وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

برترى ماه رمضان بر سایر ماه ها

برترى ماه رمضان

برترى ماه رمضان

پرسش ۲ . «ماه رجب»، ماه اميرمؤمنان و «ماه شعبان» منسوب به پيامبر اكرم صلىاللهعليهوآله است و «ماه رمضان» ماه خدا است كه مخصوص امت پيامبر مىباشد؛ اين مسائل را توضيح دهيد.
براساس روايات «ماه رجب»، ماه تقويت ارتباط با خداوند است و در «ماه شعبان» صلوات بر محمد و آل محمد و التزام به سنت پيامبر صلىاللهعليهوآله بسيار سفارش شده است. در «ماه رمضان»، قابليت ضيافت الهى و بخشش امت در هر شبانه روز مطرح است كه نقطه اوج آن، شب قدر و شب عيد فطر است.

پيامبر خدا صلىاللهعليهوآله فرمود:

«رجب ماه خدا، شعبان ماه من و ماه رمضان، ماه امت من است»[۱۵].

روايات در اين زمينه مختلف است؛ بعضى، ماه رجب و ماه رمضان، ماه خدا معرفى شده است. البته در حقيقت تمامى اين ماهها، متعلق به خداوند است؛ لكن بعضى از ماهها، ويژگى خاصى دارند. در برخى ديگر، ماه رجب به امام على عليهالسلام نسبت داده شده و اين ممكن است به جهت تولد آن حضرت در اين ماه باشد و يا اشاره به مقام ولايت باشد. ارتباط صحيح و حقيقى با خداوند، جز از طريق ولايت ممكن نيست؛ زيرا «ولايت» انسان را به «نبوت» متصل مىگرداند و «نبوت» نيز ما را به «توحيد» مرتبط مىكند. اين حقيقت در «شب قدر» براى اولياى الهى كشف مىشود؛ به طورى كه ملائكه و روح، مقدّرات عالم را بر قلب مبارك امام زمان(عج) نازل مىكنند. در حديثى آمده است: «با سوره قدر بر ولايت ما ائمه استدلال كنيد»[۱۶].

بنابراين چون اين امت با اقتدا به رسول خدا صلىاللهعليهوآله و حضرت على عليهالسلام، مىتوانند به بالاترين مقامات توحيدى و معنوى نايل شوند و اين معنا در ماه رمضان امكانپذيرتر است؛ لذا ماه رمضان به ماه خدا ناميده شده است و به جهت شرافت اين ماه براى امت و آمرزش گناهان و پاك شدن بندگان، به ماه امت نيز نسبت داده شده است[۱۷].

[۱۵]. شيخ صدوق، فضائل الاشهر الثلاثه، تحقيق ميرزا غلامرضا عرفانيان، چاپ نجف، ص ۲۴، ح ۱۲.
[۱۶]. الكافى، ج ۱، ص ۲۴۹.
[۱۷]. وسائل‏الشيعة، ج ۱۰، انتشارات آل البيت، ص ۴۷۵، ح ۹ و ص ۴۸۰، ح ۱۶.

منبع: سایت هدانا برگرفته از پرسمان،ویژه ماه مبارک رمضان،

حتما بخوانيد

ویژه نامه و بخش احکام جامع سایت هدانا

ویژه نامه ماه مبارک رمضان

ویژه نامه احکام روزه

🔗 لینک کوتاه

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

2 نظرات
 1. ا می گوید

  این صفحه رو اصلاح کنید
  اشکال ویراستاری و تایپی زیاد داره

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   لطف کنید دقیا مشخص کنید.
   با تشکر