تدلیس در ازدواج چیست

تدلیس در ازدواج چیست

معناى تدليس

پرسش ۱۵۰ . تدليس چيست؟

«تدليس» در لغت به معناى فريب دادن و نشان دادن چيزى برخلاف واقع است. در اصطلاح، عبارت است از توصيف زن يا مرد به طورى كه موجب اشتباه و فريب خوردن طرف ديگر در امر ازدواج شود؛ مانند نگفتن عيب هاى او يا ذكر كردن صفاتى كه او ندارد و… به عنوان مثال بگويد: او دكتر يا مهندس و… است كه اگر اين اوصاف گفته نمى شد و يا عيوب او بيان مى گرديد، طرف مقابل راضى به ازدواج نمى شد.

پرسش ۱۵۱ . حكم تدليس را بيان كنيد؟

همه مراجع: اگر تدليس به پنهان كردن عيب هايى باشد كه موجب فسخ عقد مى گردد، طرف مقابل مى تواند عقد را فسخ كند. اما اگر به پنهان كردن عيوب ديگر (مانند نداشتن بكارت و نازايى) و يا ابراز صفات كمال مانند داشتن تخصص، دريافت حقوق بالا و… چنانچه در عقد شرط كرده باشد يا عقد بر اين امور مبتنى شده باشد، مى تواند عقد را فسخ كند.[۲]

تبصره. عيوبى كه اگر در زن باشد مرد مى تواند عقد را (بدون طلاق) فسخ كند، عبارت است از: ديوانگى، مرض خوره، مرض برص، كورى، زمين گير بودن، افضاد (يكى شدن راه بول و حيض يا راه حيض و غايط) بودن گوشت، استخوان و يا غده اى در رحم.

عيوبى كه اگر در مرد باشد، زن مى تواند عقد را (بدون طلاق) فَسخ كند، عبارت است از: ديوانگى، نداشتن آلت مردى، ناتوانى از نزديكى جنسى، كشيده شدن بيضه هاى مرد.[۳]

  • [۱]. تحريرالوسيله، ج ۲، التدليس، م ۱۳ و جامع المسائل، ج ۱، س ۱۴۹۹.
  • [۲]. امام، تحريرالوسيله، ج ۲، التدليس، م ۱۳ ؛ صافى، هداية العباد، ج ۲، التدليس، م ۱۳ ؛ سيستانى، منهاج الصالحين، ج ۳، م ۲۸۲ و ۲۷۹ ؛ فاضل، جامع المسائل، ج ۱، س ۱۵۰۰ ؛ مكارم، استفتائات، ج ۲، س ۹۵۱ و ۹۵۴ ؛ خامنه اى، استفتائات، س ۴۴۲ و دفتر: بهجت، وحيد، نورى و تبريزى.
    [۳]. توضيح المسائل مراجع، م ۲۳۸۰ و ۲۳۸۱.(احكام ازدواج،پرسمان).

مطابق نظر آيت الله خامنه ايمطابق نظر آيت الله خامنه اي

س: تدليس در ازدواج در چه صورت موجب حق فسخ مى‌گردد؟

ج)

اگر وجود صفت کمال يا سلامت از عيوب و نقائص در ضمن عقد، شرط يا دختر توصيف به آن شده باشد و يا قبل از عقد ذکر گرديده و عقد مبنى بر آن واقع شده باشد و سپس خلاف آن ثابت شود، زوج حق فسخ عقد را دارد و اگر دخول شده و مُدَلِّس (فريب دهنده) زوجه بوده، استحقاق مهر را ندارد و اگر مُدَلِّس غير زوجه بوده، مهرالمسمّى (مهريه‌اى که هنگام عقد مشخص شده) را استحقاق دارد و زوج بعد از پرداخت مهر به زوجه، مى‌تواند به مُدَلِّس رجوع و از او اخذ نمايد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


مجازات فریب در ازدواج

‌ماده ۱۵۰ – چنانچه هر یک از زوجین قبل از عقد ازدواج طرف خود را به امور واهی از قبیل داشتن تحصیلات عالی، تکمن مالی، موقعیت‌اجتماعی، شغل و سمت خاص، تجرد و امثالآن فریب دهد و عقد بر مبنای هر یک از آن‌ها واقع شود مرتکب به حبس تعزیری از شش ماه تا دو سال‌محکوم می‌گردد.مجازات اسلامی (‌تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده) 

‌فصل اول
‌در مورد امکان فسخ نکاح

‌ماده ۱۱۲۱ – جنون هر یک از زوجین به شرط استقرار اعم از این که مستمر یا ادواری باشد برای طرف مقابل موجب حق فسخ است.
‌ماده ۱۱۲۲ – عیوب ذیل در مرد که مانع از ایفاء وظیفه زناشویی باشد موجب حق فسخ برای زن خواهد بود.
۱ – عنن به شرط این که بعد از گشتن مدت یک سال از تاریخ رجوع زن به حاکم رفع نشود.
۲ – خصی.
۳ – مقطوع بودن آلت تناسلی.
‌ماده ۱۱۲۳ – عیوب ذیل در زن موجب حق فسخ برای مرد خواهد بود:
۱ – قرن.
۲ – جذام.
۳ – برص.
۴ – افضاء.
۵ – زمین‌گیری.
۶ – نابینایی از هر دو چشم.
‌ماده ۱۱۲۴ – عیوب زن در صورتی موجب حق فسخ برای مرد است که عیب مزبور در حال عقد وجود داشته است.
‌ماده ۱۱۲۵ – جنون و عنن در مرد هر گاه بعد از عقد هم حادث شود موجب حق فسخ برای زن خواهد بود.
‌ماده ۱۱۲۶ – هر یک از زوجین که قبل از عقد عالم به امراض مذکوره در طرف دیگر بوده، بعد از عقد فسخ نخواهد داشت.
‌ماده ۱۱۲۷ – هر گاه شوهر بعد از عقد مبتلا به یکی از امراض مقاربتی گردد زن حق خواهد داشت که از نزدیکی با او امتناع نماید و امتناع به علت‌مزبور مانع حق نفقه نخواهد بود.
‌ماده ۱۱۲۸ – هر گاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده و بعد از عقد معلوم شود که طرف مذکور فاقد وصف مقصود بوده برای طرف مقابل‌حق فسخ خواهد بود خواه وصف مذکور در عقد تصریح شده یا عقد متبانیاً بر آن واقع شده باشد.
‌ماده ۱۱۲۹ – در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجراء حکم محکمه و الزام او به دادن نفقه زن می‌تواند برای طلاق به حاکم‌رجوع کند و حاکم شوهر او را اجبار به طلاق می‌نماید. ‌همچنین است در صورت عجز شوهر از دادن نفقه.
‌ماده ۱۱۳۰ – حکم ماده قبل در موارد ذیل نیز جاری است:
۱ – در موردی که شوهر سایر حقوق واجبه زن را وفا نکند و اجبار او هم بر ایفاء ممکن نباشد.
۲ – سوء معاشرت شوهر به حدی که ادامه زندگانی زن را با او غیر قابل تحمل سازد.
۳ – در صورتی که به واسطه امراض مسریه صعب‌العلاج دوام زناشویی برای زن موجب مخاطره باشد.
‌ماده ۱۱۳۱ – خیار فسخ فوری است و اگر طرفی که حق فسخ دارد بعد از اطلاع به علت فسخ نکاح را فسخ نکند خیار او ساقط می‌شود به شرط این‌که علم به حق فسخ و فوریت آن داشته باشد تشخیص مدتی که برای امکان استفاده از خیار لازم بوده به نظر عرف و عادت است.
‌ماده ۱۱۳۲ – در فسخ نکاح رعایت ترتیباتی که برای طلاق مقرر است شرط نیست.قانون مدنی.

لينك كوتاه مطلب:http://hadana.ir/?p=27052 

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احکام ازدواج 

ویژه نامه احکام زن و شوهر

نحوه خواندن صیغه ازدواج دائم (متن+ترجمه)

نحوه خواندن صیغه ازدواج موقت(متن+ترجمه)

اجازه پدر در ازدواج موقت کلید: تدلیس در ازدواج چیست تدلیس در ازدواج چیست تدلیس در ازدواج چیست تدلیس در ازدواج چیست فریب در ازدواج ( تدلیس) فریب در ازدواج مجازات تدلیس در ازدواج تدلیس در ازدواج از ناحیه زوجه تدلیس در ازدواج کیفری فریب در ازدواج توسط زوجه جرم تدلیس در ازدواج فریب در ازدواج و مهریه تدلیس چیست تدلیس در ازدواج چیست تدلیس در ازدواج چیست تدلیس در ازدواج چیست تدلیس در ازدواج چیست[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.