حكم استفاده از واكس و روغن و ژل مو در وضو

حكم استفاده از واكس و روغن و ژل مو در وضو و غسل

 

 

ژل مو

پرسش 69 . مسح سر بر موهاى روغن زده شده، چگونه است؟

همه مراجع: اگر روغن و ژل به قدرى زياد نباشد كه مانع از رسيدن آب وضو (در حال مسح) به پوست يا بيخ موهاى جلوى سر يا موها باشد، اشكال ندارد.

  • [1]. تبريزى، استفتائات، س 154؛ صافى، جامع الاحكام، ج 1، س 106؛ فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 125 و 127؛ امام، استفتائات، ج 1 وضو، س 42 و 43؛ خامنه اى، اجوبة، س 104 و 114 و 140؛ مكارم، استفتائات، ج 1، س 69؛ سيستانى، سايت، وضو: دفتر: نورى، بهجت و وحيد.  (احكام وضو، غسل و تيمم-پرسمان).

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

در اعضای وضو باید مانعی از رسیدن آب نباشد و در غیر این صورت وضو باطل است.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif چربیهایی که به طور طبیعی در مو و صورت به وجود می‌اید مانع محسوب نمی‌شود مگر آن که به حدی باشد که مانع از رسیدن آب به پوست و مو گردد.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif رنگ روی ناخن در صورتی که دارای جرم باشد، مانع از رسیدن آب به ناخن می‌شود و وضو باطل است.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif رنگ مصنوعی که زنها از آن برای رنگ کردن موی سر و ابروی خود استفاده می‌کنند، اگر صرفاً رنگ باشد و دارای جرمی نباشد که مانع از رسیدن آب به مو شود وضو صحیح است. رساله آموزشي مقام معظم رهبري .


مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: مالیدن ژل به موی سر چه حکمی دارد ؟

پاسخ: مانعی ندارد ولی اگر مانع رسیدن اب به موی سر باشد یا احتمال داشته باشد که مانعی باشد باید برای مسح سر در وضو بمقدار واجب آن را برطرف ساخت .
پرسش: حکم ژل و روغن بادام به سر زدن چیست؟
پاسخ: اشکال ندارد و برای مسح بر بیخ موها مسح بکشد. استفتائات حضرت آيت الله سيستاني .

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

چرب بودن موی سر با روغن و واکس هنگام وضو

پرسش :چرب کردن موی سر با استفاده از روغن نارگیل و بادام یا با استفاده از واکس مو چه حکمی دارد؟ آیا برای وضو گرفتن مشکلی ایجاد می کند؟ استفاده از ژل چه حکمی دارد؟ متشکرمپاسخ :چربی های معمولی و کم، مانع از رسیدن آب به موی سر نیست اما ژل هایی که لعاب بر روی مو می کشد برای مسح اشکال دارد.

استفاده از ژل های مو

پرسش :زدن روغن و براق کننده و ژل به موی سر برای جوانان چه حکمی دارد ؟ برای افراد حزب الهی چه حکمی دارد ؟پاسخ :اشکالی ندارد ولی در موقع وضو باید برای مسح فرق را باز کنند.

مسح بر روی موی روغن زده شده [مسح سر]

پرسش : من به موهایم روغن میزنم می خواهم بدانم اگر در موقع وضو فرق سرم را باز کنم و مسح کنم وضو درست است؟پاسخ :اشکالی ندارد.

مسح سر کسی که از واکس مو استفاده کرده [مسح سر]

پرسش :جوانی هستم 17 ساله که برای حالت گرفتن موهایم از واکس مو استفاده می کنم. آیا با این ماده که روی موها می زنم می شود مسح کرد؟پاسخ :اگر فقط رنگ یا چربی مختصری دارد می توان روی آن مسح کشید و اگر جرم دارد و آب به مو نمی رسد باید آن را پاک کنید. استفتائات حضرت آيت الله مكارم شيرازي .

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=18790

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

آیا کاشت ناخن مانع غسل و وضو است

حكم وضو و غسل با كرم پوست

مداد چشم و ريمل در وضو

حکم ناخن بلند در وضو

بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم

حكم مانيکور ناخن‌ براي وضو و غسل

حكم استفاده از لاك ناخن در وضو و غسل

موي مصنوعي و مسح سر در وضو

بررسي اعضاي وضوكليد: حكم استفاده از واكس و روغن و ژل مو در وضو حكم استفاده از واكس و روغن و ژل مو در وضو حكم استفاده از واكس و روغن و ژل مو در وضو حكم استفاده از واكس و روغن و ژل مو در وضو حكم استفاده از واكس و روغن و ژل مو در وضو روغن زیتون مو روغن زیتون روغن بادام روغن تقویت مو روغن نارگیل روغن بادام تلخ روغن کرچک روغن سیاه دانه ژل مو در وضو آيا ژل مو براي وضو اشكال دارد مسح بر موهاي ژل زده آیا استفاده از واکس مو یا ژلها برای وضو اشکال دارد ژل موی سر اسپري م

نظر شما درباره این مطلب:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.