وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

جذابيت قرآن براى مشركين

جذابيت قرآن براى مشركين

 

حضرت آیت الله مکارم شیرازی
حضرت آیت الله مکارم شیرازی

پرسش : آیا قرآنبرای مشرکین نیز جذّاب بود؟

پاسخ اجمالی:

ابوسفيان و ابوجهل و اخنس بن شريق، شبى از شب ها براى شنيدن قرآن مخفيانه نزد خانه پيامبر(ص) آمدند، هر كدام در گوشه اى پنهان شدند، بى آنكه ديگرى با خبر شود و تا صبح گوش به تلاوت قرآن سپردند و هنگام طلوع فجر متفرق شدند. در جاده، يكديگر را ديدند، هر كدام ديگرى را سرزنش كردند و گفتند: «ديگر اين كار را تكرار نكنيد كه اگر بعضى از سفيهان شما اين منظره را ببينند؛ افكارى براى آنها پيدا مى شود»! شب ديگر همين كار را تكرار كردند و سرزنش ها و قرارداد را مطرح كردند، و… . شب سوم نيز همين مسأله دقيقاً تكرار شد.

پاسخ تفصیلی:

بله در سیرهابن هشام مى خوانیم که سه نفر از سران قریش(ابوسفیان و ابوجهلو اخنس بن شریق) شبى از شب ها براى شنیدن آیات قرآنبه صورت مخفیانه نزد خانه پیامبر(صلىاللهعلیه وآله) آمدند در حالى که حضرت نمازمى خواند و آیات قرآنرا تلاوتمى کرد هر کدام در گوشه اى پنهان شدند، بى آنکه دیگرى با خبرشود و تا صبح گوش به تلاوت قرآنسپردند و هنگامطلوع فجرمتفرق شدند؛ ولى به زودى در جاده، یکدیگر را دیدند و هر کدام به نحوى، دیگرى را سرزنش کردند و گفتند: «دیگر این کار را تکرار نکنید که اگر بعضى از سفیهان شما این منظره را ببینند؛ افکارى براى آنها پیدا مى شود»! شب دیگر همین کار را تکرار کردند و صبح هنگامى که یکدیگر را مشاهده کردند همان سخنان شب قبل و همان سرزنش ها و قرارداد عدم تکرار چنین کارى را مطرح کردند، و به خانه هاى خود رفتند؛ اتفاقاً شب سوم نیز همین مساله دقیقاً تکرار شد، و صبح هنگامى که یکدیگررا بار دیگر ملاقات کردند، بعضى گفتند: «ما از اینجا تکان نمى خوریم تا عهد و پیمان ببندیم و براى همیشه این کار را ترک کنیم»، سرانجام پیمان بستند و متفرق شدند.(۱)
آرى جاذبه قران آن قدر زیاد بود که حتى دشمنان سر سخت در مقابل آن زانو مى زدند؛ و اگر پرده هاى تعصب و لجاجت و علاقه به حفظ منافع شخصى، کنار مى رفت یقیناً ایمانمى آوردند.(۲)

پی نوشت:
(۱). سيره ابن هشام، جلد ۱، صفحه ۳۳۷.
(۲). گردآوري از کتاب: پيام قرآن‏، آيت الله العظمى ناصر مكارم شيرازى، دار الكتب الاسلاميه‏، تهران‏، ۱۳۸۶ ه. ش‏، ج ۸، ص ۸۹.

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.