شدن خونریزی وقبل ازده روزاست)چه حکمی دارند؟

۲- اگر مجموع تا بعد از ۱۰ روز دیده شود چه حکمی دارد؟

۳-مشهور مراجع می فرمایند آب هایی که قبل از عادت ماهانه خارج می شود تا وقتی که صدق خون نکند حکمی ندارد، آیا آیت الله مکارم نظرشان خاص است و نظر مشهور را قبول ندارند؟

  ۱و۲- ترشحات زرد رنگ، خون نيست و حکم استحاضه را ندارد. در استحاضه بايد خون هرچند کم رنگ- خارج شود اما ترشحات زرد رنگ که شبيه زردابه هايي است که از زخم ها يا دمل ها خارج مي شود استحاضه نيست. تنها در صورتي که اين ترشحات، در ايام عادت يا دو روز قبل يا بعد از آن ديده شود و مجموعا با ايام عادت، از ده روز تجاوز نکند حکم عادت را دارد. در مواقع ديگر، فقط بايد وضو بگيرند و نماز بخوانند و مقدار کم و زياد آن نيز تفاوتي ندارد.

۳- چنانچه عادت ماهيانه مرتب دارد و خون يا لکه در ايام عادت و يا چند روز قبل از آن ديده شود و سه روز پشت سر هم باشد(هر چند فقط باطن آلوده باشد)، حيض است ولي اگر مجموع خون ولکه ها از ده روز بيشتر شود فقط خون هايي که در روزهاي عادت ديده حيض است و بقيه استحاضه. اما اگر عادت ماهيانه مرتب ندارد خون هايي که نشانه هاي حيض را دارد، حيض است(به شرطي که از سه روز کمتر و از ده روز بيشتر نباشد و فاصله دو حيض کمتر از ده روز نباشد.) در غير اين صورت، احکام استحاضه را دارد. 

منبع: استفتاء سایت هدانا از دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی.


مطابق نظر آيت الله سيستانيمطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: عادت ماهیانه من هشت روزه است. در روز نهم لک زرد رنگی دیدم و دوباره غسل کردم و نماز خواندم. برای نماز شب روی لباس زیرم لک زردی بود نماز نخواندم و شب نزدیکی داشتم به امیدی که پاک شده ام اگر دوباره لک دیدم حکمش چیست؟ و اگر حامله شوم؟

پاسخ:

آب هایی که قبل از عادت ماهانه خارج می شود تا وقتی که صدق خون نکند حکمی ندارد , و اگر به هنگام وارسی خود در اواخر عادت ماهیانه بر روی پنبه خون زرد یا ترشحاتی که خون داشته باشد ببیند ، تا هنگامی که از ده روز نگذشته باشد به معنای استمرار عادت ماهیانه شمرده می شود , و اگر از ده روز تجاوز کرد چنانچه به آن خون گفته شود به مقدار روزهای عادت حیض و بقیه استحاضه است , واگر خون گفته نشود از آب های عادی زن می باشد وحکمی ندارد .

و اگر ترشحات دیگری غیر از خون ببیند ربطی به عادت ماهیانه ندارد و محکوم به طهارت است هرچند رنگش رو به زردی باشد.

پرسش: چه حکمی دارد اگر زن حائض پس از ۷ روز آب زردی می بیند آیا اگر غسل کند می تواند با آن نماز بخواند و روزه بگیرد اگر مقاربتی انجام دهد و سپس آن اب زرد را ببیند چه حکمی دارد ؟

پاسخ:

آب زرد اگر خون نباشد پاک شده است و اگر خون باشد تا دوازدهم اگر قطع شود حیض است و الا استحاضه حساب می شود .

پرسش: آیا زردی بجا مانده از لکه بینی خانمها بر روی لباسها که بعد از شستشو باقی مانده است نجس است یا خیر لکه های بعد از حیض که بعد از شستشو بر روی لباس می ماند چطور ؟

پاسخ:

در صورتیکه فقط رنگ باشد و جرمیت نداشته باشد آن لکه خون نیست و لباس طاهر میشود .

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.

حتما بخوانيد

* ویژه نامه احکام بانوان

حكم لكه بيني بعد از حيض

اگر خون از ده روز بيشتر شود وظيفه چيست

عادت وقتيه با بيشتر از ده روز

عادت وقتيه با كمتر از ده روز

عادت وقتيه و عدديه چيست

تكليف خانمي كه پريودي نامنظم دارد

ملاك به هم خوردن عادت ماهانه

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

57 نظرات
 1. Mona می گوید

  سلام . اگه یه خانوم دوشیزه لکه زرد همراه با ترشحات ببینه غسل داره؟ همیشه بعد از ۱۰ روز که از عادت ماهانه میگذره این ترشحات همراه با لکه زرد دیده میشه آیا نمازهای خونده شده باطله؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ترشحات زرد اگر در ایام عادت نباشد استحاضه است و غسل را باطل نمی کند.
   لطف کنید درسایت احکام استحاضه را با دقت بخوانید، ابتدا نوع استحاضه یعنی قلیله متوسطه و کثیره را باید مشخص کنید و سپس احکام خاص به آن را بدانید و نماز بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. ناشناس می گوید

  سلام من همیشه ازم ترشحات زرد رنگ خارج میشه وهیچی لکه خونی توش نیست وسرد گاهی کمه گاهی زیادومتوسط نمیدونم استحاضه هست یا چیز دیگه نمیدونم ایا استحاضه باید توش رگه خون داشته باشه؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر خون در آن نیست، استحاضه نیست و ترشحات بانوان هست و پاک می باشد.
   مقلدین حضرت آیت الله مکارم شیرازی فقط به چند نکته در این باره که در متن آمده بیشتر دقت نمایند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. اکرم می گوید

  من عادت وقتیه وعددیه دارم وقبل از شروع عادتم ترشحات زرد رنگ دارم و دوروز قبل از عادت لکه های قهوه ای دارم تا پریود شوم من از وقتی لکه های قهوه ای میبینم عادت خود را حساب میکنم وروز دهم پاک میشوم وترشحات زرد رنگ مایل به سفید بدو ن وجود خون دارم ایا روز دهم من پاکی حساب است ویا باید ده روز من کامل شوداز نظر ۲۴ ساعتی و غسل کنم باوجود اینکه میدانم خونی وجود ندارد؟ در ضمن روزهای بعد ترشحاتم سفید رنگتر میشود من مقلد مکارم شیرازی هستم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   مطابق نظر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (دامت برکاته): چنانچه عادت ماهيانه مرتب دارید و خون يا لکه در ايام عادت و يا چند روز قبل از آن ديده شود و سه روز پشت سر هم باشد(هر چند فقط باطن آلوده باشد)، حيض است ولي اگر مجموع خون ولکه ها از ده روز بيشتر شود فقط خون هايي که در روزهاي عادت ديده حيض است و بقيه استحاضه. براي کسب اطلاع بيشتر، مي توانيد با دفتر معظم له تماس حاصل فرمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. z می گوید

  ممنون میشم راهنمایی ام کنید مقلد رهبری هستم، به شدت در این قضیه دچار وسواس شده ام
  ایام عادت من تقریبا وقت مشخصی نداره، گاهی ۷ گاهی ۸ یا ۹ روزه است،
  این ماه تا ۷ روز خون دیدم بعد از آن با وارسی ترشحات زرد پر رنگ دیده میشود، یعنی هنوز ۱۰ روز نشده که این ترشحات وجود دارد که تشخیص نمیدهم این ترشحات مربوط به عفونت میشود یا ادامه حیض است، وظیفه من چیست

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   وارسی کنید، اگر ترشحات یاد شده خون و مرتبه ضعیف خون هست، -تا قبل از روز دهم – ادامه حیض هست؛ اما اگر این ترشحات خون نیست، چنین ترشحاتی پاک است و نیازی هم به وسواس نیست.
   معمولا ترشحات پاکی خانم ها کمی متمایل به زرد هست، در صورتی که خون در آن مشاهده نشود این نیز پاک است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. خانه ب دوش می گوید

  من از این اصطلاحات سر در نمیارم و اینکه میگین پنبه … این برا زنان نه دختر باکره من دختر باکره هستم ک بیماری تورم دیسک کمر دارم و بعلت کمردردم زمانی ک جابجا میشم یا وقتی ک دراز کشیدم یهو میشینم یا زمانی ک غذا سنگین میخورم مخصوصا وقتی روزه ام شکمم خالیه و افطار میکنم بعد اون ترشحاتی ازم خارج میشه بعلت حساسیت شدیدم دچار وسواس شدم و همش غسل میکنم حتی اگه ذره ای ترشح داشته باشم نماز نمی خونم و حتما باید غسل کنم حتی در پیاده روی و ورزش راهنمایی کنید ک چیکار کنم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   قرار نیست که برای هر ترشحی غسل کنید، و طبیعی بدن خانم هاست. شما ایام عادت که پاک شدید، همان زمان فقط یک غسل حیض واجب هست.
   در استحاضه متوسطه و یا کثیره که کاملا خون مشخص است، احکام خاص به خود را دارد.
   پس قرار نیست با هر ترشحی خانم غسل بکند، بیاری از این ترشحات پاک است، و نیازی هم به غسل و حتی تطهیر هم ندارد. با یک مختصر بررسی خانم به وضعیت خود آگاه می شود. خوب است با یک خانم طلبه از نزدیک هم گفتگو کنید، یا بخش استفتائات بانوان برخی مراجع خانم ها پاسخگو هستند، به راحتی می توانید صحبت کنید و شما را راهنمایی کنند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. مریم می گوید

  دختر باکره ای هستم که در لباس زیر خود ترشحات سفید رنگ و چسبناکی گاهی اوقات می بینم.چون نمی دانم این ترشحات چه هستند؛ می خواستم درباره ی حکمی که آقای خامنه ای درباره ی ان داده اند مطلع شوم.ایا این ترشحات نیاز به غسل دارند؟ایا نجس هستند؟ و یا وضو را باطل می کنند؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ترشحاتی که خون یا مرتبه ضعیف خون نیست حکمی ندارد و پاک هستند و نیازی به غسل نیست و وضو را هم باطل نمی کند.
   برخی از ترشحات طبیعی بدن خانم ها هست و نیازی به غسل ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. زهرا می گوید

  سلام خسته نباشین .من عادت ماهیانم ۳ یا ۴روز است.من روز چهارم غسل کردم و لکه قهوهای که مخلوط اب بود داشتم .ولی روز ۶ام هم دوباره رفتم غسل کردم و تعجب کردم وقتی از حموم در اومدم. دستمال رو کشیدم به…. ۱چیز ژله ای کمرنگ زرد رنگ رو دستمال دیدم و میگم اصلا ابکی نبود حالت ژله ای بود و فقط ۱بار که دستمال رو کشیدم اون ژله مانند رو دستمال دیدم بار دوم یا سوم دگه خبری از ژله زرد رنگ نبود دگه رنگش سفید بود میخواسم بگم بازم غسل کنم ؟؟؟؟؟.اخه ۱جا خوندم نوشته بود اگه لکه قهوه ای پنبه بزارین و جذب پنبه بشه ینی منظور ابکی باشه غسل لازمه

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر لکه دیده شده خون یا مرتبه ضعیف خون باشد، و کمتر از ۱۰ روز دیده بشود جزو حیض حساب می شود، پس اگر وارسی کرده اید و خون یا مرتبه ضعیف خون است مجدد در صورت پاکی غسل حیض را انجام بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. مریم می گوید

  سلام،شمادرابتدای همین صفحه درباره ترشحات زردرنگ بعدازایام عادت نوشتیدکه همه مراجع گفتن اگرزن اطمینان به خون بودن پیدانکند،حکم خون رانداردوحیض یااستحاضه محسوب نمیشود.امادرجواب سوال قبل من گفتیدکه این ترشحات حکم عادت رادارد،بالاخره تکلیف من چیه؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نظر آیت الله مکارم شیرازی دامت برکاته نسبت به سایر مراجع دارای تفصیل دیگری است، ما سوال شما را از دفتر معظم له کتبی استفتاء کرده ایم شما می توانید متن پاسخ را در نوشتار بخوانید و در صورت نیاز به توضیحات بیشتر با دفتر ایشان بخش بانوان تماس حاصل فرمایید.
   ۰۲۵۳۷۸۴۰۰۰۳
   وفقکم الله لکل الخیر

 9. مریم می گوید

  سلام،ترشحات زردرنگی که هیچ اثری ازخون درآنهانیست یاشک داریم که هست، یکی دوروزقبل ازدوره پریودوآغازخونریزی ویکی دوروزبعدازپریود (منظورم بعدازتمام شدن خونریزی وقبل ازده روزاست)چه حکمی دارند؟ضمنادرروزهای دیگه هم من معمولا ترشحات زردرنگ میبینم(مقلدآقای مکارم شیرازی هستم)

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر این ترشحات، در ایام عادت یا دو روز قبل یا بعد از آن دیده شود و مجموعا با ایام عادت، از ده روز تجاوز نکند حکم عادت را دارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 10. ن می گوید

  باعرض سلام وخداقوت.من چندتاسوال داشتم ممنون میشم جواب بدین.من هرماه موقع پریودم ۶روزخونریزیم طول میکشه وازروزهفتم خونریزی کاملا قطع میشه وترشحات زردپررنگ دارم که هیچ لکه یارگه خونی دراون ترشحات وجودنداره وروز۱۲ام این ترشحات زردتموم میشه ومن غسل میکنم سوالم اینه آیا این ترشحات پاک هستن ومن میتونم روزه بگیرم ونمازبخونم؟آیامن ازروزششم به بعداستحاضه میشم یانه(ازروزششم به بعدلکه خون یامرتبه ضعیفی ازخون ندارم وفقط ترشحات زردرنگ هستن)؟حکم این لکه هاچیه؟من این ماه بعدازتموم شدن پریودم روز دهم غسل کردم فرداش ترشح زرددیدم آیاروزه ای که گرفتم باطل شد؟دوباره بایدغسل کنم؟نیت غسلم این بارچی بایدباشه؟مقلدمن آقای مکارم شیرازی هستن خواهش میکنم جواب بدین

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ترشحات زرد رنگ بدون خون یا مرتبه ضعیف خون آنطور که نوشته اید پاک می باشد و حکم استحاضه را هم ندارد. روز ششم که خون قطع شده است واجب است که غسل حیض کنید و عبادات را بجا بیاورید.
   باز تاکید می کنیم ترشحات زنانه هست و پاک می باشد و هیچ حکمی ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. ن می گوید

    سلام خیلی ممنونم خدا خیردنیاواخرت بهتون بده

 11. آیدا می گوید

  من پریودم تموم شده ینی ۱۴روز گذشته ولی الان مایع زرد رنگی با رگه خیلی کوچیک خون مشاهده کردم
  فکرکنم استحاضه قلیله میشه و اینکه فقط یبار دیدم بعد اون دیگه نیومد حالا یبار غسل استحاضه کافیه یا باید واسه هر نماز یه وضو جدام بگیرم؟؟اگه واسه هر نماز باید یه وضو بگیرم تا کی باید این کارو بکنم؟؟من که فقط یبار لکه دیدم
  چقد احکام سخت شد!
  لطفا زودتر جواب بدین

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر پس از ۱۴ روز هست استحاضه است. و باید برای نوع استحاضه هم وارسی کنید. به این کیفیت که استحاضه قليله آن است كه هرگاه زن پنبه را داخل كند، خون ظاهرش را آلوده كند ؛ ولى در پنبه فرو نرود.
   در استحاضـه قلیله باید زن برای هر نماز یک وضو بگیرد و ظاهر فرج را هم اگر خون به آن رسیده، آب بکشد و بنا بر احتیاط واجب پنبه را عوض کند یا آب بکشد تا زمانی که خون قطع بشود.
   اگر فقط یکبار خون استحاضه قلیه دیده شده محل خروج را تطهیر کنید و وضو بگیرید کافی است و نیازی هم به غسل نیست.
   احکام بسیار ساده هست، لطف کنید در سایت یکبار احکام استحاضه را سرچ کنید، یا بخش احکام زنان را بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 12. nazi می گوید

  سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما.ان شاءالله خداوند به شما در دنیا و آخرت جزای نیک بدهد.بسیاری از مشکلات وسواس گونه من حل شد.بسیار بسیار ممنونم از زحمات شما

 13. فاطمه می گوید

  باسلام وتبریک حلول ماه رمضان ،بنده عادت ماهانه هفت روزه دارم گاهی اوقات ده روزهم‌میشود اما بنابردستورتقلید اقای سیستانی دوناه پشت سرهم حساب کردم همان هفت روزبوده ،امروز بعدازروزهفتم کمی ترشحات قهوه ای رنگ دیدم‌نمیدانم خون است یاچیزدیگری ،حکم‌روزه من چیست باید روزه راباطل کنم یاادامه بدهم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   وارسی می کنید، اگر لکه دیده شده خون و مرتبه ضعیف خون نیست، روزه شما صحیح است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 14. مریم می گوید

  من ترشحات زرد رنگ میبینم از کجا بدونم خون حیضه یا نه؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   بستگی دارد این ترشحات را در چه زمانی ببینید.
   لطف کنید احکام حیض را در قسمت احکام بانوان سایت کامل بخوانید، یا سرچ کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 15. حوریه می گوید

  سلام ببخشیداستحاضه ی زنان ازچه سنی هست ایا یک دختر۱۵ساله هم استحاضه میشه؟ رهبری

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   استحاضه زنان از سن بلوغ شروع می شود، ظاهرا تعریف استحاضه را خوب متوجه نشده اید، توصیه می کنیم حتما در قسمت سرچ سایت کلمه استحاضه را سرچ کنید و مطالب مختلف درباره استحاضه را بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 16. طاق می گوید

  سلام من ترشحات زرد رنگ میبینم چطور باید بفهمم که اینها خون هستند یاترشحات طبیعی؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   بسیار ساده هست، باید وارسی کنید، اگر خون یا مرتبه خون نبود، یا شک داشتید بنا را بر پاکی و ترشحات پاک می گذارید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 17. محمودی می گوید

  سلام من ظهر جمعه عادتم شروع شد واگه قبل ظهر یازدهم که میشه صبح دهم لکه ببینم میشه حیض یا استحاله چون من ظهر جمعه عادتم شروع شد ظهر دوشنبه که بیاد میش ۱۱ روز ولی قبل ظهر میشه ۱۰ تاصبح

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ظهر دوشنه اگر شد، می شود ۱۰ روز و قبل از آن حیض می باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 18. مريم می گوید

  بإسلام من مقلد ايت الله سيستاني هستم زخم رحم داشتم و درمان كردم خون آبه هايي زرد رو به قهوه اي ك به گفته دكتر ريختن زخم است قبل. و بعد از حيض ديده ميشود حكم ان چيست

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   زخم داخل مجرا، حكم حیض را ندارد.
   اگر خون ناشی از زخم و جرح یا عفونت باشد و یا احتمال قوی باشد که مربوط به آن است باید محل را تطهیر کند و نمازها را بخواند و وضو نیز باطل نمی شود، ولی اگر با ایام عادت مصادف شد خونی که احتمال می دهد مربوط به عادت باشد و جریان داشته باشد (نشانه های خون حیض را داشته باشد) حکم حیض را دارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 19. مرضیه می گوید

  سلام بببخشید مقلد خامنه ای هستم من تو ده روز عادتم تموم میشه ولی بعداز اون لکه های زرد رنگ رو میبینم در این صورت من باید چیکار کنم

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اول باید نوع عادت شما مشخص شود،عددیه،وقتیه یا …!.

   لطف کنید از اینجا کلیک کنید، و مطابق با عادت خودتان به وظیفه عمل کنید در لینک کامل توضیح داده ایم.
   مثلا:
   اگر عادت وقتيه و عدديه دارید، بايد به اندازه عادت خود حيض و بقيه را استحاضه قرار دهد، خواه همراه با نشانه هاى حيض باشد يا نه. در غير اين صورت حكم تفاوت مى يابد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 20. الی می گوید

  سلام..
  شما یکجا گفتین ک اگ لکه قبل از ۱۰ روز دیدیم حکم خون حیض داره اما یکجای دیگ گفتین ک اگ بعد از ۷ لکه دیدین حکم خون ندارد…بالاخره کدوم یکی درسته؟؟
  من روز ۷ ام پاک میشم روز ۹ ام رفتم حموم اما بعدش لکه ی زرد مایل ب سفید رنگ دیدم حکم چی داره؟؟
  از کجا بفهمیم لکه ای ک دیدیم خون است یا ن؟؟
  لطفا منو از بلاتکلیفی در بیارین ممنون

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ۱-اگر تعارضی می بینید، دقیقا مشخص کنید سوال شماره چند، یا در کدام لینک برای شما تعارض ایجاد شده تا دقیق بررسی کنیم.
   ۲- ببینید خانمی که روز هفت پاک شده و مطمئن هست که دیگر خون نمی بیند، پس از همان پاکی در روز هفتم واجب است غسل حیض کند. و اگر تا روز ۱۰ عادت لکه خون دید مجدد باید غسل حیض را اعاده کند و تمام روزهای قبل را حیض به حساب می آورد .
   حالا اگر خانم ترشح زرد رنگ دید، در این صورت وارسی می کند اگر این لکه ها خون یا مرتبه ضعیف خون هست، خب باید غسل کند، اما اگر ترشحات پاکی خانم هاست خب پاک هست. با یک وارسی ساه مشخص می شود. اگر شک کردید که خون هست یا ترشح، بنا را می گذارید بر اینکه ترشح هست و نیاز به غسل نیست.
   امیدوارم توضیحات برای شما مفید بوده باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 21. ایلین می گوید

  سلام در زمان قبل از ده روز حیض ترشحات ببینیم که شک در خون بودن آن بکنیم چه حکمی دارد حیض محسوب میشود یانه؟! در سایر جاها خواندم که اگر در مدت روز حیض ترشحاتی ببینیم که شک در خون بودن ان بکنیم حیض نیست امااز سایت این الله مکارم که پرسیدم شک دارم که این ترشحات خون است گفتند حیض است
  من واقعا گیج شدم نماز هایی که خواندم درست است راکه
  من شک در خون بودن این ترشحات دارم و مقلد آقای مکارم هستم اما پاسخ درستی دریافت
  ممنون

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر ترشحات دیده شده خون یا مردتبه ضعیف خون هست، یک بحث هست. اما اگر خون نیست یا شک در خون دارید، تکلیفی ندارید.
   دقت کنید مطابق نظر آیت الله مکارم: خون کمرنگ و لک در ایّام عادت، اگر سه روز متوالى ادامه یابد، در حکم عادت است، ولى اگر سه روز متوالى ادامه نیابد حکم استحاضه را دارد.
   لطف کنید از اینجا کلیک کنید و در وبسایت آیت الله مکارم بیشتر بخوانید، یا در بخش احکام سایت هدانا، قسمت احکام زنان با توجه به نوع عادتتان عمل نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 22. الهه می گوید

  سلام من مقلد آقای مکارم هستم .و در روز ششم لکه ی زرد رنگی ک مطمعنم خون نیست دیدم.ممنون میشم بگین حکم روزه ی من چیه؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر یقین دارید که خون نیست روزه شما صحیح است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 23. بهناز می گوید

  سلام
  بنده مقلد آقای شبیری هستم. می خواستم بدونم اگر روز هشتم و نهم ترشحات زرد رنگی که هیچ شباهتی به خون نداره و بنده به عقل خودم میگم که سلولهای مرده رحم هستش چه حکمی داره برای نماز و روزه ام چه کنم.

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر مطمئن هستید که خون نیست یا مرتبه ضعیف خون نیست و مثلا فقط زردابه هست در این صورت این ترشحات پاک است و نماز و روزه شما صحیح است.
   دقت کنید حتی اگر سلولهای مرده رحم باشد و به صورت خون بیرون بیاید حکم همان خون تازه خارج شده از رحم را دارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 24. هاجرسادات می گوید

  با سلام.من هرماه ۶روزه از حیض پاک میشم.این ماه دوم رمضان حدودای ساعت ۲بعد از ظهر عادتم شروع شد و ساعت های پایانی روز هشتم تمام شد و سحرگاه نهم غسل کردم.بعد از نماز صبح دستمالی که گذاشتم بودم و در واقع کمی فرو کرده باشم تا شکم برطرف بشه که پاک هستم یا نه،کمی زرد شده بود ولی خونی در کار نبود.میخواستم ببینم با توجه به اینکه من هر ماه ۶روز پاک هستم آیا روزه م امروز صحیح هست؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر ترشح ياد شده مرتبه ضعيفى از خون و يا يك نقطه از خون باشد و يا معلوم شود در باطن به صورت خون است،حكم به حيض مى شود؛ مگر آنكه از ده روز تجاوز كند، در اين صورت استحاضه است.
   ولی اگر ترشحات زرد رنگ که شبیه زردابه هایی است که از زخم ها یا دمل ها خارج می شود باشد روزه صحیح است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 25. شیدا می گوید

  سلام وقت بخیر.من نظر آفای خامنه ای رودرباره ی این ترشحات که بعد ازحیض است وکمتر از۱۰روزرومتوجه نشدم.چطور میشه تشخیص داد که خون هست یانه چون گویا به نظرشون ترشحات زردهم میتونه ادامه ی خون باشه.وازطرفی شمانوشتید نظرهمه ی مراجع اینکه اگر اطمینان به خون بودن پیدانکنه پاک هست.یعنی آیا میشه اینجوری گفت که اگرمن به خون بودن یقین نکنم پاک هست؟!!ممنون میشم راهنمایی کنبد…
  وسوال دیگراینکه اگر به امید اینکه تااذان صبح فرصت هست غسل میکنیم وبعدازان شک میکنیم که درحین غسل اذان گفتند تکلیف چه میشود؟؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   مطابق نظر رهبری اگر خانم لکه خون را از آغاز حیض تا ۱۰ روز ببیند، جزء حیض محسوب می شود، مثلا گر روز شش پاک شد و روز ۷ لکه خون دید، در این صورت عادت او ۷ روز بوده و باید در روز هفت مجدد غسل حیض کند.
   اگر شک داشته باشید که لکه زرد رنگ حیض است یا ترشح، در این صورت بنا را بر ترشح می گذارید که پاک است. البته باید وارسی کند.
   اگر مطمئن هستید که وقت برای غسل دارید و بعد متوجه بشوید که بخشی از غسل بعد اذان بوده، غسل و روزه صحیح است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 26. زهرا می گوید

  ممنون از لطفتون خدا خیرتون بده از سردرگمی نجاتم دادید ممنون

 27. زهرا می گوید

  با سلام اگه امکانش هس جواب منو بدین من کلا گیج شدم و عصبی هر چی هم از مرجع تقلیدم آقای مکارم شیرازی میپرسم طوری جواب بنده رو میدن ک اصلا نمیفهمم من شب گذشته غسل حیض رو انجام دادم و روزه امروزم رو ب جا آوردم ولی در بین روز لکه زرد رنگی رو دیدم ک در خون بودنش شک داشتم و هم چنین در پاک بودنش شک دارم امروز هم روز ۹ حیض بنده است آقای مکارم میگن ک روزه ام صحیح نیست اما در صورتی ک تو سایت خودتون خوندم اگه لکه یقین ب خون بودن نشه جز حیض نیس حالا من شک دارم در مورد این لکه ها ک دیدم تو رو خدا تکلیف منو معلوم کنین

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نظر آیت الله مکارم (دامت برکاته) این هست که اگر شک دارید که لکه دیده شده خون هست، یا ترشحات زنانه، بنا را بر پاکی بگذارید و تکلیفی هم ندارید و روزه هم صحیح است.
   اما اگر لکه دیده شده مرتبه ضعیف خون می باشد، غسل حیض را مجدد انجام بدهید، روزه آن روز هم باطل هست و بعدا هم قضا کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

  2. بی نام می گوید

   دقیقا منم همین مشکل رو دارم. هرچی میگردم چیزی پیدا نمیکنم.همه گفتن اگخه خون داشته باشه لکه قهوه ای من از کجا تشخیص بدم خون داره یا نه

   1. مهدي يوسف وند می گوید

    سلام علیکم
    اگر شک داشته باشید بنا را بر ترشح غیر خون قرار بدهید و پاک هست.
    اما معمولا لکه قهوه ای پر رنگ خون هست، وارسی نمایید.
    وفقکم الله لکل الخیر

 28. Melisa می گوید

  من حیض۶روزه دارم ولی باراه رفتن زیاد تا ۱۰روز ادامه داشته که روز دهم لکه های زردی که کمی روبه قهوه ای دیدم.خواستم بدونم این نشانه ی چیست ایامیتونم به استخر برم؟؟؟؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   لکه هایی که تا ۱۰ روز دیده می شود از نظر شرعی حیض محسوب می شود.
   رفتن به استخر را از پزشک سوال کنید که آیا برای شما ضرر دارد یا نه؟!/
   وفقکم الله لکل الخیر