وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

تطهير مخرج ادرار و مدفوع

تطهير مخرج ادرار و مدفوع

فهرست این نوشتار:

تطهير مخرج ادرار و مدفوع

در نوشتار قبل نحوه صحیح طهارت در دستشویی مطرح شد از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س ۹۰: حکم تطهير مخرج بول و غائط با آب قليل چيست؟
ج: براى طهارت مخرج بول با آب قليل دو بار شستن بنا بر احتياط لازم است، و براى طهارت مخرج غائط شستن تا مقدارى که عين نجاست و آثار آن از بين برود، لازم است.

س ۹۸: در هنگام تخلّى، مخرج بول با چند مرتبه شستن پاک مى‏شود؟
ج: محل دفع بول بنا بر احتياط واجب با دو مرتبه شستن با آب قليل پاک مى‏ شود.

س ۹۹: مخرج مدفوع را چگونه مى‏ توان تطهير کرد؟
ج: مخرج مدفوع را به دوگونه مى‏توان تطهير کرد: اول آنکه با آب بشويد تا نجاست زائل شود و پس از آن آب کشيدن لازم نيست. دوم آنکه با سه قطعه سنگ يا پارچه پاک و امثال آن، نجاست را پاک نمايد و اگر با سه قطعه، نجاست زائل نشد با قطعات ديگرى آن را کاملاً پاک کند، و به جاى سه قطعه مى ‏تواند از سه جاى يک قطعه سنگ يا پارچه استفاده کند. اجوبه الاستفتائات.


[/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

کیفیت تطهیر مخرج ادرار و مدفوع

شاید این مطالب را هم بپسندید:

مسأله ۷۵. مخرج ادرار تنها با آب پاک می‌‌شود و یک بار شستن با آب كر یا آب لوله كشی شهری یا آب قلیل كافی است، هرچند احتیاط مستحب این است كه با آب قلیل دو بار شسته شود و بهتر آن است كه سه بار شسته شود.

مسأله ۷۶. در سه صورت مخرج مدفوع فقط با آب، پاک می‌‌شود:

اوّل: آنكه با مدفوع، نجاست دیگری مثل خون بیرون آمده باشد.

دوّم: آنكه نجاستی از بیرون به مخرج مدفوع رسیده باشد، به جز رسیدن ادرار به مخرج مدفوع در زنان.

سوّم: آنكه اطراف مخرج بیشتر از مقدار معمول آلوده شده باشد.

در غیر این سه صورت، می‌‌توان مخرج را با آب شست و یا به دستوری كه بعداً گفته می‌‌شود، با پارچه و سنگ و مانند اینها پاک كرد، هرچند شستن با آب بهتر است.

مسأله ۷۷. اگر مخرج مدفوع را با آب بشویند باید چیزی از مدفوع بر آن نماند ولی باقی ماندن رنگ و بوی آن اشکال ندارد و اگر در دفعه اوّل طوری شسته شود كه ذرّه‌‌ای از مدفوع بر آن نماند دوباره شستن آن لازم نیست.

مسأله ۷۸. می‌‌توان مخرج مدفوع را با سنگ یا كلوخ یا پارچه و مانند اینها – اگر خشک و پاک باشد – تطهیر كرد و چنانچه رطوبت كمی داشته باشد كه محل را تر نكند، اشكال ندارد.

مسأله ۷۹. اگر مخرج مدفوع با سنگ یا كلوخ یا پارچه یک مرتبه كاملاً پاكیزه شود کافی است ولی بهتر است كه این عمل، سه مرتبه انجام شود، بلكه با سه قطعه هم باشد و اگر با سه مرتبه پاكیزه نشود، باید به قدری تکرار شود تا مخرج كاملاً پاكیزه گردد ولی باقی ماندن اثری كه معمولاً بدون شستن از بین نمی‌‌رود اشكال ندارد.

مسأله ۸۰. پاک كردن مخرج مدفوع با چیزهایی كه احترام آنها لازم است مانند كاغذی كه اسم خداوند متعال یا پیامبران(علیهم‌السلام) بر آن نوشته شده، حرام است و پاک كردن مخرج با استخوان و سرگین اشكال ندارد.

مسأله ۸۱. اگر شک كند كه مخرج را تطهیر كرده یا نه، لازم است آن را تطهیر نماید هرچند به طور معمول همیشه بعد از ادرار یا مدفوع فوراً تطهیر می‌‌كرده است.

مسأله ۸۲. اگر بعد از نماز شک كند كه قبل از نماز مخرج را تطهیر كرده یا نه، نمازی كه خوانده صحیح است ولی برای نمازهای بعدی باید تطهیر كند. رساله توضيح المسائل جامع آيت الله سيستاني.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

آبی که از محل دفع مدفوع خارج شود [/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][کلیات نجاسات ]

پرسش : اگر آبى از محلّ دفع مدفوع انسان خارج شود، و بوى مدفوع هم ندهد، چه حکمى دارد؟ آیا وضو را باطل مى کند؟

پاسخ : در فرض مساله نجس نیست، و وضو را هم باطل نمى کند؛ به طور کلی در صورتی که همراه با نجاستی مانند مدفوع یا خون نباشد پاک است.

موادی که با غائط خارج می شود [کلیات نجاسات ]

پرسش : آیا خرده سبزی و یا حبوباتی که همراه مدفوع خارج می شود متنجس است یا حکم غایط را دارد و عین نجاست محسوب می شود؟

پاسخ : در صورتی که به صورت اصلی باشد متنجس است.

مجرای طبیعی و غیرطبیعی در تخلی [روش های تطهیر مخرج ]

پرسش : آیا اگر تخلی از غیر مجرای طبیعی باشد تطهیر چگونه است؟

پاسخ : در شستن مخرج بول و غائط فرق میان مجراى طبیعى و غیرطبیعى نیست، ولى در مخرج غیرطبیعى غیر آب کفایت نمى‏کند.

وجود ذرات کوچک در مخرج غائط [روش های تطهیر مخرج ]

پرسش : اگر با غیر آب، مخرج غائط تطهیر شود با وجود ذرات کوچک در محل، نماز صحیح است؟

پاسخ : هرگاه مخرج غائط را با سه قطعه سنگ، یا کاغذ و مانند آن پاک کنند و ذرات کوچکى که معمولًا جز با آب برطرف نمى‏شود باقى بماند، ضررى ندارد و مى‏تواند با آن نماز بخواند.

تعداد سنگ یا کاغذ در تطهیر مخرج غائط [روش های تطهیر مخرج ]

پرسش : آیا باید سه قطعه سنگ یا کاغذ باشد یا با سه طرف یک قطعه هم تطهیر می شود؟

پاسخ : هرگاه با سه طرف یک قطعه سنگ محل را پاک کند کافى است، همچنین با سه گوشه یک قطعه کاغذ و پارچه.

شک در تطهیر مخرج [روش های تطهیر مخرج ]

پرسش : اگر شک کند که خود را تطهیر کرده یا نه چه وظیفه ای دارد؟

پاسخ : اگر شک کند که مخرج را پاک کرده، باید خود را تطهیر کند، ولى اگر بعد از نماز شک کند، نمازش صحیح، امّا براى نمازهاى بعد باید خود را تطهیر کند.

تطهير مخرج بول با غير آب [روش های تطهیر مخرج ]

پرسش : آیا مخرج بول هم با غیر آب تطهیر می شود؟ چند مرتبه با آب باید شسته شود؟

پاسخ : مخرج بول با غیر آب پاک نمى‏شود و تطهیر با شیلنگ‏هاى متّصل به آب لوله کشى که در حکم جارى است و همچنین آب قلیل، یک مرتبه کافى‏است؛ هر چند بهتر است با آب قلیل دوبار باشد.

تطهیر مخرج بول با غیر آب در موارد ضرورت [روش های تطهیر مخرج ]

پرسش : فرد مریضى که بنا به عللى نتواند بعد از بول خود را با آب بشوید اگر با پارچه اى خود را تمیز نماید مى تواند نماز بخواند؟

پاسخ : در فرض مساله که محلّ ضرورت است اشکالى ندارد.

تطهیر مخرج بول با محلول آب و سرکه [روش های تطهیر مخرج ]

پرسش : چنانچه خانمی به توصیه پزشک جهت طهارت خود در دستشویی از محلول آب و کمی سرکه استفاده کند آیا محل شسته شده پاک است یا آن آب مضاف محسوب شده و پاک کننده نیست؟

پاسخ : در صورتی که آب بوی سرکه دهد مضاف شده و باعث تطهیر نیست می تواند قبلا خود را با آب معمولی تطهیر کند و بعد با آن محلول بشوید.

تطهیر مخرج غائط [روش های تطهیر مخرج ]

پرسش : آیا مخرج غائط فقط با آب تطهیر می شود؟

پاسخ : مخرج غائط را مى‏توان با آب شست، یا با سه قطعه کاغذ یا سنگ یا پارچه یا مانند آن تمیز کرد، مگر در صورتى که از حدّ معمول تجاوز کرده و اطراف مخرج را آلوده نموده باشد، یا نجاست دیگرى مانند خون با آن بیرون آید، یا از خارج نجاستى به آن برسد، که در این حال فقط با آب پاک مى‏شود.

اولویت تطهیر مخرج غائط با آب [روش های تطهیر مخرج ]

پرسش : کدام راه تطهیر مخرج غائط بهتر است؛ با آب یا با سه قطعه کاغذ یا سنگ یا پارچه؟

پاسخ : در مواردى که مى‏توان مخرج غائط را با غیر آب تمیز کرد، شستن با آب بهتر است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.

لينك كوتاه مطلب:http://hadana.ir/?p=20236

حتما بخوانید

* ویژه نامه احکام طهارت 

 1. رعايت قبله در دستشويي قطار و هواپيما
 2. پوشاندن سر هنگام دستشویی
 3. حكم شرعي ايستاده ادرار كردن
 4. نگاه به عورت
 5. وضو گرفتن در دستشويي
 6. وسواس در ترشحات ادرار
 7. آیا ادرار پسر یا دختر شیرخوار نجس است
 8. ادرار و مدفوع حیوانات حلال گوشت
 9. آيا بخار ادرار نجس است
 10. آيا ترشحات دستشویی نجس است
 11. خروج ادرار و باد معده در هنگام غسل حيض
 12. استبراء زنان


كليد: تطهير مخرج ادرار ومدفوع با آب قليل تطهير مخرج ادرار ومدفوع با آب قليل روش هاى تطهیر مخرج ادرار و مدفوع نحوه طهارت مخرج ادرار و مدفوع چگونه است؟ آیا برای ادرار واجب است که با آب مجرای ادراری را پاک چگونه خود را در دستشويي بشوييم روش تطهير در دستشو يي و توالت روش هاى تطهیر مخرج ادرار و مدفوع  روش صحیح طهارت در دستشویی و طریقه شستن آلت و مقعد احكام دستشویی و تخلّی  احکام دستشویی رفتن شستن مخرج ادرار با چند بار آب درسته [/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

4 نظرات
 1. سجاد می گوید

  دستتون بابت مطالب درد نکنه و انشاا… خدا بهتون خیر بده ولی لطفا پاسخ این سوال هم بگذارید گاهی اوقا بعد از مدفوع کردن موقع شستشو یه غده ای انگار میزنه بیرون همون جایی که مدفوع ازش میاد بیرون(مخرج)، حالا اگر یه بار که داشتیم می شستیم اوننیاد بیرون و بعد اینکه بیرون اومدین برای مثال کج بشینیم و اون غده بیرون بیاو به سطح شلوار بخوره آیا باعث نجس شدن شلوار میشه؟برای این میگم که در موقع شستشو بیرون نزده بود تا شسته شود.لطفا پاسخ بدهید.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   مراقب باشید دچار وسواس نشوید.
   پاک است اگر آلوده به مدفوع نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. N می گوید

  سلام وقتتون بخیر … می خواستم موضوعی رو در میون بزارم که شخصا کمی در مطرح کردنش اکراه دارم می بخشید من در سن ۱۵ سالگی به علت تنبلی کردم برای اجابت مزاج در کمال ناباوری دچار ناخودداری شدم با وجود این که خیلی سال از اون موضوع میگذره یادآوریش موجب پریشان خاطری و همچنین وسواس الکی به وسایل آن دوره شده خودمو خیلی سرزنش میکنم که چرا این اتفاق افتاد مثلا این دیدگاه دارم که هیچ شخص سالم بزرگسالی این اتفاق برایش نمیوفته …. کمک کنید از این حس منزجر کنده راحت شم ( با تشکر )

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   درباره وسواس مطالب مختلفی در سایت منتشر شده است سرچ کنید و بخوانید.
   اگر این وسواس طولانی شده است حتما با یک مشاور روانشناس مشورت کنید و راهکارهای درمان وسواس را یاد بگیرد.
   در باره ناخوداری علاوه بر روانشناس لازم است با متخصص مجاری ادرار صحبت کنید، و آزمایشات لازم را انجام بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر