قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم

///بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم
  • بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم
بعد از وضو در اعضا مانع ببينيمReviewed by مهدي يوسف وند on Sep 2Rating: 4.5

بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم

بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم

در نوشتار قبل « دیدن مانع در اعضای وضو و غسل بعد از نماز» مطرح شد از اینجا کلیک کنید و در تکمیل نوشتار حاضر مطالعه نمایید.

مانع وضو

پرسش 62 . اگر بعد از وضو، در اعضا مانعى ببينيم، چه كنيم؟

همه مراجع (به جز سيستانى، مكارم و وحيد): اگر ندانيد موقع وضو بوده يا بعد پيدا شده، وضويتان صحيح است؛ ولى اگر در وقت وضو، به مانع توجه نداشته ايد، بنابر احتياط واجب، دوباره وضو بگيريد.

آية اللّه  سيستانى: اگر ندانيد موقع وضو بوده يا بعد پيدا شده، وضويتان صحيح است؛ ولى اگر در وقت وضو، به مانع توجه نداشته ايد، بنابر احتياط مستحب، دوباره وضو بگيريد.

[2]

آيات عظام مكارم و وحيد: اگر ندانيد موقع وضو بوده يا بعد پيدا شده، وضويتان صحيح است؛ ولى اگر در هنگام وضو به آن توجه نداشته ايد، بايد دوباره وضو بگيريد.[3]

  • [1]. توضيح المسائل مراجع، م 297 ؛ نورى، توضيح المسائل، م 298؛ دفتر: خامنه اى.
  • [2]. توضيح المسائل مراجع، م 297.
  • [3]. وحيد، توضيح المسائل، م 303 و مكارم، توضيح المسائل، م 321. . (احكام وضو، غسل و تيمم-پرسمان).

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

شرایط وضو

س: بعد از کار دستم را تميز کرده و در آن مانعى نديدم بعد از مدتى فهميدم مانعى بر روى دست من بوده و من با آن نماز مى‌خواندم تکليف چيست؟

ج) اگر احتمال مى‌‌دهيد آن مانع بعد از وضو گرفتن واقع شده است، وضوهاى گذشته صحيح است ولى اگر بدانيد مانع حين وضو بوده است، وضو و نمازى که با آن خوانده‌ايد، باطل بوده است.

س: اگر در هنگام وضو گرفتن، ساعت را از دستمان خارج نكنيم ولى آن را چند بار بچرخانيم تا آب به سطح پوست برسد، براى وضو اشكالى دارد؟

ج) اگر آب به پوست مى‌رسد و از بالا به پايين شسته مى‌شود اشكال ندارد.

س: اکليل‌هايى بر روى ناخن‌هاى پايم بود که در هنگام غسل واجب هر کار کردم نرفت و با همان اکليل‌ها غسل کردم اکنون که اين اکليل‌ها رفته است آيا بايد دوباره غسل خود را انجام دهم؟

ج) اگر در وقت غسل ازاله آن غير ممکن يا حرجى بوده، در صورتى که روى آن دست تر کشيده باشيد غسل شما جبيره‌اى محسوب شده و صحيح است.

س: شخصى وضو گرفته و در نماز متوجه مى‌شود اكليل بر صورتش مى‌باشد حكم نمازش چيست؟ و اگر بعد از نماز متوجه شود حكم نماز چيست؟ چون قبلش آرايش كرده بوده؟

ج) اگر يقين دارد که مانع، هنگام وضو بوده است فرقى بين قبل از نماز و بعد از نماز نيست و در هر صورت بايد مانع را برطرف کرده و مجدداً وضو بگيرد و نماز خوانده شده را هم اعاده کند. 

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


آيت الله شبيري زنجانيآيت الله شبيري زنجاني

سوال
155 – اگر شخصی بعد از نماز متوجه وجود رنگ در اعضای وضو شود که مانع وضو است؛ ولی نمی داند که قبل از رنگ کاری وضو گرفته است یا بعد از آن، در این صورت حکم وضو و نماز او چیست؟
پاسخ
وضو ونماز او صحیح است مگر آنکه بداند در هنگام وضو متوجه مانع نبوده، که در این صورت نمی تواند به آن اکتفا نماید.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی شبیری زنجانی.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

. مانع در وضو و غسل : اگر مانع بسيار كوچك باشد (به اندازه يك عدس) وضو و غسل صحيح است و الّا بايد مانع را برطرف كنند و دوباره وضو بگيرند و در غسل همان قسمت را به نيت غسل زير آب بگيرند (نياز به تكرار غسل نيست) و نمازهايى كه در اين مدت خوانده‌اند را قضا نمايند.

یقین به مانع در اعضاء وضو بعد از نماز

پرسش : اگر بعد از اتمام وضو یا خواندن نماز متوجه شود که مانع در اعضای وضو است، تکلیف چیست؟
پاسخ : اگر مانع بسیار کوچک باشد (به اندازه دو میلیمتر) وضو صحیح است و الا باید مانع را برطرف کنند و دوباره وضو بگیرند و نمازی که خوانده اند را دوباره بخوانند.

حکم سرمه یا مداد چشم و مانند آن برای وضو

پرسش : آیا مداد چشم یا سرمه و مانند آن مانع برای وضو محسوب می شوند
پاسخ : در صورتی که غلیظ و مانع رسیدن آب نباشد مانعی ندارد. در غیر این صورت باید برطرف شود

دیدن مانع بعد از نماز

پرسش : اگر قبل از وضو از نظر وجود مانع وارسى شود ولى بعد از نماز ببیند که مانعى وجود داشته، آیا باید مانع را برطرف کرده و دوباره نماز بخواند؟
پاسخ : اگر احتمال مى دهد مانع بعد از وضو پیدا شده، اعاده لازم نیست.

حکم مانع در اعضای وضو

پرسش : وجود مانع در وضو چه حکمی دارد؟
پاسخ : باید مانعى از رسیدن آب نباشد و هرگاه مى‏ داند چیزى به اعضاى وضو چسبیده، ولى شک دارد که آیا مانع رسیدن آب هست یا نه، باید آن را برطرف کند.

آگاهی امام از وجود مانع بعد از نماز

پرسش : اگر امام جماعت بعد از نماز بفهمد که در اعضای وضو مانع وجود دارد نماز او و مأمومین چه حکمی دارد؟
پاسخ : در صورتی که مانع قابل توجهی باشد و یقین به نرسیدن آب کند باید نماز را اعاده کند ولی نماز مامومین صحیح است اما اگر احتمال می دهد که مانع بعد از وضو بوجود آمده است نماز خودش نیز صحیح است.

شک در رفع مانع وضو بعد از اتمام نماز

پرسش : دیروز دست من به زنجیر چرخ خورد و به روغن سیاه آغشته شد بعد آن را شستم اما شک داشتم که پاک شده است یا نه. بعد اصلا شکم را فراموش کردم و با آن نماز خواندم. آیا نماز من صحیح است یا آن که باید قضا کنم؟
پاسخ : در صورتی که جرم آن از بین رفته و فقط رنگ آن باقی مانده، نمازتان اشکالی ندارد.

برطرف شدن مانع وضو قبل از شروع به نماز

پرسش : کسى که به خاطر بیمارى ناگزیر از تیمّم شده، اگر قبل از شروع به نماز بتواند وضو بگیرد یا غسل کند، تکلیفش چیست؟
پاسخ : لازم است وضو یا غسل بجا آورد.

منظور از وجود مانع در وضو یا غسل

پرسش : آیا موارد زیر براى وضو مانع به حساب مى آید و باید قبل از وضو آنها را برطرف کرد: الف) اثر نفتى که بعد از شستن با آب به دستها باقى مانده و به طور کامل برطرف نگردیده است. ب) رنگى که بر اثر مالیدن پوست بعضى از خوراکیها به دست مى ماند مثل پوست گردو که معمولا با گذشت زمان برطرف مى گردد. ج) اثر گچ و سیمان. د) دستها آلوده به مانعى است که نجس نیست ولى دیر (مثلا ظرف ده روز) برطرف مى گردد.
پاسخ : هرگاه چیزی که دارای جرم بوده و مانع رسیدن آب باشد بر روى اعضا در وضو یا غسل موجود باشد باید آن را برطرف کند و در غیر این صورت مانعى براى وضو نیست هر چند رنگ یا چربى داشته باشد ولى چنانچه مانعی در اعضا وجود داشته باشد که مانع از وصول آب وضو یا غسل باشد و نمى توان آن را فعلا برطرف کرد، باید مطابق دستور وضوى جبیره عمل کند.

عدم مانع بودن رنگ خودکار در وضو

پرسش : اینجانب دانشجو هستم و با خودکار زیاد کار می کنم. آیا برای وضو گرفتن باید کاملا اثر آن را از بین ببرم یا اینکه در حد امکان آن را پاک کنم کافی است؟
پاسخ : رنگ خودکار معمولا مانع نیست کمی بشویید کافی است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی

 

حتما بخوانيدكليد: بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم لاك  بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
توسط | ۱۳۹۶-۱-۱۹ ۱۰:۱۸:۳۸ +۰۴:۳۰ ۱۱ام شهریور ۱۳۹۴ ,|طهارت دسته بندی ها|برچسب ها:٪ s |بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

چهار + 2 =

Code Center