قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

تكليف خانمي كه پريودي نامنظم دارد

صفحه اصلی/احكام/احكام زنان/تكليف خانمي كه پريودي نامنظم دارد
تكليف خانمي كه پريودي نامنظم داردReviewed by مهدي يوسف وند on Oct 26Rating: 1.0

تكليف خانمي كه پريودي نامنظم دارد

عادت ماهانه متغير

پرسش 26 . زنى به هيچ وجه عادت معينى ندارد، گاهى هفت روز و گاهى پنج روز و مانند آن خون مى بيند، تكليفش چيست؟

همه مراجع: اين زن، مضطربه محسوب مى شود و بايد مطابق احكام و دستورات او عمل كند.

[1]. توضيح المسائل مراجع، م 494. (احكام بانوان؛پرسمان).


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

مسأله ـ «مضطربه» یعنى زنى که چند ماه خون دیده، ولى عادت معیّنى پیدا نکرده است، اگر ده روز یا کمتر خون ببیند همه‌اش حیض است، و اگر بیشتر از ده روز ببیند چنانچه بعضى نشانه حیض داشته باشد و از سه روز کمتر و از ده روز بیشتر نباشد، حیض محسوب مى‌شود، و اگر همه‌اش یک جور باشد مطابق عادت خویشاوندان خود عمل مى‌کند (اگر عادت همه یا اکثریّت قاطع آنها یکسان باشد). و هرگاه عادت آنها مختلف باشد، احتیاط آن است که عادت خود را هفت روز قرار دهد.احکام بانوان (جدید).

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مكارم شيرازي .


مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مضطربه:

مسأله ۴۸۳ ـ مضطربه یعنی زنی که دو ماه پشت سر هم خون دیده است ولی با اختلاف ـ هم از جهت وقت و هم از جهت عدد ـ اگر بیش از ده روز خون ببیند و همه خون‌هایی که دیده یک‌جور باشد، به این معنی که همه آنها یا دارای نشانه‌های حیض یا دارای نشانه‌های استحاضه باشد، حکم او ـ بنا بر احتیاط ـ حکم صاحب عادت وقتیه است که در غیر وقت عادت خود خون ببیند و به نشانه نتواند حیض را از استحاضه تمییز بدهد، که باید عادت بعضی از خویشان خود را حیض قرار دهد، و در صورتی که ممکن نباشد عددی بین سه و ده روز را برای خود حیض قرار دهد، به بیان و شرحی که در مسأله (۴۷۹) و (۴۸۱) گذشت.

مسأله ۴۸۴ ـ مضطربه اگر بیشتر از ده روز خونی ببیند که چند روز آن نشانه حیض و چند روز دیگر نشانه استحاضه دارد، باید به دستوری که در ابتدای مسأله (۴۷۹) گفته شد عمل نماید.

پرسش: دختر من دوازده ساله است وتازه عادت ماهانه شده است ولی مرتب خونریزی دارد وبه علت اینکه مدرسه می رود و سن او کم است نمی تواند برای هر نماز غسل کند، دکتر هم می گوید این امر در شروع عادت ماهانه دختران طبیعی است . تکلیف نمازهای او چیست ؟

پاسخ:

اگر از ده روز تجاوز نکرد حیض است واگر تجاوز کرد وهمه آن یک نواخت بود به مقدار ایام عادت دختران فامیل هم سن و سال او حیض قرار می دهد و ما بقی استحاضه است و اگر یک نواخت نبود آن چه به صفات حیض است حیض و ما بقی استحاضه است واگر عادت دختران فامیل مختلف است می تواند ۷ روز حیض حساب کند.

پرسش: دوره عادت ماهیانه ام منظم نیست اکثرا جلو و گاهی عقب می افتد چندین بارهم حدود یک هفته قبل از شروعش لک می بینم وبعد از ان به تدریج خون بیشتر می‌شود وجمعا از ده روز تجاوز میکند در این حال تکلیف را بفرماید؟

پاسخ: از اولی که خون مستمر است حیض به حساب می اید پس اگر از ده روز تجاوز کرد وهمه قرمز یا سیاه بود اگر در زنان فامیل عادت مشخصی نباشد میتوانید هفت روز را حیض وما بقی را استحاضه قرار دهید.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.

حتما بخوانيد

* ویژه نامه احکام بانوان

انواع عادت ماهانه

شك بين حيض و زخم

 ملاك به هم خوردن عادت ماهانه

شك بين حيض و استحاضه

شروع حيض خونريزي از واژن يا در باطن بودن

حكم قرص خوردن و عادت ماهانه

پاكي بين دو خونريزي كمتر از ده روزكليد: وظيفه خانمي كه تكليف خانمي كه عادت ماهانه متغير داردقائدگی های نامنظم پريودي نا منظم تكليف خانمي كه پريودي نامنظم دارد تكليف خانمي كه پريودي نامنظم دارد تكليف خانمي كه پريودي نامنظم دارد  تكليف خانمي كه پريودي نامنظم دارد تكليف خانمي كه پريودي نامنظم دارد تكليف خانمي كه پريودي نامنظم دارد عادت ماهانه نامشخص

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۴۲:۵۰ +۰۴:۳۰

ثبت ديدگاه