قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

اگر مهريه را پدر شوهر متكفل شود

صفحه اصلی/احكام/زن و شوهر/اگر مهريه را پدر شوهر متكفل شود

اگر مهريه را پدر شوهر متكفل شود

كفالت مهريه

پرسش 63 . اگر مادر يا پدر شوهر مهريه عروس را قبول كنند، آيا پرداختن آن  بر عهده او است يا شوهر؟

همه مراجع: هر كس مهريه دختر را قبول كند، بر عهده او است.

[1]

تبصره. البته بهتر است، نخست آن را به داماد ببخشد.

[1]. خامنه اى، استفتاء، س 231 ؛ تبريزى، استفتائات، س 1642 ؛ فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 1480 و  1492 ؛ امام، استفتائات، ج 3، احكام مهريه، س 16 و 19 ؛ نورى، استفتائات، ج 2، س 631 ؛ وحيد، منهاج الصالحين، ج 3، م 1352 ؛ دفتر: سيستانى، صافى، بهجت و مكارم.(احكام روابط زن و شوهر، پرسمان).


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

سؤال 558. شخصى که با پدرش زندگى مى کرده از دنیا رفته و هیچ گونه مالى از خود نداشته است، آیا مهریه زوجه او بر پدرش مى باشد؟

جواب: مهریه زن بر عهده شوهر است، نه پدر; مگر این که پدر شوهر آن را تضمین کرده باشد، یا مزد کارهاى فرزندش را نداده باشد، و آن مزد به اندازه مهریه یا بیشتر از آن باشد.

سؤال 559. پدر داماد قسمتى از مهریه عروسش را بر ذمّه مى گیرد، ولى قبل از عروسى و پس از عقد، یعنى هنگامى که مى خواستند مهریه را ثبت کنند از تعهّد خود استنکاف مىورزد و داماد مهر را به وجه نقد مصالحه و بر ذمّه خود مى گیرد و سپس عروسى واقع مى شود، آیا عروس مى تواند مدّعى آنچه بر ذمّه پدر شوهر بوده است، شود؟

جواب: اگر موقع خواندن صیغه عقد بر ذمّه گرفته موظّف است بپردازد، و بازگشت جایز نیست.

سؤال 560. درتحریرالوسیله و کتاب هاى فقهى دیگر مذکور است که اگر پدر براى طفل صغیر خود عیال اختیار کند و طفل فقیر باشد، مهریه آن زن به عهده پدر طفل مى باشد حال اگر پدر براى فرزند کبیر خود که ناقص عقل و گوش و زبان مى باشد و قادر نیست هزینه زندگى خود و همسرش را تأمین کند، عیال اختیار کند مهریه و نفقه این زن بر عهده چه کسى مى باشد؟

جواب: ظاهر این است که نفقه بر پدر است واگر مهر نقدى باشد آن هم بر پدر است و در صورتى که بر ذمه زوج باشد مى توان انتظار بهبودى مجنون را کشید و اگر بهبود نمى یابد برعهده پدر است. > احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى >. مسئول پرداخت مهریّه، آيت الله مكارم شيرازي .

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=23561

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید. حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احكام روابط زن و شوهركليد: اگر مهريه را پدر شوهر متكفل شود اگر مهريه را پدر شوهر متكفل شود اگر مهريه را پدر شوهر متكفل شود مهریه رو میشه از پدر شوهر گرفت مطالبه مهريه که بر ضمه پدر شوهر فوت شده ممکن مى باشد؟ فوت همسر فوت شوهر اگر مهريه را پدر شوهر متكفل شود اگر مهريه را پدر شوهر متكفل شود

۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۴۰:۵۷ +۰۴:۳۰

ثبت ديدگاه

Code Center