تکلیف عقد موقت خوانده شده بدون اذن پدرReviewed by مهدي يوسف وند on Jun 2Rating: 4.0

تکلیف عقد موقت خوانده شده بدون اذن پدر

تکلیف عقد موقت خوانده شده بدون اذن پدر

1- در نوشتار قبل حکم اذن پدر در ازدواج موقت مطرح شد از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

2-در نوشتار قبل «عده وطی به شبهه چیست» مطرح شد از اینجا کلیک کنید و در تکمیل نوشتار حاضر مطالعه نمایید.

3- عقد بدون اذن پدر باطل است اما اگر دخولی شده باشد و زن معتقد بوده که عقدش صحیح است باید بنا بر احتیاط واجب باید عده وطی شبهه بگیرد. اما از چه زمانی باید عده نگه دارد بین فقها اختلاف است. 

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

سوال: درعقد موقت از نظر امام خامنه ای امده که دخترباکره احتیاط واجب باید اجازه ی پدر داشته باشه ، اگر دختروپسری اینکار را کنند عقد موقتی که خوانده اند صحیح است یا نه؟ ،مهر و مدت را هم تعیین کرده اند؛ اگر صحیح است به چه نحو دخترمیتواند عقد موقتی را که خوانده اند فسخ کند، دختر و پسر هیچ رابطه ای نداشتند!.

پاسخ:

ازدواج دختر باکره بدون اجازه پدر دختر باطل هست بر همین اساس عقدی که خوانده اید باطل است، و شما با هم در حکم نامحرم هستید و نباید همانند زن و شوهر رفتارهای جنسی و یا تماس بدنی داشته باشید!. شما می توانید پدر را مطلع کنید و اذن (اجازه) ایشان را بگیرید در این صورت عقد قبلی اشکالی ندارد. ضمنا حضرت آیت الله خامنه ای نظرشان بر این است که بنابر احتیاط واجب مرد باید باقی مانده مدت را به شما ببخشد و اگر هم نبخشید برای ازدواج بعدی باید صبر کنید تا مدت تمام شود یا  می توانید در این مسئله به مرجع فالاعلم رجوع کنید. اگر هم رابطه جنسی بوده است باید عده وطی به شبهه نگه دارید. [احکام عده را حتما مطالعه نمایید].

منبع: استفتاء سایت هدانا از دفتر آیت الله خامنه ای.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

عقد موقتی که بدون اذن پدر جاری شده

پرسش : دخترى با مردى برخورد و تماس داشته است، مثلا در یک مکان با یکدیگر کار مى کرده اند و یا تحصیل مى نموده اند، آن مرد این دختر را جهت محرمیّت و عدم وقوع در گناه، بدون اذن پدرش به عقد موقّت خود درآورده هر چند به صرف محرمیّت اکتفا نشده و تقبیل و لمس انجام داده اند با توجّه به این مقدّمه به دو سؤال زیر پاسخ دهید:
الف) آیا این دو گناهکارند و مرتکب معصیت گردیده اند؟
ب) آیا مادر دختر به این مرد محرم شده است؟
پاسخ : الف) چنین عقدى خالی از اشکال نیست و به صورت نامحرم با یکدیگر رفتار کنند و براى رعایت احتیاط مرد باقیمانده مدّت را ببخشد.
ب) در مورد مادر هم باید احتیاط کند. استفتائات آیت الله مکارم شیرازی.


مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

استفتاء اختصاصی سایت هدانا از دفتر آیت الله سیستانی

سوال:دختری که بدون اذن پدر ازدواج موقت داشته است، تکلیف ازدواج او چیست؟

جواب: عقد خوانده شده باطل است و نیازی به بخشیدن مدت از سوی مرد نیست، خانم می تواند اگر نزدیکی نداشته با اذن پدر ازدواج نمایند.

*- استفتاء سایت هدانا از دفتر آیت الله سیستانی.

پرسش: اگر دختری که شاغل و استقلال مالی دارد و فقط در منزل پدری زندگی می کند و عاقل و بالغ می باشد (۳۴ ساله) نیاز به اذن پدر دارد؟
پاسخ: اگر دختر بالغ و رشیده (یعنی مصلحت خود را تشخیص می دهد) در تصمیم گیرى های مهم زندگی نسبت به خود مانند کارمند شدن و نسبت به مال خود مانند خرید و فروش و بخشش اموال خود از نظارت پدر و مادر مستقل نباشد ، عقد بدون اذن ولی (پدر یا جدّ پدری) جایز نیست و عقد باطل است.
و اگر مستقل هم باشد به احتیاط واجب جایز نیست ، ولی مى تواند در فرض دوم به فقیه دیگرى با رعایت تسلسل در اعلمیت رجوع کند.

پرسش: اگر دختر و پسری بخواهند با هم ازدواج کنند ولی برای شناخت و آشنایی بخواهند قبل از ازدواج دائم ازدواج موقتی داشته باشند ولی پدر دختر اجازه ندهد آیا دختر و پسر می توانند بدون اذن پدر دختر به عقد موقت یکدیگر درآیند؟
پاسخ: جایز نیست و عقد باطل است حتی به احتیاط واجب اگر دختر در امور زندگی خود از پدر و مادر مستقل باشد . استفتائات آیت الله سیستانی.

لینک کوتاه مطلب:  http://goo.gl/pRVEBj

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد*- ويژه نامه احکام ازدواج 

  1. اذن پدر برای دختر باکره پس از طلاق
  2. آیا اظهار اذن پدر در ازدواج لازم است
  3. ازدواج موقت دختر بالای سی سال و اذن پدر
  4. اجازه پدر در ازدواج موقت
  5. اگر دختر بدون اجازه پدر ازدواج کند
  6. اجازه ازدواج دختر در صورت فوت پدر
  7. اجازه پدر بعد از عقد
  8. اجازه پدر برای ازدواج در صورت غایب بودن
  9. مخالفت پدر با ازدواج دختر
  10. ازدواج موقت با دختر باکره بدون دخول


کلید: تکلیف عقد موقت خوانده شده بدون اذن پدر تکلیف عقد موقت خوانده شده بدون اذن پدر تکلیف عقد موقت خوانده شده بدون اذن پدر تکلیف عقد موقت خوانده شده بدون اذن پدر تکلیف عقد موقت خوانده شده بدون اذن پدر تکلیف عقد موقت خوانده شده بدون اذن پدر تکلیف عقد موقت خوانده شده بدون اذن پدر تکلیف عقد موقت خوانده شده بدون اذن پدر تکلیف عقد موقت خوانده شده بدون اذن پدر تکلیف عقد موقت خوانده شده بدون اذن پدر تکلیف عقد موقت خوانده شده بدون اذن پدر تکلیف عقد موقت خوانده شده بدون اذن پدر تکلیف عقد موقت خوانده شده بدون اذن پدر تکلیف عقد موقت خوانده شده بدون اذن پدر تکلیف عقد موقت خوانده شده بدون اذن پدر تکلیف عقد موقت خوانده شده بدون اذن پدر  صیغه دختر باکره بدون اذن پدر صیغه دختر باکره بدون دخول شرایط صیغه موقت دختر باکره از نظر خامنه ای صیغه موقت بدون اذن پدر ازدواج موقت با دختر باکره بدون دخول صیغه بدون دخول حکم صیغه موقت دختر باکره بدون اذن ولی چیست ازدواج موقت دختر باکره